Půlnoční dítě

• USA Midnight Special (více)

Royův nejmladší syn Alton má nadpřirozené schopnosti, kvůli kterým se stane cílem náboženských fanatiků. Jedné noci se ti dva musí dát na útěk a zatímco honička postupně přerůstá v celostátní štvanici za účasti nejvyšších vládních vrstev, Roy dává vsázku všechno, co má, jen aby odhalil Altonovo životní poslání... ať už je jakékoli. V provokativním snímku, v němž se prolíná nadpřirozeno s hlubokým lidstvím, zkoumá uznávaný scenárista a režisér Jeff Nichols otázky víry a pouta lásky a důvěry. (Magic Box)

BMW12

Tohle je totální blbost, tady je už scénář naprosto příšerný, takže to natáčení ani nemohlo dopadnout dobře. ()

honajz

Možné SPOILERY. Mno, že se z toho nakonec vyklube levnější slepenec Blízkých setkání třetího druhu a Starmana, to mne nenapadlo. Dokonce i ten mladý vědecký specialista má francouzské jméno, jako svého času Truffaut v Blízkých setkáních. Nápad vlastně není špatný, ale přijde mi nedotažený a místy zbytečně natahovaný. Třeba ta sekta - evidentně vznikla ještě před dítětem, tak co bylo její náplní a proč najednou všichni tak zblbli z recitování GPS souřadnic? Když všude byla FBI, jak se mohli dva chlápci trhnout a jít hledat dítě? A nakonec mi docela vadí, že vlastně nebyl vysvětlen ten cizí svět nad námi (paralelní?, svět stvořitelů? pozorovací?) a celé se to vlastně soustředí jen na tu honičku. A ten poslední záběr - bude jako druhý díl? Něco jako Otec vrací úder? A kam vlastně bude mířit manželka, když mění image, co bude teď dělat? V určité chvíli mi to navíc přišlo jako film od člověka, který ztratil dítě a potřebuje se s tím vyrovnat (viz světelné bytosti), ale princip Boha je mu vzdálený, tak vymyslí svítící pajduláčky z jiného univerza. Nevím, přišlo mi to na ten v podstatě nakonec jednoduchý a prostý nápad zdlouhavé, kupodivu bez emocí, možná chyběl i trochu nadhled, a ta depkoidní hudba to celé shazovala dolů, jak jen to šlo. ()

luka4615

Nepovedený pokus o komorní sci-fi. Midnight Special má skvělou úvodní scénu, u které si říkáte, že jestli to takhle půjde i dále, je zde zaděláno na velké filmové překvapení tohoto roku. Nicméně zhruba v půlce se to všechno režisérovi doslova rozsype mezi rukama. Takže zhruba od půlky už se nedíváte na film o zvláštním chlapci, jemuž svítí oči a který oplývá výjimečnými schopnostmi, ale díváte se na příběh o chlapci, který dělá reklamu společnosti ČEZ ve zcela sterilním filmu. ()

JASON_X

Nekomerční, pomalé, mysteriózní scífko je můj oblíbený žánr, takže vcelku spokojenost. Jen kdyby pointa byla aspoň trochu dotaženější... Rád bych se třeba dozvěděl, jak se onen malý superman v lidské rodině vlastně ocitl. Jestli třeba sestoupením nějaké mimozemské obdoby ducha sťatého... totiž svatého, nebo únosem a následnou inseminací matky v UFO stanici na zemském orbitu, jak to známe třeba z X-Files, nebo... nebo? A taky nevím, proč na té naší Zemi vlastně byl, jestli omylem, nebo... nebo? Zkrátka nejsem z děje příliš moudrý, ale to může být dáno i tím, že jsem ospalý a nedovtipný. A nebo nepozorný, protože ve filmu odpovědi na tyhle otázky byly. Midnight Special se mi ovšem moc líbil a příjemně mě aspoň na chvíli teleportoval z mého osobního pekla zvaného "pracovní týden", takže nějaké bezvýznamné prkotiny, jako je třeba smysl jeho děje, vůbec nehodlám řešit. A hodně mě bavilo i hlavní herecké trio Edgerton, Shannon (oba dva mám víc a víc radši) a mateřská Kirsten Dunst (která se mi ovšem líbila mnohem víc jako upíří lolitka v Interview With The Vampire). ()

Morholt

Místy strašně utahaný film, ale nedá se mu upřít podmanivá atmosféra, kterou dotváří příjemný hudební doprovod. Příběh sám o sobě není nijak zajímavý a osobně bych uvítal trochu více vysvětlování, ale na druhou stranu je fakt, že doslovnost by se do konceptu asi moc nehodila. Do lehkého nadprůměru film tahá obsazení, které nemá chybu, což platí v první řadě pro dětského představitele. 60% ()

mm13

Akoby to vyrozprával jeden z priamych účastníkov, ktorý ale žiaľ nebol práve najlepším rozprávačom. Tipoval by som to na Paula Seviera. Hej, asi tak. ()

malylada

Vůbec jsem nevěděl, co od filmu očekávat, byť na první pohled je herecký ansábl vynikající. Vše se točí kolem výjimečného chlapce, jako například ve filmu Mercury. Hrstka lidí se jej snaží chránit všemi dostupnými prostředky, mnohdy za hranou a doprovází ho na cestě k neznámému cíli. Hraničí to ze začátku až s fanatizmem, kdy se nebojí udělat cokoli. Film se rozjíždí velmi pomalu, včetně seznamovaní hrdinů a zápletka se posouvá asi od půlky filmu. První hodina je docela nuda, ale nabírá správný směr a vyústění a pointa celého příběhu je působivá jako v těch nejlepších sci-fi. Chtělo to jen zručněji uchopit, nepřepálit délku filmu a mohlo se to přiblížit těm nejlepším žánrovkám.....6/10 ()

JohnCZ

Zvláštní kříženec festivalové road-movie a osmdesátkové sci-fi, který bohužel velkou část stopáže dokáže uspat aby v závěru příjemně překvapil. Ale celkově film pro mě s tak trochu zabitým potenciálem. Místo atraktivní sci-fi roviny, která se ukáže jen na konci, se velkou část filmu poměrně nezáživně utíká/ujíždí. Obrazově je to dobré, atmosférické, místy skoro až artové. Potenciál to mělo ale rozhodně větší. ()

corpsy

Potešenie pre divákov, ktorý vidia v sci-fi žánri viac, ako digitálne orgie. (Re)mix známych námetov z rokov 70. a 80. v o niečo divokejšom prevedení. ()

ledzepfan

Shannon to samozřejmě táhne a asi i Driver je fajn, ale jinak je to úplně na palici... Většinu filmu s tím děckem nikdo pořádně nekomunikuje, většina postav hlásí své repliky jako ve stavu hypnózy, děj jede po přímé a předvídatelné linii od začátku do konce.. Není to vyloženě průser, ale za mě v tom není absolutně nic díky čemu bych film udržel v šišce déle než pár hodin.. ()

maddy

Najlepší Nicholsov film ... to sa mi chcelo hlásať dobrú hodinu sledovania Midnight Special. Počas nej totiž Nichols dokazuje aký je skvelý režisér a pritom k tomu ani nepotrebuje žiadnu veľkolepú výpravu, ale s užitím minimalistických prvkov dokáže budovať veľmi solídny thriller/drámu s jemnými prvkami sci-fi. Dobrú hodinu tak Nichols buduje pútavú atmosféru o úteku dvoch mužov s jedným podivným chlapcom, dobrú hodinu diváka drží v napätí, dobrú hodinu mu servíruje otázky, na ktoré chce poznať odpoveď a dobrú hodinu buduje inteligentnú sci-fi, pri ktorej k tomu, aby bola dostatočne efektná a zaujímavá nepotrebuje žiadne veľkolepé efekty, ani akciu, ale stačí jeden nápad, šikovne napísaný scenár a solídna atmosféra podporená skvelou hudbou a charizmatickými hercami. Nuž a po prvej cca hodine nič z toho neplatí! Následne sa z Midnight Special stáva naivná kópia Tomorrowlandu (áno, ešte naivnejšia a detinskejšia než samotný Tomorrowland) a inteligentná sci-fi sa veľmi rýchlo mení na ... no ako na niečo od neskoršieho Shyalamana. S vyústením tak nešikovne podaným, nedomysleným a celkovo zle napísaným, že sa až čudujem, že si scenár celý napísal sám Nichols a nemá v tom prsty napríklad taký Lindelof. Inteligentná sci-fi, napínavý thriller a zaujímavé postavy sú tak nenávratne zničené, aby ich nahradilo niečo tak jednoduché a naivné až beda. Škoda, keby Nichols ostal po celý čas v rovine náznakov, točil malú nezávislú drámu/thriller iba s občasnými jemnými sci-fi prvkami a nepokúšal sa o niečo „veľkolepejšie“ pokojne by to v prípade Midnight Special stačilo, ale on nie. CELKOVO: 3* (6/10) ()

MartinezZ

Film, který ponechá otazníky, ale i přes tu pomalost má atmosféru očekávání, která nakonec schramstla asi většinu rozpočtu, který mohl být i větší, ab to více vyznělo. Ale to, že není všechno zodpovězeno, nevadí. Divák může jen tušit, postavy jsou o tom přesvědčené a mnoho možných interpretací zůstává i po konci na divákovi. A přesto to nevadí, protože mi zjevně tyhle pomalé komorní příběhy vyhovují. Takový jiný E.T. --- Otevřenost a nedořečenost byla sice záměrem, nebo možná nutností rozpočtu, přesto by bylo lepší mít více dovysvětleného, aby to byla o něco větší pecka. --- 3,5* ()

kaylin

Až moc dlouho se v tomhle snímku čeká na to něco velkého, co přijde, až to nakonec přijde a není to takové, jak jste si představovali. Jsou zde dobré scény, ale ještě lepší herecké výkony, kdy Michael Shannon je pro mě prostě skvělý v každé roli. Adam Driver ukazuje, že není jen Kylo Ren, i když stejně budete mít pocit, že hraje tak nějak stejně, i když více na straně dobra. ()

blackrain

Velmi mi to připomínalo díla Stephena Kinga. Určitě bych si ráda tento příběh přečetla jako knihu. Zajímavý příběh, i když jede podle léty dobře osvědčené šablony. ()

slunicko2

ET pro dospělé. Vezměte jedno ET, odejměte mu Spilbergovy kvality, originalitu a všechny možné příchutě a dostanete Půlnoční dítě. ()

gegina31

Celkem o ničem, ne? Proč to vůbec natáčeli? A proč jsem vůbec dala tolik hvězdiček? Jeden z případů, když trailer předčí film. Kdyby to tak bylo o narození toho chlapce a o tom, jak on i jeho okolí pomalu přicházeli na jeho schopnosti. Ale ne, ono to je o tom, jak někam zdrhá a všichni jsou hrozně vysraní z jeho zářivých očí. A my se nakonec ani nedozvíme, kam se to vlastně dostal. Hm, po napsání tohoto komentáře jsem zhodnotila, že si to vlastně zaslouží jenom dvě hvězdičky. ()

ilemas odpad!

V půlce jsem to vzdal a i tak to byl nadlidský výkon vydržet tak dlouho u neskutečně nudného céčkového snímku s nesympatickými herci a debilním scénářem. Který osel mě na to v komentáři nalákal? ()

TheDon

Půlnoční speciál je asi tak speciální, jako když si uděláte ke snídani kafe, ale a teď dobrej pozor, místo jedné kostky cukru si ho osladíte sádrou. K tomuto lahodnýmu, lehce tvrdnoucímu nápoji se skvěle hodí fresh džůs z poblíž rostoucí tůje. A abych tu spektakulární snídani završil, naservíroval bych si míchaný křepelčí vajíčka s trochou grafitové vazelíny. Protože přesně takovej pocit mám z tohohle velkýho Spešlu. Něco jako film, něco jako děj a něco jako velké finále, ke kterýmu jsme se propracovali po road tripu a dvou backflipech americkýho Isuzu, který si to po silnici dotančilo až do Tomorrowlandu. Překvapivě z něj nevyskočil Žórž Klůny, ale Extra Terestriální Altón, kterej chce být světýlkem. 30% P.s.: kdyby mi někdo vysvětlil, co přesně tím chtěl Džefík říct, tak bych to s radostí přivítal.... ()

M.i.k.e

spokojenost...jakožto pocta sci-fi 80.let která kombinuje Blízká setkání,Starmana a zakončuje trošku něčím jako Tomorrowland na jedno podívání zabaví celkem spolehlivě.Herci jsou fajn a ani pomalejší tempo,kdy není docela dlouho zřejmé o co vůbec jde tentokrát nevadí.Nečekal jsem nic a nenudil jsem se...70% ()

honajz2

Není to špatné, ale hodně mi tam na tom vadí. Hlavně to, že je to utahané jak sviňa, příběh není tak velký, aby vystačil na dvě hodiny a tady to je hodně znát. Většinu času jsem se prostě nudil. Dále mě štve, že na nějaké promyšlení sekty se tu kašlalo. Jo, zase tu máme nějaké číselníky, ale v koho nebo co věří, to mi tu zůstalo záhadou. Ono nejhorší na tom ale je, jak je to celé utahané, díky tomu se na to pak blbě divá. Má to sice dobrou kameru, několik dobrých scén a i ten příběh docela ujde, ale nic extra ten film rozhodně není. Pravda, připomnělo mi to, že mě "děsí", když se někde v krajině objeví něco obřího, nepatří to tam a po chvíli to zmizí. V realitě e mi to pochopitelně nikdy nestalo, ale když třeba kouknu na tuhle fotku z Google Map, tak jako první mě vždycky napadne, že kdybych tohle viděl v realitě na obloze, tak se asi poseru. Ale to už odbočuju někam úplně jinam. Půlnoční dítě sice není špatný film, ale je neskutečně utahaný, v některých částech nepromyšlený a to mu ubližuje nejvíc. 3* ()

Mladý tvůrce prozkoumá svět pod námi

Mladý tvůrce prozkoumá svět pod námi

05.10.2014

Režisér a scenárista William Eubank dokázal se svými dvěma nízkorozpočtovými sci-fi filmy – Love a novinkou The Signal - zaujmout diváky i kritiky na festivalech, navíc dokázal vykouzlit dost muziky… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi