Epizody(16)

Facik.

"Kolik mu je ? Budou mu tři. No vida, to už chce pomalu nějakou tu basu vole, začít to drtit vole" aneb vynikající první díl plný neuvěřitelných životních mouder především z huby PLEXISáka Petra Hoška. Naopak druhý díl "hooligans" který si vzal evidentně příklad s Hoštic v Itálii kde je hlavním chuligánem kluk lízající nanuk ve společnosti bečky sádla která do sebe tlačí jitrnice jako by byla na cestě do Osvětimi za dobrovodu komparsu který Plzenští schrastily někde na autobusové zastávce za flašku čůča je opravdu neuvěřitelný počin za který by měl následovat trest v podobě useknutí rukou. ()

Tribe

Konečně dokoukáno. Jako celek je to úctyhodné dílo, které nyní potřebuje trochu času, aby bylo plně doceněno. Lidi si totiž musí uvědomit, že se nejedná o dokumenty jako takové, jedná se o aktuální nahlédnutí do běžného života jednotlivých subkultur, nic víc, nic míň. Jestli hledáte informačně obohacují materiály, jste na špatné adrese. Nejlepší díly: Punk, Cosplay, Hipsteři, Straight edge, Hackeři, Graffiiti ()

maty40

Některý díly ujdou, některý vůbec. Až na totální propadáky, jako rap nebo hooligans, to má ale slušnou vypovídající hodnotu. ()

Scaevola

Poté, co se mi konečně podařilo shlédnout celý cyklus, zbyl ve mně poněkud rozpačitý pocit: Dobrý nápad totiž ničí rozkolísaná forma. Beze sporu je velmi zajímavé nahlédnout mezi dnešní subkultury a případně i popřemýšlet nad jejich viděním sebe sama, avšak kromě mé vlastní náklonosti k jednotlivým presentacím rozhodovala při hodnocení celého počinu ve velké míře i zvolený formát, přičemž nevím, zda je rámec dokumenárního seriálu tím nejvhodnějším. Chyběly mi totiž souvislosti, náhled do historie či vztahy k ostatním podobným skupinám. Možná, že problém tkví přímo v moderním dokumentárním stylu, který se zříká interpretace, možná mne neuspokojily často ztřeštěné výpovědi zainteresovaných osob. Asi se spíše porozhlédnu po stejnojmenné knize. ()

Oldies 777

Seriál o subkulturách, který snad osloví pouze členy těch či oněch subkultur. Jakési hledání undergroundu v undergroundu. Objektivní obraz nezasvěcenému rozhodně nepřináší. Koukatelný je snad jen díl o punku, který spíše připomíná 13.komnatu Petra Hoška (Plexis), ale zaujme asi nejvíc. ()

prudence91

První díl o punku docela ušel, až na to, že spíš než o celé kominutě, byl o dvou lidech. 3* Naopak díl o hooligans byl naprosto příšerný, nic neříkající a zbytečný. Nedalo se na to koukat. Nebylo to o ničem, a o nikom. odpad! Díl o rapu bohužel nebyl nijak zajímavý ani přínosný. Člověk se opět nic nedozvěděl. Já stále doufám, že v dalších dílech nastane nějaké zlepšení. Tak hrozné jako hooliganst to nebylo, takže dávám 1* a budu doufat, že nastane zlepšení s příštím dílem.. ()

ggggg

Punk byl dobrej a vtipnej, hooligans shrnu jednou anglickou zkratkou - WTF? To opravdu česká televize považuje bandu vožralejch individuí, který jedou z vesnice i s celou rodinou na fotbal za chuligány, kteří v autobuse půl dokumentu řvou jenom prcat, jebat, šukat? To jsou trochu mimo mísu. Navíc si nedokážu představit chuloše, kteří by se nechali dobrovolně natočit na kameru bez nějakejch ochranejch prvků (kukly, šátky atd.) i když Plzeňáci to je kapitola sama o sobě. Poslední vydanej díl rap je taky dost slabej, točí se kolem třech týpků, kteří to tady asi začínali, ale nic o tom v tom dokumentu neřeknou a je to jen takový dvacetiminutový mlácení slámy. Zatím teda dost bída. ()

phantom.ass

Ke Kmenům jsem přistupoval jako k seriálu, který má potenciál přiblížit mainstreamovým divákům podstatu alternativních subkultur. Tento potenciál se ale bohužel některým tvůrcům nepodařilo využít. Očekával jsem, že mi Kmeny zprostředkují, jak členové jednotlivých komunit vnímají realitu. Abych však pochopil jejich vidění světa, nestačí mi jenom pozorovat zvenčí, čemu se věnují. Potřebuju zejména vědět, proč se tomu věnují, proč se s určitým životním stylem identifikují. Proto mi u některých dílů chybí rozhovory s protagonisty. Fakt, že graffiti spočívá ve sprejování, je mi známý. Chtěl bych ale poznat, jaký význam této aktivitě sprejeři přikládají. Řečeno sociologicky - důležitá není jen vnější realita, ale percepce této reality. ()

trx2010

Kniha která vyšla dříve než dokument je zábavná a pěkně zpracovaná. U dokumentu už podobný pocit nemám. Velmi zdařilé díly se střídají s těmi méně zdařilými až nekoukatelnými. Za nejnudnější a s nulovou informační hodnotou zatím považuji motorkáře a hip hop. ()

