Epizody(3)

Je jaro roku 1945. Jen pár dní před koncem války. V Tannbachu zinscenuje fanatický oddíl nacistických vojáků poslední vražedný útok na své spoluobčany před příjezdem Američanů, kteří válku konečně ukončí. Oslavy jsou však přerušeny, když dorazí ruská vojska. Obě velmoci prohlásí vítězství v Tannbachu za vlastní v této počáteční verzi začátku studené války. Válečná generace se začne postupně měnit v generaci poválečnou. Tento příběh se odehrává v rozmezí deseti let od konce války po výstavbu zdi a pojednává o osudu města Tannbach, které uvízlo mezi demokracií a komunismem. Každý zde chce něco schovat, změnit či zapomenout a všichni si přejí přetvořit svůj život. Toto napínavé drama inspirované skutečnými událostmi let 1945 až 1961 představuje různé osudy viníků, obětí, prospěchářů, vítězů i poražených, kteří vzešli z válečné generace a nyní uvízli v novém a možná ještě ničivějším konfliktu, ve studené válce. (Viasat)

laik_60

Slušná nemecká sebareflexia o udalostiach krátko po vojne vedúcich k vzniku vychodnej DDR. Fim o stretnutí dvoch "-izmov, jedne zaniká, ruhy postupne preniká, stačí sa prispôsobiť prípadne spáliť fotky schovať knižky. V každom režime sú prevracači kabátov, hold kto sa raz psom narodím psom aj ostane. Národ sa zmenil na mokreé prádlo rozvešané na šnúrach ktorým smerom fuka ietor tým smerom sa obracia. Skoda, že v závere autori neuviedli, kolko ludí z východného bloku deportovali po vojne na západ, a kolkým sa podarilopočas totality na západ dezertovať . Už teraz sa teším na pokračovanie, dúfajúc, že koniec bude s Kohlovým znovuzjednotením. ()

tahit

Já bych řekl, nějak takhle by tenkrát mohlo být. Pomineme-li to, že poněkud se zapomnělo, že ne všichni sovětští vojáci, se zapletli s komunistickým režimem. Ať si kdo chce, co chce, říká, neboť i tam bylo mnoho statečných mužů. Takže jsou vylíčeni jako úplní primitivové v klasickém žánrovém vzorci. Nemusím tu zdůrazňovat, že za války, přitom se Němci nechovali o nic lépe než oni. Jen pro úplnost ještě uvádím, že skvělá americká armáda tu tutově imponuje svým vystupováním. Když jsem se hrabal v knihách, našel jsem dílo Ostatní ztráty (James Bacque). Jéjda, stačí si přečíst jen pár kapitol z knihy o americkém chování. Ale zpátky k seriálu. Já bych chtěl mluvit jen o tom, co mě nějak zaujalo. Především české exteriéry, které zajímavě evokují dobovou atmosféru. Za pozornost stojí zejména první polovina, nicméně ani v druhé polovině nuda rozhodně nehrozí. Pojatý hrabě Von Striesow působí upřímné, ale málo o sobě prozrazující. Ať tak či tak, lehký nadprůměr si Tannbach zaslouží. ()

misterz

Tak to už na tomto svete chodí. Najlepšie sa majú tí, čo dokážu rýchlo prevrátiť kabát. No našťastie nie každému to dovolí svedomie... Tiež o tom, ako systematické vymývanie mozgu môže zožať úspech a človeka zmeniť. Chudáci obyvatelia Tannbachu, najskôr fašizmus, potom Američania, potom Rusi, potom opäť Američania a nakoniec sa Nemec strieľal s Nemcom. Dynamické, zaujímavé, nasieracie a hlavne poučné. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Endavour

Velmi dobrý třídílný film o postupné metamorfóze jisté vesničky. Radost z osvobození od nacismu americkými vojsky střídá bezmoc a smutek když vesnici přebírají rudoarmějci a s nimi přichází i kruté vyvlastňování majetků či jiné tvrdé perzekuce. Znamenitá sondáž do nitra německé vesničky, do prostých vesničanů rozdělených ostnatým drátem, který se pokusit překročit na západ znamenalo jistou smrt... ()

Volodimir2

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Na úvod chcem napísať to čo mi chýbalo v úvodnej časti 1. diela ako sa Nemecko rozdelilo na okupačné zóny. V prvom rade sa vyčlenilo územie Poľsku (podľa obývania menšinami sa vytvorili nové hranice Poľska Lužickou Nisou a Odrou a taktiež si Poľsko so Sovietskym zväzom rozdelili Východné Prusko). Zostatok nemeckého územia sa rozdelilo na 4 okupačné zóny (americká zóna, britská zóna, francúzska zóna, Sovietska zóna) a Sársky protektorát (táto oblasť nebola formálne okupovaná). Tieto vojska, ktoré po 2. svetovej vojne ostali na svojich územiach do dnes neopustili územie Nemecka, mimo vojsk Sovietskeho zväzu (odišli 31. 8.1994). Ostatné okupačné vojska boli Parížskou zmluvou zo 23.10.1954 formálne odvolané, ale keďže NSR vstúpila 9.5.1955 do NATO sa z okupačných sa zmenili na spojenecké vojska. Dňa 23. mája 1949 z trizónie (už bola britská a americká spoločná a k nej sa pridalo aj Francúzsko) vznikol štát Spolková republika Nemecko so špeciálnym štatútom mesta Berlín a odpoveďou na to bolo že dňa 7.10.1947 zo sovietskej zóny vznikol nový štát Nemecka demokratická republika. Seriál je skutočným príbehom obce Mödlareuth na bavorsko-durynskej hranici, ktorej stredom preteká potok Tannbach a práve ten tvoril hranicu medzi sovietskou zónou a americkou zónou. ()

• V obci Běsno, která je oficiálně součástí města Kryry v okrese Louny, byť leží 7 km od nich, se natáčela nejen druhá, nýbrž i první řada minisérie, stejně tak i ve vedlejší Vrbici, která ovšem leží už ve Středočeském kraji, v okrese Rakovník. Další lokací byl statek nedaleko Kralovic. Mezi natáčením dosavadních dvou řad Tannbachu v letech 2014 a 2016 se v Běsně a Vrbici pro změnu točil český krimi seriál Pustina (2016) v produkci HBO, kde byla z německého Tannbachu využita i část kulis (např. obchod na návsi v Běsně). (zla_baba)
  • Vesnice Tannach neexistuje, stejnojmenný potok však protéká vesnicí Mödlareuth. Ta se vlastně stala předlohou filmu, protože ji po válce postihl stejný osud jako fiktivní Tannbach. Mödlareuth byl nazýván Američany Little Berlin, protože ho také rozdělovala zeď. (Jitomirka)
  • Druhá řada se točila mj. ve vesničce Běsno na pomezí Ústeckého a Středočeského kraje, ve které filmaři postavili základy hraniční zdi mezi východním a západním Německem. (kriplozoik)