Smažená zelená rajčata

Fried Green Tomatoes

• slovenský

Vyprážané zelené paradajky

Drama / Komedie

USA, 1991, 130 min (SE: 137 min)

Mám rád nostalgické filmy, ale tento prírastok k žánru, podobne ako o dekádu novší Notebook, padá na zbytočnej a (na rozdiel od spomínaného filmu) miestami otravnej dejovej línii v súčasnosti. Všetko to vrcholí vo finále, ktoré je i na môj vkus melancholika riadne samoúčelne sentimentálne (jedna neskutočne zbytočná dojímavá scéna). Navyše na úplnom konci filmu na nás vyrukujú s "pointou", ktorá bola jasná zhruba od pätnástich minút filmu. Inak je to fajn - vtipné, atmosferické, miestami príjemne sentimentálne, miestami napínavé a navyše s jedným riadne čiernohumorným "vtipom". Vystrihnúť tú polhodinku, čo sa odohráva v súčasnosti a bolo by to dokonalé.(15.3.2008)

• Houdini

Oscar 2 nominace: Herečka VR - Jessica Tandy, Scénář - A(19.3.2004)

Film, který má sentimentálně podbarvený příběh, může u měkčích povah vyvolat dokonce mírné slzení, u většiny diváků ale spíše navodí "jen" takový příjemný pocit a pohodu v duši.(7.8.2002)

Naprosto upřímné a lidsky silné rodinné drama z devadesátých let, které Amíci v té době uměli a uměli do něj dát patřičný nádech jedinečnosti a epičnosti, čímž si vydobili slávu a popularitu i u nás. Jen škoda, že Smažená zelená rajčata jsou z podobného těsta a známostí jsou silně v pozadí. Nezaslouží si to.(20.3.2019)

Rozpočet $11miliónovTržby USA $82,418,501Tržby Celosvetovo $119,418,501║ príjemný film, miestami hravý, občas dramatický, či mierne drsný, ponúkne dobré herecké výkony ale k úplnej spokojnosti aj tak niečo chýba /65%/(8.5.2009)

.. „Když mi dáš možnost, abychom se poznaly.“ Evelyn není příliš spokojená ani se sebou ani v manželství. Vzruch, jiskru a sebevědomí do jejího života přinese až náhodné setkání s Ninnou a její vyprávění o přátelství (lásce) Ruth a Idgie. Obojí se pro ni stane motivací jak si změnit svůj život. „ Někdo mi nastavil zrcadlo před obličej a to co jsem viděla, se mi vůbec nelíbilo“ Dvě roviny příběhu ta dramatická z městečka v Alabamě a druhá laskavě vtipná ze současnosti. „ Víte co je v životě nejdůležitější . Přátelé, dobří přátelé.“(19.3.2006)

Skvelý film, môj obľúbený. Väčšina mužov sa VYPRÁŽANÝCH ZELENÝCH PARADAJOK bojí. Titulné i podporné úlohy hrajú samé ženy. „Poriadne“ tu účinkujú v podstate len dvaja chlapi, z nich jedného rozseká na sračky vlak behom prvej polhodiny a druhý len sedí pred televízorom a prejedá sa. Inak baby, kam len pozriete. Chichocú sa z malých mužských penisov (a máte pocit, že by sa chichotali aj z veľkých) a pobehujú po kuchyni v celofáne. Snímka vznikla podľa knihy spisovateľky a tá zároveň (s ďalšou) ženou napísala scenár. Že to režíroval chlap, je v podstate neuveriteľné. Film je to úžasný: smutný i veselý, tragický i bizarný, celofánový i čokoládový, obohatený nostalgickou atmosférou čias, kedy ešte neboli cesty plné áut (a ak ste na nich nejaké stretli, zatrúbili ste im alebo ste na šoférov aspoň kývli) a človek mohol chodiť bosý a nebáť sa, do čoho stúpi. Prípadne mohol niekoho rafinovane zabiť a ono sa to v tej dobe „nejako" stratilo. A možno aj nie. Trocha ako (ženské?) PRI MNE STOJ! (ale možno aj nie).(30.4.2005)

Hodne prijemny prekvapeni, Avnet se hned ze zacatku svy kariery predved jednim ze svejch nejlepsich kousku. Pribeh neni nikterak slozitej a sleduje dve pribehovy linie. V prvni se Kathy Bates trapi se svym manzelem, kterej dotahne z prace, vezme zradlo a svali se k televizi, misto aby ji poradne protahnul a posloucha vypraveni stary baby v nemocnici. A to je prave ta druha linie pribehu, ktera dostava vetsi prostor a je to jen dobre. Takle totiz sledujeme paradni a pohodovou formou natoceny drama o dvou kamaradkach a vyvoji jejich zivotu a misty je to spestreny nejakou vtipnou scenou s Bates. Navic Avnet obsadil skvele hrajici a skvele sympaticky herce, postavy jsou navic dobre napsany a jak uz jsem psal, hlavne je to cely desne prijemne natoceny. Lepsi 4*.(24.12.2009)

Dojemný a úžasný film, který na mě vychrlil obrovskou dávku emocí a já seděla jak přikovaná a čekala, dokud Ninna nedovypráví příběh až do konce. Idgie, rozporuplná osobnost, zcela bez předsudků vůči černým a morálním hodnotám té doby a na druhé straně se smyslem pro pravé přátelství se vším všudy a že toho nebylo málo.Této krotitelce včel po právu dávám plný počet bodů. Nesmím zapomenout ani na rozkošnou Evelínku, kterou Kathy Bates zahrála excelentně. Film, který půjde hned do mé topky, z které hned tak neodejde........a byl tam opravdu velmi dlouho.(6.1.2012)

Velmi příjemná podívaná na ženu ze současnosti Evelyn, která se snaží zachránit manželství a která v nemocnici poslouchá vyprávění o dívce Edgie, jež ji vyplnila onen "prázdný" prostor v životě - dodala ji sílu, odvahu, chuť a touhu. Zajímavý příběh, který pohladí a povznese nad každodenní trable. Dávka optimismu, kouzla ženy a síly přátelství, která v mém případě může být konzumována kdykoliv (a nedoporučuji k tomuto zážitku podávat barbecue :-))(14.5.2008)

Nejdůležitější tajemství šťastného života je přátelství, alespoň tak jsem to zde slyšel. A o tom celém Smažená zelená rajčata jsou, o přátelství. Přátelství mezi dvěma mladými ženami, přátelství mezi běloškou a černochem v dobách, kdy byl Ku-Klux-Klan na vrcholu (dvacátá léta), nenávisti mezi těhotnou manželkou a násilnickým manželem, přátelství mezi náhodou dohromady svedenými, dvěma naprosto cizími ženami v letech. Nádherná nostalgická atmosféra, spousty a spousty žen, rasismus, láska a nenávist. Jedna z prvotin Thomase Newmana, prvotina Jona Avneta, nespočet zajímavých postav... Jednou si budu muset tu předlohu přečíst, a už se těším, až ochutnám smažená zelená rajčata. Barbecue však vynechám.(28.10.2008)

Celkom pekny prijemny film, kde nechybaju emocie, humor, romantika, ale najdu sa tam aj dramaticke chvile. Kedze sa film odohraval v troch casovych rovinach, reziser nevynechal ani problematiku rasizmu - Ku klux klanu. Skvela bola Kathy Bates, ktora sa pokusala zmenit svoj doterajsi zivot, scena parkovania nemala chybu :-) Aj ostatne herecky boli skvele. Jessica Tandy mala stastie uz v ulohe v oscarovom filme RIDIC SLECNY DAISY (1989), za ktoru dostala svoho prveho Oscara. Druhu nominaciu mala aj v tomto filme, avsak tentokraj jej sosku vyfukla za vedlajsiu ulohu Mercedes Ruehl za ulohu v drame KRAL RYBAR (1991) s Robinom Williamsom. Reziser Jon Avnet natocil napriklad STROM SNU (1994), INTIMNI DETAILY (1995), RUDY LABYRINT (1997), 88 MINUT (2007) alebo OPRAVNENE VRAZDY (2008)... 25.06.2010 _______ Kathy Bates - (Evelyn Couch) +++ Mary Stuart Masterson - (Idgie Threadgoode) +++ Mary-Louise Parker - (Ruth Jamison) +++ Jessica Tandy - (Ninny Threadgoode) +++ Cicely Tyson - (Sipsey) +++ Chris O´Donnell - (Buddy Threadgoode) +++ Stan Shaw - (Veľký George) +++ Gailard Sartain - (Ed Couch) +++ Produkcia: Jon Avnet +++ Hudba: Thomas Newman +++(25.6.2010)

Smažená zelená rajčata pro mě z nostalgie stále zůstávají asi mým nejoblíbenějším filmem, který zobrazuje skutečný život. Komedie, drama, kriminální zápletka, 4% tématika, prolnutí časových rovin, to vše dokonale zpracováno, pro mě nadčasový film....Musím si ho zase někdy pustit.(19.5.2008)

Z nadšené čtenářky, největší obdivovatelky literární Misery a pečovatelky se o rok později stala nespokojená manželka žijící ve stereotypu, která se nejprve zesměšňuje ve feministickém kurzu, aby se následně proměnila v moderní sebevědomou dámu. Pomůže jí k tomu dávný příběh na pokračování z prostředí amerického jihu o velkém přátelství, pomstě a porozumění. Ovšem škoda, že tahle retrodetektivka je uhlazená a nepříliš účinná. Kathy Bates je jedním z lákadel téhle milé podívané, na kterou si dnes sice diváci asi už moc nevzpomenou, ale podobné laskavé kousky je fajn si tu a tam zopakovat. Ač bych ovšem na několika místech krátil.(7.9.2017)

Zelenina nepatrí zrovna medzi moje obľúbené potraviny. No a rajčiny nejem skôro vôbec. Avšak "Smažené zelené paradajky" sú mimoriadna pochúťka. Špecialita. Nie síce gurmánska, ale filmová zaručene. Nádherný snímok, v ktorom sa nenásilne prepletajú dve časové línie, ma úplne dostal. Celých stotridsať minút som nemohol od neho odtrhnúť oči a s otvorenými ústami, plne ponorený do deja, som čakal ako to všetko dopadne s hrdinkami tejto ženskej drámy. Úžasné herecké výkony, výborná réžia, hlboký, ľudský námet... dokonalé. *****(12.12.2010)

Silný příběh o ženách a převážně pro ženy, přesně takový film, jaký mám ráda: s chvilkami dojemnými k pláči i vtipnými k popukání, úsměvné scény střídají napínavé, najdeme téma rasové nesnášenlivosti, domácího násilí, touhy po svobodě, po lásce. Bonusem jsou vynikající herecké výkony zejména hlavních představitelek. Dobrý scénář + dobrá režie + dobrá hudba + dobří herci = dobrý film (a dobrý tentokrát neznamená za 3). Možná to mohlo být malinko kratší... a možná ne. 91%(4.11.2008)

oproti svému názvu paradoxně velmi zralý a zdravý pokrm pro oko i duši... vše ostatní o přátelskosti, milosti a hladivém sentimentu zde již bylo napsáno, tak nebudu vykrádat ostatní komenty. prostě se na to podívejte a třeba druhý den po filmu nadšením taky začnete gůglit recept na smažená zelená rajčata jako já :-) 80%(13.8.2010)

Příjemná pohodička při umně vyprávěném příběhu z amerického Jihu se vším, co k takovému vymezení patří. Přítelství, láska, rasismus, drsňárny , romantika. Radost pohledět.(12.12.2009)

Milujem tento príbeh plný odvahy, lásky, obetavosti a zmesy smútku a radosti. Nikdy si nenechám ujsť zážitky Idgie a Ruth. Sledujem ako ovplyvnia život Evelyn a ako plynú ich bolesti a straty. Znovu prežívam ich prehry a víťazstvá a učím sa ako prekonať tie svoje. Najlepší príbeh môjho života - úžasne spracovaný. Tajomstvo úspechu je v omáčke :)(14.12.2010)

Tomu filmu som sa kvoli nazvu vyhybal stvrtstorocia. A nakoniec sa z toho vyklula velmi dobra zalezitost. Aj ked je to skor pre zenske publikum. Velmi pekny dojak. 8/10(23.11.2018)

Videl som niekoľko filmov z prostredia amerického Juhu. Aj tento k nim patrí a predsa sa od nich líši. Je veľmi pestrý. Pri troche pozornosti je v ňom možné nájsť množstvo znakov a motívov. Našťastie medzi nimi chýba ten neznesiteľný americký pátos to nabubrelé vlastenectvo a naopak vtedajší rasizmus je uveriteľný. Okrem pestrosti a vrstevnatého príbehu sú devízou herečky, okolo ktorých sa film točí. A tiež úžasná výprava, ktorá nezanedbala žiadne detaily, čo ocenil najmä kameraman. Aj keď sú štyri hviezdičky pomerne slabé, nie sú nezaslúžené.(14.5.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7