Jack staví dům

• Dánsko The House That Jack Built (více)

Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. I přes jeho vysokou inteligenci se policie pomalu přibližuje, zatímco Jack víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný snímek nás zavádí do USA 70. let. Kontroverzní génius Lars von Trier jej poprvé představil na festivalu v Cannes. (Aerofilms)

PP66

Po zklamání z Nymfomanky jsem byl "novým" Trierem příjemně překvapený. Psychologický portrét osobnosti seriového vraha se mu povedl. ()

radektejkal

"Hit the road Jack and don't you come back no more, no more, no more, no more. - Vodprejskni Jacku, a už se nikdy nikdy nikdy nevracej". Touhle písničkou Raye Charlese je provázena závěrečná scéna pádu do pekla. A černý humor prochází také celým filmem (jinak by byl asi těžko snesitelný). Trierovu anatomii jednoho psychopata - který je tu studován ne sám o sobě, ale v rámci svého sociálního prostředí - tvoří šest příběhů/incidentů, které z něj dělají "ikonu" podobné těm politickým, které Trier uvádí, ale také technologických a uměleckých (Goulda, Blakea či stavitele gotických katedrál považuje, asi oprávněně, také za psychopaty)... Mr. Sofisticated sice nemluví o naftě (trochu přece), přelidnění, změně klimatu či občanských válkách, neboť představuje a zastupuje sílu, která se často definuje jako "to se časem nějak vyřeší" nebo "to se nás dosud netýká, a pak se uvidí". A sám řešení nabizí: katabázi světa jako umělecké dílo, performanci, spojené s burleskou a pompou. Pozn. 1: Pythágorás se domníval (podle hudebních odborníků, JAMU, naivně), že slyší hudbu nebeských sfér. Lars von Trier se možná reálněji domnívá, že slyší hudbu pekla. Pozn. 2: K filmu se vztahuje (řekl bych, že vědomě) dětská říkanka "This Is the House That Jack Built (Dům, který si postavil Jack)", v níž se známou kumulativní formou obohacují činnosti "znejisťující" tuto planetu = myš sežere sýr, kočka honí myš, pes trápí kočku atd. než se to opět uvede do pořádku, harmonie. Pozn. 3: Snad s někdo také přitom vzpomene na stejnojmenný singl A. Price v podání Miloše Readyho a Komet. ()

Aleee89

Takové jedno velké WTF. Larse von Triera principiálně neodmítám, spousta jeho filmů se mi líbila, ale s Jackem se mi do vkusu a nálady netrefil, byť uznávám, že některé příběhy a momenty byly až černohumorně vtipné. ()

IceQueen

A little bit of Brudos in my life, a little bit of Bundy by my side, a little bit of Dahmer is all I need, a little bit of Hansen is what I see. Et cetera, et cetera, et cetera... a Jack si z nich berie to "najlepšie", alebo ako sa zbaviť OCD. Tí, ktorí napísali do svojho komentu niečo o nastavovaní zrkadla spoločnosti, ma nesmierne potešili. Ďakujem. ()

BoredSeal

Výborná zábava, první dvě epizody jsou neskrývaný zlomyslný černý humor, který Trier samozřejmě nakonec v pozdějších částech namíří i proti smějícím se divákům. Fanoušci a znalci se budou dobře bavit. Nepřátelé, které režisér nebývale trollí, budou otrávení a obyčejný divák, který vůbec neví, na co jde, bude zřejmě znechucen a zděšen. Kdyby trochu zkrátil stopáž, je to za pět hvězd. ()

honajz2

Z celého filmu mám jeden velký pocit - nechápu, co chtěl Trier natočit. Portrét sériového vraha? Zvrhlou komedii? Úchylárnu? Asi všechno dohromady, tak to taky dal dohromady a vznikl z toho Jack. Film, který by asi rád šokoval, přitom jenom brutálně nudí. Snad půlku filmu tvoří to, že tam Jack ještě s někým rozebírají umění a to, že vražda je taky umění. Stavba domu je umění. Bourání domu je umění. Umění může být asi všechno, což vysvětluje slávu Triera, jelikož tenhle člověk se za umění vydává. Přitom ty jeho hluboké myšlenky jsou vlastně pitomosti, když se nad tím skutečně zamyslíte. Co tedy mám na tomhle filmu proboha ocenit? Špatnou kameru, která zabíjí všechny možnosti vytvoření atmosféry a jakéhokoli napětí? Že tam jsou nechutnosti? Když jsou samoúčelně, tak je neoceňuju a připadají mi naprosto zbytečné. A pokud je naopak máte rádi, tak pro vás jsou díla Úchláka 1 a Úchláka 2, jeden z nich to dokonce za umění vydává, takže máte kliku, můžete u toho taky bůhvíjak filozofovat. Jako komedie to taky neuspěje, kromě chudáka klučiny se tu u ničeho zasmát nedá. Na portrét sériového vraha to je strašně málo psychologické. Vlastně tu hvězdičku dávám jenom za asi posledních 20 minut, které se zvrtnou ve fantasy a já měl dojem, že sleduju úplně jiný film, než jsem sledoval doteď. Jo, asi nejlepší na tomhle filmu je beztak písnička v titulkách, u toho jsem se fakt zasmál. A s Trierem končím, žádnou uměleckou hodnotu to pro mě nemá. Zajímavý je, že jediný co umí, je ty filmy zakončit, ale dostat se k tomu přes tu neskutečnou prázdnou nudu jde hodně těžko. 1* P.S., úplně jsem zapomněl zmínit, že tu asi dvě vteřiny je záběr z Huttonova filmu Time and Tide, to mě celkem příjemně překvapilo. ()

kagemush

! latsod esaz ěm sraL - Ne že by byl první, kdo mě nechal vyráchat v pocitech oběti- s důrazem na snad až ochromující bezmoc  (viz. např. geniální Zarchi a jeho I Spit on Your Grave, nebo Haneke  a jeho Funny game - i když důvody proč mě nechali autoři  protrpět si to s obětmi byly v každém zde zmíněném kusu jiné) a že tomu tedy dal času dost. No a pak ty verbální hrátky v ,,Vergim" a náznaky náhledu do psycho řepy pana Jacka ... to musí být za pět. ()

M.i.k.e

po všech těch skoro až hysterických ohlasech jsem čekal něco absolutně šokujícího a skoro až nekoukatelného...chyba.Nebo vlastně ne úplně.Jack staví dům je svým způsobem nekoukatelný,ale nikoliv díky tomu co se v něm děje,ale díky tomu,že má dvě a půl hodiny a to je prostě tentokrát extrémně hodně.Jsou tady sice tu vtipné,tu lehce brutální (ale fakt jen lehce...kdo tohle označuje za vrchol brutality nejspíš viděl v kině jen Babovřesky a 50 odstínů šedi) momenty,pár slušných nápadů,ale to je všechno.Mám Triera rád a tentokrát jsem překvapen hlavně tím,že jsem nečekal,že dostanu jeho nejslabší film za poslední léta a zároveň první jeho film u kterého jsem se nudil víc než bavil.Vlastně ani nemám chuť a potřebu víc dumat nad tím,zda tady někde není nějaký hlubší smysl...60% ()

Martin741

To je bieda, mnohi uzivatelia /4 a 5 hviezdickovi/ tu vynasaju film do nebies, akokeby slo o neviemaky kult. Kult to nie je ani omylom, co tam doprdele vidite, ze davate 4 hviezdy a a 5 hviezd pri hodnoteni ? Taky Madsbender dal tusim 5 hviezd . Za co, doprdele ? Za to, ze tu Dzek stavia dom a do toho riesi picoidne temy ako ze ci je vrazda umelecke dielo ? Keby aspoin riesil odborne temy - stavebne dialogy, co treba, kam, kde ako s kym a s cim, tak dobre - dal bych aj tie 3. A neviem doprdele ci moze byt vrazda umelecke dielo, len viem ze akysi harant odstrihol zaziva kacatku nohy a potom pustil do vody. I to nebola realna fauna, ja viem, ale aj tak -nasilia je vo filmoch plno a ne ze ne! Za to teda davate tie 4 az 5 hviezd ? Serem na to, ci moze byt vrazda umenim, mna skor zaujima nieco ako Pojista Smrti 1944 - ci existuje dokonaly zlocin/vrazda. Lars von Trier teda natocil plany film, kde sa zase hra na Bergmana, ale rezisersky nanho nemal, nema a nikdy mat nebude : 20 % ()

Rajesh_K.

Na tenhle film jsem byl celkem zvědav (celkově jsem měl chuť na něco 'vontrierského') a musím napsat, že na jednu stranu je zavrženíhodný, ale z jistého hlediska je to snímek, jakých tady moc není, takže mé hodnocení je jakýmsi průměrem těchto protivah. Jack stavitel má možná trochu pomalejší tempo a nebýt onoho ne všedního (!) tématu, tak bych se asi ukousal nudou, avšak postupně se člověk dostává do děje a ten si získává jeho pozornost, alespoň u mě tak tomu bylo. Zvrácenost je taky umění, ne? (65%) => 3★ ()

Abes

Vítejte v kurzu pokročilého nihilismu a hysterie aneb žadoucí je rozklad výhradně tkáně duševní. Jack je enžinýr a přiležitostný fotograf. Nemá rád pizzu. Občas si do zrcadla trénuje mimiku. U hovorů z jeho poslední cesty jsem se náramně bavil. Obrazy jsou mnohdy rušivé, a to především díky dokumentarní kameře. Nechutnost je ředěna groteskou. Je fajn, že si film tuhletu rozhozenou formu drží až do konce. Sonda do Trierovy duše veskrze popisující jeho tvorbu, pasující jej do role "umělce" je odpovědí na kritiku, kterou po celou svoji kariéru schytává a je to velice zábavná odpověď. To zda je nesouhlasná nebo kajícná se nejspíš bude hlavu od hlavy lišit. ()

Rocky88

Pro mě typický Trier. Na jednu stranu paráda, na druhou nudné sekvence a filozofování, které není vždy potřeba. Oceňuji několikeré překročení filmových tabu, černý humor (usměvavý zmrzlina u mě vede) i Matěje s Brunem. A i Umu, akorát jsem ji nepoznal. Za zkouknutí to rozhodně stojí, za druhé taky, ale ty 2,5 hodiny jsou až moc. ()

dubinak

Trier uvádí své další brutálně explicitní dílo, ve kterém se tentokrát nezaměřuje na lidské genitálie, ale lidské deformace a smrtelná zranění po řádění jednoho na pohled velmi nedůvěryhodného člověka, který svůj motiv vlastně za celou dobu pořádně nepřiblíží. Snímek je opředen úžasnými skutečnými záběry z válek, z dokumentů, kde se střílejí skutečná zvířata, z holocaustů, kde se skutečná těla hází na hromadu jako hnůj. Už jen těmito nepatrnými vizuálními vložkami si Trier koleduje o značnou nevraživost ze strany diváků a samozřejmě znechucení. Matt Dillon se své nezapomenutelné role zhostil výtečně. Věřím, že spánek asi nemusel mít zrovna nejlepší a ve svém rozhovoru uvedl, že měl mnohokrát s množstvím scén problémy. Trier se ale neštítí ničeho a tak se nebojí ukázat násilí ani na vlastním dítěti hlavní postavy, k čemuž mě přivádí to, že scéna rodinného výletu pro mě byla opravdu noční můra a dlouho jsem se v kině tak neošívala. Na druhou stranu byly mé gore hororové choutky naplněny až do sytosti. Osobně mi stopáž vůbec nevadila a bůh je mým svědkem, že bych tu pětihvězdu za tento absolutně nezvladatelný kousek dala ráda, protože jsem dlouho neviděla takovou fyzickou hrůzu. Ovšem závěr byl pro mě lehkým zklamáním. Trier chtěl sice metaforicky vysvětlit celé Jackovo myšlení a do jakých sfér vlastně dokázal uvažovat, avšak jevilo se mi to spíš jako bolestivé uklouznutí na zadek poté, co jsme měli tu čest vidět masové řádění bezbožných rozměrů a sebemenšího náznaku soucitu nebo lítosti. Přesto, že to na pět asi nebude, rozhodně mi Jack zanechá v srdci jistou rýhu, podobně jako to dokázala třeba mother! nebo The Killing of a Sacred Deer. ()

Azrael515

Nedivim sa reflexii filmu. Takto nekompromisne podobenstvo o toxickej maskulinite s preciznostou nalietavajucej Stuky si koleduje o pruser. Dovolim si tvrdit, ze Trier so svojim prirovnanim sa k nacistom predvadza podobny trik ako narodny "socialismus" a jeho studie zenstva a muzstva budu z odstupom casu kanonicke diela genderovych studii.. ()

zette

Vyborna sonda do mysli masoveho vraha, ktery se rozhodl, ze si z mrtvol postavi domecek. Trier divaka opet sokuje a ten se mnohdy divi, cemu je vlastne schopen se smat. Smrt pojata jako umelecka tvorba. Ja si film uzil v obou rovinach, i te negativni. Pro me velky filmovy zazitek. Videno v ostravskem Minikine. ()

PavelVanekArt

Nic, co už bych někde neviděl. Vyloženě šokující to nebylo a kdykoliv došlo k vraždě, tak to bylo spíš komický. Normálně za 2*, ale konec v pekle byl vizuálně působivej a škoda, že to Jack nezvládl úplně. 3* a.k.a 40% ()

Pajky3

Nemůžu si pomoct, ale filmy Larse von Triera mi přijdou podivný. Netvrdím, že musí být nutně špatný, ale mě prostě nesedí. Ty filozofický pasáže mi na tomhle vyrušovaly nejvíce a upřímně jsem čekal, že ten závěr alespoň bude mít nějaké drtivé následky jako třeba Melancholie. To se nestalo, tak snad příště. ()

Juto

Film je často desivý. Je to sadistický ponor do psychotického vnútorného monológu s intelektuálnymi odbočkami o povahe umenia v dnešnom svete a vynakladá značné úsilie na stimuláciu nepohodlia v kľúčových momentoch. 7/10 ()

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

20.05.2018

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)