Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

pekl

Excalibur pro současnou generaci. Skvělá podívaná, hloupý obsah. Obraz současného světa a toho, kam to až kinematografie od dob Johna Boormana dotáhla... ()

Clark_Kent

Takovej drsnější floutek Artuš, tak trochu víc nezdravě sebevědomý. To by až tolik nevadilo, poněvadž Charlie Hunnam i jeho postava zapadla dokonale do režisérovy filmografie i do jeho výrazného a osobitého stylu. Řekl bych, že tento nový Artuš je kombinací gangsterky a jakési fantasy pohádky. Na můj vkus to fungovalo moc dobře. ()

Alois88

Hodnotím tak mezi trojkou a čtyřkou. Ze začátku jsem byl nadšený, později to nadšení postupně upadalo. Typický styl Guye Ritchieho, ač mi ve všech jeho filmech hodně sedí, mi tady připadal trochu rušivý, ale to je hodně subjektivní dojem. I tak je to jedno z nejlepších fantasy za ani nevím jak dlouhou dobu. ()

Aragorn

Nejlepší film roku 2017. Příběh chlapce, který vyroste v Londiniu, zjistí že je následníkem trůnu a synem Uther Pendragona a pokusí se vydobýt zpět to, co mu patří na fantasy příběh stačí. Hudba je úderná a k příběhu se hodí. Charlie Hunman je skvělý král Artuš a Jude Law je skvělý záporák. Kostýmy jsou také super a celkově film se mi velice líbil. ()

papadoce

Technicky dokonalá Guyovina. V prvej minúte som bol rozhodnutý ohľadom vysokého hodnotenia. Dôvody? Originalita poňatia mnohokrát zfilmovanej legendy a vyšperkovaná technická stránka. Obrovský slon a precitnutie, že nejde o historický epos tváriaci sa based on true story napovedal, že fantasy od Ritchieho bude bomba. Eric Bana (nevedel som, že tu hraje), Charlie Hunnam aj pán Zákon osobne, ma potešili taktiež. A najsamdokonalejšia hudba chytila a nepustila, to teda. Prvá scéna bola vynikajúca. Druhý príjemný šok, minútový prierez od detstva po dospelosť Ártyho, paráda. Toto poňatie Camelotu a Artuša bolo rozhodne originálne, Ritchieovsky zvrátené a fantasy trikmi nadupané. A tá hnusná chobotnica, či mečovačka na nádvorí a na veži, ja proste hýrim nadšením. Charlie Hunnam sadol do role jak vyšitý. Možno to bol samotný Artuš, ktorý sa v Hollyúde vydáva za Hunnama, ale bol perfektný. Reálne výborná fantasy, jedna z najlepších za poslednú dobu vôbec, ale na moderný spôsob. Kto by to bol do Guya povedal. Miestami mi ukrutne vadil strih, ale presne ten istý strih bol zase miestami ukrutne dokonalý, takže. Iný drobný ani žiadny mínus som tu nenašiel. Možno len malý priestor pre nádhernú Annabelle, no to nechám bez strhávania hviezd. Dobrý Bad Guy, dobrý Good Guy a dobrý Ritchie Guy. 80 ako vyšitých. Ešte uvidím. Výborné. ()

BFG2000

Neskutečné Guilty Pleasure :-) Velmi dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal obloukem, protože dle traileru na mě působil jako naprostá kravina a slátanina. Nakonec, díky pane Netflix, jsem ve slabé chvilce neodolal a nestačil se divit. Tohle byla prostě totální pecka! Takhle má vypadat fantasy film. Zapomeňte na Lord of The Rings, Guy Ritchie tento žánr posouvá na zcela jinou úroveň! Jsou to audiovizuální orgie a celých 126 min je neskutečná pastva pro vaše oči i uši. Příběh? I kdyby byl sebehloupější, tak ta forma je tak dokonalá, že to je zcela jedno. Nicméně ani onen příběh (scénář) vás nenudí a nenechá vydechnout na jediný okamžik. Tohle se vážně podařilo. Charlie Hunnam je skvělou volbou, a perfektně podtrhuje celkové "jiné" pojetí tohoto filmu. Co se Jude Law týče... konečně pořádný záporák! Jak ve své lidské, tak i ve své pekelné podobě. I ostatní herci skvěle sekundují a to zejména sniper Aidan Gillen. Znovu bych ale vyzdvihl neskutečnou kameru Johna Mathiesona a peckovní hudbu! Ono kolikrát stačí jen prakticky statický záběr, např. na krále sedícího na trůnu a doslova z toho mrazí. Už úvodní "Vking" dá tušit, že tohle bude monstrózní. Co dodat? Nenechte si tento film proklouznout mezi prsty, protože tohle se rodí jednou za 100 let! ()

Anopheles89

Už dlouho mě nic takhle nenudilo, a to jsem k Artušovi přistupoval s upřímnou potřebou po výplachu nějakou jednoduchou blbůstkou. A od začátku do poslední minuty mě film navíc nepřestával štvát. Už jen ta nutkavá scénáristova potřeba psát mužské postavy, Artušem počínaje, posledním připosraným plebejcem konče, dle kladné odpovědi na otázku: "Co kdyby se tenhle chlápek ze šestýho století vyjadřoval a choval jako nějakej cool fakan, co chodí balit pipiny do house klubu někde v centru Londýna?" To, že rytíři kulatého stolu do puntíku splňují nezbytné rozmanitostní kvóty, které jsou stejně hloupé jako směšné (samozřejmě zde mluvím hlavně o světě mýtů ranně středověké Evropy), už je jen hřebíček do rakve, který snad lze trochu chápat z pohledu investorů a snad i tvůrců obávajících se reakcí superkorektní (a bohužel dost značné) části diváctva i kritiky, přesto s nimi nelze než nesouhlasit, protože jde o prachsprosté prznění. Nu, co tu máme dál? Špatné, generické (občas až debilní a trapné) dialogy, nulová atmosféra, zbytečné, dementně se chovající postavy bez charismatu (snad s výjimkou čarodějky a Vortigerna), zbytečné pasáže úplně o ničem a tuna klišé. Většina bojových scén nudná (nic, co průměrný divák neviděl už tisíckrát předtím) i když se některé snažily tvářit jako "300 bitva u Kamelotu." Napětí mizivé - vůbec mě nezajímalo, co se kým stane a jak to vlastně dopadne. Jo a tu přerostlou dešťovku mohli poslat Vortigernovi pod nos rovnou a nebylo třeba všech těch tanečků okolo. Ano, mohlo by se zdát, že mám v řiti zaraženou násadu od smetáku, ale já přitom proti experimentům, novátorskému přístupu a jinakosti ve fantasy nic nemám - pokud je to námět režiséra, scénáristy, nebo zkrátka zpracování nějaké moderní předlohy. Ale raný (fantasy) středověk, navíc jedna z nejúžasnějších legend v tomto podání? Tam chci něco úplně jiného, než kung-fu, hustý kecy mileniálů a olifanty na druhou (proč zrovna sloni, hergot, proč???). Nicméně všechno, co jsem teď vyjmenoval, bych i přešel, nebýt šablonovitého, nudného scénáře, absence napětí a takového toho "fantasy fluida" - těžko definovatelného pocitu, kvůli kterému fantasy miluju a který tady prostě chybí. Druhá hvězda za vážně pěkné kulisy a (digitální) svět. A nakonec jedna poznámka. Fakt mi hlava nebere, jak tu půlka všech komentářů říká něco v tom smyslu, že se Guy Ritchie utrhl ze řetězu,  že boří žánrová klišé... Jak? Vždyť tohle je v mnoha ohledech standartní produkt a sázka na jistotu. Produkt pro masy, které chodí do kina už jen na píčoviny od Marvela. Nechápu. Natočit opravdu temnou (což tohle není), atmosferickou fantasy s promyšleným, kulervoucím scénářem, to je kumšt. A to dneska nikdo nedělá. Artuš od G.R. je jen na dnešní poměry obyčejná slátatnina. Zklamání filmem, od kterého jsem nic nečekal. ()

jsem_fila

Tuto pecku jsem úplně minul a čuměl jsem na to s otevřenou pusou. Všechny ty přechody mezi snímky, pohyby kamerou jsem ještě ve filmu nezažil a bylo vidět, že si s tím vyhráli. Herci byli sehraní a dali do toho 100%. Za mě topovka, která rychle plyne, nikde nestagnuje a prostě baví. Doporučuju všemi deseti. ()

Taffey

Působí to na mě extrémně lacině. To si, za těch 175 mega dolcuf, někdo hezky namastil kapsu. Je to jasné béčko. Nemá to spád, výborný lék na insomnii. ()

JohnnyKladno

Skvěle šlapající fantasy dobrodružství Guye Ritchieho. Chytlo mě to od začátku a vlastně až do konce nepustilo. Ritchie tuto legendární látku pojal po svém a první část filmu je taková historická gangsterka. Mladý Artuš je vůdcem party lapků a buduje si respekt po celém městě. Tady výborně fungují moderní, slangové, přisprostlé dialogy. Po klasické a nutné scéně s vytáhnutím meče se k Artušovi přidá krásná čarodějka, aby mu pomohla se s mečem sžít. Mimochodem to je moc dobře vymyšlené, jak se meč do kamene dostane. I ta magie funguje. Kouzla nejsou extrémně přehnaná a nesmyslná, a tak nějak sedí do celého filmu. Samotné finále mě také potěšilo a bavilo.  Nápadité, pěkně natočené, herci mě bavily a nenudil jsem se ani chvilku. Silných 80% ()

Veniss

Film nebude po chuti každému, protože se rozhodně nejedná o klasickou heroickou fantasy. Spíš má člověk pocit, že se zatoulal někam na pomezí moderního akčního filmu opepřeného výjevy z fantasy Pána prstenů. A to všechno podkreslené super muzikou (už se těším na soundtrack). I když je dopředu známé, jak to skončí, použitý styl vyprávění dokáže udržet pozornost až do konce. Výběr herců je znamenitý, smlsne si tu každý. Od filmu jsem nečekala (zvlášť po trailerech) bůhví co, určitou představu jsem měla a nakonec jsem dostala úplně něco jiného. Guy Ritchie legendu vykostil, nepotřebné vyházel, nechal hlavní motiv a postavy a naservíroval nám nadupanou jízdu podle svých představ. ()

farb

Neuvěřitelným tempem uhánějící a dokonale ozvučená pecka, která neustále pumpuje adrenalin a prvotřídní fantasy. Léta jsem z kina neodcházel tak rozechvělý nadšením. Laskomina. ()

mar11

Naroubovat tempo a styl vyprávění akční gangsterky na historické fantasy byl ambiciózní plán. Výsledný produkt mě však úplně nepřesvědčil o tom, že se nějak zvlášť povedl. V některých momentech ale Ritchieho Artuš docela baví. ()

JohnnyD.

Já jsem velice spokojen :) Jen bych si dovolil jednu výtku a to místy až přehnané zrychlování děje. Je tam spousta pasáží, které by se daly královsky protáhnout a člověk by se pak lépe ponořil do příběhu. Snad se dočkáme prodloužené verze (aspoň o hodinu :D) ()

DoNotCross

Přiznávám, tomu filmu jsem nevěřil ani trošičku. Proč si ze všech režisérů Guy Ritchie vybral zrovna tuhle látku? Pro mě kombinace rejži a tématu dokonale inkopatibilní. Trailery slibovaly přeplácanou CGI sračku a já byl přesvědčený, že do kina na to teda určitě nezavítám. A tohle tady světu syslím proto, abych dokázal svojí debilitu. Ritchie to totiž zvládl na výbornou a zařadil se pro mě mezi ty velké a šikovné režiséry, které se vyplatí sledovat. Vzal jeden z nejprofláklejších mýtů staré Anglie a narval ho do moderních vyprávěcích schémat a uhrančivého CGI pozlátka. A natočil jednu z nejlepších fantasy vůbec. Za co mu ale smekám a čelem se dotýkám palců u nohou je způsob, jak citlivě se mu povedlo látku zpracovat. Artuš je hrdina z lidu, hrdina moderní, kterému fandíme od samého začátku, je to ale taky stále TEN Artuš, mýtický král. A ten mýtus, ač zde místy vysmívaný, je zde stále stejně živý a univerzální jako kdysi. Zároveň ale může jít úplně mimo vás a stačí si užívat akční fantasy jízdu se super postavami a šmakózní hudbou, která stejně jako film umně mísí nové a staré do výbušné směsi. Pravda, občas Ritchie blbne s vyprávěcími formulkami přeci jen trochu samoúčelně, našly by se logické lapsy a neustálé zrychlování a zpomalování vyprávěcího tempa není vždycky ku prospěchu věci. Akce se bohužel více než choreografií dělá střihem, což vás taky občas obírá o zážitek. Ale ve finále tady pořád je s láskou dělaný blockbuster s koulema a tahem na bránu, který dekapituje většinu konkurence jediným švihem Excaliburu. A jestli někdo rád fantasy RPG jakým je třeba Zaklínač nebo Dragon Age, bude chrochtat blahem, protože Ritchie se evidentně inspiroval kde jen mohl. Jestli nebude pokračování, budu fakt nekonečně zarmoucen. Hlavně už kvůli tomu, že v identické žánrové škatulce koexistuje s Artušem taky devět hodin hobití vaty. Tak běžte do kina, plantážnící, ať nám může Ritchie říct, jak to bylo dál! ()

RyanRainheart

Neskutečně nášlapaná.akční fantasy jízda. Musím pochválit její netradiční ztvárnění, herce a výborný soundtrack, který tak film žene ještě více v před. Po dlouhé době jsem odcházela z kina velmi spokojená. Je fakt obrovská škoda, že díky nepovedené reklamní kampani a nic moc trailerech se o ni nejeví takový zájem jaky by si zasloužila. ()

Bartex

Odpouštím filmu místy nepřehlednost a třepotání kamery, protože to dodalo asi tu správnou atmosféru. Pojato zcela originálně, vtipně a neotřele. Bál jsem se, že vše skvělé dali do traileru, ale nestalo se tak. Děkuji! Je to film pro jistou část publika, která si umí najít a vyzdvihnout to, co jí baví. Pro starší to asi nebude. Za mě 5*. Viděno v kině, nelituju :-) ()

germiny

Přesně na takový film jsem čekal opravdu dlouhou dobu. Maximálně mě to bavilo a dalo mi to přesně to, co jsem po tom chtěl + něco navíc :) ()

Misik97

Jeden z filmov, ktorý som si maximálne užívala a vychutnávala od začiatku do konca s dokonalou hudbou. Tak to má proste byť! :) ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku