O sněhové královně

• Finsko Lumikuningatar (více)
Finsko, 1986, 89 min

Režie:

Päivi Hartzell

Předloha:

Hans Christian Andersen (kniha)

Scénář:

Päivi Hartzell

Kamera:

Henrik Paersch

Hudba:

Jukka Linkola

Satu Silvo, Sebastian Kaatrasalo, Outi Vainionkulma, Tuula Nyman, Esko Hukkanen, Pirjo Bergström, Juulia Ukkonen, Paavo Westerberg, Saara Pakkasvirta (více)

blondboss

Takto to dopadne, keď sa niekto rozhodne artovým spôsobom natočiť klasickú rozprávku. Fínske spracovanie snehovej královnej ma práve z tohto dôvodu nenadchlo a navyše boli tu neskutočne nesympatické postavy s výnimkou hlavnej milučkej Gerdy. Taktiež mi tu chýbali nejaké zmysluplné dialógy, ktoré by trošku rozvinuli dej. No asi som jeden z ľudí, ktorí nechápu artovému "poňatiu hry". U mňa len slabé dve hviezdy. 30 % ()

Aljak

Omnia Vincit Amor, asi o tom je celá idea tejto andersenovskej rozprávkovej klasiky. Čo sa týka tohto fínskeho spracovania, ktoré miestami pôsobilo až surrealisticky, mal som z toho skôr zmiešané dojmy. Na svoju dobu (rok 1986) pôsobí tento film naozaj kvalitne, najmä čo sa vizuálneho prevedenia týka. Ale chýbalo mi predsa len viac dialógov, ktoré by dokázali ten dobrodružný dej lepšie vyvážiť a v podstate aj nasmerovať. Z tých novších spracovaní sa mi však oveľa viac páčila verzia z roku 2002 = Snow Queen. ()

hygienik

Ejha! Bohvie, čo by Andersen povedal na túto modernú impresionistickú verziu Snehovej kráľovnej, plnú kompozične zaujímavých scén a narážok na modernú dobu (okrem pôvodne kritizovanej mocibažnosti tu nájdeme homosexualitu, hypnózu, či partičku lúpežníkov hardrockového výzoru). Nemám slov. ()