Gomora

• Itálie Gomorra - La serie (více)
Itálie / Německo, (2014–2021), 48 h 20 min (Minutáž: 42–57 min)

Předloha:

Roberto Saviano (kniha)

Hudba:

Mokadelic

Marco D'Amore, Fortunato Cerlino, Salvatore Esposito, Fabio De Caro, Christian Giroso, Giovanni Buselli, Carmine Monaco, Lino Musella, Marco Palvetti (více)

Série(5) / Epizody(58)

Gomora, seriálová adaptace úspěšného románu Roberta Saviana, nás zavádí do temných a nebezpečných uliček Neapole, kde se nachází centrum zločinecké organizace Camorry. Poté co je Pietro Savastano, jeden z největších a nejobávanějších kmotrů neapolské mafie, zajat a poslán za mříže, jeho prává ruka, třicetiletý Ciro Di Marzio, spatřuje svou příležitost v tom, že se konečně stane novým vůdcem. Jeho čas však ještě nedozrál. Zatímco je Pietro ve vězení, velení zpočátku přebírá jeho manželka Imma, protože jejich syn Genny - Pietrův právoplatný dědic - se v Hondurasu zaučuje v "řemesle". Soupeřící klan vedený Salvatorem Contem mezitím spřádá plány, jak zneškodnit Savastanovy jednou provždy. Válka o převzetí kontroly nad "systémem" právě vypukla, a to na území, které stále bojuje, aby nadvládě zločinu a bezpráví nepodlehlo. (Cinemax)

Recenze uživatele Necrotongue k tomuto seriálu (52)

Princ a Trpaslík (2016) (S02E07)

U takových epizod si blahem chrochtám. Od samého začátku až do úplného konce měl sedmý díl skvělou atmosféru, ale hlavně disponoval výživným dějem, u něhož se nedalo nudit ani omylem. Intrikovalo se a manipulovalo jako ve Vatikánu před volbou papeže a celé to na mě působilo krajně uvěřitelně. ()

Rozděl a panuj (2016) (S02E08)

Devátá epizoda na mě nezapůsobila tak intenzívně jako předchozí díl, ale přesto jsem nemohl jít s hodnocením níže. Tvůrci si seriál doslova vymazlili, a kdybych teď ubral hvězdičku, nedokázal bych si to sám před sebou obhájit. Bavil jsem se výborně= plná palba. ()

Sedm let (2016) (S02E09)

Na to, že byla základem epizody naprosto vedlejší linie s nevěrou, jsem se dočkal nečekaně kvalitního děje. Tomuto seriálu mohou scénáře jiní tvůrci pouze závidět, protože přinášejí nejen kvalitní děj, ale zároveň nepůsobí nikterak uměle. Nemám vůbec žádný problém s tím, abych věřil tomu, co je mi předkládáno; u jiných seriálů se mi to mnohdy nestává. ()

Přízraky (2016) (S02E10)

Desátá epizoda byla dalším atmosférickým dílem s dějem, kvůli kterému jsem se bál i mrkat, aby mi neunikl nějaký důležitý moment. Opět se ve velkém kuly pikle i protipikle, hlavní dějová linie byla plná intrik a záludností- přesně takhle by měl vypadat seriál z prostředí organizovaného zločinu. ()

V dobrém i ve zlém (2016) (S02E11)

Gennarův svatební den sice trochu přibrzdil tempo jedenácté epizody, to mi ale vynahradil ostatní děj, který přinesl poněkud paranoidní atmosféru a nevratně se postaral o další postavy. Netuším, jak je možné, že mi seriál tak dlouho unikal, teď už ho ale nepustím. 5*- ()

Konec dne (2016) (S02E12)

Tvůrci seriálu drželi i tentokrát otěže pevně v rukou a nedovolili, aby se finále druhé sezóny odchýlilo z kurzu. Atmosféra byla už tradičně skvělá, scénárista dokázal, že si nezadá s pochmurným žnecem, děj byl nabitý událostmi a necelá hodina mi utekla až podezřele rychle. ()

Série 3 (2017) (S03)

Stejně jako u obou předchozích sezón i tentokrát hodnotím plnou palbou. Ani po šestatřiceti epizodách jsem si v seriálu nenašel jedinou postavu, s níž bych mohl sympatizovat, a jsem za to opravdu rád. Tvůrci se tady fakt nesnaží ukázat někoho v pozitivním světle, spíše ukazují tristní realitu a u mě jednoznačně získávají body. ()

Viva il Re! (2017) (S03E01)

Úvodní epizoda třetí sezóny nebyla vůbec špatná, měl jsem jen pocit, že dění v Římě zpomaluje tempo dílu a že neustálé přesuny Neapol- Řím a zpět tak nějak ředí děj. Ve všech ostatních ohledech jsem se ale opět výborně bavil, protože vývoj příběhu nikterak nestagnoval. ()

Hasta la muerte (2017) (S03E02)

I v případě druhé epizody jsem ubral z hodnocení hvězdičku, i když připouštím, že je problém možná na mé straně a ne na straně tvůrců. V neapolském bezútěšném prostředí jsem si to celé užíval mnohem více, Řím mě příliš nebere, ale snad se tvůrci do Neapole zase naplno vrátí... ()

Inferno (2017) (S03E03)

Že jsem v předchozím komentáři nemlčel, stěžoval jsem si na Řím a skončil jsem v Bulharsku... Má kopie seriálu je, bohužel, dabovaná, takže když se mluví jinak než italsky, jsem v .... Ano, až tam. Fakt jsem si bulharský díl "užil", navíc jsem moc nepochopil Cirovo jednání. Na mě to neuhraje, pořád si pamatuju Deboru i Manu. ()

Il filo e la Moira (2017) (S03E04)

Do čtvrté epizody jsem měl ze třetí sezóny takový zvláštní pocit, prostě to nebylo ono, tento díl mi ale přinesl přesně takovou Gomorru, jakou jsem si oblíbil. I Řím už mě konečně oslovil, nejvíc mě ale potěšilo, že tady všechny cesty nevedou do Věčného města ale do Neapole. ()

Sangue Blu (2017) (S03E05)

Ano, už jsem zase evidentně na té správné vlně. Tato epizoda mi připomněla pasáže z videoher, které fakt nesnáším. Po celou hru sháním zbraně a vybavení, pak v jednu chvíli přijdu o všechno, a musím začít prakticky od nuly. Tady se to naštěstí stalo jiným, a jako nestranný divák jsem si to užil. ()

Come nascere (2017) (S03E06)

Kdybych přihodil pátou hvězdičku jen za konečné řešení problémů s reptajícím zaměstnancem, s klidem bych si to obhájil, protože to byl opravdu syrový moment, ale na plnou palbu by došlo i bez toho, protože tvůrci opět nechali průchod intrikám a já jsem si to užíval. A ta atmosféra- paráda. ()

Sangue del mio sangue (2017) (S03E07)

Sedmé epizodě jsem neudělil plný počet hvězdiček, protože si myslím, že ji tvůrci pojali pouze jako přípravný díl k věcem příštím a děj tomu odpovídal. Tím myslím, že nebyl špatný (ve srovnání s mnohými jinými seriály byl přímo výborný), ale vím, že mohu s klidem očekávat ještě lepší výsledky. ()

Guerra aperta (2017) (S03E08)

V předchozím komentáři jsem vysvětloval, proč jsem minulému dílu neudělil i pátou hvězdičku, u osmé epizody už to dělat nemusím, protože děj výrazně ožil. Kromě tradičně dobře zvládnuté akce se už zase naplno rozjela zákulisní jednání, takže se určitě můžu těšit na nové intriky a podrazy. ()

Giuda! (2017) (S03E09)

Devátá epizoda mi přinesla tu Gomorru, která mi tak sedí. Výborná tísnivě- paranoidní atmosféra, velmi dobře zvládnutá akce, nějaké to intrikování, děj, který má hlavu i patu, a to všechno se odehrávalo v pěkně svižném tempu. Tady by se mi opravdu nechtělo snižovat známku. ()

La creatura (2017) (S03E10)

Desátá epizoda mi přinesla stejně kvalitní podívanou jako předchozí díl. Jedna záludnost stíhala druhou, mafiáni ani diváci si už nemůžou být jistí tím, kdo kope za který tým, rukojmí byl až nebývale mlád a celé to ve mně vyvolalo dojem, že si pro mě tvůrci připravují pěkně nabušený závěr sezóny. ()

Fede (2017) (S03E11)

Přesně, jak jsem předpokládal, přišla další výživná epizoda. Tvůrci sice měli před sebou celou spoustu možností, jak tento díl pokazit (jak se to často děje v jiných seriálech), naštěstí se ale rozhodli, že ani jednu z nich nevyužijí a natočili další atmosférickou záležitost s pomalejším tempem, ale s o to silnějším závěrem. ()

Per sempre (2017) (S03E12)

Výborně, ani tentokrát si tvůrci finální epizodou nepokazili skvěle rozjetou sezónu, a znovu přišli s dílem napumpovaným dokonalou atmosférou, pořádnou porcí napětí, a až nečekaně vysokou úmrtností mezi opravdu důležitými figurami. Opět jsem se skvěle bavil. ()

Série 4 (2019) (S04)

Jsem celkem zvyklý na to, že při větším počtu sezón jejich kvalita postupně klesá, a vlastně s tím už předem počítám, seriál Gomorra mě v tomto ohledu ale překvapil, protože i čtvrtá řada měla pořád ten správný náboj. Situace přitom byla diametrálně odlišná od toho, co přinesly první dvě série, ale scénáristům to stále píše, herecké výkony i režie zůstaly na vysoké úrovni a já se už těším na další vývoj. ()

Kdo natočí Call of Duty?

Kdo natočí Call of Duty?

14.02.2018

Itálie na nic nečeká

Itálie na nic nečeká

29.06.2014

Především díky senzačnímu mezinárodnímu úspěchu Velké nádhery se dostává italské filmové produkci v posledním roce velké pozornosti, důvěry sponzorů a zástupci domácí scény se snaží, aby tento úspěch… (více)