Brimstone

(festivalový název)
  • Nizozemsko Brimstone (více)

Brimstone je epický thriller z dob starého Západu. Je příběhem ženy vzdorující své minulosti, která se jí neustále připomíná. Liz (Dakota Fanning) je mladá žena, která žije spolu s manželem a dvěma dětmi. Je porodní asistentkou a komunikuje prostřednictvím znakové řeči. Její vztah se čtyřletou dcerou by mohl být lepší, ale celkově se Liz cítí ve svém životě spokojeně. Když však poprvé uvidí v kostele nového reverenda (Guy Pearce), Liz ihned ví, že ona a její rodina jsou v nebezpečí. Postupně se reverend snaží vzít Liz všechno, co miluje. Do jejího života se vrací minulost, na kterou se snažila zapomenout... (mac000)

RasputincZ

The Night of the Hunter s přepálenou stopáži a násilím, které ve své vyhrocenosti film posouvá až k exploataci. Nicméně Guy Pearce jako novej Robert Mitchum za jedna. ()

TomX2

Výborný koprodukčný western s množstvom nečakaných zvratov. Dakota Fanning ako žena s nemilou minulosťou sa mi páčila a Guy Pearce bol úžasný. Kresťanstvo vo filme hraje dôležitú rolu a tak isto aj krehkosť cenných bytostí - žien. Film ma zaujal svojim príbehom, ktorý bol spracovaný veľmi dobre, no aj atmosférou, ktorú si film drží od začiatku do konca. ()

ArsenalEagle

Smrt, násilí, psychopatickej Guy Pearce, smrt, utrpení, mučení, hrdinský kousek, psychopatickej Guy Pearce, smrt, utrpení... Opravdu velmi dobře procítěný, moderně pojatý příběh kdesi na Západě. Pár (zbytečně rychlých) smrtí, u kterých bych se možná ještě trochu mohl vyžít. Evropa mě naprosto překvapila. Takhle si představuju Tarantina, který sekne s promyšleným humorem a zaměří se pouze na drsnou psychiku hrstky vybraných individuí Divokého západu. Asi poprvé, co na mě Dakota, jakožto už dospělá ženská, takhle zapůsobila. 9/10 ()

Praxis

Guy Pearce stvořil démonicky zlou postavu, kterou nemůžete mít rádi. Násilí a drsné scény na denním pořádku a Dakota ukázala, že už fakt neni malá holčička a i s minimem replik si poradila na výbornou. Hodně silné dvě a půl hodiny, které na konci buď obrečíte, nebo uznale pokývete hlavou, že evropský film si vytřel zase jednou s Hollywoodem pěkně prdel! 95% ()

Sidonka

Silný thriller, na který pravděpodobně hned tak nezapomenete. Od vyššího hodnocení mě odradily příliš drastické scény na lidech i zvířatech, na což jsem docela citlivá. Postava až příliš zkaženého, sadistického stalkera je částečně uvěřitelná. Mnoho ďáblů se pohybuje v rouše beránčině, někteří kněží kážou vodu a pijí víno, dokážou ospravedlnit své jednání nanejvýš spornými citáty z Bible a když už si svou nemorálnost konečně přiznají, smáznou jí otčenášem. Nicméně vášnivá posedlost narušeného Reveranda, jeho stupňující se násilí a obsedantní zarputilost v pronásledování své oběti už je poněkud za hranou.Vím že se nejedná o životopisné drama, nicméně mi nesedí i chování němé hrdinky, která si posunkovou řečí umí vše vykomunikovat a jíž na Divokém západě kupodivu rozumí obdivuhodné množství lidí. Přesto tato šikovná, nadprůměrná, životaschopná žena neumí sdělit svému muži proč má z rádoby-ctihodného Reverenda takovou (oprávněnou) hrůzu, natož si zařídit, aby jí i její rodinu manžel chránil. Šikovná ženská by manipulaci s manželem zvládla i v "nerovnoprávném" 19.století. Je tam pár nelogičností nebo věcí co mi do sebe nezapadají a když k tomu přidám tu brutalitu, je to na silné 3 (až čtyři hvězdy?). Doporučení ke shlédnutí, neb je o čem přemýšlet a film v člověku ještě chvilku doznívá. Jen citlivým duším radím vyhnout se tomuto obloukem. Viděno na Febiofestu r.2017. ()

milicjant

Hypnoticky nasnímaný inferno o překvapivě menším množství postav v optice a stopáži rozmáchlé antiwesternové fresky. Průrazností to dává vzpomenou na Ravenous nebo cokoliv relevantního od Hillcoata, zároveň je ovšem Brimstone tématicky i symbolikou ambicioznější vyprávěnkou než je standart westernového revenge žánru. Povšechně uznávaná klasika z toho rozhodně nebude, stejně tak bych se filmu vyhnul jako večernímu překvapení k MDŽ, trvalou komunitu fanoušků tomu ale velmi přeju. Koolhoven má perfekcionismus Finchera. ()

Spike17

Režisér Martin Koolhoven nám představuje svou vizi moderně pojatého westernu s výraznou dávkou brutality, která ale není samoúčelná, nýbrž zcela podchycuje realistické vyznění syrovosti Divokého Západu devatenáctého století. Brimstone je výtečně odvyprávěný a mistrně zrežírovaný příběh o pomstě (praměnící z netradičních motivací), náboženském fanatismu, nelehkému postavení žen v minulosti a v neposlední řadě lidské zvrácenosti vycházející z nás samotných. Recenze zde. ()

kaylin

Westerny jsou zase na vzestupu a tvůrci si uvědomují, že je třeba k nim přistupovat trochu nově. To se v evropské koprodukci podařilo a k nám se dostává snímek, který je pořádně drsný, je hodně nepříjemný a má skvělou démonickou postavu. Jenže způsob vyprávění zrovna moc nesvětí účel a moc navíc filmu nedává. ()

Makky

Nepríjemná krutosť a surovosť v typicky holandskom štýle. Štyri nechronologicky usporiadané časové obdobia zo života ženy, ktorá je skúšaná životom ako nikto iný. Príbeh vôle a silnej osobnosti proti stelesnenému zlu. Sústredené herecké výkony dvoch ženských predstaviteliek nesú na ramenách ťarchu utrpenia hlavnej hrdinky, aby postupne trhali emočné struny diváka na malé kúsky. ()

italka63

Zážitek. Dokonalost. Jen jsem si pořád říkala, proč ďábelského Guye manželka dávno minimálně nepropíchla vidlemi??? Jo, doba byla zlá a ženy sloużily coby odpad. Vynikající Dakota Fanning a maličká třešnička na dortu Kit Harington. ()

topi

Příběh je rozdělen do čtyř kapitol, které se mezi sebou prolínají a každá vrcholí pointou, ke které se zase navrací další kapitola. Výborně propracované. I přes delší stopáž se nuda rozhodně nekoná, díky skvělému zpracování, luxusní kameře, podmanivé a působivé hudbě a hlavně kvůli postavám reverenda (opravdu démonický Guy Pearce) a mlaďoučké Liz (Emilia Jones). Moc mě potěšila role matky Liz, ve které se ukázala moje oblíbenkyně Carice van Houten a samožřejmě i Dakota Fanning jako Liz ve starším věku. Náboženský fanatismus je protkán docela solidní brutalitou a evropská koprodukce 6 zemí se vyplatila a ukázala světu, že nejen Hollywood musí být modlou filmového průmyslu. Nečekaný konec pečetí Brimstone na dokonalý filmový zážitek. ()

Maq odpad!

Jémináku, tohle je BLBÉ! Jarmareční kruťák pro služky a pacholky. --- Aby mi nebylo nesprávně porozuměno: krutost mi nevadí. Ale tohle nemá hlavu patu, jen to křečovitě vrší zlé scény. --- "Lidé si myslí, že Peklo je nesnesitelné díky žáru plamenů pekelných. Ale tak to není. Je to kvůli nedostatku lásky." Tohle ten film náhodou řekl dobře. A pilně se přičinil, aby té lásky bylo ještě míň... ()

Flipnic-RE

No tak nevím ... Sice to byl takovej exploiter, ale takovej až moc ... Ono tam teda v podstatě nebylo nic viděl, ale na druhou stranu to bylo tak strašně depresivní, težkotonážně utahaný, smutný a až absurdní, že mi z toho fakt dobře na duši nebylo, a musel jsem to skouknout na dvakrát. Fakt hnusnej film. Co tam předvedl Huy Pearce ve svý roli se hned tak nevidí, šílenost, naprosto ultimátní EVIL postava historie samotnýho filmu snad!! Všechno to tam je vlastně o tom šukání no ... a člověk si říká, k čemu sloužily ženský chlapů před sto a více letama... Je to docela dost smutný, jak to dřív chodilo. Herecký výkony fajn. Celý pojetí filmu sice kvalitní a dobrý, ale ten pocit z toho se mi fakt nelíbil. Takže za mě 3/5. ()

gegina31

Na začátku mě to trochu nudilo, protože začal nic neříkající příběh, ale postupně to začalo do sebe zapadat. Jednoduše film natočený pozpátku. Určitě dokáže zaujmout. Na mě trochu moc sadistický, ale bez toho by to asi nešlo. ()

AlistairMir

Děkuji uživateli malylada za doporučení této pecky. Brimstone je špičkové drama z westernového prostředí s prvky mysteriózna s nejlepším filmovým záporákem posledních let. Šílenýho reverenda v podání Guy Pearce budete zaručeně nenávidět a přát mu nejhorší možnou smrt. Guy svou postavu zahrál tak dokonale, že nechápu jak ho mohla minout nominace na oskara. Pro fanoušky ultra slizkých padouchů povinnost. ()

PP66

Tvrdej příběh ze západu si to krásně odsejpá po cestě dobra pronásledovaného zlem. V závěru neuskutečnitelný výmyk a nehořící dům snižuje mé hodnocení o hvězdu, ač-li slepá spravedlnost nakonec blbě vítězí - fandíme přeci dobru... ()

Baboonek

Pokud nejste příznivci dlouhého zírání a trochu nadpřirozených westernů, tak tohle není film pro Vás. Musím říct, že atmosféru film jistojistě má, bohužel mi přijde až přehnaně dlouhý a sem tam to prostě lidi "přežijí" až nadpřirozeně. Overall to byl dobře natočený film s příběhem, jen pro diváka jako já značně až uměle natažený. ()

kinderman

Nemůžu si pomoct, ale za ty dvě a půl hodiny jsem neviděl o mnoho víc, než to, že by si reverend (Guy Pearce) nejspíš výborně rozuměl s Noahem Crossem (John Huston) z Čínské čtvrti. ()

Vessper

Škoda té poslední části, která byla už trochu přetažená a nereálná. Jinak solidní drama a podívaná. 70% ()

ilemas

Pozor spoiler: Krutý úchylný western mohl být i přes zdlouhavé nudné pasáže velmi dobrý, kdyby ho nepohřbily závěrečné scény, kdy se Johanna velice podivným způsobem osvobodí spoutaná rukama ke kůlu aby vzápětí ji vystřídala ještě debilnějši scéna hořícího reverenda, který v klidu káže s rozpaženýma rukama a digitální oheň mu nijak neubližuje. ()

Westerny jsou zpět

Westerny jsou zpět