poster

Smažená zelená rajčata

 • anglický

  Fried Green Tomatoes

 • slovenský

  Vyprážané zelené paradajky

Drama / Komedie

USA, 1991, 130 min (SE: 137 min)

Komentáře uživatelů k filmu (139)

 • JohnnyD
  ***

  Mám rád nostalgické filmy, ale tento prírastok k žánru, podobne ako o dekádu novší Notebook, padá na zbytočnej a (na rozdiel od spomínaného filmu) miestami otravnej dejovej línii v súčasnosti. Všetko to vrcholí vo finále, ktoré je i na môj vkus melancholika riadne samoúčelne sentimentálne (jedna neskutočne zbytočná dojímavá scéna). Navyše na úplnom konci filmu na nás vyrukujú s "pointou", ktorá bola jasná zhruba od pätnástich minút filmu. Inak je to fajn - vtipné, atmosferické, miestami príjemne sentimentálne, miestami napínavé a navyše s jedným riadne čiernohumorným "vtipom". Vystrihnúť tú polhodinku, čo sa odohráva v súčasnosti a bolo by to dokonalé.(15.3.2008)

 • Houdini

  Oscar 2 nominace: Herečka VR - Jessica Tandy, Scénář - A(19.3.2004)

 • Radyo
  ****

  Film, který má sentimentálně podbarvený příběh, může u měkčích povah vyvolat dokonce mírné slzení, u většiny diváků ale spíše navodí "jen" takový příjemný pocit a pohodu v duši.(7.8.2002)

 • Malarkey
  ****

  Naprosto upřímné a lidsky silné rodinné drama z devadesátých let, které Amíci v té době uměli a uměli do něj dát patřičný nádech jedinečnosti a epičnosti, čímž si vydobili slávu a popularitu i u nás. Jen škoda, že Smažená zelená rajčata jsou z podobného těsta a známostí jsou silně v pozadí. Nezaslouží si to.(20.3.2019)

 • T2
  ***

  Rozpočet $11miliónovTržby USA $82,418,501Tržby Celosvetovo $119,418,501║ príjemný film, miestami hravý, občas dramatický, či mierne drsný, ponúkne dobré herecké výkony ale k úplnej spokojnosti aj tak niečo chýba /65%/(8.5.2009)

 • Faye
  ****

  .. „Když mi dáš možnost, abychom se poznaly.“ Evelyn není příliš spokojená ani se sebou ani v manželství. Vzruch, jiskru a sebevědomí do jejího života přinese až náhodné setkání s Ninnou a její vyprávění o přátelství (lásce) Ruth a Idgie. Obojí se pro ni stane motivací jak si změnit svůj život. „ Někdo mi nastavil zrcadlo před obličej a to co jsem viděla, se mi vůbec nelíbilo“ Dvě roviny příběhu ta dramatická z městečka v Alabamě a druhá laskavě vtipná ze současnosti. „ Víte co je v životě nejdůležitější . Přátelé, dobří přátelé.“(19.3.2006)

 • tron
  ****

  Skvelý film, môj obľúbený. Väčšina mužov sa VYPRÁŽANÝCH ZELENÝCH PARADAJOK bojí. Titulné i podporné úlohy hrajú samé ženy. „Poriadne“ tu účinkujú v podstate len dvaja chlapi, z nich jedného rozseká na sračky vlak behom prvej polhodiny a druhý len sedí pred televízorom a prejedá sa. Inak baby, kam len pozriete. Chichocú sa z malých mužských penisov (a máte pocit, že by sa chichotali aj z veľkých) a pobehujú po kuchyni v celofáne. Snímka vznikla podľa knihy spisovateľky a tá zároveň (s ďalšou) ženou napísala scenár. Že to režíroval chlap, je v podstate neuveriteľné. Film je to úžasný: smutný i veselý, tragický i bizarný, celofánový i čokoládový, obohatený nostalgickou atmosférou čias, kedy ešte neboli cesty plné áut (a ak ste na nich nejaké stretli, zatrúbili ste im alebo ste na šoférov aspoň kývli) a človek mohol chodiť bosý a nebáť sa, do čoho stúpi. Prípadne mohol niekoho rafinovane zabiť a ono sa to v tej dobe „nejako" stratilo. A možno aj nie. Trocha ako (ženské?) PRI MNE STOJ! (ale možno aj nie).(30.4.2005)

 • B!shop
  ****

  Hodne prijemny prekvapeni, Avnet se hned ze zacatku svy kariery predved jednim ze svejch nejlepsich kousku. Pribeh neni nikterak slozitej a sleduje dve pribehovy linie. V prvni se Kathy Bates trapi se svym manzelem, kterej dotahne z prace, vezme zradlo a svali se k televizi, misto aby ji poradne protahnul a posloucha vypraveni stary baby v nemocnici. A to je prave ta druha linie pribehu, ktera dostava vetsi prostor a je to jen dobre. Takle totiz sledujeme paradni a pohodovou formou natoceny drama o dvou kamaradkach a vyvoji jejich zivotu a misty je to spestreny nejakou vtipnou scenou s Bates. Navic Avnet obsadil skvele hrajici a skvele sympaticky herce, postavy jsou navic dobre napsany a jak uz jsem psal, hlavne je to cely desne prijemne natoceny. Lepsi 4*.(24.12.2009)

 • emma53
  *****

  Dojemný a úžasný film, který na mě vychrlil obrovskou dávku emocí a já seděla jak přikovaná a čekala, dokud Ninna nedovypráví příběh až do konce. Idgie, rozporuplná osobnost, zcela bez předsudků vůči černým a morálním hodnotám té doby a na druhé straně se smyslem pro pravé přátelství se vším všudy a že toho nebylo málo.Této krotitelce včel po právu dávám plný počet bodů. Nesmím zapomenout ani na rozkošnou Evelínku, kterou Kathy Bates zahrála excelentně. Film, který půjde hned do mé topky, z které hned tak neodejde........a byl tam opravdu velmi dlouho.(6.1.2012)

 • charlosina
  ***

  Velmi příjemná podívaná na ženu ze současnosti Evelyn, která se snaží zachránit manželství a která v nemocnici poslouchá vyprávění o dívce Edgie, jež ji vyplnila onen "prázdný" prostor v životě - dodala ji sílu, odvahu, chuť a touhu. Zajímavý příběh, který pohladí a povznese nad každodenní trable. Dávka optimismu, kouzla ženy a síly přátelství, která v mém případě může být konzumována kdykoliv (a nedoporučuji k tomuto zážitku podávat barbecue :-))(14.5.2008)

 • Hal_Moore
  *****

  Nejdůležitější tajemství šťastného života je přátelství, alespoň tak jsem to zde slyšel. A o tom celém Smažená zelená rajčata jsou, o přátelství. Přátelství mezi dvěma mladými ženami, přátelství mezi běloškou a černochem v dobách, kdy byl Ku-Klux-Klan na vrcholu (dvacátá léta), nenávisti mezi těhotnou manželkou a násilnickým manželem, přátelství mezi náhodou dohromady svedenými, dvěma naprosto cizími ženami v letech. Nádherná nostalgická atmosféra, spousty a spousty žen, rasismus, láska a nenávist. Jedna z prvotin Thomase Newmana, prvotina Jona Avneta, nespočet zajímavých postav... Jednou si budu muset tu předlohu přečíst, a už se těším, až ochutnám smažená zelená rajčata. Barbecue však vynechám.(28.10.2008)

 • Falko
  ****

  Celkom pekny prijemny film, kde nechybaju emocie, humor, romantika, ale najdu sa tam aj dramaticke chvile. Kedze sa film odohraval v troch casovych rovinach, reziser nevynechal ani problematiku rasizmu - Ku klux klanu. Skvela bola Kathy Bates, ktora sa pokusala zmenit svoj doterajsi zivot, scena parkovania nemala chybu :-) Aj ostatne herecky boli skvele. Jessica Tandy mala stastie uz v ulohe v oscarovom filme RIDIC SLECNY DAISY (1989), za ktoru dostala svoho prveho Oscara. Druhu nominaciu mala aj v tomto filme, avsak tentokraj jej sosku vyfukla za vedlajsiu ulohu Mercedes Ruehl za ulohu v drame KRAL RYBAR (1991) s Robinom Williamsom. Reziser Jon Avnet natocil napriklad STROM SNU (1994), INTIMNI DETAILY (1995), RUDY LABYRINT (1997), 88 MINUT (2007) alebo OPRAVNENE VRAZDY (2008)... 25.06.2010 _______ Kathy Bates - (Evelyn Couch) +++ Mary Stuart Masterson - (Idgie Threadgoode) +++ Mary-Louise Parker - (Ruth Jamison) +++ Jessica Tandy - (Ninny Threadgoode) +++ Cicely Tyson - (Sipsey) +++ Chris O´Donnell - (Buddy Threadgoode) +++ Stan Shaw - (Veľký George) +++ Gailard Sartain - (Ed Couch) +++ Produkcia: Jon Avnet +++ Hudba: Thomas Newman +++(25.6.2010)

 • JANARYBA
  *****

  Smažená zelená rajčata pro mě z nostalgie stále zůstávají asi mým nejoblíbenějším filmem, který zobrazuje skutečný život. Komedie, drama, kriminální zápletka, 4% tématika, prolnutí časových rovin, to vše dokonale zpracováno, pro mě nadčasový film....Musím si ho zase někdy pustit.(19.5.2008)

 • castor
  ****

  Z nadšené čtenářky, největší obdivovatelky literární Misery a pečovatelky se o rok později stala nespokojená manželka žijící ve stereotypu, která se nejprve zesměšňuje ve feministickém kurzu, aby se následně proměnila v moderní sebevědomou dámu. Pomůže jí k tomu dávný příběh na pokračování z prostředí amerického jihu o velkém přátelství, pomstě a porozumění. Ovšem škoda, že tahle retrodetektivka je uhlazená a nepříliš účinná. Kathy Bates je jedním z lákadel téhle milé podívané, na kterou si dnes sice diváci asi už moc nevzpomenou, ale podobné laskavé kousky je fajn si tu a tam zopakovat. Ač bych ovšem na několika místech krátil.(7.9.2017)

 • MM_Ramone
  *****

  Zelenina nepatrí zrovna medzi moje obľúbené potraviny. No a rajčiny nejem skôro vôbec. Avšak "Smažené zelené paradajky" sú mimoriadna pochúťka. Špecialita. Nie síce gurmánska, ale filmová zaručene. Nádherný snímok, v ktorom sa nenásilne prepletajú dve časové línie, ma úplne dostal. Celých stotridsať minút som nemohol od neho odtrhnúť oči a s otvorenými ústami, plne ponorený do deja, som čakal ako to všetko dopadne s hrdinkami tejto ženskej drámy. Úžasné herecké výkony, výborná réžia, hlboký, ľudský námet... dokonalé. *****(12.12.2010)

 • Phobia
  *****

  Silný příběh o ženách a převážně pro ženy, přesně takový film, jaký mám ráda: s chvilkami dojemnými k pláči i vtipnými k popukání, úsměvné scény střídají napínavé, najdeme téma rasové nesnášenlivosti, domácího násilí, touhy po svobodě, po lásce. Bonusem jsou vynikající herecké výkony zejména hlavních představitelek. Dobrý scénář + dobrá režie + dobrá hudba + dobří herci = dobrý film (a dobrý tentokrát neznamená za 3). Možná to mohlo být malinko kratší... a možná ne. 91%(4.11.2008)

 • hippyman
  ****

  oproti svému názvu paradoxně velmi zralý a zdravý pokrm pro oko i duši... vše ostatní o přátelskosti, milosti a hladivém sentimentu zde již bylo napsáno, tak nebudu vykrádat ostatní komenty. prostě se na to podívejte a třeba druhý den po filmu nadšením taky začnete gůglit recept na smažená zelená rajčata jako já :-) 80%(13.8.2010)

 • Aky
  ****

  Příjemná pohodička při umně vyprávěném příběhu z amerického Jihu se vším, co k takovému vymezení patří. Přítelství, láska, rasismus, drsňárny , romantika. Radost pohledět.(12.12.2009)

 • meave
  *****

  Milujem tento príbeh plný odvahy, lásky, obetavosti a zmesy smútku a radosti. Nikdy si nenechám ujsť zážitky Idgie a Ruth. Sledujem ako ovplyvnia život Evelyn a ako plynú ich bolesti a straty. Znovu prežívam ich prehry a víťazstvá a učím sa ako prekonať tie svoje. Najlepší príbeh môjho života - úžasne spracovaný. Tajomstvo úspechu je v omáčke :)(14.12.2010)

 • pepo
  ****

  Tomu filmu som sa kvoli nazvu vyhybal stvrtstorocia. A nakoniec sa z toho vyklula velmi dobra zalezitost. Aj ked je to skor pre zenske publikum. Velmi pekny dojak. 8/10(23.11.2018)

 • nascendi
  ****

  Videl som niekoľko filmov z prostredia amerického Juhu. Aj tento k nim patrí a predsa sa od nich líši. Je veľmi pestrý. Pri troche pozornosti je v ňom možné nájsť množstvo znakov a motívov. Našťastie medzi nimi chýba ten neznesiteľný americký pátos to nabubrelé vlastenectvo a naopak vtedajší rasizmus je uveriteľný. Okrem pestrosti a vrstevnatého príbehu sú devízou herečky, okolo ktorých sa film točí. A tiež úžasná výprava, ktorá nezanedbala žiadne detaily, čo ocenil najmä kameraman. Aj keď sú štyri hviezdičky pomerne slabé, nie sú nezaslúžené.(14.5.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace