• GilEstel

Je docela vtipný porovnat tuto parodii na bondovky z roku 67 s novou bondovkou Casino Royale s Danielem Craigem v hlavní roli. Oba filmy mají stejnou předlohu. Vystupují v nich stejnojmenné postavy a shoda názvů není náhodná. Snad možná právě kvůli této parodii se natočení stejnojmenné bondovky tak dlouho odkládalo. :-) Samotný film mě dost zklamal. Nemá ucelený děj a skládá se pouze z řady absurdních scén. Resp. jakýsi strohý děj se v pozadí odehrává, ale zcela postrádá jakýkoli význam. Některé scény nechávají vzpomenout BLÁZNIVOU STŘELU. Krom několika vtipných dialogů např. „Dobrý bože. Money Panny, ty ses ani trochu nezměnila. (políbí ji) Totiž já jsem slečny M. P. dcera……“ „ A jak se má vaše drahá matka?“ a hereckých výstupů, jsem se po většinu času nudil. Ve filmu hraje celá řada známých herců a dokonce i režiséři Allen a Welles. Někteří herci se objeví skutečně jen v minutové miniroli (Belmondo). Věčná škoda, že ten film nemá hlavu ani patu. Většině scén chybí i vtip, což je u komedie trochu na pováženou. Možná ale jde jen o druh humoru, který jde zcela mimo mě. 42%(26.12.2010)

Po pomalejším rozjezdu následuje jedna skopičinka za druhou, některé hvězdy se objeví jen kvůli několika humorným poznámkám (Belmondo - Merde! > protože mu nikdo nerozumí, tak hledá ve slovník > Ouch! O'Toole hrající na dudy říká Sellersovi. - Vy jste Richard Burton? - Ne, jsem Peter O'Toole. - Tak to musíte být skvělý člověk.) Nejdrsnější parodie (a ano, ve Žhavých výstřelech okopírovali aspoň jednu zdejší scénu s Geronimem) se tu střídá s příjemně satirickým pohledem na bondovky. Ke konci to je takovej absolutní mix humorných a absurdních scének, že jsem se smál, až mi tekly slzy. Konec prostě nemá chybu. Dokonce se tu autorům podařilo, aniž by to nejspíš tehdy tušili nebo zamýšleli, předpovědět mnohotvářnost Jamese Bonda. Málokterá filmová postava totiž nezemře se svým představitelem, pokud vůbec vydrží tak dlouho. Samozřejmě jsou tu i trošku hluchá místa, vlastně většina kolem Maty Bondové nestojí za nic, ale třeba scéna v kasínu, kdy Bond/Tremble hraje bakarat s Le Chiffre je prostě výtečná. Ta má takovou atmosféru, že by skutečně mohla být ve špionážním filmu. Bondovka to není, ale přesto je to podle mě nejlepší film s Jamesem Bondem a to včetně mé nejoblíbenější bondovky Nikdy neříkej nikdy.(29.9.2006)

Pokud tento film řadíte k regulérním bondovkám a srovnáváte je s nimi, není se co divit, že se vám Casino nelíbilo. Říct, že tohle je typická bondovka, je jako kdyby někdo napsal, že Pulp Fiction je sondou do reálného života gangsterů. Film je prostě parodie, o čemž se můžete přesvědčit už úvodní skladbou (vynikající zářez Burta Bacharacha), která ironizuje slavnou bondovskou melodii. Děj je sice roztříštěný na epizodky, ale na to, že jej psalo vícero scénáristů odlišných střihů, od Hellera, přes Wildera až po Southerna, dává celkem smysl, jediné nesrovnalosti vznikly jen díky odjezdu Petera Sellerse z natáčení (Tremble coby 007 nasedá do Lotusu a než byste řekli švec, je lapen do pasti). Nemluvě o tom, že už jsem měl čest vidět filmy, které i s jedním scénáristou jsou na tom s dějovou linií hůře. ___ Když jsem mluvil o tom, že v žádném případě není radno srovnávat tento experiment s normálními bondovkami, tak představitele 007 bych i přesto rád srovnal - dle mě by mohli Niven a Sellers hrát Bonda i v regulérní sérii, nejsou o nic horší než kterýkoli reálný představitel Bonda, stejně tak Welles byl opět vynikající záporák, Ursula Andress dodávala filmu sex-appeal a další kráska Jacqueline Bisset je pro bondgirl jako stvořená (bráno z pohledu Trembla, v případě pravého Bonda tento post zastávala neméně skvělá Deborah Kerr). Tohle mi mimochodem regulérní série nikdy nedá, společnou scénu mých oblíbenců - není náhoda, že film dodnes drží můj osobní rekord v počtu výstupů členů mé topky (Allen, Welles, Sellers, Bisset). ___ Další věcí je humor. Na první pohled to vypadá, že tu není mnoho vtipů, nicméně slovní přestřelky navzdory veškeré výstřednosti odkazují k starosvětské britské suchosti. Důležitým milníkem jsou také různé vizuální odkazy, vyskytující se i v tom nejmenším detailu - před Bondovou vilou polehává zástup lvů s výrazovými prostředky a'la MGM, nebo zkuste sledovat při Sellersově výcviku děj v pozadí. A takových narážek tam je... ___ Překvapivě mi to nepřišlo až tak nudně natočeno, jak se to dle zdejších ohlasů mohlo zdát, a to i přes délku 131 minut. Filmu jako takovému bych dal čtyři hvězdy, ale nedá mi to a budu víceméně nekritický. Proč? Za prvé, Woody Allen. Jeho malý prostor byl nejtřeskutější pasáží snímku a jeho dadaistický příspěvek na závěr mě jakožto fanouška Monty Pythonů, kterým je to finále asi nejvíce podobné, hlasitě rozesmál. Za druhé, camea. Některé osobnosti tu jsou jen v jednom záběru, zato ale plně využívají svůj potenciál - Belmondo, Holden nebo O'Toole zde září, o Bisset jsem již mluvil. Za třetí, obsazení. Většinou platí, že když je film doopravdy nabit hvězdnými jmény, tak výsledek není až tak dobrý, jelikož se hvězdy navzájem překrývají (tento pocit jsem měl třeba z Vraždy v Orient expresu). Ale tady to tak neplatí, i přes Sellersovu slabší chvilku se herecké výkony doopravdy povedly. Za čtvrté, hudba. Jak jsem již psal, zesměšňuje takový ten napínavý doprovod při normálních bondovkách, úvodní melodie je natolik sympatická, že si ji pouštím pravidelně co dva týdny. Za páté, doporučuji si přečíst Oskarův referát o filmu na jeho blogu. Nejen, že budete mít náladu film shlédnout, ale možná ho i budete vnímat jinak než jako "velkolepý nonsens". Za šesté a naposledy, myslím si, že film je krapítek nedoceněn a nezasluhuje si díky mnou jmenovaným postřehům z projekce tak zatracovat. "Všimla jste si, že koktám? Tak mi dejte vědět, až si toho všimnete. Nemám čas to sledovat."(13.6.2009)

• Caszidy

Uff, ta tohle byla opravdu slátanina nad slátaniny. Vtipy nejsou vtipné (snad kromě jediného o kráse Moneypenny), děj a příběh je naprosto nekonzistentní a to opravdu až neuvěřitelným způsobem, asi jako kdybyste vzali dva úplně rozdílné filmy a úplně rozdílných námětech, rozstříhali je na řekněme 20 minutové pasáže a ty pak následně spojili do jednoho snímku a ten pak ještě o půl hodiny prodloužili nově natočeným materiálem, který je opět o něčem úplně jiném. Když to shrnu, tak ty dvě hodiny stopáže strávíte lépe, pokud si přečtete o peripetiích vzniku tohoto "díla". Určitě se tak zabavíte lépe a ještě se dozvíte něco o vrtoších Petera Sellerse, jeho nevraživosti s Orsonem Wellesem a další pikantnosti.(22.1.2016)

• Martrix

Varování pro milovníky akčních thrillerů, kteří chtějí zjistit, kde se inspirovali tvůrci nového Jamese Bonda. Tento film je čistokrevná parodie, ve které se objeví Ufo, indiáni na padácích, kovbojové a Woody Allen. Nikdy mě nenapadlo, že by se naši dědové mohli bavit podobným způsobem, ale je to tak. Ztřeštěných scén by jste se nedopočítali a některé z nich jsou i vtipné, ale film vás převálcuje hlavně závěrem, kde jen nevěřícně kroutíte hlavou. Je to bejkovina. Sympatická, ale bejkovina.(19.10.2014)

• - Film měl premiéru přesně čtrnáct let po vydání knižní předlohy Iana Fleminga. (MarekT)

• - Při natáčení vystřelil herec Peter Sellers omylem do obličeje slepým nábojem další hvězdě filmu Jacqueline Bisset. (Pavlínka9)

• - Film se natáčel osm měsíců. (Pavlínka9)