Slídil

• USA Nightcrawler (více)

Sociopat Lou Bloom (Jake Gyllenhaal) je reportér na volné noze, který natáčí videa trestných činů v jejich syrovosti pro zpravodajskou stanici v Los Angeles. Lou stírá hranice mezi účastníkem a pozorovatelem, aby se stal hvězdou svého vlastního příběhu. Jak daleko je ochoten zajít ...? (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

cheyene

Dobře natočený příběh o hyenismu reportérů, kterým není nic svaté a pro svůj vlastní prospěch se neštítí ničeho. Jake Gyllenhaal si roli náramně užíval a díky němu je snímek zase o něco poutavější. Celkovému (silnějšímu) dojmu z řady scén napomáhá ovšem i hudba, aranžmá záběrů a scén, kterým s blížícím se koncem nechybí pořádná dávka napětí a houstnoucí atmosféra, tudíž se i můj dojem zvýšil ze 3* na 4*. ()

nunka

Zaujímavý Jake Gylenhaal, nečakala by som ho v záporáckej roly necharakterného hajzlíka a vyšla mu na výbornú. Týmto filmom u mňa premazal dojem herca na "určité použitie". Poloha psychopata, ktorý svoj kariérny život rozbehne vďaka tomu, že vie byť väčšia sviňa ako konkurencia, mu celkom "svedčala" a dokonca som sa pristihla pri tom, ako myslím na to, že má na to aj geniálny face. ()

Fiftis

Snímka dokáže napnúť naše nervy u automobilovej naháňačke aj v hrobovom tichu zakrvavenej vily. Nightcrawler je tak prehliadkou talentu nielen Jakea Gyllenhaala, ale aj Dana Gilroya, ktorý si svoj scenár prvýkrát tiež zrežíroval. Výsledkom svojej práce sa nám zapíše do pamäti rovnako nekompromisne, ako nepredvídateľný snímok od Tarantina. Film kritizuje viac súčasnú spoločnosť ako svojho hrdinu. Ten nám síce môže byť nesympatický na maximum, ale vlastne mu nemôžeme tak moc vyčítať - začne natáčať svoje kruté zábery len preto, že ich chcú ľudia, so zdanlivo čistým svedomím doma pri televíznej obrazovke sledovať. To diváci správ túžia po krvi a dráme, on im teda ich priania plní. ()

Shakers

"Nebudem chcieť po vás nič, čo by som ja sám nespravil". Vynikajúco zahrané, zrežírované, prekvapivé, skvelo obsadené a chladne poňaté. Takýto thriller som už dávno nevidel, Dan Gilroy sa pochlapil a Jake Gyllenhaal po skvelom Prisoners, či End of Watch zas skočil do skvelého filmu. 80% - 4* ()

lamps

Komorní thriller, jehož největší devízou je dokonalé herectví hlavního představitele - takhle nečitelný, temný charakter jdoucí i bez střelných zbraní chladnokrevně za svým jsme tu neměli už dlouho a společně s temnou atmosférou nočního, zločinem prolezlého L.A. posouvá především v závěru emocionální prožitek z příběhu na úroveň toho nejlepšího, co jsme mohli roku 2014 vidět. V konečném součtu film působí spíše jako malé intro do choré duše posedlého kariéristy a nijak moc se nesnaží provázat jeho nemorální jednání s jindy tak protlačovanou trestní spravedlností (závěr už vypadá skoro jako óda na investigativní "slídilství"), ale to už mu na kvalitě vůbec neubírá. 80% ()

Pepinec

Pointa tohohle filmu je podle mě trojzubec, který by se divákovi na konci měl vybavit a který už přede mnou popsal kolega Enšpígl - jsou největším hnojem reportéři, media anebo diváci? Na světě bude asi těžko někdy dost vidlí na vykydání toho svinstva, ale třeba pomůže aspoň to, když Slídila uvidí co nejvíc lidí. On je to totiž taky sám o sobě bomba film; má blázna v hlavní roli, má blázny ve vedlejších rolích, má kecy bláznivé i pravdivé, má akci a má taky dobře stupňované napětí. Nechápu, proč tady tolik lidí buší do Jakea a jeho snahy urvat plešouna. Hele, co když ho to prostě jenom baví? ()

JohnnyD

Janko Tribula: The Beginning. Výnimočne som mal dojem, že filmu by sa viac hodil formát minisérie. Zaujímavý námet stojí na psychike hlavného hrdinu, ktorý je bohužiaľ v rámci filmu nedostatočné rozpracovaný. Nevieme, prečo sa chová, ako sa chová. Expozícia nám dostatočne nevysvetľuje prítomnosť týchto čŕt predtým, než sa naplno prejavia. Nenastupuje ani nejaký razantný prerod. Chcel by som vedieť viac o ňom, o jeho minulosti, myslení atď. Odhliadnuc od toho je to osviežujúci psychologický thriller, ktorý sa celkom úspešne vyhýba klišé, ktoré divák očakáva. Atmosféra nočného L.A. je fajn, no digitálna kamera jej, podobne ako v prípade Collateral, vôbec nesedí a pýta si to analógové zrnenie. ()

playboxguest

Asi začnu s pevnou rukou na myši slídit filmografií pana Gyllenhaala - Zmizení, Enemy, Source kód a teď Slídil - ten chlapec má čuch na zatraceně masakrální kousky, které se zaryjou pod kůži drsněji než silniční štěrk při pořádném držkopádu. Tenhle amorální slídil kope schizofrenního Dona Conkeyeho z časopisu Dirt plnou parou doprdele, protože špínu na vlastní riziko jen nehledá, on ji i vytváří. A je to takovej čubčí syn, že si moje zvrhlá stránka nemohla odpustit posedlé voyerství při sledování dvou hodin jeho činů. ()

Madsbender

Zatiaľ, než sa odhodlám k obsiahlejšiemu textu, dovolím si len malú poznámku: Nightcrawler je viac než obstojnou aktualizáciou Kieslowského Amatéra pre 21. storočie v súčasnom spoločenskom kontexte, rezignujúci na jeho farebnosť, ale zároveň vyhýbajúci sa i čiernobielemu videniu sveta zvolením palety odtieňov sivej (neobsahuje totiž jedinú kladne prezentovanú postavu). Na stranu prvú tak ako i v známom poľskom filme prekračuje hrdina hranice práce s kamerou, a divákovi je tak predostrená mrazivá jednoduchosť prechodu od prinášania k vlastnoručnému tvoreniu správ, od zachytenia po uskutočnenie zločinu. Na stranu druhú však prijíma nielen mediálny obchodný model, ale aj samotný formát televíznych správ - nie je tu s kým súcitiť ani mu držať palce, no po celý čas nedokážeme Louom len opovrhovať a ako najrozumnejší sa zdá neutrálny postoj, ktorý bežne zachovávame aj pri sledovaní televíznych reportáží a moderátorov. ()

salahadin

Co se týče osobnostního profilu hlavního antihrdiny, doufám jen, že jde o hodně přepálenou scénaristickou kašičku. Zcela jistě existují lidé bez svědomí, ale ještě si v tom libovat, to už je silné lattéčko. Nesnáším Blesk, Aha, TV Nova a všechny ostatní bulvární škváry, proto jsem při tomhle filmu trpěl jak zvíře. Sledovat řemeslně výborně natočený hnůj je peklo. Nic fascinujícího na povolání Slídila není, ani na Louisově zmršené osobě, ani na tomhle filmu. Vybavuje se mi na mysli diskuse o rozmazávání profilů zločinců v médiích, kdy jim naše MassAssMédia zdarma šíří reklamu. Otázkou pak je, jestli točit celovečerní film o takových imbecilech. Pokud takový film přinese odstrašující efekt, pak je to v pořádku. Pokud se stane inspirací, pak je to tragédie. Moje nízké hodnocení je zapříčiněno tím, že nevidím smysl natočit podobnou látku. A tím, že ve filmu se neobjevila jediná sympatická postava, do níž by se mohl divák vžít. Nicméně jednička třikrát podtržená za herecké ztvárnění Jakea Nevímjaksetočte. Jen aby u rolí sockopatů nezůstal.... ()

Pilda17

Parádní jízda Jakea Gyllenhaala, který svým chladným stylem zahrál svou roli fantasticky. Brutální, možná příliš hyenistické, ale bravurní režijní práce. Film má pomalejší rozjezd, ale o to lepší závěr. V některých scénách by se napětí dalo krájet. Jeden z nejlepších thrillerů, co jsem v poslední době viděl .. 8/10 = 87% ()

Aky

Připomíná to knížku Pierre Boulle Fotograf, ovšem je to mnohem plytčí. Děj klouže po povrchu a jen po akci, základní motiv se neustále opakuje,až časem trochu nudí. Teprve v závěru se objevuje pokus o něco osobitého, ale už je to málo a přináší to spíše úlevu, že je konec. ()

Cappuccino

Jake Gyllenhaal by sa mohol živiť aj ako bulvárny paparazzi. Neempatického hajzlíka Blooma, ktorému ide len o najlepšie a najrýchlejšie natočené zábery do televízie, stvárnil Jake Gyllenhaal úplne dokonale. Príbeh bol originálny a bavil ma, ale k plnému hodnoteniu mu chýbali nejaké výraznejšie odbočky od nočných výjazdov, ktoré sa neskôr trochu zunovali. Záver bol výborný, no, bohužiaľ, čiastočne predvídateľný. ()

Ruut

Skvělý Jake Gyllenhaal v ne až toloik dobrém filmu o totální otupělosti vůči svému okolí a absenci citů. ()

Allien.9

„Co když mým problémem není to, že lidi špatně chápu, ale to, že je nemám rád?“ Koho mi to jenom připomíná...;-) Gyllenhaal ukázkově odporný (nevzdávej to, zlato, s tím, co posledních patnáct let předvádíš, je ten Oscar jen otázkou času), film jako takový mě ale nechal ledově chladnou, což je - vzhledem k tématu - přinejmenším zarážející. Potenciál nejkontroverznějšího snímku posledních let "Nightcrawler" stoprocentně měl, k jeho naplnění však, k mému hlubokému smutku, bohužel nedošlo. Čekala jsem KWLA-News, dostala jsem PG-13 ze CBS, moje chyba. ()

vteco

Vyhublý Jake Gyllenhaal v roli reportéra opět dokázal, že nemá nejmenší problém postavit celý film pouze na svém hereckém umu. Tak trochu děsivým způsobem táhne celých 117 minut a skvěle prezentuje svou postavu a její následnou proměnu. To vše za účasti výborné práce kameramanů, kteří svou práci i přes noční prostředí, zvládli na výbornou. Temný příběh s velkou porcí manipulace a výborným závěrem rozhodně zaujme. /85%/ (Kino - Prom.) ()

misterz

Temné, ponuré, zaujímavo spracované. Rozhodne sa nedá Gyllenhaalovi uprieť dokonalá príprava na film. Tá zmena riadne udrela do očí. A čo je hlavné, postavu Lou Blooma zvládol bravúrne, až som mal chuť poslať mu pár kopancov do jeho zadnej časti :). Skrátka, snímok predstavuje filmovú ukážku toho, že svet veľkých peňazí a úspechu, patrí predovšetkým hajzlíkom, čo sa neštítia naozaj ničoho a pre dosiahnutie svojich cieľov by predali do verejného domu aj svoju matku. Úspech sa v ich prípade dostaví hlavne vďaka tomu, že robia veci, ktoré normálnemu človeku ani na um neprídu a tým sú oproti slušným ľuďom v značnej výhode. Film ako celok preto nevyvolá dobrú náladu, skôr naopak. Chyba to však v žiadnom prípade nie je, pretože cieľom snímku bolo práve niečo také. Jasný nadpriemer. 80/100 ()

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Reboot hororového Vlkodlaka v originále The Wolfman našel režiséra. Chystaný snímek od producenta Jasona Bluma nakonec natočí Leigh Whannell, jehož poslední filmy Upgrade a především Neviditelný… (více)

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina