Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

CaptAnne

Víte, jak se někdy stane, že film třeba ani není nejhorší, jen je tak hrozně nezáživnej, že u něj usnete? Tak u tohohle stihnete usnout dvakrát. ()

Ulysses

Některé filmy by neměly mít pokračování. Blade Runner byl jedním z nich, snažit se navázat na něj je jako hrát ruskou ruletu s plným zásobníkem. Zkraje řeknu následující- Neviděli-li jste původního Blade Runnera (STYĎTE SE) Blade Runner je lehce nadprůměrná akční sci-fi detektivka. Pokud jste ovšem předchozí film viděli, doporučuji se mu vyhnout. Pokud nedáte na moje doporučení, vyhněte se tomuto komentáři, neb bez spoilerů to nepůjde. Nový 2049 postrádá to, co dělalo původní Blade Runner dobrým. Jakoby film nechtěl abyste přemýšleli. Není tady žádný filosofický přesah, atmosféra je znatelně horší (tmu a neony nahradily jen neony), a z drobných detailů jsou billboardy. Skoro doslova. Skoro v každém momentu filmu víte kdo je replikant a kdo ne, otázka zdali jsou replikanti taky lidi je úplně pryč. Žádný opravdu srdceryvný proslov tady taky není. Quite an experience to live in fear, isn’t it? That’s what it is to be a slave. I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die. Navázat na "Tears in rain" by ale byla asi ještě větší sebevražda. Už jen samotný fakt, že film vám sám řekne že Deckard je replikant, u mě pohřbil drtivou většinu šancí na úspěch. A udělat to že má dceru středobodem zápletky, která ale nakonec vyzní do prázdna, to je horror. Ford ale ujde. Gosling taky, byť jeho postava je jen o trochu méně emocionálně stabilní rehash jeho postavy z Drive. Dále už bohužel nestojí za zmínku nikdo, obzvláště ne Jared Leto, jež by se měl věnovat něčemu jinému než hudbě a kinematografii, neb jeho tvorba z poslední doby neprospívá mému zažívání. A k Sylvii Hoeks se ani vyjadřovat nebudu, horšího nástupce pro dokonalého Rutgera Hauera snad najít nemohli (byť tady je to dost možná chyba scénáře, těžko říct co je pravda). Jak bylo již dříve zmíněno, vizuály ujdou na současné sci-fi poměry, ale nevyniknou a nemají osobnost originálu. Budu-li k filmu přistupovat nezaujatě je to 3,5* průměrné sci-fi, z pohledu někoho kdo považuje původního Blade Runnera za nejlepší film všech dob trochu míň. ()

pvlkohout

Pokračování původního kultovního filmu, které je hodno svého jména. Z krásného světa zbyly jen trosky, a díky stírajícímu se rozdílu mezi replikanty se dozvíme odpovědi na další zásadní otázky života a vůbec - zatímco v minulém díle nás trápila otázka "co je to sebeuvědomění", tak zde se budeme ptát rovnou na to co to je vlastně život... P.S. a možná přijde i Harrison Ford... ()

Tomulka

Vzhledem k dojmům z jedničky si hodnocení snímku nechám až po opakovaném shlédnutí. Asi to udělám v kupě. Jedničku a pak dvojku a to bude asi nejvíce co mohu dát tomuto počinu. Lepší než tři to není nijak a ničím mne film nepřesvědčil o tom, že je více než průměr. ()

Dupac

Při sledování "BR po třiceti letech" mě napadla jedna věc. Původní Scottův film je považován za umělecké dílo jaksi mimoděk, nemám dojem, že by o to tvůrci nějak zvlášť usilovali, mám dojem, že jejich snahou bylo vytvořit "jenom" vizuálně originální akční sci-fi (podle něčích měřítek se třeba ani o umělecké dílo jednat nemusí, ale statut Blade Runnera minimálně jako milníku žánru těžko někdo zpochybní). Naopak z "2049" cítím snahu vytvořit Dílo až nepříjemně často (což trochu sráží jak dějovou linii, tak i jinak pozoruhodnou úctu k originálu). Ze zpětného pohledu je přitom jasné, že tyhle ambice nešlo naplnit. Ne s takovýmto scénářem. 70 % ()

godhand

Myslete si co chcete, ale atmosféra tohohle filmu mě zasáhla. Ta bezútěšnost mi vlezla až do pokoje. Kupodivu jsem se necítil nepříjemně, ale o to víc jsem prožíval příběh o... o čem vlastně? To si nejsem úplně jistý, každopádně doufám, že Ryan našel co hledal, ať už je to dobře nebo ne. ()

mmajjkii

Podle všeho je Blade runner 2049 pln hlubokých filozofických otázek, jako co znamená býti člověkem, jsou replikanti lidé a jak se k nim chovat, co je lidská identita, lze věřit vzpomínkám, atd. atd., a jestli Vás film dovedl k těmto myšlenkám, pak asi bude Vaše hodnocení vypadat jinak. Nicméně já už po půl hodině myslel na jedinou otázku, a sice jestli to vzhledem k stopáži nebude jistější vypnout, a na film jsem se nakonec díval na třikrát. A po shlédnutí filmu jsem měl několik otázek, nad kterými ovšem nemá cenu příliš hloubat, ale film je tak nějak bezdůvodně nevysvětlí jako proč Joe zabil farmáře Dejva, co měla znamenat role Jareda Leta, proč je svět taková žumpa (a ty táhlé scény na něj tomu teda nepomohly) a s čím to má co dočinění, je Anna hybrid nebo člověk, co se odehrává mimo LA, proč čekají na povstání 20 let, když ta roznětka měla být právě Anna, která ale podle všeho mohla kdykoliv zemřít, nebo například proč duši spojují s narozením. No být to kratší, koncentrovanější, tak to mohlo být lepší, takhle má člověk kopec otázek, ale evidentně ne těch správných, takže **, IMDb 4/10. Ale možná dám jednou šanci knize. ()

Xmarc

Ať už byl film příběhově zbytečně nastavovaný k původnímu, nebo dějově jakkoli nedokonalý, tak atmosférou, vizuálem a hudebním doprovodem se mi moc líbil. Díky celkové náladě, kterou na mě, složený z těchto jednotlivých prvků, dýchal. ()

hazik

tak tohle bylo podivné, zmatené a asi tak trikrat delší než bylo pro mne prijatelne, zábava nic moc,  ale hezke efekty, za mne  ztráta času. ()

Jakub.Holien

Jsem rád, že jsem si tento film užil v kině. Naprosto nepřekonatelný zážitek. Upřímně ani Duna ve mě nevyvolala takové emoce jako zrovna tento film. Dvě a třičtvrtě hodiny jsem seděl přikovaný k sedadlu a jen hltal. Naprosto úchvatná cinematografie, využívání miniatur posléze doplněné počítačovými efekty dodávají filmu neskutečnou atmosféru. K tomu přidejte pořádně propletený scénář a máte zaděláno na nejlepší sci-fi/cyberpunk film od přelomu. Pardon ale pro mě to tak je. Miluji žánr cyberpunku a distopického sci-fi. Když se toho chytí správní lidé, jsou schopní vytvořit neuvěřitelné příběhy jako Blade Runner, 1984, Upgrade a lehce i Minority Report, každý úplně jiný podled na sci-fi/cyberpunk žánr. Naprosto doporučuji. ()

Bragi66

Skvělá hudba i vizuál, příběh dobrý, jen se trochu táhne, ale o to více vyniká atmoška. Scény i dekorece jsou opravdu výjimečné. Kdo má v oblibě Blade Runer (1982), tak toho by to mohlo potěšit. ()

Hajkovna

Bezduchý hollywoodský joint se smutným Goslingem, senilním Fordem a úmorným příběhem, který přináší stud naprosto úžasnému prvnímu dílu. Z prvního dílu jsou taky ukradeny všechny dobré nápady, a do hrnce retardovaného moderního sci-fi žánru si nový Blade Runner přihazuje pár nápadů, které nejsou úplně k zahození (Joi subplot), a pár naprosto dementních střížků ze skartovačky scénáristického oddělení (všechny ty vylomeniny s Replikanty). Kamera hezká, efekty pěkný, těm přepracovaným animátorům se to fakt povedlo. Škoda, že většina záběrů je jen o tom, že Gosling je velmi smutnej. A pamatujete, jak nejlepší část prvního dílu byl asi nejlepší záporák v historii kinematografie? Tady máme Jareda Leta s jeho smích vyvolávajícím kecáním a směšnými hereckými výkony, protože Jarda si stále myslí, že je velký děsivý herec a že vrchol jeho kariéry nebyl když ho Bale vzal po hlavě sekerou. ()

Kikinn_

Je mi jedno co lidi o tomhle filmu říkají ale jednu věc mi nevyvrátí a to kinematografii tohodle filmu. Denis prostě v tomhle umí a jeho ostatní díla to dokazují. Chtěl bych aby lidi pochopili význam a zápletku tohodle artu. A taky se mi hrozně líbil konec filmu,když ve vás po zhlédnutí zůstane prázdnota a civění na to co jste právě viděli 9,5/10 ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce