Tajemství smrti slečny Neznámé

• Velká Británie The Autopsy of Jane Doe (více)

Otec a syn, oba koroneři, jsou vtaženi do komplexní záhady, v níž mají za úkol identifikovat mrtvolu mladé ženy, která měla očividně hodně temné tajemství. (Filmbox)

rikitiki

Zvrácené noční rande, na kterém se sejdou otec a syn, patologové, s neznámou kráskou. Do všech myslitelných i nově vytvořených tělesných otvorů jí něco strkají anebo něco vytahují, aniž by se jí zeptali. Neuvědomili si, že ne znamená: Ne! A to i v případě, kdy má dívka němá ústa, pánové. Taky jim za neurvalé chování dala řádnou lekci. ____ Co nejdřív začíná jako videoučebnice patologie (s drastickými obrázky), se změní na horor. Atmosféra je skvostná. Konec, žel, jen průměrný. Bledá dívka na pitevním stole krásná - perfektní herecký výkon. ()

Jinny

70 %. Takže tentokrát se jedna z hororových propriet - pitevna - stává centrem dění. Nutno říct, že hvězdou filmu je režisér Øvredal, který skvěle rozumí pravidlům žánru a jeho klišé. Některá z těch klišé využije, ale vždycky přidá něco navíc, jindy vykouzlí klasickou hororovou napínavou scénu, podle které by se dalo učit na filmových školách. Co ale tenhle film dál vynáší nad průměr, to je přístup k postavám otce a syna, kteří nejsou šášové na odstřel, ale skutečně působí jako lidi z masa a krve. Tohle je prostě jeden z hororů, který je o to lepší, že svoje postavy bere vážně. Emile Hirsch je sice snaživý, ale je to Brian Cox, kdo si pro sebe krade scény a je radost jeho soustředěné herectví sledovat. Pokud bych něco mohla vytknout, tak jedině to, že závěr v žádném případě nepřekvapí. Přesto je tenhle film povinnost pro všechny milovníky žánru a vůbec všechny, kteří ocení mysteriózní atmosféru a snesou občas až fyzicky nepříjemné napětí a logicky nějakou tu porci krve a vnitřních orgánů (která se nikdy nezvrhne v "gore fest"). ()

honajz

Dnešní večer ale mám smůlu na pitomé horory. Jedna hvězda za úvodní půlhodinku, kdy jsem si myslel, že půjde o originální námět, jak z pitvy kousek po kousku oba pánové odhalí nějaký zajímavý zločin (ale nestalo se), druhá za Briana Coxe, který mi strašně připomínal oživlého Vittorio Gassmana (ha ha ha, vzhledem k námětu filmu). Po půl hodině to ale začne vypadat, že tvůrcům došly nápady, tak si vypomáhají berličkami hororových klišé, spousta scén se dá předvídat dopředu, jen jediné nakonec nevíme, co tu holku nevinnou, za čarodějnici v 17. století považovanou a divně mučenou (až tak, že to nedává smysl, leda by měli v 17. století v Salemu technologie Star Treku), co ji donutí přestat se furt dokolečka mstít na jiných nevinných obětech. Jinak těch nelogičností na tak malém prostoru bylo nakonec tolik, až mne t zhnusilo víc, než nějaká pitva. Fakt by mě třeba zajímalo, když se pánové ne a ne dostat ven, jak se kurnik ta jeho přítelkyně dostala dovnitř? ()

Ivoshek

Čistých 5 hvězdiček to asi není, ale slušný strašidelný horor jsem už neviděl tak dlouho, že jsem ochoten tady přimhouřit oko. Zejména první pol., kde oba patologové hledají onu záhadu, má mimořádně dusnou a strašidelnou atmosféru. ()

TheEvilTwin

Na konec roku konečně překvápko, když byl tento rok tak bídný na horory. Skvělá podívaná, originální nápad, skvělé výkony a atmosféra. Bože díky. Pár much to sice mělo, ale to nestojí za řeč. EDIT: Po druhém zkouknutí dávám o hvězdu méně, kvůli pár scénám, které se mi vyloženě nelíbily (scéna v kouři, kdy procházeli chodbou), každopádně pořád jeden z těch hodně kvalitních hororů, ze kterých se budou bát i milovníci hororů :D ()

Pítrs85

Výbornej atmosférickej horor, navíc hrající na retro strunu, a to je pro Ramireze vždycky bod k dobru. André se po vynikajícím Lovci trolů vytáhl i tentokrát, až je jednomu líto, že ten chlap netočí častěji. Kromě skvěle depresivních prostorách pitevny tu samozřejmě hrají prim herci- výjimečně sympatický Emile Hirsch a nevýjimečně sympatický Brian Cox. Nebýt Wanova druhého The Conjuring, měli bychom tu nejlepší horor roku 2016. ()

hansel97

Horor se skvělou a inovativní zápletkou, na níž staví veškerou svou podstatu a atmosféru, radši než na laciných lekačkách. Velmi se tu může film opřít o herecké duo spolu s mrtvolou, jejíž nehybný výkon a hlavně výraz opravdu obdivuji. ()

SOLOM.

Pln očekávání z kladných ohlasů, které jsem na tento film slyšel a četl, jsem chtěl tento film vidět co možná nejdříve. André Øvredal mi uvízl v paměti díky filmu Trolljegeren (Lovec trolů), který byl sice průměrnou podívanou, ale zase jsem dokázal ocenit nádhernou krajinu. Výkřiky typu že jde o nejlepší horor roku 2016, jsem naštěstí nebral vážně, protože jak se ukázalo The Autopsy of Jane Doe jim rozhodně není – tedy alespoň pro mou maličkost. Musím však souhlasit s tím, že jde určitě o zajímavou podívanou. Øvredal dokázal na diváka přenést pocit stísněnosti, které bylo prostředí márnice doslova přehlcené. V určité nadsázce jsem z filmu doslova cítil onu nevalnou vůni mrtvol a strachu z neznámého. Atmosféra především v první polovině filmu byla rovněž velmi zdařilá a to nejen díky zručnosti štábu, ale i díky slušnému scénáři a dobrým hereckým výkonům ústřední dvojice. Když k tomu připočítám i ono tajemno okolo těla nahé ženy – doslova jsem se do příběhu zažral. Postupné ohledávání těla a nejrůznější dedukce byly srozumitelné – nešlo jen o hloupé dialogy, takže i po této stránce si nemohu stěžovat. Zlom však nastal ve chvíli, kdy se oba pánové snažili dostat z márnice – potažmo svého domu pryč. Scénárista Goldberg i režisér Øvredal dali dle mého až moc průchod své představivosti a vše co předtím fungovalo na jedničku, začalo lehce skřípat. Nešlo si nevšimnout několika nelogických kiksů a těžko uvěřitelným situacím – ale tak podstata filmu byla trochu někde jinde…Přestože se mi závěr moc nelíbil a dal bych přednost jiné variantě, musím uznat, že jde o docela slušný film na večerní rozptýlení. Mohla z toho být skutečně bomba, ale posledních cca 15-20 minut z toho udělaly jen lehce nadprůměrnou podívanou. Což je vážně škoda. 60% ()

eraserhead666

Kdy jsem se u filmového horroru naposledy bál nebo měl alespoň nepříjemně tísnivý pocit? Působivé... Velmi působivé a funkční. Tady někdo sakra umí řemeslo. ()

ARI50

Úžasný horor tohle sem nečekal ani v nejmenším, jo byl i smutný ale výborný od začátku vás to drží v napětí, při pitvě výborná atmosféra bouře a tisíce otázek. Velice spokojeny s hudbou atmosférou a celkovým příběhem který sem neočekával. ()

Necrotongue

Hmm, netušil jsem, jaká se dá při sledování dvou pitvalů nořících se místy až po lokty do kluzkých vnitřností nehybné "mrtvé" Neznámé zažít zábava. Tvůrcům se dařilo až do určitého momentu budovat velice silnou atmosféru plnou napětí a strachu z neznámého, kdyby se jim to povedlo udržet až do konce, pět hvězdiček by je neminulo. Ale i přes rozčarování z poslední třetiny filmu musím uznat, že jsem se bavil, byl jsem dostatečně napjatý a věřím, že si někteří diváci po shlédnutí filmu při noční cestě na WC rozsvítí ve všech místnostech a ještě se budou po celou dobu nervózně ohlížet. ()

luka4615

Výborně provedená žánrová práce, která občas pěkně potrápila mé dávicí reflexy. The Autopsy of Jane Doe je po The Troll Hunter dalším skvělým počinem André Øvredala, který až na lehce předvídatelný děj šlape tak jak má, přičemž nám servíruje slušnou a neotřelou atmosfericko-hororovou jednohubku. Skvělá práce! ()

JASON_X

Motto: "Vstávej, umrlče, nahoru, otevři mi svou komoru!"... Zítra (vlastně dneska sakra) budu v práci nepoužitelný, ale tohle jsem zkrátka musel dokoukat. Takže stručně, protože už skoro spím: Celý film jsem si skvěle užíval - originální a záživný děj, pěkný vizuál, dobrá výprava, skvělá kamera, povedené triky, hustá atmosféra, napětí, nadpřirozeno, příjemné, lehce nekrofilní fantazie... Tak proč mám přesto pocit, že tomu ještě malinko něco scházelo? Že jsem byl o něco trochu ošizený? Že jsem čekal ještě něco víc? Že film měl vlastně pořádně začít tam, kde skončil? Asi takhle - pokud se někdy dočkám dvojky, ve které nahatá Jane Doe doopravdy vstane z mrtvých, svolá k sobě svoje zástupy a natvrdo rozjede nějaký pořádně divoký vražedný sabat, má takový superbéčkový biják mých pět jistých. ()

Morholt

Chtě nechtě jsem si musel položit otázku, proč něco podobného někoho už dávno nenapadlo? Jasně, nějaká ta mrtvola skrývající překvapení už tu byla nesčetněkrát, ale postavit na tom film snad ještě nikdo nezkusil a po Øvredalovi asi ani nikdo nezkusí, protože už to nemá cenu. Jestli bych měl jmenovat hlavní devízu, tak je to napětí. Od chvíle, kdy Jane Doe položí na pitevní stůl, člověk něco očekává a režie to místy šponuje až k nesnesitelnosti, myšleno v dobrém. Bavila i samotná pitva, která nesklouzává k prvoplánovým nechutnostem a naopak díky odhalování tajemství pitvané je víc než zábavná. Spokojen jsem i se samotným vysvětlením a vůbec bych se nebránil tomu, kdy bylo trochu víc rozvedené, i kdyby to znamenalo natáhnout stopáž. A nakonec se povedl i casting s výborným Brianem Coxem a překvapivě solidním Hirschem. Øvredal potvrdil, že Lovec trolů nebyl náhodou a pevně doufám, že za oceánem bude pokračovat v nastavené laťce.90% ()

oLí

Do části s počmáranou kůží jistej náběh na nejděsivější horror za poslední roky a myšlenka onoho "překvapení" s mozkem mě strašila od začátu pitvy. V oné zmíněné části s kůží a rádiem se to ale začalo nepochopitelně lámat a jít těžce z kopce do nenápaditého průměru. Do té doby však obrovská spokojenost, takže celkově tak 6-7/10. ()

mm13

Nejaké mušky by sa našli, ale užil som si to vrchovato. Z pohodlia v kresle som vytušil, čo presne sa deje skôr, než hlavná dvojica patológov (bolo to ostatne jediné vysvetlenie), a predsa ma potvrdzujúci moment dobre neknokautoval! Potom už len štandard, ale riadne hustý a s nevyhnutným vyvrcholením... ktoré mi na rozdiel od väčšiny užívateľov sadlo. Nejaké šokujúce odhalenia a zvraty do tohto typu príbehu nepatria. Dôležité tam bolo čosi iné. ()

Listeroman

Jedná se opravdu o jeden z těch nejlepších hororů poslední doby. Málokterý horor se vyhne trapným momentům, předpovídatelnosti a špatným hercům. Zajímavá zápletka zaručí dobrou podívanou a 86 minut je tak akorát, aby film bavil a zároveň pořádně napínal. Tématicky není sice nějak zvlášť originální, ale z inspirací si vzal jen to nejlepší. Klidně bych ocenil i pokračování. Nejlépe ze zajímavé minulosti Jane Doe. ()

ScarPoul

Chutná žánrovka bez výraznejšieho finále. Trochu ma to mrzí, že atmosféry a logickosť určitých hororov sa mení ako sa blížime ku koncu. Dovtedy je tu skvelé herecké duo Hirsch a Cox. Skvelo si sekundujú a prevádzajú nás úžasným svetom pitevne, ktoré je desivé a stiesňujúce. A hoci to do určitej miery hrá na to čo nevidíme, žiadal sa mi strašne moc výraznejší koniec. Ale aj napriek tomu to funguje a na jedno pozrietie v noci to pekne zabrnká na nervy. ()

Netflix chystá další interaktivní seriál

Netflix chystá další interaktivní seriál