Červený trpaslík (TV seriál)

Red Dwarf

Komedie / Sci-Fi

Velká Británie, 1988 - 2017, 34 h 41 min (Minutáž: 25–30 min)

Ed Moore

Chris Barrie, Craig Charles, Danny John-Jules, Norman Lovett, Robert Llewellyn, Robert Bathurst, Mac McDonald, Mark Williams, Clare Grogan, Hattie Hayridge, Chloë Annett, Rob Grant, Craig Ferguson, Brian Cox, John Sharian, Timothy Spall, Jenny Agutter, Ainsley Harriott, Sarah Alexander, Samantha Robson, Graham McTavish, Lenny von Dohlen, Robert Addie, Geraldine McEwan, Ed Bye, Ricky Grover, Howard Goodall, Paul McGuinness, Morwenna Banks, Holly Earl, David Lovgren, Anastasia Hille, David Ross, Kevin O'Brien, Lisa Barbuscia, Lucy Briers, Jack Docherty, J. Edgar Hoover (a.z.), Doug Naylor, Gary Cady, Michael Shannon, Mark Jones, Adolf Hitler (a.z.), Jeff Walker, Hilary Bevan Jones, Gordon Kennedy, Forbes Masson, David Verrey, Cliff Barry, Kenneth Hadley, Simon Paisley Day, Tom Andrews, Robert Nairne, Richard Ridings, Howard Burden, Rebecca Blackstone, Kevin Eldon, Lucie Pohl, Bentley Kalu, Paul Bradley, Suzanne Bertish, Frances Barber, Lia Williams, Nicholas Ball, Jane Horrocks, Matthew Marsh, Janet Montgomery, Maggie Steed, Hugh Quarshie, Fraser James, Don Henderson, Stephen Marcus, Ruby Wax, Gordon Salkilld, Lee Cornes, Angela Bruce, Anita Dobson, Imogen Bain, Adrienne Posta, Sophie Winkleman, Richard Ng, Jeremy Swift, Michelle Keegan, Sam Creed, Peter Elliott, Mark Dexter, Richard O'Callaghan, Isla Ure, Yasmin Bannerman, Noel Coleman, Stephen Critchlow, Denis Lill, Ron Pember, Dinny Powell, Jeremy Peters, Jennifer Calvert, Jack Klaff, Johanna Hargreaves, Tony Slattery, Kika Mirylees, Mark Caven, Colin Hoult, Ryan Gage, Adrian Lukis, Geoffrey Beevers, Helen George, Oliver Maltman, Johnny Vegas, Amrita Acharia, Richard Glover, James Buckley, Nick Read, Emma Campbell-Jones, David Sterne, Taylor James

Tahle legenda je natolik známá, že si ani netroufám ji nějak moc komentovat... Kdo by neznal kluky z Trpaslíka? Stejně jako tisíce dalších jsem tomu propadl, legenda britského humoru srovnatelná s Black Addrem i Pythony...Některé díly (třeba ty bez Rimmera) jsou trošičku slabší, mezi moje nejoblíbenější patří Queeg, Karanténa či Zpátky v červeném (všechny) Ovace ve stoje a 100%(19.6.2006)

Tak dlouho jsem tuhle nesourodou partu bral jako sázku na jistotu, až mi konečně došlo, jaký klenot to je. S každým dalším rokem od svého vzniku a s každým dalším zhlédnutím dozrál Červený trpaslík na pozici kultu. Jak v nenápadném rozjezdu, tak v téměř dadaistickém finiši. A to, že je Arnold Rimmer největší frajer, všichni dávno víme.(7.5.2006)

Nejvtipnější seriál vůbec. Některý díly jsou lepší než Létající cirkus od Monty Pythonů a to je co říct. Ovšem postava Rimmera, to je vůbec to nejlepší, co kdy Britové dali světu. Někoho tak trapného a přitom lidského dokáží vymyslet jen za kanálem La Manche. Scény s Eso Rimmerem jsou geniální (zvlášť miluju ten díl, kdy se poprvé a naposledy políbí s Listerem :-). Stačí jen vyjmenovávat hlášky: "Já mu narvu ruku tak hluboko do krku, že vytáhnu cedulku od jeho slipů.", "Poslední živej je srab.", "Ty jsi měl sex s mojí matkou?! - Jo, chceš z toho jako něco vyvozovat?", "První inteligentní forma života po třech milionech let a je to robotí verze Normana Batese."(14.2.2003)

Naprosto geniální. Je to asi ten nejkultovnější seriál co byl kdy natočen a pro mě i jeden z nejlepších, i když chápu, že každému tento humor nemusí sednout. Na Rimmerovy hlášky asi nezapomenu do konce života. Od chvíle, kdy jsem seriál začala sledovat, jsem si přála být s mými oblíbenými hrdiny na palubě Červeného trpaslíka a zažívat s nimi jejich dobrodružství. Moc bych si přála vymazat si všechny díly z paměti a podívat se na ně znovu, jako by to bylo poprvé. ,,Trochu přitvrdíme. Čas vyjednávání vypršel. Říkejte si tomu extrém, ale navrhuji, abychom šli tvrdě a bez prodlení zaútočili skutečně masovou letákovou kampaní."(16.6.2011)

"Krytone, přejdi z modrého poplachu na červený." - "Jste si jist pane? To znamená vyměnit žárovku." Co dodat dalšího? Zkuste někdy říct doma, že nemůžete umejt nádobí, protože vám to král bramborových lidí nedovolí... A nejoblíbenější epizody? Asi Díky za tu vzpomínku, Roztavení a Hololoď. "Lister Červenému trpaslíku: Máme mezi sebou příšerný hovado..."(30.12.2005)

• - V epizodě "Sebevědomí a mindrák" se Lister (Craig Charles) složí na zem v důsledku nemoci. Ačkoli je v bezvědomí, v momentě, kdy Kocour (Danny John-Jules) zpívá: "Sex ti leží tu před nosem", se Lister ze široka usměje. (DareDeer)

• - Ve 2. díle 6. série "Legie" vyzdvihuje Rimmer (Chris Barrie) v českém znění direktivu 34123. V originále je řečeno 34124. (Novotnak98)

• - Mimo jiných nášivek a odznaků jako třeba jin a jang nebo šerifovské hvězdy má Dave Lister (Craig Charles) na své kožené bundě i odznak Totenkopf, tedy odznak s lebkou a skříženými hnáty používaný za druhé světové války německými jednotkami SS-Totenkopfverbände, obecně známé jako strážci koncentračních táborů, a posléze 3. SS-Panzer-Division Totenkopf, jedné z nejlépe vycvičených a organizovaných jednotek Waffen SS. (Maulincio)