Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

Blowler

Omlouvám se, ale chytlavé téma mi samo o sobě na dobrý film nestačí. Kauza měla být zviditelněna, to se stalo, a tím to pro mě končí. Nezaujalo. ()

Plechpetr

Opravdu dobrý film o žurnalistice a velkém případů. Nechuť ke kostelníkům se teď ztrojnásobila. Velmi ukecaný film, ale s parádním gradováním. ()

Stíba

Dokumentárně pojaté zpracování kde příběh je sám o sobě tak silný, že není potřeba jej něčím příliš dokreslovat ale jen ho velmi pečlivě naservírovat a to se povedlo. Přesto si myslím, že finále mohlo být rozvinuto o něco "velkolepěji", obsáhleji i emočně silněji, stejně jako by si to podle mě zasloužily některé další úseky filmu. Emoce jsou pak nejvíce vidět na Marku Ruffalovi z kterého při několika záběrech vyřazuje čirá bezmoc a zděšení. O tom, že církev je pak patrně nejzvrhlejší a nejpropracovanější institucí trýznící lidské duše s obrovskou a v podstatě nenapaditelnou mocí jsem přesvědčen poměrně dlouho, stejně jako o tom, že se do budoucna bohužel příliš nezmění. ()

tranquill

Filmově-dokumentární podání rozhodně nebylo na závadu a příběh mne dokázal vtáhnout. A výborné civilní herecké projevy také. ()

PEZ

Mám rád takéto filmy založené na skutočných udalostiach. O to viac, keď sa jedná o tému novinárskej investigatívy. Boston Globe získal za popisovanú sériu článkov Pulitzerovu cenu, film Oscara za scenár a najlepší film roka. U mňa prevládlo nadšenie, zvažoval som plnú pálku. Druhé pozretie rozhodne, či pôjdem ešte o špuntík hore, ale film je výborne vystavaný a parádne zahraný (so skvelým obsadením) - naozaj som si ho užil. I keď téma je to vskutku smutná. ()

Carthorias

Solidní pátračka ve stylu všech prezidentových mužů, tentokrát zaměřená na zneužívání dětí katolickou církví. V silně věřících USA silné téma, v ateistickém česku to pak takový efekt nemá. Přemýšlím co by zapůsobilo stejným dojmem u nás, ale nuc mě nenapadá. Herecké výkony jsou slušné, ale nic ohromujícího, scénář je daný historickými událostmi, takže žádné překvapivé veletoče nečekejte. Asi nejzajímavějšími momenty jsou pak telefonáty s Ex-knězem, zahrnující rozdíly mezi Vírou a Církví a úvahu, jakou roli ve všem má vynucený slib celibátu. ()

HenryIvan

Relatívne pokojná dráma, ktorá celý čas stavia na precíznom vystavaní deja. Je to detektívka, je to investigatívna žurnalistika, je to emocionálny film, kde je paradoxne málo zjavných emócií. Skvelí herci, hlavne Mark Ruffalo ( uveriteľne ponorený do postavy ) sa mi veľmi pozdával. Zaslúžená cena Akadémie. 90 %. ()

kilobyte

Natočit dvouhodinový film o novinařině, kde největší akce je běh do knihovny, se spoustou jmen, tak aby nenudil je podle mě umění. Za to tvůrcům tleskám ve stoje. Ale dávám jen 4 hvězdy, protože je to pro mě film na jedno zhlédnutí. ()

Kofolacik

Vyborna herecka zostava, s rozvaznou a velmi vyspelou reziou, ktora sa nijako nesnazi glorifikovat svojich hrdinov, ani do filmu nasilu tlacit americky sentiment. Spotlight vzdava poctu pre investigativny zurnalizmus, ktory sa uz bohuzial viac a viac v dnesnom svete vytraca, najma pretoze coraz viac ludi je "just doing their jobs". Jednotka s hviezdickou. ()

einar

Hnus. Asi ako každému človeku čo sleduje diane okolo seba mi bolo jasné že cirkev kryje pedofilných kňazov, ale až tento film mi ukázal ich sofistikované metody. Film je fakticky natočený miestami som mal dojem že sa dívam na dokument. Škoda že Schrieber nedostal viac priestoru, respektíve jeho pritomnost outsidera v zabehanom meste so svojimi pravidlami nebola viac rozvinutá. To je aj malý problém filmu,vedel som ako to dopadne,film emočne negraduje aj ked si to niekedy soundtrack priam vyžaduje. Na konci filmu som si mnohé fakty googloval a človek by čakal, že kardinál Shaw (ľudský odpad),ktorý kryl obťažovanie stoviek detí(mnohá z nich sa stali narkomanmi,spáchali samovraždu), bude v nejakom zabudnutom kláštore utierať podlahu, na moje prekvanie sedí vysmiaty na fotke vedľa aktuálneho pápeža a moja slabo rastúca nádej že vdaka tomuto pápežovi to s tou cirkvou nemusí byť až také zlé definitívne pohasla. 7/10 ()

Demonic189

Mnoho sa kecalo v The Big Short, mnoho sa kecá i tu, ale pri Spotlight ma to prekvapivo baví oveľa viac. Velmi zaujímavo zvolená téma sexualneho zneužívania, skvelí herci (Keaton, Schreiber a najlepší výkon Marka Ruffala v celej jeho kariére!), dobrá hudba i vcelku šikovný scenár. Čakať v tomto snímku nejakú napínavú či akčnú scénu, by bolo asi naivné, jedná sa totiž "iba" o klasickú krimi konverzačku. Po THE REVENANT môj druhý favorit na zlatú sošku. ()

Mouchal

Dost ožehavé téma, které určitě stojí za zpracování. Knězům, které využívali své pravomoce k ukájení svých vlastních pedofilních choutek, někdo zatnout tipec musel (ikdyž já bych jim hned jejich pedoklacky pomazal medem a nechal je na pospas vyhladovělým medojedům). Další filmový důkaz, že víra a církev je něco naprosto odlišného. Víra sama o sobě může být neškodná (taky nemusí, kolik už tu v naší historii bylo válek jen kvůli tomu, kdo vlastně sedí na obláčku...), zatímco u církve si můžete být jistí, že to jsou všechno násilnické vyděračské homoklády, kteří využívají víru pro svůj vlastní prospěch a co mě přijde naprosto zarážející, kolik lidí jim na takovou kravinu skočí. To už bych snad i víc měl pochopení pro propadnutí teleshoppingem. Herecky rozhodně bez chybiček, protože Boston Globe v čele s Michaelem Keatonem je prostě bezkonkurenční. Hodně se mi líbilo postupně prohlubování celé kauzy, kdy z pár "zkažených jablek" se stal najednou skoro "zkažený sad" a rozhovory s oběťmi. Možná bych se do tématu zakousl ještě o něco více a trochu bych přitvrdil, ale to by asi nemusel každý z nás (asi ani členové Akademie) rozdýchat. Spotlight je rozhodně kvalitní snímek (ikdyž možná trochu moc cílený na zlatou sošku), který si (narozdíl od ostatních rychlokvašek v podobě Brooklynu a jiných) oscarovou výhru zasloužil. 80% ()

lakart

Vysoké hodnocení nedávám za to, že je to silné téma, kontroverzní a celospolečenského rázu, ale za mistrovsky napsaný scénář s krásnými dialogy a výbornou skladbou jednotlivých scén. Nejsem si ovšem jist, zda by si zasloužil označení "film roku". S tímto Oscarem trochu zápolím. I přesto se jedná o vysoce nadprůměrný film s výbornými herci a zajímavým tématem. Očekával jsem lepší a zajímavější závěr, s více emocemi a vyhrocenými situacemi. 90% ()

haWranka

Film mě vtáhl a nepustil. A to jak svou zápletkou, tak hereckými výkony. Možná zvednu hodnocení, až se podívám podruhé a budu se více soustředit i na filmařinu. ()

ER

Naprosto delikátní zpracování, podtržené castingem, kde i pidi rolička je vypiplaná tak,aby nenarušila kompozici děje. Zcela zřetelný záměr je nejvíce vidět na herectví Liv Schreibera. Pak stačí pár tónů piána,aby diváka nic nerušilo při myšlenkách o zrůdnosti kněžského celibátu. ()

Franc1s

Už od jakživa je církev jedna velká fraška... A teď jsem se v tom opět ujistil, co je to za bandu šmejdů, která má svůj systém, do kterého nikdo jiný nevidí a prsty mají ve všem, prostě mafie. Tady jedni novináři se pustili do odkrývání zneužívání dětí knězi v Bostonu, začli jedním, skončili několika, jestli už teda skončili.. Je to humus, a tyhle lidi, jestli se jim tak dá říct, kulka mezi oči je málo.. Ještě když, to není jen Amerika, ale celej svět... Velice povedený film se super herci. Těm novinářům klobouk dolů, já to jdu rozdýchat.. A doporučuji 9/10 ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz