Poslední král

Posledný kráľ severu

The Last King

Akční / Dobrodružný / Drama / Životopisný

Norsko, 2016, 100 min

Hákon a lyžníci je kárvingový průvodce po norských sjezdovkách třináctého století a bezostyšná reklama na lyže Prknomic, hůlky Větvignol, vázání Špagátomon a trojpřezkovou totalflex obuv Sobica. Na startovní listině je výkvět skandinávské reprezentace včele s vrchním Divočákem, specialistou na sjezd s miminem, avšak hlavní boj o titul krále fjordů se rozhoří mezi favorizovanými Dány, vedenými bezskrupulózním katolíkem Skurrvem Ukrutt Zmrdsenem, a norskou biatlonovou nadějí Skørøfurth Vøle Språvnakstedem, která nakonec zvítězí zejména díky bezchybné střelbě. No, pár nepočetných, vymydlených a přebarvičkovaných anemických vikinských shluků a záběrů kulantní krajiny z toho velkofilm rozhodně neudělalo, ale i tak se jedná o veskrze zábavnou a hezky natočenou televizní pohádku Jak měl Håkon Håkonson všechno na håku.(25.12.2016)

Norové mají dar natáčet velkolepé filmy amerických kvalit, z nichž si s radostí berou i onen národnostní patos. Škoda jen, že historické reálie nic extra nenabídnou a jediné, co diváka vysloveně zaujme, je Viking na lyžích.(6.6.2017)

Norští zrzci kontra mastní sviňáci z Dánska. Příběh je to pěkný, čerství fotři ocení zejména putovní zimní péči o kojence, staromilci zase Gaupův důraz na poctivou historickou epiku. Lyžařům zaimponuje lekce historického carvingu, taková Vyšší moc model 13. století. Škoda, že podobný důraz není věnovaný i struktuře scénáře, která se sype jak prašan. A akční scény by rozhodně zasloužily alespoň trochu přísnější dohled choreografa, kdo se má na to zmatený potácení dívat. Seveřan ve mně ale vyhrává.(16.11.2016)

Fascinovalo mě jejich mistrovské sjíždění kopců spojené s honbou na koních. Neměli to herci v žádném případě jednoduché, protože ta zima tam skutečně taková byla. Tudíž chválím jejich herecké nasazení, které je mně osobně neznámé. Nechybí tam nic, co k takovým žánrům nahoře vypsaných patří a tudíž nemám důvod nedat vyšší ohodnocení.(11.8.2016)

Solidní věc z Norska. Výborná taktika je vzít do filmu Borga z Vikingů a Tormunda z Game of Thrones, kteří fanoušky seriálů mile potěší. Film má slušný spád, překvapivě solidní akci s hezkými nájezdy kamery a vikingy na lyžích přece jen nevídáme často. Finále parádní. Na malý film plně dostačující a vzhledem k nedostatku tématickým filmům je čtyřhvězdí za mě na místě i přes chudší myšlenku filmu. 75%(19.7.2016)

Intriky nás obklopují od nepaměti. Norské občanské války znamenaly mnoho krveprolití, ale také obavy o budoucnost země. Po vraždě krále se totiž pozdější vládce Haakon IV. Norský stává ještě coby batole středem zájmu, kdy ho chce jistý rod zlikvidovat. Nemanželské dítě ochrání skupina bojovníků, která výpravu k záchraně absolvuje na lyžích (dodnes cestu v Norsku připomíná lyžařský závod Birkebeinerret (běh birkenbeinerů). Kamera hezky najíždí na zasněžené norské pláně, tvůrci volí reálný kus své historie, jen při psaní scénáře si mohli dát víc záležet, abychom si jen neodškrtávali povinné položky. Docela pospícháme kupředu, akce je slušná, ale zasloužila by si větší péči choreografa. Obecně to byla krutá doba, ale syrovosti a špíny se k nám moc nedostává. Víc jsem chtěl jednoduše cítit, s jakou houževnatostí svádějí obyvatelé severských oblastí svůj každodenní boj s drsnou přírodou. To mi právě scházelo.(12.12.2016)

Dá se říci v historickém žánru svěží vítr ze severu. Poctivě baví, příjemně ubíhá a nevnáší do toho nějaké ty fantasy scény. Navíc jde o nedotčenou krajinu.(29.7.2016)

Norskej Mrazík? I poslední notně uzívané série Vikings jsou celkovou kvalitou minimálně o třídu výš, a co se choreografie soubojů týče, tak klidně i o dvě. Takže jestli kompaktní severskej velkofilm (s odřenýma ušima jím vlastně je) porazí i takhle natahovaná televizní produkce, něco tu smrdí.(26.2.2017)

Krásné, až "mýtické"...(24.2.2017)

Vôbec nie zlé. Predovšetkým výborne natočené a zahraté. Do toho krásna nórska príroda a jeden veľký dobrodružný útek legendárneho nórskeho kráľa pred "pučistami" za pomoci dvoch hrdinov. Príbeh je plný napínavých situácií, súbojov a pretekov na lyžiach a hlavne scenár je solídne napísaný, kľudne by som filmu pridelil nálepku historický. 75/100(7.8.2016)

Severská "guľovačka" z ktorej od úvodu vďaka výberu prostredia príjemne mrazí. Dostatočne reálne zvládnutý príbeh plný intríg, obohatený o akciu so štipkou nekompromisnej brutality síce dokáže bez problémov zaujať, avšak o žiadneho Gladiátora či Tróju sa nejedná.(22.8.2016)

Když rtuť za oknem šplhá ke třiceti stupňům, je dobré dát si něco z mrazivého Norska. Poetická kamera snímá norskou přírodu, uprostřed níž se odehrává klasický příběh - boj o královský trůn. A navíc k tomu i téma ,,Má je pomsta!". Nebudu spekulovat, jaké filmy jsem si připomněl (dobře, kromě Stopaře i Barbara Conana), jelikož se mi film jako celek líbil. Bondovská jízda na lyžích neměla chybu, snad jen ty výbuchy chyběly. I závěrečná honička měla šmrnc a dynamická kamera byla snad na několika místech současně. Jistě, boje mohly být krvavější, i když fackovaná v české hospodě to rozhodně nebyla. A snad by snímku slušela i větší ponurost...ale což - pěkná oddechovka se šťastným koncem (i když jak pro koho).(24.7.2016)

• predators

Jako pozvánka na lyžovačku v prašanu do norských velehor dobrý! V té zimě chtěli mít asi všichni všechno za sebou a tak jsou herecké výkony takové neslané, nemastné. Také honění se za miminem, potažmo jeho ochrana, nejsou oskarovou scénáristickou náplní. A tak jedinou radostí je opravdu jen pohled na zasněženou krajinu...což je pastvou pro oči tak pro 10% populace.(8.8.2017)

Kus nórskej histórie, o ktorej som ja nemala ani potuchy. Zasnežená krajina, obratní lyžiari a bojovníci, hudba tiež nie zlá, ale hlavne nórska herecká elita a aj Dánsko prišlo vypomôcť ... to je Birkebeinerne, ktorý v žiadnom prípade nenudí ... a Hagen by už mohol aj dobrého zahrať.(30.1.2017)

Jako exkurze do světa historie nic moc, jako svěží, akční drama je to mnohem lepší. I přes slabší scénář, je tohle přesně ten film, kdy to jedno oko přimhouříte. A pokud máte rádi (sportovní) dokumenty, pokocháte se nádhernou přírodou a zběsilým sjezdem, je už vlastně skoro vymalováno. A přesně jak píše Marigold. Nakonec ten kus seveřana ve Vás vyhraje.(27.12.2016)

Výborný norský historický film. Známí herci, Nikolaj Lie Kaas v roli záporáka, parádní akce, honičky na lyžích, napětí... Navíc podle skutečných historických událostí. Co víc si přát?!?(13.8.2016)

Film, ktorý vynikne jedine na veľkom plátne. Ale tam sa tiež prejaví, že jeho spektakulárnosť je celá založená iba na prírodných scenériách. Bojové scény sú akosi chudobnejšie a prekvapivo aj málo krvavé, i keď tu všetci mužne vrieskajú a hrdo zapichávajú meče do hrudí nepriateľov. Trochu mi to pripomenulo prvú polovicu Mannovho Pádu Ríma, len bez toho veľkého komparzu. Okrem toho, že tu ide o ochranu jednoho batoľaťa, som príliš nechápal súvislosti a scenár sa ani nijako zvlášť nesnažil ísť divákovi v ústrety.(24.1.2017)

• MartinezZ

Námět možná podle skutečnosti, resp. známé historie, ale to je jedno, protože jde o naprosto klasické klišé, viděné už v mnoha jiných příbězích. Jediným plusem je tak sever, zima, sníh a ski. Celkově si to však místo v paměti ani ne tak nezaslouží, jako neudrží.(31.7.2016)

Ale tak dobrý to bylo. Chvilku mi teda trvalo, než jsem se zorientovala v tom, kdo je na straně dobra a kdo na straně zla, páč všichni ti Vikingové vypadali tak nějak stejně a dokonce nosili hodně podobný oblečení, jakože na sebe hodili pár kožek ze soba a voilá šlo se. No, takže mám pocit, že jsem do poloviny filmu fandila temnu, jelikož za ně bojoval Nikolaj Lie Kaas a to je obyčejně sympaťák, tedy zrovna u něj jsem nepočítala, že se chytne špatný party. Pak se mi to ale ďábelsky pospojovalo a já uzřela pravdu, že ti hodní hoši se snaží zachránit to batole, co je následníkem trůnu, a proradnej Nikolaj Lie Kaas se jim ho snaží uzmout. Hlavním plusem snímku byly bezpochyby parádní honičky na lyžích, to i Alberto Tomba byl proti těmhle Norům vopatrnej sjezdař, co prakticky jenom plužil, tady Vikingové to brali šusem dolů a jen Odin věděl, jak se dokázali vyhnout stromům. Přičemž se tedy dostáváme k dalšímu pozitivu a to je parádně nasnímaná krajina – strom, strom, kopec, strom, ale fakt ve vyvážené kadenci, aby stromů a hor bylo tak akorát, geniální. No, a úplně nejlepší byli ti svalnatí norští muži, protože měli meče, mohutnej vous a nebáli se jít položit život pro dobrou věc, což je dnes, kdy si chlapi vytrhávaj obočí, vopravdová vzpruha.(15.1.2017)

Záchrana norského království na hřebenech hor. Nils Gaup natočil poměrně slušnou historickou podívanou, kterou možná trošku zbytečně táhne k průměru snaha přiblížit se zaoceánským produkcím, nicméně na druhé straně zachraňuje sympatická severská atmosféra a exteriéry. Pro fanoušky historických podívaných rozhodně dobrá volba, ostatně i pro všechny, kteří si chtějí dát výpravu do norské historie. [60%](17.1.2017)

<< předchozí 1 2 3 4