Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

Ceberus

Film natřískaný po okraj vizuálními orgiemi a kultovními referencemi. Klasický souboj dobra a zla, nějaká ta romantika, prostě klasická šablona. I napodruhé zábavné a napínavé. Pro fanoušky sci-fi a osmdesátek a devadesátek povinné zhlédnutí. ()

vladivostok

Cely cas som sa naramne bavil. Nieco ako filmove Stranger Things - nadherne prepojujuce svet “dospelych deti” narodenych v 70tych a 80tych rokoch s dnesnou mladou generaciou. Spielberg sa vracia do detstva a pekne prepaja nasu minulost s ich buducnostou. Odkazov kopec, Mark Rylance, vizualne majstrovstvo. Diky ! ()

ForGump

Ohromně strhující, byť je z toho filmu až příliš okatě vidět to, na co chce apelovat a příběh je vlastně dokonale zaobalená verze filmů Labyrint, Divergence apod. I všechny ty popkulturní odkazy už trochu chvílemi překypují, ale někdy jsou využity velice pozoruhodně. Některé scény jsou už teď mými oblíbenými, ať už s písní Stayin Alive od Bee Gees nebo absolutně bezkonkurenční využití jednoho filmu Stanleyho Kubricka. Někdo by neuvěřil, že takovýto film ve virtuální realitě natočil Steven Spielberg, ale ten snímek je jednoznačně jeho splněným snem a ukazuje všechno, co má tak rád nebo to, co ho tak fascinuje. A bezpochyby to funguje dohromady dobře. K hercům jen malá poznámka. Rylance je u toho Spielberga zase cool. Vyjadřovat se k vizuálním efektům nemá cenu, tentokrát lucasovo studio Industrial Light and Magic (schválně počkejte si do titulků na seznam těch pár jmen), přináší opulentní podívanou. Ono, kdyby nepřineslo tak by to byl průšvih, neboť to na tom stojí. "Pařmeni" zažijou orgasmus, v mém antigeekovském případě mi při závěrečných titulkách bylo alespoň nedefinovatelně fajn. 80% ()

snebka

Pořádná Velikonoční bomba. První sekvence v Oasis mě naprosto nadchla. Poté se střídaly slabší sekvence s těmi silnějšími, které naštěstí převládaly. Vše podkresloval skvělý hudební doprovod. A ta bitva ve světě Doom. PÁNI! Kolem a kolem měl film své mouchy, ale já prostě nemohu jinak než dát za plný počet. Už se těším až se na film znovu podívám a najdu easter eggy, které jsem při prvním promítání minul. Viděno v kině 29.3 2018 90/100 ()

RAFT

Režisér Steven Spielberg se zase vyznamenal .Natočil parádní film ,plno odkazů na různé hry.Předlohu sem sice nečetl ale,film se si náramně užil.Čekejte tu pravou zábavnou jízdu se vším všudy.Těch 140 minut utěče jako voda ,film vůbec nezpomalí právě naopak zrychlí ,tak rychle že to ani nepostřehnete .Ještě bych zapoměl na herce Mark Rylance jako Halliday ,tak ten byl výborný.Těším se až film uvidím znovu .Jestli budou někdy v budoucnu další díli ,tak sem snima. Soundtrack dobrý .Za mě 80% ()

GudMen

Aneb jak by v roce 2018 vypadal film o videohrách a popkultuře od 80. let do současnosti, kdyby ho natočil chlapík, co videohry vlastně nikdy nehrál a před třiceti lety už z něj byl vyčpělej strejc. Nezbylo mu tak nic moc jinýho než snobsky citovat klasiky, aby se alespoň cinefilní diváctvo, podobně fandovsky nekritické jako hlavní hrdina Parzival ke svému idolu, pomělo z rozpoznávání referencí. Mohl si vzít na paškál fetišismus, místo toho radí nevysedávat u počítače. Spielberg chtěl být cool, ale zůstal jen dědkovsky mravokárný. GAME OVER. ()

El.Negros

Několikrát vydestilovaná zábava. Máte pocit jako malý děcko, co zajde do novýho krámu s hračkami. Taky jako malej, když jste šli k sousedovi vyzkoušet nové ATARI a jeho super nadupaný osmibitovky. Nebo ten pocit, když jste se poprvé podívali na Back To the Future na RTL aniž byste rozuměli jedinému slovu. Anebo euforie z anime nakopávaček, co se k nám po revoluci zvolna dostávaly. Není to naprostá dokonalost a dalo by se z toho vytřískat mnohem vic. Ale ty skvěle ztvárněné pocty ikonám popkultury... Už to si zaslouží mnoho hvězd - třeba jednu za epický DeLorean, jednu za souboj MechaGodzzily a Železného obra, další za Kanedovu nadupanou mašinu, roztomilou Chucky, a neposlední řadě velké díky za mnohaminutový prostor pro hřejivě rodinný kult Shining. Takhle bych moh' pokračovat do úplného duševního kolapsu. Takže nic neřeš, jen se bav, zavzpomínej, podívej se znovu a vychytej vklídku všechny velikonoční slepičí ovulace. Rád bych si to dal ještě jednou v IMAXu. Zvuk v multiplexech má poslední dobou vážný zánět středního ucha. ()

ŠpetaMarek

Cim vic o filmu premyslim, timvic musim uznat, ze takhle cisty blockbuster tu hodne nebyl. Pribeh je jednoduchy, ale ne blby. Postavy jsou jednoduche ale ne povrchni. Formalni stranka je velkolepa navic to umi dojmout, byt hnusne a navodit nerdgasm. Pritom to neni jak po poziti Memberberries. Spilasova pocta svym kamaradum, zbytek je posta zvurciho tymu vsem ostatnim. A tak to ma byt. ()

-tHESWINe- odpad!

Depresivní budoucnost, ale ne cool Bladerunnerovsky depresivní, no spíš taková nevyhnutelná a fádní deprese pondělního rána. Dost prostoduchý nesmysl plný nesympatických teenagerů. Nákupní seznam trapně vykradených kultovních filmů, servírovaný bez ladu a skladu, tupý záporák ... zlatý Scott Pilgrim. Viděno v Century Cinemas 16. Slabé bezvýznamné plus za celkem vkusnou referenci na Monty Pythony, ale i tak se stydím, že jsem to viděl. ()

Zombiepod

Spielberg vracia úder! Nie úplne doslovne, no opäť nás presviedča, že jeho miesto na poste kultových sci-fi režisérov ešte stále nezvädlo. Ready Player One je doslova "one-of-a-kind" filmom, kde si divák neraz povie "toto som teda ešte nevidel", a zároveň jednou obrovskou, megalomanskou poklonou najväčším popkultúrnym ikonám, aké existujú (naozaj, tých odkazov je tam také množstvo, že to prestanete počítať). Takto má vyzerať film, ktorý je točený s nadšením, a ktorý má dušu, srdce, a snáď všetky emócie, aké divák očakáva. Osobne som i napriek nadštandartným svetovým hodnoteniam nečakal až takéto sústo. Film je tak nabitý energiou a adrenalínom, že tých 140 minút ubehne ako voda, a ja som sa kráľovsky bavil. Navyše CGI je tu až na takej úrovni, že nejeden člen náročnej gamerskej komunity uroní slzičku, a bude čakať na Oasis. Filmári, snažte sa, pretože tento rok je laťka nastavená viac než vysoko. ()

Mitchl

Kdo má rád filmy a celkově filmovou tvorbu bude tenhle film milovat.Kniha byla skvělá,pořád se mi líbila o něco víc ale film se jí ani zdaleka(až na postavy,hlavní koncept a pár scén) nedrží a jde si svou cestou.Po knize sem se na film hrozně tešil,byl trochu nervozní a sem moc rád že Steven nezklamal,ba předčil moje očekávání.Takže díky Pane režisére: :) PS. Jedna z úvodních scén,závod o první klíč je jedna z nejvíc cool trikových scén co sem snad viděl.Jenom sem zadržoval dech a usmíval se blahem :O . ()

john.h

Krasna pripominka toho, jak vypadaly filmy v osmdesatejch letech. Cira radost z koukani, dobrodruzstvi, fajn napady, pro celou rodinu, vypiplanost. Tohle je Navrat do budoucnosti pro soucasnou generaci, u ktere si prijdou na svy nerdi z osmdesatek, jako jsem ja. Sice to asi nedosahne kultovniho statusu jako Navrat, ale rozhodne je to zapamatovanihodne. Odkazy na vse mozne opravdu potesi. Vzdyt je tu i nekolikrat odkaz na Mortal Kombat a Street Fighter kuprikladu. Vrcholem filmu pro me byla dvacetiminutovka uvnitr filmu Shining. ()

Dampfer

Jestli jsme u TO psal o dokonalém umění zkratky vůči "nadupaným" knihám, tady už nejsem schopný slovního vyjádření. Možná... bravurně? Spielberg (s Clineho rozumným souhlasem) dokázal projevit takový neskutečný um v zpracování mojí topové knihy, až jsem se místy jenom divně usmíval. Některé dějové zvraty byly v modifikaci filmu snad i lepší než ty knižní (monstrózní a těžce nepřehlédnutelný odkaz na Stephena Kinga byl více nápaditý než knižní verze té samé pasáže vedená skrze oldschoolovou hru - jo, aby se člověk vyhnul jasným spoilerům, píší se dojmy těžce :D). A to nemluvím o tom, že s přehršle odkazů na 80ky a všechnu tu smět z nich plynoucí v knize si film uměl vybrat ty (pro mě) nejvíc "cool". Krom samotného Kinga hold mým oblíbencům jako Joy Division (potažmo New Order). Jednoduše lahoda! Herecký výběr se chytl nejlépe v Marku Rylancovi, kdy obdobnou podobu musel postavě Hallidaye přiřadit snad každý čtenář předlohy. Očekávaný důraz na přátelství a "realitu reality" byl podán snad nejlépe, co to šlo, plus záporák s tváří mi čím dál tím více se zamlouvajícího se Mendelsohna a funkční (a hlavně vtipný!) humor posouvají RPO opravdu vysoko na mém "žebříčku". Ale kde je pátá hvězdička? Nemůžu ji dát z prostého pocitu, že i když na filmové možnosti nešla předloha zpracovat lépe, kniha zde stojí jako císař vůči králi. Ono to umění zkratky je i v nejryzejší podobě stále jen osekávání velkých knižních příběhů. Každopádně...klobouk dolů a uvidíme s dalšími projekcemi, které určitě budou! ()

Pulper

Knihu jsem nečetl, ale dle výpovědí kamarádů se adaptace nevydařila. Z mého pohledu tam celkem hodně věcí nebylo pořádně vysvětlených a děj, ač při délce 140 minut, působil zhuštěně. Vizuálně palec nahoru, ve 3D pravděpodobně ještě lepší, ale já tenhle formát moc nemusím, takže by to ocenil spíš někdo jiný. ()

Scraffy

Spielberg nielenže splnil moje očakávania, ale ich priam ešte viac vylepšil! Také množstvo postáv a easter eggov som nevidel ešte v žiadnom filme. Fakt lepšie to už natočiť ani nešlo! Pravdepodobne najlepší film roka! ()

J.e.r.e.c

Přehypovaný, ale pořád solidní zábavný film. Byť pouze na jedno použití, navíc „cinema only“, protože mimo velké plátno to nutně ztratí tak 50% svojí energie. Spielbergovi se musí nechat, že i ve svém věku dokáže zcela suverénně zrežírovat přes dvě hodiny trvající blockbusterovou blbost jako jednu velkou akčně-dobrodružnou jízdu, která ani chvilku nenudí. A přes hyperkinetičnost a nerealističnost některých scén mi nikdy nepřišlo na mysl slovo „digibordel“. V tom by se od Stevena mohli učit o generaci mladší filmaři. Nejvíc mě ale překvapilo, že tu není jediná originální myšlenka. Celé je to jedno obří (a ve své podstatě pěkně oldschoolové) klišé zabalené do lákavě blikajícího a všemi barvami hrajícího moderního obalu. Teoreticky bych měl patřit do cílovky, ale ty miliardy odkazů na staré filmy nebo počítačové hry mě vesměs nechaly naprosto chladným a pobavil vlastně jen holy handgranade. Asi proto, že Monty Python mám, na rozdíl třeba od Návratu do budoucnosti nebo Shiningu, opravdu rád. 70% ()

MAAUZ

Film tvořenej přímo pro geeky. Tleskám Spilbergovi, protože dokázal zkonvertovat počítačovou hru do hraného filmu. I když byl RPO svým způsobem jednoduchej, tak mě bavil bez zádrhelu. Byl propracovanej a zábavnej. VR jak vínko. Mladej Cheridan mě překvapil svym charismem a Mark Rylance byl boží. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018