Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

kluzo

Na historický film tam historie bylo málo, skoro nic. Na akční film tam bylo tě akce sice přiměřeně, ale tak nějak bez návaznosti - samoúčelně. Dej tam tak nějak chyběl úplně. ()

DAPDO

Jákle, co to mělo kurva být ? Čekal jsem velkofilm o neporaženém vůdci husitů, místo toho jsem dostal smyšlenou pičovinu zavánějící love story. Ono je asi jednodušší než se držet faktů, vybrat si v Žižkově životě ten úsek, o kterým nikdo nic pořádně neví a nabalit na to dvě hodiny fantazií. Zbytek vyřeší titulky na začátku a na konci. Z bitev mě bolely oči. Střih na jednoho vojáka, střih na druhýho, střih zase na prvního, střih na zbraň, střih na tělo na zemi. Natočit to cizinec, mávnu nad tím rukou, ale že čech takhle zprzní film o našem největším vojevůdci je na pováženou. ()

Davidkkk

Tuzemská ostuda, kterouž Jákl potvrzuje, že režie nebude jeho silnou doménou. Na druhou stranu někdo ten titul nejhoršího filmu roku vyhrát přece musí. ()

mardun

Zprvu jsem byl nadsen, kdyz jsem se dozvedel o realizaci tohoto filmu a ucasti na nem s mnoha zahranicnimi hvezdami. Po shlednuti jsem, ale ztratil veskere iluze. Kdyby to natocili ciste jen Americani tak bych rekl, ze proste co mohli to prekroutili a ze Zizky udelali Barbara Conana. Ani ucast zahranicnich hvezd nezachranil tento brak. V zajimavostech jsem se docet, ze se na scenari pracovalo od roku 2006. Nekdy mene je vice. Tento velice drahy film, nema uspech ani v zahranici a podle reakci mych ceskych pratel ani v me domovine. Tak trosku uplne zbytecny film. ()

Razzor_82

"Braň pravdu až do smrti." Jak nám Jákl nám dost zHollywoodovatěl našeho vojevůdce a místy připomíná Robina Hooda z Trocnova. Historici se šklebí a plivou síru. Hlavní postava dostane i párkrát naloženo, takže je věrohodná. Ben Foster zaslouží uznání. Za mě technicky kvalitní práce. Špinavé ztvárnění středověku je na úrovni. Překvapily dost brutální scény (napíchnutá hlava Bena Cristovaoa na kůlu ale potěšila). Škoda toho velmi zkresleného příběhu. 6/10 ()

phoenixer

Popravdě jsem si od toho sliboval nejspíš až moc. Herecké obsazení, kostými i místa mají obří potenciál. Bohužel celé vyprávění děje je dost zmatečné. Kamera mi příjde často příliš roztřesená a celkově to nepůsobí dobře. Škoda. ()

Kingjiri

Na český poměry fakt solidní podivaná. Ať už šlo o casting světovejch rozměrů (přičemž český herecký esa maj překvapivě jenom menší štěky), řemeslně kvalitní filmařinu, výpravu, pěkně nakroucenou akci, slušnej středověkej gore nebo hudbu. Jedinou vážnější vadu na kráse představoval příběh, jehož způsob vyprávění je mnohdy dost zmatečnej (kdo, kde, co a proč dělá). Taky mě trochu zklamalo, že se díváme jen na část Žižkova života, která se klidně mohla odehrát zásadně jinak (zdroje k tomuhle období téměř nejsou) a zajímavější období jeho života se odbyde jenom závěrečnýma titulkama. Uvítal bych teda spíš Žižkův “zrod” probrat v rychlosti v úvodu a pak se aspoň pár desítek minut věnovat jeho dalším bitvám a unikátnim bojovejm strategiím. Nicméně chápu, že na natáčení byť jenom jedný velký bitvy už by taky nemusel stačit (v rámci Hollywoodu) skromnější 20 megovej rozpočet. Vesměs jsem vlastně spokojenej, ačkoliv bych teda čistě objektivně víc jak tři jistý hvězdy nedal. Ale v rámci český produkce jsme asi v danym žánru dostali maximum možnýho. A taky si myslim, že nějaký velký hejty nejsou uplně na místě, přičemž fakt nevim, co by tyhle hejtři od český kinematografie vůbec chtěli za zázraky. Takže nakonec přihodim čtvrtou hodně slabou hvězdu za velice sympatickou snahu o biják hollywoodskýho střihu. ()

misbos odpad!

Středověk byl šedý a hnědý - aneb - mouřenín královský verbíř měl na hlavě "mohawka". Jo, vole, jasně... ()

FOCKE_WULF

Historické fikce jsou fajn, takže teď jedu já: Jan Hus a Karel čtvrtý byli bratři, jejich maminka, židovka, když se sem přistěhovali, přijala křesťanství a české občanství. Taky by někdo měl natočit film o tom, jestli Ježíš byl nebo nebyl robot. Dávám *** za soubojové scény. ()

tranquill

"Smrt přináší život!" Z méně známého Žižkova života aneb mečovačky, které opravdu není třeba vidět dvakrát. ()

crippled

Neuvěřitelně moc si Petra Jákla vážím. Zejména po té producentské stránce. Nebojí se totiž vystrčit paty za Rozvadov a jet shánět peníze a velký jména na svůj malej Hollywood. Režie se chopil taky poměrně zručně a obklopil se schopnými lidmi. Film vypadá opravdu hezky, souboje jsou moc dobře natočené, cením, že se Jákl nebál jít s kamerou fakt do víru boje a ukázat všechen ten chaos... stejně tak se velkej budget odrazil v maskérně a výpravě. Kde je ale trochu problém je dramaturgie a scénář. To, že se nekoná velkolepá výprava epických rozměrů, mě vlastně vůbec nevadí; ona ta komornější dějová linka má mnoho co nabídnout. Problémem je ale sám Žižka, o kterém ve finále ten film zas až tak moc není. Za celou dobu se Jáklovi nepodařilo Žižku udělat věrohodným a dostat se mu pod kůži. Zůstal tak pro mě zcela plochou a nekomplexní postavou bez motivace. Ve filmu obdobného ražení divák musí postavu milovat, musí s ní soucítit a musí vnímat její vývoj. Druhý zásadní problém je, že se děj v druhém aktu vůbec neposouvá. Kateřina se přehazuje zprava doleva jak horká brambora a postavy běhají splašeně po lesích, ale to je vlastně vše. Konfliktu je sice habaděj, ale to, k čemu konflikt slouží, tedy k posunutí děje dál, už nedochází. A je to škoda. Nemůžu ale říct, že bych se nudil. Žižka je určitě nadprůměrná vizitka pro český film a jsem pyšnej, že něco takovýho u nás vzniklo a můžu jen doufat, že Jákl svým přístupem ukázal filmařům, že rodinný komedie (nebo cokoliv z dob socialismu) nejsou jediná cesta, kterou se lze ubírat. 6/10 ()

kukkik odpad!

Běžný český divák snese (a ocení) prakticky cokoli, co se mu v kině naservíruje a pak to tak taky vypadá, když vznikají filmy za roční rozpočet většího města a přesto vypadají jako by je točila skupinka amatérů, přinejlepším studentům prvních ročníků FAMU a celkově stojí totálně za vyližp***. Hlavně, že je tam Vetchý a Roden. Do pěti hvězdiček od českého publika tu sice ještě schází Langmajer ale to se určitě napraví v příštím díle. Takhle debilní kameru a střih jsem už dlouho neviděl a v celovečerním filmu jsem ji neviděl snad nikdy. Když po půl hodině filmu máte stále pocit, že se díváte jenom na hodně dlouhý a divný trailer nebo spíš fanouškovský krátkometrážní pokus natočený na mobil a nahraný na youtube, je něco tragicky špatně. odpad! ()

bono22vox

Dekuji Vam Petře!! Vic neni treba dodavat. Snad jen, stydme se, ze nedokazeme podporit takovy film, a jen kritizovat a kritizovat. Prakticky bych mohl zkopirovat recenzi od Malarkyho… Proc nedokazete ocenit, ze nekdo z cechu natocil hollywoodsky snimek, film o jednom z nejvyznamnejsich cechu, film natoceny v cesku… a ze nekdo vytvoril neco, co tu doposud nikdo ani nezkusil… chyby to ma. Jako kazdy film. Ale presto jsem si nasel spoustu momentu kdy jsem byl rad ze sleduji takovy snimek, ktery natocil cech. U nas. A i proto ta pátá hvezda navic… tvorbu filmu, jeho vznik a celkove vse co k tomu pripada me vzdycky zajimalo. A vnimam zrod filmu vzdycky za plneni si snu. A proto na to hledim vzdy trochu jinou optikou. Je snadne tento film strhat protoze jsem nedostal dalsi Statecne srdce. Ale tohle neni ststecne srdce. Jakl neni Gibson. A Cesko neni Hollywood. A presto si Jakl troufnul ten Hollywood v nasich koncinach zkusit. A i za to ma muj obdiv… ()

Karp

Přemýšlel jsem, co asi tak snímek řekne zahraničnímu divákovi, který o Žižkovi nikdy neslyšel? Čeho se chytí? A v tomto smyslu je politická linie filmu docela zkratkovitá a nezáživná. Pak tu máme středověkého bojovníka, který pobíhá po lesích i do skal se vydá a žije si svůj romantický příběh se snad krásnou Kateřinou. A na závěr řekneme, že lesní pobíhač je jeden z největších vojenských velitelů všech dob... A proč vlastně? Nechci jen kritizovat, do zhruba poloviny jsem byl docela mile překvapen, ale po polovině druhé už jsem byl snímkem docela vyčerpán, získal jsem dojem přeplácanosti a chyběla mi jasná nosná linie, která by vzala za srdce. Petr Jákl umí sehnat spoustu peněz. Škoda ale, že ho nenapadlo sehnat někoho, kdo mu pomůže napsat scénář. Určitě by se to vyplatilo. 65% ()

BDMarty007

V angličtině se to jmenuje "Středověk" a je to asi lepší název. Byť je Jan Žižka hlavním hrdinou filmu, film se odehrává v roce 1402, tedy dříve než se stal známým a klidně to mohl být i kdokoliv jiný. Kdo by tedy čekal film o husitských válkách, bude zklamán, film se odehrává v době těmto předcházející a byť se v něm objevují nějaké historicky doložené osoby a politický kontext, příběh je víceméně autorskou licencí (tedy vymyšlený). Nicméně to celkem funguje, a zejména to asi dosti věrně a surově ukazuje středověk se vší jeho krutostí a bídou. Určitě jsem viděl lepší filmy jak po technické tak příběhové stránce, ale určitě to dosahuje kvalit mezinárodní produkce. Čekal jsem trochu více epických válečných scén s velikým komparsem (asi trochu ovlivněn Vávrovým filmem). Ty tam moc nejsou. Válečných scén je hodně, ale vždy jsou to jen menší skupiny. Pravda ale asi je, že v roce 1402 se ještě žádné velké střety neodehrávaly, to přišlo až za křižáckých tažení. Myslím, že v závěru je trochu cítit, že český autorský tým prostě nedokáže udělat takový epický doják, kde emoce stříkají, jako hollywoodská produkce, patos prostě není Čechům vlastní. ()

bearmeedek

Vidíme zde jiného Žižku, než jakého nám vtloukali ve škole do hlavy. A proto vznikají různé pochyby o "pravosti" tohoto příběhu. Jenže dnešní informace "tvrdí" a "předpokládají", že Jan Žižka byl opravdu nejprve nájemný žoldák a velel záškodnickému komandu. Takže pokud je to tak, musíme se oprostit od hodných a výchovných rozprávek a dívat se na děj jako na jakýsi fakt. Miliónové zahraniční dotace, cizáčtí herci a pár nutných černochů a mongolů má dodat světovost. Nevím, ale asi bych se nebál čistě domácí produkce. Jinak film opravdu působí světově. Závan českého filmu jsem asi nepostřehl, vyloženě americké to ale taky není. Spíš to na mě působilo víc seversky. Výborná kamera, dobrá hudba, drsné scény. Místy bych uvítal víc komerčního podání dobrodružného filmu. Nemám nic proti této neznáme životní etapě, ale jako spousta ostatních bych jásal i nad velkofilmem o husitských válkách s neporaženým českým vojevůdcem. Jinak tohoto Žižku by Čech vidět měl a určitě hlavně v kině. ()

rublik05

Na Jana Žižku jsem se upřímně hrozně moc těšil a jsem rád, že to Petr Jákl nakonec úspěšně dotáhl do konce. Jednoznačně se jedná o tuzemskou událost roku, kterou si prostě nelze nechat ujít. Jelikož se jedná o volnou inspiraci, není třeba polemizovat nad historií, navíc jsem toho názoru, že si tvůrci i na historické přesnosti dali v rámci možností vcelku záležet. Žižka od začátku zaujme fungující zemitou a naturalistickou atmosférou, která si mě hned od začátku získala. Další složka, která atmosféru pěkně umocňuje, je hudba. Ta je opravdu nádherná až dechberoucí, v našich vodách něco nevídaného a zcela ojedinělého. Prostředí snad ani nešlo vybrat lépe, veškeré exteriéry jsou nádherné, pochvalu si zaslouží i pěkné kostýmy. Ben Foster mě svým přednesem vyloženě nadchl, skvělí jsou ale i ostatní herci v hlavních rolích či v těch vedlejších, ve kterých jsem rád viděl známé české tváře. Příběh jako celek není moc složitý, druhá polovina má místy dost vlažné tempo, i tak se ale povedlo udržet nějakou postupnou gradaci, závěr mě nijak zvlášť nenadchl. Tím největším záporem je jednoznačně střih, a to zejména během akčních scén, kdy v těch větších vřavách není dost často vůbec jasné, kdo s kým bojuje nebo jak s ním bojuje. Nepřehledný střih a roztřesená kamera také kazí samotné choreografie soubojů, které jsou jinak moc povedené. Velkou radost mi naopak udělala brutalita akčních scén, efekty jsou taktéž na velice dobré úrovni. Konečně někdo ukázal, že i u nás lze natočit něco jiného než jen samé trapné a nevtipné rádoby komedie. Trochu mě mrzí, že film patrně nebude mít až takový úspěch, do jisté míry si za to může sám, každopádně je to příjemné osvěžení české kinematografie a svým způsobem to může fungovat i jako taková naděje do budoucna, že třeba místo deseti přihlouplých komedií někdo v budoucnu natočí jeden takový originální počin, za který se český divák nebude stydět. Na závěr bych chtěl ještě pochválit velice povedený český dabing, na tom si Petr Jákl dal fakt záležet. Jana Žižku všem doporučuji, běžte na něj, dejte mu šanci. Viděno v kině 17. 09. 2022. 7/10. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera