Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Marek Eben uvádí přímý přenos slavnostního předávání výročních filmových cen, tentokrát z pražského Rudolfina. Nová etapa. Nová podoba filmových cen. Nový prostor. Nový moderátor. Nový styl. 21. ročník výročních filmových cen České a filmové televizní akademie je tu a s ním především slavnostní večer předávání Českých lvů. Poprvé bude předávání těchto prestižních cen moderovat Marek Eben, poprvé se oceňovaní filmaři sejdou v novorenesanční budově pražského Rudolfina. Večer, který zahájí v Dvořákově síni Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem, bude věnován těm nejvýznamnějším filmovým tvůrcům současné české kinematografie a zároveň jejich filmům. V rámci slavnostního večera „českých Oscarů" budou oceněni ti nejlepší režiséři, kameramani, střihači, herci a herečky, zvukaři, autoři hudby a další filmoví tvůrci. O nejprestižnějších cenách na poli českého filmu se rozhodne mezi tvůrci 29 celovečerních hraných a animovaných filmů a 17 celovečerních dokumentů, uvedených do distribuce v roce 2013. Český lev se koná v sobotu 22. února 2014 a Česká televize jej přenáší přímým přenosem na ČT 1. (Česká televize)

(více)

Recenze (66)

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Jaký to byl večer, jaká to byla oslava českého filmu? Hegemonie Hořícího keře, jež se dala vcelku snadno předvídat, vpravdě kultivovaný a profesionální výkon Marka Ebena coby průvodce večera a tradičně neinovativní průběh ceremoniálu, a v tom to je... tak nová etapa, jo?? Ale prosím vás běžte. Dramaturgie je stále chudá, stejně tak jako v předchozích ročnících, bez špetky nápadu, šarmu (něčeho líbivého), plná konvenční upjatosti; a co třeba teprve takové děkovačky obdarovaných, ty stojí jako už tradičně za hovno, jako by snad ani neměli nejlepší z naších tvůrců z Českých lvů radost - ano, vím, toto není chyba "akademie" a producentů večera, ale nemůžu si zkrátka pomoci, jediný slušný projev, z něhož byl slyšen vděk, měla Agnieszka Holland, proč sledovat předávání cen, jichž si adresáti váží asi jako kusu hovězího, kterého se jim dostálo v řeznickém krámku... Ptám se, co je nové?? Možná to, že na rautech bude servírováno i něco jiného než zrní, kéž by bylo šťavnaté masíčko nabídnuto i v samotné ceremonii... ()

Peytl 

všechny recenze uživatele

Málokdy mě tak sral u nějakého podřadu hudební podkres, to mi potěš housle, ať už se jednalo o pahrůzu při nominacích, či termixy filmových fláků při příchodu přešťastného vítěze a záběrech na nasralce, kteří to štěstí neměli. Ani Marek Dřevo to tentokrát zachránit nedokázal, možná ze strachu, že by se mohl státi hořícím dřevem. Polemiky o tom, kdo měl šelmu dostat nechám povolanějším, snad jen budu reagovat na dokument, no to si děláte, akademici, prdel, ne? Šmejdi! ()

Reklama

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Hořící keř splnil svoji pětiletku za jeden den. Mně se hodně líbil, ale odmítám přijmout tvrzení, že překonal ostatní snímky i v technických profesích, hudbě a dokonce i plakátu. Poté, co akademici projevili svoji angažovanost tvrzením, že Hořící keř málem používal i nejlepší lví filmový materiál, přidal se odborník - lingvista z ČT a stvořil titulky s nápisem "scÉnarista". Tohle už nedokáže zachránit ani kultivovaný projev a jemný humor Marka Ebena. ()

kinderman

všechny recenze uživatele

Hodnotit nehodlám, jednak je to lhostejné, jednak jsem si narozdíl od cen BAFTA, jejichž záznam jsem viděl těsně před Lvy, během přímého přenosu připravoval nějaké pracovní materiály, takže jsem ceremoniálu nevěnoval stoprocentní pozornost. Co mě ale dostalo, bylo zmatené vystoupení dvojice Jakubisko- Vorlíček v rolích předávajících. Ten první se tam jen nesmyslně pochechtával, druhý "nenápadně" narážel na to, že existovat ceny v době, kdy točil, měl by jich asi plnou poličku. Načež ještě stihl pohanět jakýsi v minulosti oceněný film. Dobře, že se celou dobu v prostřihu dalo dívat na tvář nominovaného Z.Tyce, bylo jasně patrné, co si o těchhle žvástech druhořadého autora a bývalého praktikujícího bolševika myslí. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

Konečně to bylo na dobré úrovni a v novém prostředí. Ceny jsou rozdané. Sláva vítězům, čest poraženým! O úvod 21. slavnostního večera se postarala Česká filharmonie a v instrumentálním provedení byly k slyšení tři známé filmové melodie. Hned zkraje se předala cena za mimořádný přínos české kinematografii, jejíž laureátem se stal Vladimír Korner a následovalo vyhlášení nejlepšího studentského filmu. V roce 2013 se na natočilo 29 filmů a 17 dokumentů.! V krátkých ukázkách opět za doprovodu filharmonie hrající znělku Českého lva následoval přehled natočených filmů za uplynulý rok. Následně si cenu odnáší "Hořící keř" polské režisérky Agnieszky Holland, za kterou ji přichází převzít producentka filmu. Tato získaná cena je předzvěstí toho, že tento snímek bude dominovat celému večeru, co do počtu proměněných nominací. Poté přišel na řadu Nej výkon herečky ve vedlejší roli : Jaroslava Pokorná a cenu si přichází převzít osobně za doprovodu orchestrálky "Není nutno". Následují nudné technické kategorie - Nej zvuk: "Hořící keř", Nej střih: "Hořící keř", Nej masky: "Hořící keř", Nej kostýmy: "Hořící keř" (co tam asi mohlo být za "wau" kostýmy?!), Nej scénografie: "Hořící keř". Po kategoriích technického rázu přichází cena za Nej mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Jiří Lábus - Klauni a jde si pro cenu osobně za doprovodu "Pane, Vy jste vdova!". Následován kategorií Nej hudba: "Hořící keř". Na řadu přichází kategorie Nej dokument: Šmejdi, režisérka Dymáková byla očividně výhrou překvapená a vypadala lépe než její autorský dokument. Poté na řadu přišla Nej kamera: "Hořící keř". Po této kategorii dostala prostor vzpomínka na ty, kteří nás z umělecké oblasti v lonském roce navždy opustili. Večer finišuje a na řadu přichází nejsilnější a nejočekávanější kategorie. Prvním z tohoto silného seskupení je Nej ženský herecký výkon v hlavní roli: Petra Špalková - "Jako nikdy" za doprovodu tonů "Saxany" a docela jí to slušelo. Nej scénář: Štěpan Hulík - "Hořící keř", který vyhlíží na úspěšného scénáristu poněkud mladě. A večer graduje s kategorií Nej mužský herecký výkon v hlavní roli: Jiří Schmitzer - "Jako nikdy" , ale večera se osobně neúčastnil a cenu za něj přebral jeho syn. Cenu jsem přál charismatičtějšímu bardovi Oldřichu Kaiserovi, který naopak přítomný v hledišti byl. Večer se uzavřel kategoriemi Nej režie: Agnieszka Holland - "Hořící keř" a Nej film: "Hořící keř". Celý večer vtipně vystihl velezkušený Marek Eben, který dodal řadu vkusných bonmotů a osobitých postřehů tak, jak je v jeho podání dobrým zvykem. Neopakovalo se fiasko, jako v některých minulých ročnících, které moderovaly neadekvátní osobnosti. Poprvé bez účasti Petra Vachlera. Večer s "keřem" nebyl tragédie, ale sesbírat téměř všechny ceny jeden film, mě až tak neoslnilo. S takovou to postrádalo napětí a pestrost. Mé hodnocení: 60% ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno