Červený trpaslík (TV seriál)

Red Dwarf

Komedie / Sci-Fi

Velká Británie, 1988 - 2017, 34 h 41 min (Minutáž: 25–30 min)

Ed Moore

Chris Barrie, Craig Charles, Danny John-Jules, Norman Lovett, Robert Llewellyn, Robert Bathurst, Mac McDonald, Mark Williams, Clare Grogan, Hattie Hayridge, Chloë Annett, Rob Grant, Craig Ferguson, Brian Cox, John Sharian, Timothy Spall, Jenny Agutter, Ainsley Harriott, Sarah Alexander, Samantha Robson, Graham McTavish, Lenny von Dohlen, Robert Addie, Geraldine McEwan, Ed Bye, Ricky Grover, Howard Goodall, Paul McGuinness, Morwenna Banks, Holly Earl, David Lovgren, Anastasia Hille, David Ross, Kevin O'Brien, Lisa Barbuscia, Lucy Briers, Jack Docherty, J. Edgar Hoover (a.z.), Doug Naylor, Gary Cady, Michael Shannon, Mark Jones, Adolf Hitler (a.z.), Jeff Walker, Hilary Bevan Jones, Gordon Kennedy, Forbes Masson, David Verrey, Cliff Barry, Kenneth Hadley, Simon Paisley Day, Tom Andrews, Robert Nairne, Richard Ridings, Howard Burden, Rebecca Blackstone, Kevin Eldon, Lucie Pohl, Bentley Kalu, Suzanne Bertish, Frances Barber, Lia Williams, Nicholas Ball, Jane Horrocks, Matthew Marsh, Janet Montgomery, Maggie Steed, Hugh Quarshie, Fraser James, Don Henderson, Stephen Marcus, Ruby Wax, Gordon Salkilld, Lee Cornes, Angela Bruce, Anita Dobson, Imogen Bain, Adrienne Posta, Sophie Winkleman, Richard Ng, Jeremy Swift, Michelle Keegan, Sam Creed, Peter Elliott, Mark Dexter, Richard O'Callaghan, Isla Ure, Yasmin Bannerman, Noel Coleman, Stephen Critchlow, Denis Lill, Ron Pember, Dinny Powell, Jeremy Peters, Jennifer Calvert, Jack Klaff, Johanna Hargreaves, Tony Slattery, Kika Mirylees, Mark Caven, Colin Hoult, Ryan Gage, Adrian Lukis, Geoffrey Beevers, Helen George, Oliver Maltman, Johnny Vegas, Amrita Acharia, Richard Glover, James Buckley, Nick Read, Emma Campbell-Jones, David Sterne, Taylor James, Andrew Collins, David Menkin

ˇ^~ˇ^^ˇ˘^˘°°^˘°˛` ˛`˙˘°^˘° v °˘˛`˛ ˇ^ˇ˙`˛ ~ˇˇˇ^˘˘°°˛˛``´˙˙´˝˙`˝ ˙´`ˇ^˘^ˇ ´˙˝˙´~ˇ^°`· ^˘°˘^˛`˙ °˛˛`˛^~ˇ^˘ ~ˇ^˘°°˘˙´˙`˘° ˇ^˘˙`˙ˇ^´˙˛ˇ~^˘ˇ˛· \|^˘^˛`˛° ˘^ˇ°˘˛`` °˘°˘`´˙~ˇ ˇ^˘`˙´´˙˝´˝¨ ¸˝¨´^˘~ˇˇ^˘ ˘°˛`˛°`˙`˙´`´´˙ˇ ^ˇ~ˇ˘˘^°`˙˝¨˙` ˇ~^ ^˘˛°˙`˙` ´˙˝˝¸¨˝´˙ˇ~^ ˘¨˝¨ˇ˛`˛`˛``˙ °`˙´°˘^˘˛˙˝´˝¨¸¨`° °˘°˛`˙´˙´˝`ˇ^ˇ^˘˛°˛° ˛˘˘°`˛˙˛°`· ¨˝÷˘°`˙¨˝ˇ˘^^°´˙´`¨° ˘°˛`°˛˛`^˘°`˙´´ ˝`˙´˝¨`˙ °˙`˙´`˛°˛`˛˘^ˇ ˛°˛˙`´ °˛˙``´˝¨`˛¨ ´`˙¸˙`˛ˇ˙´¸°č ˝¸´˛˝°˘˘ˇ^˛˛°´˝´˙(22.12.2012)

Bezchybný seriál, který se oprávněně stal kultem. Všechny čtyři hlavní postavy už mají jisté místo v dějinách. Herci, český dabing, nevyčerpatelná zásoba humoru pro každý díl a zároveň dokonalá parodie vesmírných klišé, ani tenhle popis se zdaleka nepřibližuje opravdové Trpaslíkově výjimečnosti. To se nedá popsat, to se prostě musí vidět! Pro mě osobně nejlepší komediální seriál všech dob a nevěřím, že ho ještě někdy něco překoná. A vlastně to ani nechci! "Je tohle ta lidská vlastnost, které se říká přátelství?" "Nech si ty startrekový pindy, takhle brzo po ránu."(8.5.2006)

Tak se dělá kultovní seriál... Humor na pomezí pubescentní srandy a intelektuálních narážek, figurky jako ze špatného tripu a příběh, kterému není světé nic z žánru sci-fi. Duo Lister-Rimmer jiskří jako bruska, Kocour dodává všemu fešácký šmrnc a taneční tempo.. no a Kryton? Uklízí Rimmerovy trenky. Kdo neviděl, přišel o vrchol humoristické seriálové tvorby... A skončil v nejlepším... Kolik dobrých seriálů tohle dokázalo?(25.4.2004)

Co dodat k seriálu, který už předemnou vychválili tisíce lidí a všichni napsali vystihující komentáře? Možná to, že původně mi vůbec nepřišel vtipný, ba mě dokonce štval. Ted se ale u Trpaslíka můžu umlátit smíchy, některé hlášky jsou tak neskutečné (Jsem mrtvý, jako konzerva lančmítu; Jaké to je být mrtvý?..Smrt? je to jako být na dovolené s partou Němců; Svatodušní svátky, Svatodušní svátky....; Přemalovávám chodbu z ocelové šedi na vojenskou šeď, tohle je můj soukromý osobní soukromý deník, plný mých osobních soukromých osobních věcí....) až to snad ani není možné. Dokonce mě tento seriál přiměl k tomu, abych vyzkoušela uvařit polévku Gaspacho:-) Nejoblíbenější postava je zcela jistě Rimmer. Naopak Kocour mi moc vtipný nepřijde. Co ale Trpaslíka katapultovalo nahoru je perfektní, dokonalý a úžasný český dabing. Je to něco jako s Četníkem...Český dabing předčil originál. Prostě ČT je super a basta. (A víte co se stane, když tyrannosaurus, který...)(17.10.2008)

• Renton

Creator: Rob Grant, Doug Naylor, Paul Alexander .. Dosti kontroverzní hodnocení, že? Ale než mě ukamenujete, viděl jsem (původně) jen díly pozdějších sérií, k tomu už koncem devadesátých let a asi vždy v nějakém "divném" rozpoložení... Nebo byl "divný" ten seriál? Takže momentálně nemohu jinak, bylo to šíleně debilní, nudné až trapné! A bohužel, nemám zatím příležitost to znovu vidět a pokusit se přijít Red Dwarf na chuť... ___ Tak jsem RD zkusil znovu (3Q2007) a bohužel, nic to se mnou ani tentokrát nedělalo. Když vidím třeba po x-té seriálové geniality M*A*S*H, Simpsons nebo výborné Friends vždy se směji!! Jenže u trpajzlíka prostě nemám čemu. Nenávidět nebo milovat, tak to prostě je. Tudíž z mé strany tady nepřibudou žádná slova pochvaly a ty opačného ražení si radši nechám pro sebe, neboť v prostředí fanatických vyznavačů nehodlám něco pronášet. Stejně by je nikdo z vás nepřijal, hm? 10%.(11.4.2005)

• - Craig Charles, který hraje Listera, v mnoha scénách odříkává bezhlesně repliky ostatních herců. Například to jsou: "Žádnýho vandráka jsem tady neviděl." v epizodě "Sebevědomí a mindrák", "Kdybych tomu jen na chvilku uvěřil, tak mi hrábne." v epizodě "Já nadruhou" nebo: "Najednou vám zalezou kulky zpátky do těla a budete moct zpívat leda soprán ve školním sboru." v epizodě "Pozpátku". (DareDeer)

• - V 1. epizodě 3.série jsou jména herců v titulcích pozpátku. (Folky)

• - V celé sérii je mnohokrát zmiňováno, že loď Červený Trpaslík je těžební loď těžařské důlní společnosti. Nikdy však není řečeno ani naznačeno, co těží. (Ledkodlaq)