Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

TheSpearCZ

Jako mnoho ostatních jsem neočekával od Žižky žádnou přesnou dobovou záležitost, to že třeba přišel o opačné oko nebo nesedí brnění, to už bych musel nimrat i u Večerníčka a Kouzelné školky a to je vcelku smutný to život. Naopak tu musím zmínit scenérie Českého Švýcarska, ty jsou prostě krásné, Ben Foster je jako Jan Žižka opravdu neuvěřitelně uvěřitelný a samotné boje, to je teda brutální nálož. Jenže jako problém asi jako většina vidím ve vyprávění, které diváka vůbec nedokáže propojit s ostatními postavami, což je velký problém, protože jak film spěje a dialogů přibývá, tak jsem se v těch všech lidech a králech absolutně ztratil, Zikmund nezikmund. Příběhově to tedy úplně neladí a žádný velký hit z toho také nebude, já ale naštěstí přišel na boje ve stylu Vikingů a ty jsem také dostal, za což jsem rád. Tohle se za nejdražší český film stydět nemusí. Slabší 4* ()

petikacka

Od chvíle co jsem se dozvěděla o natáčení filmu jsem se těšila jako malé děcko na nové zpracování o našem hrdinovi Jenu z Trocnova, poněvadž původní film se už poněkud přežil. Nicméně zase díky Vávrovi aspoň víme jak ty husitské bitvy s jejich vozovými hradbami aspoň vypadaly. Z této jakože holywúdské slátaniny se totiž jeden nedozví vůbec nic. Nevím co si o Jenu Jigkovi ( to bylo v českých titulcích, přísáhám) bude myslet mladá garda, která o našich dějinách neví ani zbla. Já sama jsem byla naprosto mimo a vůbec jsem ten děj nepobrala a to o našich dějinách něco zbla vím. K smíchu to naštěstí nebylo, ale stejně...Ještě, že jsem na to nešla do kina, protože to bych byla ještě k tomu všemu pořádně nasratá. Takhle jsem akorát bezemočně zpruzená za tak nesmyslně promrhaný historický potenciál. Joo i když se něco prezentuje jako blokbástr a hraje si to na blokbástr, tak to rozhodně blokbástr není. Škoda, poněvadž Ben Foster se mi jako Jan líbil. Za mě naprosto zklamaných 65% ()

bratr.Milan

Tož toto je chlapácký film!! To je film Petra Jákla! Nemá to moc společného se středověkem, ani s Žižkou. Ale z období, o kterém vypráví se toho o něm moc nedochovalo, tuším, že snad jen soudní záznamy, protože to byl lapka. Takže má Jákl volnou ruku a využívá toho. Na film jsem se musel dívat, jako by nebyl o Žižkovi, a nehodnotit realističnost středověku. Řežisér, scénarista a producent v jednom si vydřel svůj vlastní film o drsných a zásadových chlapech, silných ženách, trpících poddaných, odporné intrikující vrchnosti a jeho představě o tom jak asi vypadal středověk. Dokonce se tam snažil naroubovat i romantiku a lásku, to se ale moc nepovedlo. Snaží se toho říct strašně moc! Chápal jsem co chce Jákl sdělit, ale jeho režie to nedokázala dobře předat. Nejvíc mi vadila jeho práce s postavami, bylo jich tam moc a nedokázal je vést tak, aby byl divák do jejich příběhu citově zainteresovaný. Ale pak jsem si říkal, že dobrý režisér by to asi zvládl, čas na to ukázat jejich životy měl. Protože se celý film okatě inspiruje (či kopíruje) filmem „Statečné srdce“ Mela Gibsona, tak se pokusím o srovnání. Strašně mi chyběla alespoň jedna postava z žižkovy družiny, která by měla nějakou osobnost a byla zapamatovatelná, nejen způsobem „ten silný hromotluk, co ukousl protivníkovy v boji nos“ - vlastně si ani nevzponu, který z těch kumpánů to byl. U Gibsona byli tři hlavní kumpáni (Brendan Gleeson, David O'Hara, James Cosmo) dobře napsaní a dobře zahraní, a i vedlejší postavy byly skvěle napsané a zrežírované. Když někdo z nich umřel, tak to nevadilo jen hlavnímu hrdinovi, ale i divák byl smutný, protože věděl kdo umírá. V životě i ve filmu platí, že jestli mám někoho milovat, musím ho postupně poznávat, čím více ho znám, tím více ho miluji. A u záporáků platí, čím více ho znám tím více cítím zadostiučinění, když dostane co si zaslouží. Je to jednoduché. Takže si myslím, že Jákl měl film jen produkovat a dát režii a scénář do lepších rukou. Mohl to být výborný film. Bohužel se zdá, jako by to bylo jeho dítě, které nechtěl nikomu svěřit, a tak jsme dostali, co jsme dostali. Škoda! Vrcholem byl asi v 50 minutě boj v rokli (ano i tady se inspiroval u Gibsona), ale píseň „Kdož sú boží bojovníci“ to nezachrání. To co při ní cítíme není zásluhou filmařů, je to píseň silná sama o sobě. Chtěl jsem tomu dát tři hvězdy, ale ty dávám za dobře udělané filmy, které pobaví. Když jsem si teď utřídil myšlenky vidím, že to budou jen silné dvě, protože ty u mě patří filmům, které se snažili, ale nevyšlo to. Cool momenty, brutalita, chlapáctví, a osobitost (jáklovitost) to pro mě na tři bohužel nevytáhne. Souhlasím s tím co napsal v recenzi J*A*S*M : "být to jen 80minutová špinavá středověká řezničina", dal bych větší hodnocení, ale on se snažil napodobit Gibsona, a neměl na to. ()

Jaroslaf odpad!

Jan Žižka je reálně jeden z nejhorších filmů co jsem kdy viděl - absolutně nic zde nefunguje - od hlavního herce který nepůsobí ani trochu drsně a ani trochu jako vojevůdce - po hlavní (asi) femme fatale která je vycucaná z prstu, nemá žádné opodstatnění v dobových reáliích a navíc je její představitelka poměrně nehezká - po zbraně (zubatý meč) - po Kumány (Ben Cristovao) a po příběh (naprosto nedávající jakýkoliv smysl, absolutní rezignace na jakýkoliv děj, po celý film jen někdo někam běhá, to se prostřihne random bojovou scénou a opět někdo někam běží). Jákl je určitě schopný producent, zaslouží si ocenění za všechny a všechno co se mu podařilo do filmu sehnat a vměstnat, ale rozhodně není schopný režisér a nedej bože scenárista, protože se mu celý snímek rozpadl pod rukama a nemá hlavu ani patu. ()

Aurus

8,5/1O. Za mě konečně povedený Český film. Tenhle film stál 450 milionů Českých korun a je to sakra vidět. Tenhle film mě bavil až do konce a utekl sakra rychle. Doufám že bude pokračování protože konec byl otevřený. Příběh byl perfektní, postavy byly neuvěřitelně sympatické, hudba je perfektní, akce tu je perfektní, atmosféra tu je perfektní, napětí je zde docela časté, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je perfektní. Doporučuji všem. ()

TheHofi

Určitě to není nejlepší film všech dob, ale ty prachy tam jsou vidět, ať už na kostýmech, efektech, bojovejch scénách, úžasné hudby a v mnoha dalších případech. I herci, zahrali své role na jedničku. Já jsem hrozně rád že u nás může vzniknou i takový film. Kašlu na historické nepřesnosti já si to užil a doporučuji to všem vidět 90%. ()

Ten_Geek

Bože odpust mi co hodlám udělat Hádám že to si Petr Jákl řikal předtím než natočil tento snímek. Film se nás snaží zasadit do starých českých zemí, což se mu většinu času daří,, ukazuje perfektně zpracovanou Starou Prahu, Trocnov a několi kdalších míst, hrecké výkony nejsou také špatné, ale bohlžel tady klady končí. Film se snažil udělat věc, které se povedla málo lidem, udělat z průměrného rozpočtu film na úrovni 300 či podobného velkolepého filmu. Kamera má občas zajímavé záběry, ale když se ukáže téměř jakákoliv bitva, musíte tipovat co se ve filmu děje. V záběru je těžké se z orientovat a zjistit kdo bojuje s kým, jak je vidět v konečné bitvě. To, že film je historicky nepřesný (a také má být) přehlédnu, ale udělat ze Zikmunda záporáka? To mi příjde ubohé. Film není špatný, ale očekával jsem od něj mnoho, mnoho víc, proto mu dávám hodnocení jaké si zaslouží. ()

barteca

Poselství 600 let staré, dnes víc než aktuální. I kdyby byl příběh smyšlený, hlavní aktéři jsou historicky zdokumentovaní svými činy. A Jan Žižka si vybral stranu, za kterou bojoval, právě pro své zkušenosti. Víc než dobře to Petr Jákl udělal ! Zejména ve srovnání s tristními ukázkami nových českých filmů, které běží před projekcí. Krásný je i hudební podkres. Herci v hlavních rolích přesvědčiví. Není to o Žižkovi , jak ho známe z dob husitství, ale o tom , jak se takovým Žižkou stal , kde vzal tu vnitřní motivaci, aby se z nájemného žoldáka přidal k husitům. ()

Cermbo

Audiovizuálně celkem slušný, ale nic co byste neviděli v hromadě podobných filmech. Jinak Hollywood jako kráva a nadšení alespoň u mě bylo nulové. Den po zkouknutí za ty nepřesnosti a přehnané americké momenty ještě bohužel hvězda dolů... ()

JoSte

Léčba vypíchnutého oka larvami z mrtvého potkana propláchnutými v jeskynní vodě, to člověk jen tak nezapomene. Díky spoustě styčných bodů s KCD půlhvězdička navíc. ()

warrenur

Mnoho znamych hercov a zvucnych mien, ale ked popatram v pamati a hlavne v dejepise, tak mi historicke udalosti a toto spracovanie ukazuju rozpory nad ramec filmoveho zatraktivnenia. Netusim, nakolko to je dane paradnym rozpoctom, ci snahami prikraslit alebo "zasvinit" to viac, ako bolo nutne, ale rozhodne ma mnohe veci miatli, ci rusili. Zaver bol blockbusterovy, to hej a Ben Foster rozhodne cely film tahal prakticky sam. Cakal som vsak rozhodne viac. Sklamanie. ()

theSaint

Působí to hrozně amatérsky. Jákl měl režii předat někomu schopnějšímu a prokázal by Žižkovi medvědí službu. Takhle po něm neštěkne ani pes. Bohužel. ()

Mackoun

Vlastně to nebylo tak zlý. Nečekal jsem moc, nedostal jsem moc… ale ani málo. Trochu to smrdí snahou vyrovnat se hollywoodské produkci, ačkoliv jsou mezery po celou dobu vidět a ikdyž by té úrovni člověk věřit chtěl, tak je z toho domácí česká filmařina pořád cítit. Rozhodně se na naše poměry přese všecko jedná o nadprůměr a film nenudí. Jako milý bonus potěšilo pár záběrů z domácího Kolína a dalších oblíbených výletních lokací. Nejvíc mě na tom ve finále štval asi ten dabing… český dabing českých herců v českém filmu je přeci jen trochu na palici, ikdyž beru v potaz všechny zahraniční okolnosti. ()

Silencia90

Ten film je natočený tak realisticky, až mi z toho bylo špatně. Z historického hlediska jsem se nic nedozvěděla. Jde o malou část jeho života. A pokud má zaujmout místo obsahu spíš vizuál, no, fanoušci hororu budou mít radost. ()

djfun

Hvězdu nad průměr přidávám za odvahu natočit Žižku "jinak", za to, že v takovym "štajlu" se tady bijáky fakt běžně netočej a nakonec i trochu na vylepšení skóre, když to zde tolik lidí poslalo do kopru. Protože -i přes mraky věcí, které se filmu určitě dají vyčíst (ale nemálo jich je i k pochvale, viz. atmoška, herci, hudba)- já se teda nenudil, ba kupodivu poměrně dobře bavil. ()

katalog

Tak moc očekávání a takový zmar, promrhaný potenciál takového fenoménu jménem Žižka. Netuším čím si zasloužil hodnocení nejdražšího filmu z našich končin ale tohle je opravdu tragédie. Přišlo mi že 10% kamery dělá úplně jiný člověk a těch 10% bylo koukatelných alespoň z tohoto směru dávám jednu hvězdu. Jsem moc rád že jsem na tuto frašku nešel do kina jak jsem původně s velkým očekáváním zamýšlel. ()

Katie88

Příběh o začátku husitských válek aneb Jak Žižka k pásce na oko příšel. Scénáristi měli v tomto případě docela volné ruce, co se původu a minulosti Jana Žižky týče, těžko ale říct, jestli by byli sami historici nadšeni. Děj není úplně špatný, ale k provedení mám dost výhrad. Trochu jsem očekávala, že uvidíme víc duchaplných konverzací a hlavně víc motivačních řečí. Naproti tomu dostáváme solidní středověkou řežbu, v celém filmu snad není jediný klidný moment, aniž by někdo někoho přepadl, ubodal nebo zmasakroval. Dost pochybuju, že by Rožumberkovi vojáci spolu s Kumány a dalšími skupinami takovým způsobem drancovali a vypalovali vesnice, to by jich asi už moc nezbylo. Ale toto přenechám k posouzení dějepisným znalcům. Ben Foster jako Jan Žižka je skvělý! Vyzařuje z něj klid a přirozená autorita, jen škoda že za něj většinou rozhodovali jiní a nedostal tak příliš příležitostí se více projevit. Věřím, že fandům středověkých fantasy řezaček spolu s fandama LARPu se to určitě líbit bude. Já jsem trochu doufala, že dostanu lepší středověk, než jen ten co se opakuje stále dokola - temný a ponurý, neustále pod mrakem, bahno a šeď. Snad někdy příště. ()

cyphercz

Kdyby existovala pouze česká tvorba a nic jiného, tak by si tenhle snímek bez debat vysloužil 80 a víc procent, protože v porovnání se všemi těmi neskutečně debilními vztahovými komediemi co se u nás točí jak na běžícím pásu je Žižka naprostý majstrštyk. Jenže bohužel (pro Jákla) zahraniční tvorba existuje a v porovnání s ní je tohle nuda a šeď, naprostý průměr, nic víc. Tu a tam se objeví nějaký fajn nápad jako třeba zápletka kolem Trocnova a Žižkova bratra, hlavní záporák je pro mě nejlepší postavou celého filmu, která hravě zastiňuje i našeho protagonistu, velká škoda toho naprosto antiklimaktického závěrečného souboje. Michael Caine také nezklamal a svůj part odehrál poctivě a jaksepatří, cením si taky explicitních záběrů na všemožné mrtvé a umírající, to do podobného filmu rozhodně a na 100% patří vzhedem k tomu, jak krutá doba to byla, tím však výčet kladů asi končí. Za jedno z největších negativ pak považuju jednotlivé lokace - z Velké Ameriky mi krvácely oči už při zveřejnění fotek z natáčení, ve filmu samotném to není o nic lepší, působí to jako nějaký fan film a ne na české poměry mega projekt... Snad víc než půlku filmu pak sledujeme postavy jak pobíhají buď po lese anebo v jeskyních, prostě rozpočet očividně spolykali zahraniční herci a tak na víc už nezbyly prachy, chápu. V neposlední řadě se mi panenky protáčely i u hodně laciného a patetického zpěvu "Ktož sú boží bojovníci", přijde mi, že to Jákl chtěl mít ve filmu stůj co stůj, a tak to prostě někam plácnul bez ohledu na to, jestli to do dané sekvence pasuje nebo ne (odpověď zní ne). 50% ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera