Půlnoční dítě

• USA Midnight Special (více)

Royův nejmladší syn Alton má nadpřirozené schopnosti, kvůli kterým se stane cílem náboženských fanatiků. Jedné noci se ti dva musí dát na útěk a zatímco honička postupně přerůstá v celostátní štvanici za účasti nejvyšších vládních vrstev, Roy dává vsázku všechno, co má, jen aby odhalil Altonovo životní poslání... ať už je jakékoli. V provokativním snímku, v němž se prolíná nadpřirozeno s hlubokým lidstvím, zkoumá uznávaný scenárista a režisér Jeff Nichols otázky víry a pouta lásky a důvěry. (Magic Box)

Real Tom Hardy

Obrovský talent z Arkansasu a jeden z najžiarivejších filmárov minulej dekády Jeff Nichols, ktorý poctivo uchopil atmosféru amerického Juhu a štylisticky silne ju pretavil do svojich diel, sa rozhodol opustiť to, čo mu išlo najlepšie (južanské drámy), aby na stôl priniesol podivnú sci-fi s alternatívnymi svetmi a nejakým malým chalanom, ktorý keď si nedá cez oči okuliare na plávanie, vyžaruje akúsi ohromnú silu, ktorú všetci chcú ovládať. Do nových vôd však Nichols vykročil s veľkými grádmi. Prizval si k sebe všetky svoje tri dvorné dámy – kameraman Stone, skladateľ Wingo a najoslnivejší herecký poklad posledných rokov Michael Shannon (chýbal už len Whigham) – ktoré nastolené očakávania nepodliezli. Pridaj k tomu absolútne orgazmickú x euforickú úvodnú sekvenciu (ktorú si neprestajne púšťam spolu s 'Midnight Special Theme') a máš solídny nábeh byť o niekoľko desiatok minút neskôr hlboko sklamaný. Prijímam však zodpovednosť za svoje očakávania, ktoré pokrivili vnímanie prezentovaného a bez okolkov uznávam, že filmárčina bola kvalitná a Midnight Special bol natočený vynikajúco. To, že musím sledovať chalana, ktorý keď sa pozrie na oblohu tak padajú meteority a z očí mu šľahajú lúče svetla, je už vec druhá... (17.2.2019) (7.2.2022) (16.5.2022) --- "What if I told you that the words and numbers contained in your sermons include sensitive government information that, given the dates you provide, were transmitted solely by satellite through a heavily encrypted format? The decryption and dissemination of which, other than being scientifically impossible, would surely carry punishments of treason that are so severe, the government probably hasn't invented them yet." ()

darkrobyk

Komorní, lehce artová záležitost nesází na bombastické efekty (i když několika se jich divák přeci jen dočká), ale na dramatický příběh, jehož hlavním motivem je záchrana dítěte s mimořádnými schopnostmi. Pravda, taková dospělácká verze E.T. Mimozemšťana, jenže já byl více než spokojen. Zpočátku pomalejší tempo začíná zvolna zrychlovat a vrcholí zběsilým útěkem na život a na smrt, kdy uprchlíci mají v patách snad všechny ozbrojené složky Spojených států. Výborné herecké výkony, slušná kamera, atmosferická hudba (zejména v závěru) a neklid postupně až mrazivý vytváří báječný koktejl pro filmové fajnšmekry. Emotivní film. Půlnoční dítě není pro každého, čemuž bohužel odpovídá i zdejší hodnocení...na IMDb se sešlo nadšenců přeci jen více. ()

juta

Film, který nemá absolutně žádnou chybičku, takže si zaslouží plný počet. Má svůj vlastní styl vyprávění, který mi padl do noty. Scifárna, která dokáže vtáhnout do děje a nepotřebuje k tomu žádné monstrózní lokace ani efekty. A aby toho nebylo málo, tak Wingo tomu dal dokonalý hudební doprovod. Chci víc takových filmů! ()

Fiftis

Hlavná dejová linka je v podstate road movie, kedy sa divák postupne všetko patrične dozvedá. O veľkú drámu alebo mohutný tlak na city sa ale nejedná. Všetko plynie voľne a to za použitia k tomuto žánru veľmi podarenej hudby. Snímka prináša už mnohokrát použitú dejovú šablónu a tak nejako veľmi pripomína hlavne tvorbu Stevena Spielberga. Alebo som jediný, kto vidí v prvej polovici priamu súvislosť so superhrdinami a v polovici druhej napríklad s E.T. mimozemšťanom či Stretnutím tretieho druhu? Najskôr to vyzerá, že sa jedná len o obyčajného chlapca s nadprirodzenými vlastnosťami a spočiatku nemožno vydedukovať, či ho tí v aute unášajú alebo zachraňujú, ale keď sa náhle ukáže, že ho chce vláda za pomocou rôznych bezpečnostných zložiek chytiť, dostáva sa všetko pomaly do úplne iných súvislostí a razom príde odhalenie, čo je ten chlapec naozaj vlastne zač. Jedná sa teda o nádherné alternatívnu sci-fi kombinovanú s príbehom rodičov majúcich srdce k chlapcovi s túžbou mu pomôcť za každú cenu. Cool filmový príbeh pre milovníkov sci-fi. ()

Pilda17

No nápad nebyl špatný, z toho se dalo vyždímat skvostné sci-fi, ale místo toho, se potenciál zcela vytratil. První minuty nenechávají diváka v klidu a velmi solidní hudbu střídá i zajímavý děj. Jenže to trvá takovou chvilku, že se divák ani nerozkouká a začíná se nudit. Problém nevidím v hereckých výkonech, tak jako v naprosto otřesném scénáři. Z prvních minut má divák radost, následně to tempo klesne na tolik, že už vlastně čekáme na konec. Minimálně se mohlo zapracovat na emocích a postavě chlapce, protože po zhlédnutí je mi vše nějak jedno. Ani s jednou postavou jsem necítil a hlavně žádná ničím nezaujala. K tomuto snímku se jen těžko hledají klady .. 4/10 = 40% ()

S.Quentin QUALE

Tentokrát tak tak tři hvězdy. Nebýt (jako u Nicholse téměř zpravidla) výraznější pointy, byla by to čistá nuda. Sama pointa ani není přiliš dotažená, takže v kombu s pochudlou a kolotočoidní cestou k ní je to asi nejslabší autorův snímek. I tak ale Jeff Nichols stále za pozornost stojí, v ranku nezávislé tvorby má pořád co říct. 50% ()

vteco

Prvních zhruba 30 minut naladí na silně atmosférickou a komorní sci-fi podívanou, která by eventuálně mohla řešit zajímavé věci po stránce psychologické či spirituální. Později se bohužel vyprávění obrátí a utápí se v pomalém tempu, které tvoří primárně velice strohé a dlouhými pomlkami vyplněné prázdné dialogy. Příběh se tak výrazně neposouvá, nijak nepřekvapuje a nezachraňuje jej ani pár opravdu poutavých záběrů, přičemž by rozhodně neuškodilo kdyby jich bylo o mnoho více, jelikož si o to Midnight Special opravdu říká. I přes lehce uspávací režim tvoří Jeff Nichols výjimečně tíživou atmosféru, podobně jako tomu bylo v Take Shelter, čemuž výrazně dopomáhá i jeho dvorní herec Michael Shannon. Navíc se do toho vkládá dunivá mysteriózní hudba a „lens flares“ evokující další počin J.J. Abramse. Již čtvrtý celovečerní film velmi nadaného režiséra, který svůj filmařský um rozhodně nezapře, tak působí jako lehce zabitý a) nezkušeností v rámci náročného sci-fi žánru b) nedostatečně vyhrazeným časem pro scénář. Volím spíše druhou variantu, jelikož ani závěrečná pointa s následným ukončením nenašla své místo mezi kladnými momenty. Na závěr nutno vyzdvihnout klučinu, kolem něhož se celý film točí a bez váhání by se mohl přidal k partě v Stranger Things. [60%] ()

misterz

Čakal som podstatne viac. Mám rád takéto príbehy v mysterióznom obale. Avšak snímok v tomto smere splnil moje očakávania tak na polovicu. Príbeh miestami bavil aj nebavil, atmosféra miestami krásne potemnela a miestami zas opadla a ku koncu mi to už začalo pripomínať E.T. volá domov, len bez Spielbergovej jedinečnosti a puncu originality. Chcelo to dejovú linku trocha viac prepracovanejšiu, výraznejšiu hudbu a lepšie narábať s atmosférou, hercov by som nechal, tí boli výborní, opätovne ma potešil najmä M. Shannon. Priemer. 60/100 ()

kingik

Rozvleklý ráz se naštěstí obešel bez infantilních vsuvek. Filmy o zázračných dětech určitě už mají mnoho variací. Tenhle více sází na pocitovost, což podbarvuje magická hudební kulisa Davida Winga, méně se na přetřes dostanou chlapcovy zázračné schopnosti, tím pádem je scén, v nichž by si divák užil nějaké (trikové) spektakulárnosti, jen minimum. Na hercích je mírně znát, že už se viděli v ambiciozních projektech - Michael Shannon, Joel Edgerton, Adam Driver i Kirsten Dunst, kterou to snad jedinou bavilo, si prostě zpětně nevybavím. A Jaeden Lieberher je pořád nesympatický klučina, prostě naprosto herecky netvárný smrad. Scenáristicky je film poměrně odfláknutý. Jsou zde místa, která by potřebovala nějaké vysvětlivky. Nejednou vyvstal pocit, že je to mírně zmatené a hlavně ve svých dějových liniích nedokončené. Režijně tomu zase scházel odpich, film má mnohdy uspávací tempo, z kterého příliš nevybočí. Na téměř dvouhodinové prezentaci je to následně znát. Když k tomu přidáte monotonnost děje ve stylu jednotvárných útěků před federálními agenty z jednoho místa na druhé, pak chvilka na odpočinek, následně se zase dáváme na útěk, přitom to není ani napínavě pojato, musíte se zásobit energií a být vyspalý, abyste u filmu neklimbali. Jeff Nichols si vzal scénář a režii pod patronát. Inu, snažil se to temně rozpohybovat, nerezignoval na dětskou naivitu, místy se mu podařilo vyloudit nějakou podmanivou emoci/atmosféru, jenže celkově má jeho film do ideálu daleko. K opětovnému zhlédnutí bych v budoucnu určitě nepřistoupil. 6/10 ()

sochoking

Luxusná oddychovka na sobotný večer, ktorá ma vrátila na chvíľu späť do 80. rokov! Stačí iba vypnúť mozgy a je to! ()

Sobis87

Elektrizující tenze. Krásně střízlivý pohled na jinak epický žánr. Přesní, ale umírnění herci. Absence potřeby polopatického vysvětlování a z toho plynoucí prostor pro více abstraktní požitek - tzn. upřednostňování niternějšího diváckého pnutí souběžně s pozvolna ubíhajícími minutami oproti prvoplánovému požitku z vrstvení atrakcí. Ačkoliv prvních několik minut pro mě představuje jednu z největších atrakcí roku - minimalistický klavír, soumrak, důraz na plynutí času, minimum slov, titulek...neprávem odsouzený film roku. ()

Vojtino

Velké zklamání. Největší rozdíl je oproti předchozím Nicholsovým filmům jednoznačně v postavách, které jsou pouhými figurkami bez jakékoliv hloubky. Navíc stejně tak plochý je bohužel i celý příběh. Zajímavé jsou pouze občasné scény, ve kterých jako by splýval atmosférický obraz s Wingovou hudbou, což už je jakýsi režisérův trademark. ()

Anderton

Až príliš veľké množstvo žánrového klišé a vizuálneho gýču. Nichols tu asi vzdáva hold jednej, či skôr viacerým nesmrteľným klasikám sci-fi, lenže robí to aj napriek indie feelingu pateticky a pseudoumelecky. Mám dojem, že všetko vo filme som už videl inde a väčšinou lepšie spracované. Polnočné dieťa je pre mňa jeden z filmov, ktoré sa snažia až príliš a prudko na to doplácajú. ()

AppleCore

Brad Bird potřeboval na stejnej film dvě stě míčů! Kdyby to nechal natočit Jeffa Nicholse, bylo by to sice indie, ale vydělal by na tom jak hovado a teď touhle dobou by vznikal Tomorrowland 2! Midnight Special je parádní změť žánrů, která ač mohla nabídnout i trochu víc, než jen přímočarou jízdu do finále, pořád se jedná o famózní podívanou se skvělým soundtrackem, přesnými herci a výbornou režií. Že je divák vržen hned od začátku přímo do děje a vlastně se nic moc nedoví, je v tomhle případě ku prospěchu věci a naopak to nechává prostor pro zamyšlení. Nichols ani napotřetí nezklamal! ()

silentname

Nemyslím si, že sa niekto iný na tento film tešil viac ako ja. Veľmi, veľmi som chcel, aby to bolo absolútne fantastické, a aby film dostal na konci obrovské A+. Ale napriek tomu, že si myslím, že som videl veľmi dobrý film, nemyslím si, že by som ho zaradil medzi najlepšie filmy tohto roku. A hoci jemne nemôžem zakryť svoje sklamanie, nemení to stále fakt, že si myslím, že ide o veľmi dobrý film, ktorý by filmový fanúšikovia mali vidieť. V prvom rade za to môže skvelý výber hercov, ktorí sú v tomto filme absolútne skvele využití. Michael Shannon sa čím ďalej tým viac stáva jedným z mojich najobľúbenejších hercov, Joel Edgerton je skvelý, Adam Driver funguje fantasticky a rovnako je na tom aj Kirsten Dunst. Dokonca aj Jaeden Lieberher je podľa mňa vo svojej role skvelý. Okrem toho film vyzerá výborne. Jeff Nichols na ňom odviedol skvelú robotu či už po režijnej alebo vizuálnej stránke. Hudba je rovnako vynikajúca a výborne dotvára atmosféru filmu. Páčili sa mi postavy, záver bol podľa mňa tiež veľmi uspokojivý, no v čom podľa mňa film dosť zlyháva je len jeden zásadný problém. Nemal žiadnu momentku, ktorá by ma absolútne dostala natoľko, že by som povedal - "Wow." a práve toto je to, čo robi filmy vynikajúce. "Midnight Special" však tento moment absolútne nemá a vôbec sa ani nesnaží diváka nejakým spôsobom dostať do takejto polohy. Nevadilo mi to, nakoľko som celý čas príbeh sledoval s napätím a bolo to zaujímavé, ale asi som čakal, že by sa z toho dalo vyťažiť oveľa viac. Či už z pohľadu FBI alebo náboženskej sekty na ranči. Nemení to ale fakt, že stále ide o veľmi dobrý film, som rád, že som ho videl, ale na konci roka sa asi s vysokou pravdepodobnosťou medzi moje najväčšie highlighty nedostane. A trošku ma to mrzí, lebo som veril, že tento film ma posadí na zadok. A práve taký moment v ňom celý čas chýba Hodnotenie: B+ ()

eLeR

Pre Nicholsove filmy mám ja asi slabosť. Vždy ma ten chlap dokáže niečim zaujať. Tentokrát to bolo príbehom, ktorého rozuzlenie pred vami chvíľu skrýva, spôsobom jeho vyrozprávania, ale hlavne neskutočnou atmosférou (a tá je jeho doménou), tentokrát aj podmanivou muzikou a samozrejme skvelým Shannonom, ktorému zdatne sekundovali aj ostatní herci. ()

Chrustyn

Už dlouho jsem neviděl film, který by dokázal hned na začátku neskutečně strhnout, ale po první třetině už pouze nudit. Podivná sci-fi křížená s nudným road movie. Hudba super, zbytek slabý průměr. ()

Arsenal83

Chabý sci-fi thriller o náboženskom kulte a chlapcovi so supermanovskými očami. Ešte supermanovskými hetero, hoci po novom idú Supermana meniť na bisexuála. Ťažkopádne herecké výkony, kde hlavne Adam Driver akoby ustrnul pri Múre nárekov. ()

Flakotaso

Tři věci, co mě zaujaly: výborná hudba, Kirsten Dunst s copem a podivuhodně strohé dialogy v jednoduchých osekaných větách. Scenáristicky i stavbou příběhu hodně podprůměrné, takovou esoteriku jsem od Nicholse nečekal. ()

Mladý tvůrce prozkoumá svět pod námi

Mladý tvůrce prozkoumá svět pod námi

05.10.2014

Režisér a scenárista William Eubank dokázal se svými dvěma nízkorozpočtovými sci-fi filmy – Love a novinkou The Signal - zaujmout diváky i kritiky na festivalech, navíc dokázal vykouzlit dost muziky… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi