Slídil

• USA Nightcrawler (více)

Sociopat Lou Bloom (Jake Gyllenhaal) je reportér na volné noze, který natáčí videa trestných činů v jejich syrovosti pro zpravodajskou stanici v Los Angeles. Lou stírá hranice mezi účastníkem a pozorovatelem, aby se stal hvězdou svého vlastního příběhu. Jak daleko je ochoten zajít ...? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Arsenal83

Gylenhaal sa vyznamenal. Fotograf bez chrbtovej kosti s mastnými vlasmi a neustále vypuklými očami. Pri sledovaní tohto filmu ma často napadlo, koľko fotografov, novinárov a samozvaných žurnalistov nemá pri výkone svojej práce žiadne zábrany. V tomto sa film podľa mňa dosť blíži realite. ()

Happens

Připomíná mi to povídky od Stephena Kinga, tím stylem. Nejde tolik o hlavní tématiku agresivních reportérů, upozornit na jeden z problémů dnešní doby, ale spíš to vyčnívající bláznovství nad tu genialitu, která asi dává palivo šílenství. Je to tak propracované, až mě z toho mrazí. Na druhou stranu jako podnikatel oceňuji to, že se hlavní hrdina našel a vybudoval firmu - ukazuje to jen, že kdo se najde v něčem, co ho baví, tak má největší šanci v tom být dobrý a žít život, který chce. Blázni do toho :) ()

Bachy

Ne, žádnej přesah nebo třeba osobitost Slídil nenabízí a trailer mi vskutku nasliboval o trošku víc. Zřejmě jsem se u Prisoners a Enemy příliš naladil na Gyllenhaala a očekával jsem, že co appearance to velefilm. U nás tomu říkáme "klasická thrillerusa", nic víc, nic míň. Na to, aby mě film zajímal celé dvě hodiny a nenudil jsem se, to stačilo bez problémů. Ale, že bych běhal po sídlištích a křičel, ať si to všichni pustí... to asi dobrý den. ()

Chrustyn

Přestože se jedná o režisérský debut zkušeného scénáristy, je natočen až překvapivě dobře a noční atmosféru ulic LA využívá podobně naplno, jako ty nejlepší pecky Michaela Manna. Neškodilo by, kdyby film obsahoval nějaké překvapení, nebo kdyby více zatlačil na pilu, ale pořád se jedná o thriller, který se objeví jednou za několik let a Gyllenhall je démon. ()

classic

BREAKING NEWS:Úprimne poviem,že pozeranie správ mi robí veľký problém,vlastne protiví sa mi to,prechádza mi to žalúdkom,že sa mi robí nevoľno,tak vynechávam intenzívne sledovanie „extrémne dôležitých” udalostí stanovených presne na danú hodinu a minútu každý deň,aby som zasadol pred obrazovky a pozeral sa na lúpeže,vraždy,nešťastia,kde v skutočnosti televízie „bažia” po čo najlepších záberoch kameramanov,ktorí vyštartujú ako raketa,a tak na mieste činu sú s policajtmi,či záchranármi,aby ľudia pred obrazovkami vstrebávali každodenné informácie...Ďakujem,nechutí mi to,radšej vstávam a odchádzam...No,ale v tomto prípade je jeden mladík,ktorý býva na „mieste činu” niekoľko minút pred nimi,aby čo najcieľavedomejšie prichystal pre seba detailne premyslené zábery,ktoré zvýšia sledovanosť.Volá sa Louis Bloom,a tento chlapík sa NIKDY neštíti ničoho,nejaká morálka mu je cudzia,svedomie jednoducho nemá,on má len nutkanie zasadnúť do auta a sledovať,čo sa stane v Los Angeles,poprípade,keď dorazí na miesto skôr,lebo tento ctižiadostivý a pôžitkársky chlapík má policajnú vysielačku,G.P.S,a za volantom je postrachom ulíc ako DOMINIC TORETTO zo série Rýchlo a Zbesilo,vlastne Lou je zbesilý až,až. Zo začiatku viem,že ho neznášam,jeho zapálenie po práci nemá konca,on je najprv taký neškodný flákač,nočný zlodej,ktorý čo ukradne,to chce rýchlo speňažiť...Podarí sa mu nájsť flek jeho snov,bicykel,ktorý čorkol, predá do záložne,kúpi si kameru a behá z miesta na miesto,ešte „zamestná” jedného naivného kolegu...Materiál putuje do jednej miestnej televízie,kde Lou vydiera šéfku spravodajstva a postupne sa z neho stáva ašpirant na Titul najlepší nočný reportér široko ďaleko.Keď som hovoril,že Lou je obyčajný hajzel,tak to si nemôžem dovoliť povedať o jeho hlavnom predstaviteľovi Jakeovi Gyllenhaalovi,ktorý je pre mňa jeden z najlepších súčasných hercov,ktorý sa vie sakramensky ponoriť do svojej úlohy,schudnutý takmer o 10 Kg,kde jeho oči mu idú vypadnúť,lebo tento charakter je závislý na živote v noci,vtedy sa dejú veci,proste z neho nespustíte ani na okamih oči,a po pravde tento človek desí a desí,negatívny a dokonalý výkon,ktorý bude mať minimálne nomináciu na veľa hereckých cien.DAN GILROY je bratom Tonyho,a myslím,že Danko bude lepší režisér ako jeho brácho,tento DEBUT mi vytrel zrak,a keď prirátam kameru Roberta Elswita a hudbu J.N.Howarda+atmosféru,ktorá nič dobre neveští,mám tu horúceho kandidáta za najlepší film roku 2014!Naozaj,choďte si to pozrieť a potom zvážte,čo vám chcú správy také dôležité povedať... PS:Psychopat Lou Bloom vám ešte dlho nevymizne z pamätí,myšlienky na takéhoto Maniaka sa môžu pokojne v živote stať,stretnúť Ho neodporúčam,poznať Ho už vôbec nie,a nieto s ním ešte robiť,Preboha,len to nie! ()

korbitch22

Příjemně mrazivý thriller, který potěšil zejména tím, že Rene Russo je pořád píchatelná i v šedesáti. Jake Gyllenhaal je sice jeden z nejlepších herců nové dekády, ale paradoxem Slídila je, že jeho postava není tak úplný soicopat, teda je ale ne nijak extra zahraný.On za to vlastně ani Gyllenhaal nemůže, pohublej a standartně hrající svoji ligu potěšil, ale scénář mu nedovolil se moc vyřádit a čekal bych trošku větší porci jeho sociopatických činů.Jinak ale scénář bravurně a promyšleně ukazuje hyenismus a lidskou lhostejnost.Vůbec nic jsem od toho nečekal a příjemně mě to překvapilo.Hlavně i to, jak film skončil.Hodně lidí tu píše, jaký byl Lou Bloom hnusný a slizký hajzl, no já budu asi taky psychopat, protože jsem mu celou dobu držel pěsti.Slídil mě bavil každou minutou a byl jsem spokojený, ale přeci jen k dokonalosti mu něco chybělo, takový ten film, který si musim pustit co nejdřív ještě jednou, abych si plně ujasnil hodnocení, zatím 75%. ()

Marze

Rodinný podnik má výhodu, že do něj nikdo zvenčí nemluví. Dan Gilroy, scenárista filmů Bourneův odkaz nebo Maximální limit, si Slídila sám napsal i režíroval (poprvé), do hlavní ženské role obsadil svou manželku Rene Russo, o produkci se Vedle příběhu strhává ústřední postava, lili mimo jiné jeho bratr Tony Gilroy či představitel hlavní role Jake Gyllenhaal. A výsledek? Do značné míry fascinující, i když místy až příliš důkladně popisný. ()

lillien

Jakův výraz mě hrozně ba, osciluje mezi slizákem a sladkým hošíkem z gay party, což mu pochopitelně otevřelo cestu i do Zkrocené hory, ale i tady přesvědčil, že jen samotný xicht neprodává. Opravdu to celé stálo a padalo na jeho herectví. Paparazziovské praktiky zblízka je samo o sobě výborné téma minimálně na solidní dokument a říznuto maníkem posedlým syndromem "vše pro firmu", kdy se Jake ke slávě a respektu v oboru propracovává doslova přes mrtvoly, se mi jevilo jako opravdu originální krimi. V průběhu pak už nepatrně předvídatelné, přesto však chválím za nápad a velmi solidní scénář. Jakova postava měla dokonale zvládnutou karierní sebemotivaci, která si nic nezadala s vrchními pohlaváry i těch nejtrapnějších multilevlů. Je jedno, jakému svinstvu sloužíme, důležité je být v tom nejlepší. ()

evulienka3

"Čo ak by mojím problémom nebolo nesprávne chápanie ľudí, ale to, že ich nemám rád..." z môjho pohľadu veľmi dôležitá veta z úst hlavného hrdinu, ktorá však zostáva neobjasnená. Presne tento moment mi totiž vo filme chýbal. Zistiť príčiny jeho konania. Prijala by som aspoň malý náznak z jeho života v minulosti, aby bolo možné pochopiť prečo konal ako konal. Ľahostajnosť, citový chlad, vypočítavosť, prefíkanosť a iné jeho povahové vlastnosti, boli totiž výsledkom "niečoho". Je to chyba výchovy, alebo súčasnej ľahostajnej spoločnosti všeobecne? Neviem. Chladné repliky bez kúska citu naučené z internetu, kalkul so všetkým a za každých okolností, by bol možno oveľa zaujímavejší a komplexnejší ak by ponúkal aj túto rovinu. ()

jojinecko

Jake Gyllenhall nám herecky dozrieva ako to najlepšie víno, ono celkovo role psychopatov sú vďačné:) Postava Loua je prototypom "hrdinu" novej doby, ktorá masám prináša každodennú TV žranicu a všetky tie momentky, ktoré budujú závislosť na "pikantných správach". Pekne nastavené zrkadlo všetkým divákom a dôvod prečo už dlhú dobu nepozerám správy:) Má to gule, má to drive, je to skvele (!) napísané, zrežírované, má to presah...Dan Gilroy začal svoju režisérsku púť vo veľkom štýle! 4,5*/5 ()

Flego

Po počiatočnom hľadaní sa dostane Louis Bloom k práci sliediča - tak sa slangovo hovorí videoreportérom, ktorí sa snažia byť medzi prvými pri tragických udalostiach a potom svoj materiál predávajú televíziam. Hoci sledujeme "rozmach" profesného života hlavného hrdinu na jeho ceste nahor, tvorcovia sa nebáli kritizovať mediálny systém, ktorý podsúva divákom v spravodajských reláciach násilie, tragédie či samotný zločin. Louis prekračuje všetky hranice, nielen morálne a Jake Gyllenhaal opať predvádza vynikajúci herecký výkon. ()

BMW12

Výborný výkon Jake Gyllenhaala jako reportéra na volné noze. Tenhle film mě i díky němu zaujal hned od začátku, ale je potřeba pochválit o scénář, který byl opravdu kvalitní. V příběhu na jednu stranu fandíte Lou Bloomovi, aby se mu dařilo a konečně začal být úspěšný, na druhou stranu mu ale přejete vězení, protože když vidíte, co všechno je schopný udělat, jenom aby natočil dobrou reportáž, je prostě na kriminál. ()

poz3n

Nestylová stylovka bez jakéhokoliv bodu obratu. To vám může být Jake kdovíjak vyhublý, vykostěný a slizký, ale když vám příběh nemá moc co nabídnout, přichází jeho um vniveč. Promarněná příležitost, řekl bych. 6/10 ()

Jinny

70 % Námět o kariéristickém sociopatovi, který se škrábe nahoru, není tak originální, jak se Dan Gilroy možná domníval, filmy na tohle téma se točí přinejmenším od osmdesátých let. Zajímavý je naopak obor, kterému se hlavní postava začne věnovat, a díky tomu si užijeme i spoustu rýpání do zpravodajského průmyslu. Na čtvrtou hvězdu film dotáhl Jake Gyllenhaal, který si tu svoji nesympatickou postavu a každý její umělý úsměv, labužnicky užívá. ()

Roman.Ticka

Jakea jsem už skoro postrádala, když patří mezi mé vyvolené, takže jsem byla dost natěšená. Bohužel, i přes solidní výkon, až na divný kukuč, jsem byla zklamaná obsahem. Krimi zprávy mě na rozdíl od masy vůbec netáhnou, spíš se jim vyhýbám, takže pro mě nezáživné až nudné téma. Lou teda uměl hýbat sanicí, v ničem si nezadal s konverzačkami od WA, to musím ocenit. No a jistě hlavní ideu, což je umění manipulace. Právě schopností ukecat a k tomu formou vybrané skladby slov, lze dosáhnout velkých zisků, ne-li všech. Scéna v mexické restauraci, kdy se Rene dokázala udržet na uzdě a vybalancovat, patřila mezi nej ve filmu. Bohužel scéna v autě s Pákistáncem dala tušit nejbližší vývoj událostí, jak "drzý" hovor ukončit. No a závěr klasika - zisk a moc se násobí, zlo roste a graduje. Smutné, ale pravdivé. ()

HellFire

Tak trochu blesk z čistého nebe. Dosud jsem se se scénáristickou tvorbou Dana Gilroye nesetkal, ale dle režijního debutu lze vyvodit, že minimálně scénář a režii má tenhle padesátník v malíčku. Není totiž moc režisérů, kterým se opravdu podaří debutový film. Jake si v posledních letech vybírá skvělé role a roste z něj velmi charakterní herec. Vypadá to, že se poučil z průšvihu jménem Princ z Persie. Svojí role v Nightcrawlerovi se zhostil s grácií a jeho chladný a velmi inteligentní lovec senzací je přesně tím type, který jde za svým úspěchem přes mrtvoly. Doslova. Skvělé píchnutí do hnízda jménem televizní zprávy, které dnes táhnou vraždy, bouračky, krádeže a jiné sračky. ()

Othello

Sofistikovaná provokace o natolik důkladně vyvinuté sociopatii, že byste tu Jakovi nepůjčili k pohlídání ani dlažební kostku, protože byste se báli, že jí může nějak ublížit. Jedinými problémy tohohle ambiciozního debutu jsou akorát dílčí logické lapsy a scény, které jsou už maličko hystericky bizarní. Největší přidanou hodnotou je to neustálé dráždění. A to jak formálně, kdy většinu šťavnatých věcí vidíme skrze náhled digitální kamery a máme se pak zastydět, když si postěžujeme, že chceme vidět víc, tak i obsahově, kdy vlastně protagonista v sobě mixuje katastrofickou neschopnost empatie s vlastnostmi, které jsou splněným snem každého personalisty (cílevědomost, učenlivost, přizpůsobivost, odvaha, okamžité pochopení zákonitostí trhu). Výsledek je v zásadě úplně jednoduchou tezí, kdy sledujeme někoho, kdo si zasluhuje nenávidět, ale na druhou stranu chceme vidět produkty jeho práce, které by nebyly tak zajímavé, kdyby on nebyl takový hajzl. To mají společné diváci Luisovi práce ve filmu s reálnými diváky filmu. ()

Janek

Cronenberg, Scorsese, ale i Haneke - ti všichni vás můžou při sledování napadnout. Kdyby přibylo Cronenbergovi úchylnosti, Scorseseho údernosti a Hanekeho nekompromisnosti; tak mohl vzniknout amorální patvar desetiletí. Výsledek sice náležitě podivný je, ale vzhledem k odsouzení-hodnému charakteru hlavního hrdiny není s kým sympatizovat (a to ani trošičku). Ukoukat tak dvouhodinový film je celkem těžký úkol. Ale jako obrázek odvrácené strany žurnalistiky dobré! 70% ()

Xeelee

Nejzajímavějším na tomhle filmu je nápad jak si vydělat prachy a zpracování téhož. Poctivě natočenej snímek, kterej jednou udělá radost a tím to hasne. Na Oscara za scénář moc předvídatelná a ničím nevyčuhující dějová kostra. Chutná jednohubka a poctivejch 70 %. Líbila se mi především sociálně-kritická rovina filmu a výkon Jakea Gyllenhaala. ()

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Reboot hororového Vlkodlaka v originále The Wolfman našel režiséra. Chystaný snímek od producenta Jasona Bluma nakonec natočí Leigh Whannell, jehož poslední filmy Upgrade a především Neviditelný… (více)

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina