Červený trpaslík (TV seriál)

Red Dwarf

Komedie / Sci-Fi

Velká Británie, 1988 - 2017, 36 h 37 min (Minutáž: 52x23 min)

Ed Moore

Chris Barrie, Craig Charles, Danny John-Jules, Norman Lovett, Robert Llewellyn, Robert Bathurst, Mac McDonald, Mark Williams, Clare Grogan, Hattie Hayridge, Chloë Annett, Rob Grant, Craig Ferguson, Brian Cox, John Sharian, Timothy Spall, Jenny Agutter, Ainsley Harriott, Sarah Alexander, Samantha Robson, Graham McTavish, Lenny von Dohlen, Robert Addie, Geraldine McEwan, Ed Bye, Ricky Grover, Howard Goodall, Paul McGuinness, Morwenna Banks, Holly Earl, David Lovgren, Anastasia Hille, David Ross, Kevin O'Brien, Lisa Barbuscia, Lucy Briers, Jack Docherty, J. Edgar Hoover (a.z.), Doug Naylor, Gary Cady, Michael Shannon, Mark Jones, Adolf Hitler (a.z.), Jeff Walker, Hilary Bevan Jones, Gordon Kennedy, Forbes Masson, David Verrey, Cliff Barry, Kenneth Hadley, Simon Paisley Day, Tom Andrews, Robert Nairne, Richard Ridings, Howard Burden, Rebecca Blackstone, Kevin Eldon, Lucie Pohl, Bentley Kalu, Paul Bradley, Suzanne Bertish, Frances Barber, Lia Williams, Nicholas Ball, Jane Horrocks, Matthew Marsh, Janet Montgomery, Maggie Steed, Hugh Quarshie, Fraser James, Don Henderson, Stephen Marcus, Ruby Wax, Gordon Salkilld, Lee Cornes, Angela Bruce, Anita Dobson, Imogen Bain, Adrienne Posta, Sophie Winkleman, Richard Ng, Jeremy Swift, Michelle Keegan, Sam Creed, Peter Elliott, Mark Dexter, Richard O'Callaghan, Isla Ure, Yasmin Bannerman, Noel Coleman, Stephen Critchlow, Denis Lill, Ron Pember, Dinny Powell, Jeremy Peters, Jennifer Calvert, Jack Klaff, Johanna Hargreaves, Tony Slattery, Kika Mirylees, Mark Caven, Colin Hoult, Ryan Gage, Adrian Lukis, Geoffrey Beevers, Helen George, Oliver Maltman, Johnny Vegas, Amrita Acharia, Richard Glover, James Buckley, Nick Read, Emma Campbell-Jones, David Sterne, Taylor James

Zvuk:

Keith Nixon

Kostýmy:

Howard Burden

Cooltovní? Coolový! Jestli je tohle humrmor, tak to mě ulisterujte! Kdybych měl nějakým způsobem charakterizovat svůj dojem z seriálu, řekl bych, že backgroundový stereo smích byl úplně zbytečný a nad jeho kulometně častou aplikací jsem jen kroutil prvními šesti obratli. Proč? Protože vtipnější je i účet za elektřinu elektrárně. Ok, tak popořadě: 1. SÉRIE - galaktická nuda. Dva homoidi se hádají jak staří manželé, bohužel si nemůžou dát do ciferníku, takže jejich kohoutování trpíme celých 6 dílů. Do toho intergalaxiální kontejner plných hluchých pasáží o nějaké Kočanské, Kocour bez bot a v saku a Holly, který tam..... co ten tam vlastně dělá??? 2. SÉRIE - podpůrný smích stále zbytečný. Extáze nefunguje, ale stáze jo. Ve 4. díle jsem se poprvé v celém tomhle seriále opravdu zasmál!! Jupííí. 3. SÉRIE - výrazně lepší, Výměna těl a Fotostroj času jsou parádní díly. Přemýšlím o zvýšení bodového skóre. 4. SÉRIE - návrat k normálu, nuda, vtipy nezáživné a nevtipné. Zlepšuje se grafické pozadí vesmíru. Mám rád Holly. Poslední a předposlední díly jsou totální úlet (nechápu vůbec nic). 5. SÉRIE - ani jeden díl ve mně nezanechal něco víc, vtipy nevtipné, děj prapodivný, zápletky často jak přes kopírák. Tohle že je kult? Nechápu...můj přijímač T-1000 na tento typ humoru pravděpodobně nemá příšlušné plastovo-hliníkové komponenty a integrované obvody. Někteří členové se snaží urážet, ale i to se prostě musí umět (viz Černá zmije!). Díl Uroboros velmi, velmi špatný, teda jestli tohle někomu přijde vtipné, tak už nevím. Chybí Holly. Eso Rimmer je snad špatný vtip - proč tu vlastně je? Kroucení hlavou u 7. série začíná nabírat na otáčkách. S příchodem Kočanské a ufňukaným Krytonem to jde totálně k šípku. 7. SÉRIE je trapná, jen místy trochu vtipná. 8. SÉRIE - konečně vtipná série! A pak že to nejde. Jedna z nejlepších. Co se ale celému seriálu odpustit nedá, tak naprostá bezcílnost, nulový dějový posun, nulové vyvrcholení, pocit úděsného nikdy nekončícího seriálu, schopného vyprodukovat desítky sérií jen s obměnami několika postav. Seriál bez začátku a bez konce, jako vesmír a stejně tak nevábný...(12.9.2006)

Z toho, co podřadný televizní žánr sitcom ve své podstatě nabízí, těží Červený trpaslík maximum a definuje premisu, že v podstatě jediným důležitým atributem v tomto žánru je fungující humorná složka. Maximum humoru, maximum zábavy, maximum gagů a vtipu - to jsou synonyma kvarteta Lister-Rimmer-Kriťák-Kocour... Snad mimo úplně prvního dílu celé série jde o vysoce návykovou záležitost, pokud jste samozřejmě naladěni na podobný druh humoru. Co díl, to malá televizní událost. Pro mě osobně ryze kultovní seriál... Klasický produkt BBC - svižný, zábavný a přitom inteligentní! (oscilace mezi pubertální trapností a až intelektuálskými aluzemi...takových seriálů není moc...) Takhle sofistikovaný humor skutečně hned tak někde nenajdete... (Tušíte třeba, že seriál Červený trpaslík je citován a uváděn jako příklad v populárně vědecké knize o kvantové fyzice v části o paralelních vesmírech?) Televizní zábava už nikdy nebude jako dřív... :-) 100%(28.3.2007)

K Červenému trpaslíku se váže taková malá historka. Před několika lety, když jsem ještě jezdil spávat k babičce, za dob krásných jsem šel spáti. Bylo to po schodech nahoru v malé místnůstce, kde babička spávala, aby nemusela poslouchati dědovo chrápáníčko. V pokojíčku byla malá kryptofašistická modrá televize a já si jí zapnul. Ulehl jsem do postele, přepínal kanály a najednou mě zarazil takový chlápek se srandovní čepicí. Zaujalo mě to, tak jsem to nechal a užíval. Byl to Lister, myslím v dílu Psychoteror. Nečekal jsem, že mi tato chvíle změní život. Hned druhý den jsem se koukal do televizního programu, jak se ten seriál jmenoval. Byl to Červený trpaslík.(16.2.2012)

Až na o něco slabší 7.sérii si Červený trpaslík kvalitu udržel a i v poslední sérii překvapil novými nápady. I když to není třeba tak vtipné jako Partička IT, Otec Ted či Hotýlek (které ale zase nemají tolik dílů), tak je to stále špička britského humoru. Celého jsem zhlédl s 11 letým synem v původním znění s titulky a oba jsme se shodli, že i když je dabing z těch povedených, tak na původní hlasové odstíny Listera, Rimmera, Kocoura, Krytona ani Hollyho prostě nemá.(10.10.2007)

Když tento seriál poprvé uvedla Česká televize (a dost dlouho nás na to připravovala) byl jsem už otrávený celým tím haló kolem nějakého seriálu. První díl mě nijak neohromil. Rozhodně ne tak, že bych hned letěl k počítači, abych založil první fans stránku. Náhodou a dnes mohu říci, že šťastnou náhodou, jsem později zhlédl epizodu „Nachystejte květináče“ a to rozhodlo. Díly jsem si nahrával na VHS a pak je sledoval do zblbnutí a učil se nazpaměť hlášky. Ještě teď mám z toho smíchu vrásky kolem úst. Red Dwarf může působit jako laciný sitcom s prvky sci-fi, ale když tomu podlehnete, připadá vám, že lépe to udělat nešlo. Ta jednoduchost je totiž hlavní silou celého díla. Silně pochybuju, že ještě někdy uvidím něco tak kruťáckého jako je právě Červený trpaslík. Nejraději bych si vymazal paměť a prožil to celé znovu.(22.4.2011)

• - V dílu "Jenom sympaťáci" líbá Rimmer (Chris Barrie) sestru, která mu na to říká: "Tys mi dal francouzáka?" Na čež on jí odpoví: "Ne. Tohle je blíž Antverpám. Spíš Belgičana...!" Jedná se o odkaz na herce Jean-Clauda Van Damma, který pochází z Belgie, ale mnoho fanoušků ho pokládalo za Francouze. (Mandalorian)

• - Ve 3. epizodě 6. série s názvem „Pistolníci z Apokalypsy“ se Lister (Craig Charles), Rimmer (Chris Barrie) a Kocour (Danny John-Jules) připojují do hry s názvem Streets of Laredo. Stejný název má westernová minisérie od Josepha Sargenta. (Giraldy)

• - Ve 4. epizodě 5. řadě, v díle "Karanténa" chtějí přivést druhý hologram a řeší, že na lodi může být pouze jeden hologram. V 6. epizodě 1. řady v díle "Já na druhou" však byl Rimmer (Chris Barrie) na lodi dvakrát díky vypnutí několika nepotřebných zařízení. (A7X92)