Etrox49

Veľmi povrchne sklepnutý cyklus, ktorý v úvode sľuboval hĺbkovú sondu do života subkultúr a vo finálne neponúkol nič hmatateľné. Verím, že samotní tvorcovia zakrátko pochopili, že 25 minútová stopáž na téma Goths alebo Rainbow nemôže stačiť. Kvantita v tomto prípade gniavi kvalitu, prijal by som o 5 vydaní menej, nestrácal čas s notoricky otrepanou problematikou ala Tuning či Hooligans (obe vydania totálny prúser) a spracoval menej známe subkultúry podrobnejšie. Séria by tým nijako neutrpela. Takto máme dočinenia s na rýchlo uplácaným pojednaním v štýle odnikud-nikam, vo väčšine epizód absentuje aspoň základná výpoveď o hodnotovom rebríčku, motiváciách, životných cieľoch či starostiach predstaviteľov jednotlivých "kmeňov". Len nekonečné, spomalené zábery doplnené o nepripravené úvahy náhodne vytipovaných pešiakov s ich minimalistickým, nič nevysvetľujúcim pohľadom na prostredie, do ktorého ich vmanévroval život, prípadne ľudí, ktorí pôsobia akoby sa v danej subkultúre ocitli týždeň pred natáčaním. Veľké očakávania, veľké sklamanie. ()

nudlis

Zatím jsem viděl 6 dílů a je to takovej průměr. Čekal jsem od toho, že se dozvím, jak žijou jednotlivý komunity (kmeny, skupiny nebo jak to nazvat), proč dělaj to, co dělaj apod. Z některých dílů jsem se o těch lidech něco dozvěděl, (Skins, Hipsters, Cosplay), z jiných délů jsem se nedozvěděl nic (Gothics, Trash metal, Tuning). Asi jde o to, jak to režiséři jednotlivejch dílů pojmou a jaký seženou členy kmenů, kteří budou svolní k natáčení. Asi nejlepší zatím byl díl o skinech, protože kluci se rozpovídali a hlavně řekli, proč jsou skini a o čem to celý je. Nejhorší díl byl o goticích, protože napůl to byla zpověď blba, kterej si myslí, že když se zmaluje a voblíkne do černýho a bude dělat, že je holka, je tím pravým gotikem. Ve skutečnosti ani neví, jestli je chlap nebo ženská a bojí se nechat přeoperovat, protože by se ho rodiče (věřící, žijící na Slovensku) zřekli. Druhá půlka dílu je o holce, co má hospodu, kde lidi chlastaj a pařej. A chodí v černým a spíš vypadá ona i její kámoši jak pankáči než gotici. O myšlence "hnutí" gotiků jsem se nedozvěděl vůbec nic. ()

Adalv79

Kmeny jsou jak jízda na horské dráze nevalných parametrů, která z nevelkých výšin dílů o Rainbow a Cosplay sjíždí k zemi Hooligans, aby zamířila pod zem, kde projede okolo Punku, Hipsterů, Straight Edge a dalších..... Více dílů jsem neviděl a snad kromě Skinheadů se na další nepodívám. Tři hvězdy dávám hlavně za ústřední myšlenku, která je dobrá, ale to provedení... Řada subkultur v Kmenech vypadá jak banda pitomců, ať už zaslouženě nebo ne:-). ()

regin

Znělka navnadí, jméno Vladimira taky. A to pro mě asi bylo bohužel všechno. Některé názvy subkultur pro mě byly novinkou, o některých jsem se chtěl dozvědět víc, ale očekávání byla očividně a uchoslyšně úplně někde jinde než myšlenka tvůrců... Snažil jsem se, ale nepochopil koncept, kde vizuální stránka a dlouhé pasáže ze života subkulturního lidu pro mě měly minimální informační přínos. Faktických informací o dané subkultuře jsem se (až na několik málo výjimek) nedočkal, musel jsem během dílů poctivě lovit a obrázek si skládat. Jak už tu někdo napsal, je těžké psát o kmenech, když neznáš kořeny... Forma dvou "zástupců" dané kultury mi taky nepřišla moc šťastná. Mělo to ukázat, jaký je rozptyl dané kultury? Pokud ano, proč jen dva (je to dvourozměrný rozptyl jen na ose x?), proč ne tři, čtyř, víc? Bylo by pak málo času? Ani ne, kdyby se vysekaly dlouhé záběry... Měl jsem si na základě každého dílu udělat úsudek o dané komunitě? Asi ne, hodně podstatného, co formuje a co daná skupina považuje za společné hodnoty, nebylo vůbec řečeno. Pro koho teda vlastně dokument je? ... Paradoxně nejvíc z celé série mě donutily zamyslet se otázky kněze v Goths, což je málo na osm hodin věnovaných tomuhle nepovedenému dílku... ()

Fash

Po shlednuti nekolika dilu na me serie pusobi ne zrovna vabnym dojmem. Ve svy podstate (snad opravdu krome dilu venujici se punku) neukazal ani jeden dil danou subkulturu jako takovou. Vetsinou jsem se jen dockal pohledu na konkretniho jednotlivce (nebo skupinu), ktery o dane kulture nerekne naprosto nic. V pripade rapu se divak nedozvi o rapu vubec nic, ale vubec. Jsem rad, ze rapova scena ma novou krev v podobe Refewa a i tu starou - Oriona. Nicmene, co s tim lajk? Napr. Rany Slovem maji asi 100x vetsi vypovidajici hodnotu za snad stejnou casovou delku. Hooligans,...3/4 snimku tvori zlity FANS v autobuse vyrvavajici patrne klubovou pisen a zbytek jak se anonymove mydlej (tady me bylo akorat relativne lito malyho kluka v buse). Dil o motorkarich vicemene usel, jen skoda, ze jde o silny prumer. Je mi lito Vlado, muzes se na YouTube vyjadrovat ke komentarum jak chces, tohle ovsem neokecas...namet byl od tebe dobrej, ale zpracovani je bohuzel udesny a s hodnotou "0". ()