Půlnoční dítě

• USA Midnight Special (více)

Royův nejmladší syn Alton má nadpřirozené schopnosti, kvůli kterým se stane cílem náboženských fanatiků. Jedné noci se ti dva musí dát na útěk a zatímco honička postupně přerůstá v celostátní štvanici za účasti nejvyšších vládních vrstev, Roy dává vsázku všechno, co má, jen aby odhalil Altonovo životní poslání... ať už je jakékoli. V provokativním snímku, v němž se prolíná nadpřirozeno s hlubokým lidstvím, zkoumá uznávaný scenárista a režisér Jeff Nichols otázky víry a pouta lásky a důvěry. (Magic Box)

bourec

Jo,jo,hned se mi vybavily filmy s podobnou tématikou z konce minulýho století,navíc hudba jak vod Carpentera,jenže Nichols to natočil po svym,bez závratnýho střihu a tempa,navíc jsme se vo tom klučinovi nic nedozvěděli,jak,proč,odkud,prostě komorní nudná jednohubka.S vodřenym uchem 50%. ()

cariada

Tohle jsem hlavně v první půlce moc nechápal a částečně taky trochu prospal. Všichni chtějí malýho kluka co má schopnosti a tak se všichni snaží ho dostat a nebo mu zase jiný pomoci, nakonec se z toho vyklube sci-fi ,ale nezáživný děj většiny filmu už to nezachrání. ()

Rocky88

Zajímavá sci-fi jednohubka, která místo aby postupně gradovala, tak bohužel postupně degraduje. Nejsilnější je tedy začátek, zhruba po hodině film začíná uvadat, finále je pak celé divné a nicneříkající. Výborná atmosféra však prošpikovala celý film, takže i tu sestupnou kvalitu jde snést. Přispěli k tomu i herci. Jasné 3 hvězdy. ()

Rodriguez odpad!

Koukal jsem na to dvakrát, protože prvně jsem u toho usnul. Podruhé jsem to vypnul, protože větší hovadinu jsem dlouho neviděl. 0% ()

Streeper

Asi jsem to nepobrala nebo je chyba buď na straně tvůrců nebo na mé straně, nevím. První polovina filmu je nudná k smrti, není tam nic vysvětleno, neustále se tak kecá o ničem. Herci nemají takový prostor, jaký by si zasloužili, jejich postavy se vůbec nikam nevyvíjejí. Druhá polovina už je o něco lepší, je tak trochu více akce, začínáme chápat i příběh a co se tam děje, ale i tak to film jako celek nezachrání. Za mě je to nudný film, který má velmi působivý námět, jen padl do nesprávných rukou. ()

C0r0ner

Námět byl dost slušný, takže je fakt k neuvěření, že se z toho dala udělat tak příšerně utahaná a nezáživná věc, kde se banda lidí potácí od ničeho k ničemu. A přitom to na začátku vypadalo tak dobře! Nevím, jestli je chyba ve scénáři nebo v režii, ale tohle se nepovedlo. 30% ()

fugazi

Včera v noci jsme nasedli s malým Altonem do auta a s vládními agenty, vědci a fanatickou sektou za zády jsme ujížděli přes půl Louisiany za objevením nového světa. Midnight Special je film, který vzniknul z čistého fanouškovství a z čisté lásky k filmařině. Je vidět, že režisér vyrůstal na Spielbergovo klasikách a díky tomu vznikla, dá se říct variace na ET mimozemšťana. Nikdo se nezdržuje zbytečným vysvětlováním a divák je okamžitě vhozen do děje a postupně vše odhaluje s hlavními hrdiny. Jeff Nichols už potřetí dokazuje, že je geniální režisér a s minimalistickými prvky dokáže vybudovat atmosféru, kterou mu všechny ty hollywoodský vysokorozpočtový srágory můžou jen závidět. Každej rozhovor hltáte bez mrknutí oka a chcete vědět víc. Jenže se dozvíte přesně jen to, co je nutný, abyste zůstali přelepený k obrazovce a počkali si na další scénu, kde se možná víc dozvíte. Náhle v půlce filmu přijde odzbrojující chvíle, ve který osmiletej kluk svýmu tátovi vypráví o alternativním světě. To byla chvíle, kdy jste mě mohli skolit čajovou lžičkou a odvalit mě vybrečet se do kouta. Konec je dechberoucí, ale je nutný, aby člověk přistoupil na všechny ty tajemství a na chvíli se vrátil do dětských let a neřešil blbosti a zbytečný otázky… 9/10! ()

pakobylka

Jednoduchoučký příběh, který se zpočátku tváří strašlivě tajemně, aby posléze předčasně splaskl jako špatně zavázaný pouťový balónek. Není schopný udržet v přijatelných mezích vlastní chatrnou konstrukci - a tak vás rezignovaně vláčí z místa na místo a patrně doufá, že si vystačíte s vlastní fantazií a dějovou linii si uzpůsobíte podle svého: Občasné vakuum si něčím vyplníte, neobjasněné souvislosti si hravě domyslíte a logické chyby bez reptání opravíte - nebo velkoryse přehlédnete. Chyba není v rozpočtu, ale zcela jednoznačně ve vypravěčských schopnostech duchovních otců "Půlnočního dítěte". Slabé 2* ()

Juto

Fajn film ale mohol byť lepší .Začiatok je výborný ,ale niekde v polovici filmu sa stráca pointa a zmysel tochto filmu. A záver bol zmätočný a vôbec mi nepomohol zistiť čo vlastne chcú pozorovatelia Zeme, teda mimozemšťania. 5/10 ()

Martrix

Tento film je samá záhada. Ale víc než: co je ten kluk sakra zač, by mě zajímalo, jak se Nicholsovi podařilo natočit tak dobře vypadající sci-fi s rozpočtem18 mil. USD, resp. za co zaplatil to velmi solidní herecké obsazení. Michael Shannon jakožto Nicholsův dvorní herec, působil ve své roli stejně jako Edgerton a Driver velmi věrohodně. Líbil se mi způsob vyprávění, kdy divák společně s FBI pomalinku v náznacích odkrývá, co se vlastně děje a spíš pocitově se přiklání na stranu únosců. Tady distrubutor zbytečně spoileroval... byl jsem rád, že jsem si o filmu předtím nic nepřečetl. Dokud je ve hře otázka: co je ten kluk sakra zač a co s ním ti lidi zamýšlí, funguje film skvěle a klidně bych vysolil max. hodnocení. Jenže oni nám to tvůrci nakonec poví a když je v tomto žánru nejslabší právě ta sci-fi složka, je to průšvih. Nejsem otrávený, jen mě trochu mrzí, že se povedlo moc fajn drama s mysteriozními prvky a dokonce i solidní akcí, ale sci-fi je to sotva průměrné. ()

vesper001

Zaznělo tu už srovnání se stále více tápajícím Shyamalanem i s nepovedenou rádobysci-fi Tomorrowland. Sedí obé, ale jen částečně. Animace na konci skutečně Tomorrowland připomínají, ale musím říct, že jeden Hugh Laurie je mnohem lepším protivníkem, než celá armáda maskáčů, agentů a poldů. Oproti Shyamalovu Znamení je Midnight Special komornější a psychologicky propracovanější. Michael Shannon, Nicholsův dvorní herec, opět podává uměřený a přesvědčivý výkon, líbila se mi i Kirsten Dunst, která roli mamky pojala poměrně chladnokrevně. Absence baf-scén mi nevadila, co mi ale chybělo, bylo napětí. Efektivnější využití svítících očiček jsme ostatně viděli už v Červeném trpaslíku a bohužel ani při přestřelkách nebo automobilových honičkách se člověku čelo neorosí. A nakonec přejdete i to, že se scénárista ani neobtěžuje naznačit, kterak vlastně Roy a Sarah k emzáčkovi přišli. Ono je to totiž všechno fuk, v tom je ten problém. ()

dr.fish

Podle zdejších hodnocení bych čekal nudnou věc. Nikoli. Jde jen o dost zvláštní a obvyklým vzorcům se protivící příběh. Věci, které čekáme, že se stanou, se prostě nestanou. Nestane se prakticky nic, i cesta může být cíl. Je to road movie, potkáváme lidi a situace. Je tu spousta zajímavých postav, o kterých si něco můžeme myslet, ale víme taky v jádru prdlajs. Nevíme proč a kam jedeme, je to taky vlastně jedno. Důležitá je oddanost celé věci, malému klukovi, snaha splnit úkol navzdory FBI, médiím atd. Kluk má nadpřirozené schopnosti, nevíme proč, ani nevíme zda kope za ty dobré, nebo za ty zlé. Jak říkám, zvláštní film. 80% ()

Triple H

Ako by to vyzeralo, keby Krypton nevybuchol a Kal-El by sa snažil s pomocou Kentovcov ešte ako dieťa vrátiť domov. Dobre myslené a veľmi dobre obsadené low-key sci-fi, ktoré potrebovalo ešte trošku prepracovať, aby sa stalo niečím viac než zaujímavým experimentíkom. Zaujímavá je ale aj interpretácia filmu ako metafory pre autizmus - celková určitá emocionálna chladnosť/odmeranosť, malé dieťa s osobitým vnímaním sveta, po odhalení toho čo vidí sa človeku odkrýva nový, dovtedy netušený rozmer reality...ak by to Nichols myslel takto, bolo by to veľmi nápadité z jeho strany, ale nemyslel. Každopádne táto rovina sa dá filmu veľmi ľahko pripísať a mne sa tak páči viac. ()

viperDavid

Dobrý road movie, špatný sci-fi a naprosto příšerný konec. Docela pěkně zahrané a pěknou atmosférou. Ono to zas tak hrozný vážně není. Jen tomu dost chybí. Ale to se stává. ()

Johnny.ARN

Toto som nepochopil a nepochopil to asi ani samotný režisér. Namiesto plnokrvnej scifi s nejakým super záverom, posolstvom, odhalením, zrušením všetkých satelitov a nvm čo sme dostali síce scifi ale s komorným nádychom a viac zamerané na socialnu rovinu ako vizuálnu. Ochrana dieťaťa, obetovanie sa, zisťovanie skutočností ušatým potkanom a všetky tieto srandy hlavne v druhej polke totálne ubrali tempo a namiesto gradácie som už len s nezáujmom sledoval ten paškvil a čakal koniec. Herci nemali ani čo hrať. proste lacné ,nezáživné, socálne scifi pokúrované s drámou. 2 z 5 ()

rowdys

Ale čoby, parádne to bolo! Kto videl aspoň jeden akirácky klip k albumu Hurry Up, We're Dreaming od M83, tak musel chrochtať blahom, lebo spirituálna spriaznenosť z toho bije ako burčiak zo Zemana. Nicholsovi sa podarila väčšia spielbergovská pocta než Abramsovi s jeho hrboľatým Super8 a ešte nad tým všetkým háďže sexi pohľady po Carpenterovi. Za mňa plný kotol. ()

PiLgRiM

Ano postavy jsou ploší a děj je prostší než je u Nicholse zvykem. Tím ale moje výtky končí, protože si film drží stejně úžasnou atmosféru s jedinečným autorským podpisem, jako doposud všechny jeho kousky. ()

elanius

(79/2016) / Jeff Nichols, režisér jedného skvelého filmu (Take Shelter), jedného výnimočného filmu (Mud) a jedného filmu ktorý väčšina vrátane mne zatiaľ asi nevidela (Shotgun Stories) prichádza so svojím štvrtým počinom a priznávam, že vo mne tento projekt vzbudzoval obrovské očakávania. Bohužiaľ vo výsledku nie úplne naplnené. Opäť tu máme ten charakteristický, hĺbavý a pomalý prístup k deju, dôraz ide jednoznačne na postavy, na ich rozpoloženie, motivácie. V tomto aspekte sa znovu raz jedná o špičkovú Nicholsovu prácu. Teraz k tomu horšiemu. Najviac filmu podľa mňa uškodil sci-fi námet a trochu aj režisérove veľké oči a k rodinnej dráme, ktorá mu tak bohovsky ide sa snažil na docela malej ploche rozohrať veľký sci-fi opus. Vidím to tak, že tento film mal prísť až tak po desiatich rokoch aby sme sa dočkali à la Nolan komplexného zážitku a nie à la Shyamalan úsmevnej pseduofilozofie. Momentálnych 55% je ale vcelku krutých (6.7/10 na IMDb tomu rozhodne sluší viac) a napriek všetkým negatívam tam ten Nichols skrytý je, zatváram jedno očko a dávam za 4* a dúfam, že dlh mi bude v blízkej budúcnosti splatený. (7/10) ()

Mladý tvůrce prozkoumá svět pod námi

Mladý tvůrce prozkoumá svět pod námi

05.10.2014

Režisér a scenárista William Eubank dokázal se svými dvěma nízkorozpočtovými sci-fi filmy – Love a novinkou The Signal - zaujmout diváky i kritiky na festivalech, navíc dokázal vykouzlit dost muziky… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi