Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

sskrblik

Je spousta filmů, které vytáhnou esa z rukávu příliš brzy a pak již nemají čím překvapit. Toto je jeden z nich. To co jsem na začátku obdivoval, a sice rozmanitý svět virtuální reality s celou řadou multimediálních odkazů - ať už film,hra či tvůrci, se od půlky filmu stává nezáživnou rutinou. Překvapilo mě, že této adaptace se chopil právě Spielberg - že má rád kompjůterový hry bych do něj neřekl. Sám jsem měl možnost vyzkoušet virtuální realitu skrze HTC VIVE po dobu jedné hodiny a nutno podotknout, že je to nevšední zážitek, který vzbuzuje celou řádu nových vjemů. Bohužel, možná bohudík, dostupná virtuální realita ještě není ale natolik dokonalá jako skutečný svět a stále je zde obrovský prostor pro zlepšení. Kdo ví možná jednoho dne budeme prchat do smyšlených světů čím dál tím častěji a to je možná celé poselství tohoto filmu. Zároveň jakýmsi varováním před počítačovou fikcí. Poznámci: viděl jsem ve 4K (82 GB) a můžu říct, že CGI svět by stačil v 1080p a vzhledem k podstatné části CGI je tak trochu 4K u tohoto filmu zbytečnost. Zde naleznete přehled odkazů ve filmu: https://www.youtube.com/watch?v=PfeVH2bbzlw ()

VanTom

Vizuálně vypadá virtuální svět Oasis nádherně, přímo dechberoucně, a první krůčky v něm jsem si vysloveně užíval. Praktiky zločinné společnosti IOI a "povstání" proti nim v reálu už tak úžasné nebyly, byť z vyprávěcího hlediska se oba světy výborně prolínaly a doplňovaly. Nelze než Spielberga a jeho spolupracovníky obdivovat, protože takto suverénní a přehledný kousek dobrodružné "retro" filmařiny se nevidí často. Určitě si zaslouží vícero zhlédnutí už jen proto, že pochytit alespoň polovinu popkulturních odkazů napoprvé jednoduše nelze. ()

Emerelle

Knihu jsem četla. A to, že někdo koupí práva ke skvělé knize a nechá tam z té knihy jen postavy a předělá to celé tak, že to nedává smysl je vážně smutné. Kvalitní kniha neznamená i kvalitní film. ()

VasaX

Vizuálně opravdu hezké a zajímavé, obsahově letní popcornovka. Popkulturní odkazy jedou, akce je spousty a bohužel i romantiky. Mezi Wadem a jeho láskou je asi tolik chemie jako mezi robotickým vysavačem a záchodem. Obsazení je slušné, i když mi u některých vedlejších postav přišlo dost "béčkové". Bohužel to finále je až moc velký happy end a jízda na jistotu, což jen prohloubí utrpení z mnohých scenáristických kotrmelců a zkratek po cestě k němu takže ty 4 hvězdičky jsou s hodně odřenýma ušima. ()

lykan9

Pro mě je Hra začíná velikým překvapení. Jedná se sice o film Stevena Spielberga, což by mělo kvalitu automaticky zaručovat, ale jeho poslední filmy mi přišli vždy tak nějak nudné. Hra začíná však rozhodně nudná není a odkazy postavy z jiných filmů mě doslova opájeli blahem. Film je svižný, zábavný a kvalitativně velmi podařený. Herci jsou nad míru ucházející a speciální efekty úžasné. Pan režisér mě po dlouhé době přesvědčil o tom, že stále patří mezi TOP režiséry, který kdy tato země měla. ()

blackJag

No těšil jsem se velice, ale byl jsem zklamaný, za mě úpravy oproti knize nejsou ku prospěchu, u spousty scén jsem jen kroutil hlavou. Kniha mi přišla celkem šlapavá (a to se nepočítám za přesvědčené fandy), film se ale vleče a to je původní děj dost pokrácený. Když vidím to hodnocení, já bych snad byl i radši, abych to předem nečetl :-) Na scénáři se podílel sám autor a dokázal, jak prvotřídní hollywoodskou děvkou je, vždyť to chvílemi vypadalo jako skopičiny od Shawna Levyho. Edit: nakonec malinko pomohla druhá projekce s dabingem, který krapet obrousil hrany zjednodušujícímu prvoplánu (nicméně pro kapacitu Spielbergova formátu to asi není úplně pochvala). 60% ()

KASUGI

Jsem nesmírně potěšen, že Spielberg nezamrznul u Lincolnů a Mostu špiónů a že nám opět naservíroval bombastickou limonádu. Poslední roky je v kinech přemarvelováno a tohle je jako balzám. Naposledy jsem se takhle bavil u Na hraně zítřka. Nutno podotknout, že je to hodně zaměřené na fanoušky her a filmů, takže těžko říct, jak se na tenhle film bude tvářit příležitostný hráč a divák. Těch odkazů a velikonočních vajec je tam prostě mrťos. 80th soundtrack taky super. Steven zpátky v blockbusterovém sedle? Doufejme. Mimochodem, teď koukám na E.T. mimozemšťana a ten brácha hlavního hrdiny má tričko Space invaders... ty bláho, až tohle někdo spočítá... =D ()

stitch7

Jestli to chápu dobře, tak od roku 2017 se nic nového nevymyslí - film totiž nepřihodil VŮBEC nic nového, jen používal to, co už existuje. Ale jo, ten výlet do hotelu Overlook jsem si užil hodně. Co jsem si ale neužil, byly stupidní hlášky, předvídatelný děj, některý naprosto nesympatický postavy a dementní záporák. No, na ty čtyři hvězdy to sice mohlo bejt, ale konec to klasicky zazdil. Vysvětlovačka jak pro děti ze školky, a to, že stovka lidí začne uhýbat jednomu týpkovi s pistolkou? To bylo dost prvoplánové. Za mě 65%, 4DX mělo občas fakt hezké efekty. ()

Killda

Jsem rád, že si dává Spielberg pauzu od svých oskarových ambicí a pouští se opět do blockbusterově čisté zábavy se všemi jeho trademarky. Budování filmového světa a pomalejší tempo jsou jen jedny z aspektů proč film vynikne oproti jiné současné mainstreamové tvorbě. Převršek CGI se tomu dá odpustit díky tomu, že je zde použit jako stylistický a dramaturgický prvek. Blbnutí ve viruální realitě je tu však až zbytečně mnoho a na ten úkor trpí vyprávění v reálném světě a především pak vyobrazení postav. Všeho všudy je Ready Player One nadprůměrný film, který však ve Spielbergově portfoliu lehce zapadne. 7/10 ()

Autogram

Musím uznať, že Spielberg ma po dlhšom čase presvedčil, že je naozaj génius. Najskôr tým, ako ma ľahko dostal do kina, a potom ako z takéhoto jednoduchého príbehu dokázal vytvoriť megafilm, do ktorého vtesnal neuveriteľné množstvo odkazov na všetko, čo bežnému človeku za štyridsať rokov mohlo utkvieť v hlave. Môžeme to nazvať popkultúra alebo aj inak, a snáď keby som mal lepšiu pamäť, potešilo by ma to vo filme častejšie. To by na film, samozrejme, nestačilo a tak je tu príbeh na rozhraní skutočnej a virtuálnej reality, stačí len jeden krát hádať, ktorú Spielberg so svojím avatarom preferuje. Takže v utorok a vo štvrtok sa bude vypínať facebook a hurá do reality. Tej skutočnej. Aj v nej nie je dôležité vždy vyhrať, ale hrať. Pri hodnotení filmu nemôžem porovnať s ničím menším ako Avatarom a tam to bolo po všetkých stránkach jednoznačne o hviezdu viac. Trochu veľa bolo na mňa automobilových naháňačiek a transformerského bordelu, takže čisté štyri hviezdy. ()

JoseBenes

Nečekal jsem vůbec nic (kromě CGI bordelu) a dostal hrozně moc. V podstatě je to klasické osmdesátkové dobrodružství od Spielberga pro celou rodinu a kupodivu i velkej doják. Točit v sedmdesáti letech film z virtuální reality s tunou popkulturních odkazů, to se může rozsypat pod rukama na tisíc způsobů a každý to čekal. Nestalo se tak, film je moc fajn a má něco, co ostatní blockbustery dneska postrádají. ()

mkubalikova

Fantazie! Steven natočil film o fanoušcích pro fanoušky s lehkostí svých 80' a 90' hitů. Těch 140 minut uteklo neskutečně rychle, až jsem si říkala: já chci víc! Jo takhle vypadá dobrý popcorn. 🍿 80% ()

Tft

Od Spielberga pro hráče a nerdy. Tak by se dal Ready Player One shrnout jednou větou. Film sice nemá dokonalého protagonistu ani dokonalého záporáka a ani dokonalý děj, ale i přesto všechno díky Spielbergově (a celého jeho štábu samozřejmě) vizuálně úchvatné práci a jeho umění odvyprávět příběh se specifickým kouzlem, jak to umí snad jen on, dokáže po celou svou stopáž natolik bavit, že nějaké nedostatky jsem přehlížel s naprostým klidem. Nač se totiž nad něčím pozastavovat, když všechno šlape jako ten nejlepší virtuální stroj a člověk dostává ohromnou porci zábavy na zlatém podnose. Ready Player One je Spielbergovská zábava, jakou si pamatujeme z Jurského Světa, E.Týho a Indiana Jonese, zařadit se po bok těchto „Spielberg velikánů“ nebude pro RPO žádný problém. Rozebírat a řešit by se dalo spousta věcí, od trošku odfláknutého budování světa až po to, že většina referencí na jiné universa je spíš stylu: Hele teď tady prošly Želvy Ninja a támhle byl Batman než aby je film využíval více do hloubky. Tady se film odlišuje od knihy snad nejvíc, ta totiž využívá reference mnohem důkladněji, jenže Spielberg a jeho tým provedli spoustu zásadních změn oproti předloze, které z toho dělají mnohem lepší sci-fi dobrodružný biják, než který by vznikl, držel-li by se čistě knižní předlohy. Filmu by pak jeho stopáž ani zdaleka nestačila. Nejlepším rozhodnutím bylo otevřít brány a oprostit se od 80 let a využít značek a postav z celé historie, díky tomu se film otevírá daleko širšímu publiku. Pro fanoušky filmů, knih, komiksů, her a hudby je tohle bonboniéra, kterou ve stylu Forresta Gumpa bude každý otvírat s nadšením 10 letého dítěte. Největší síla Ready Player One totiž není v ničem jiném, než v přenesení mysli každého diváka zpět do mysli dítěte, které si může představit svět bez hranic, kde je všechno možné a každý může být tím, čím chce. Hledat nedostatky odmítám, protože Speilberg mě poslal zpět v čase, dopřál mi dvě a půl hodiny čisté nerdské zábavy a už jen díky tomu jsem mu vděčný a ochoten odpustit kde co. Je až k neuvěření co ve svých 71 letech Speilberg dokáže, v době kdy většina lidí jeho věku bere počítač jako sprosté slovo, vystřihne film o virtuální realitě se vším všudy. Nezbývá než smeknout klobouk. Extra bonusové body za sekvenci z The Shining, která je naprosto dokonalá. 89% ()

Kurikmoon

ŽE to bude vizuálne zaujímavé som nepochyboval. Ale či ma príjemne prekvapí dej, alebo nebodaj pointa, som sa bál dúfať. ZBYTOČNE! A navyše som sa ani minútku nenudil (ak nerátam reklamy). Steven a jeho tím to zvládli a ja bez váhania dávam plné a vrelo odporúčam. Šup do kina. A asi sa pozriem aj na horror Števka Kráľa, ktorý mal vychytanú reklamu. ()

vyfuk

Je hrozně těžké, když je někdo debil a hodnotí film skoro týden poté, co ho reálně viděl. Nicméně myšlenky třeba budou ucelenější. Především je zde nutno vyzdvihnout to, že Spielberg je ve vrcholné formě a neuvěřitelným způsobem ukazuje, jak jiné tvůrce dokáže strčit do kapsy. Už jenom kvůli tomu, že ještě před pár měsíci šlo do kin jeho klasické historické drama The Post a nyní dokáže natočit něco, co se vymyká kontrole. Ready Player One je jeden z nejosvětovějších a nejprogresivnějších filmů za posledních několik let. Něco jako třetí Spy Kids, ale až na to, že to je dobrý. Efekty, které jsou zde vytvořené a způsob jakým se to vše přeneslo z pro mě nečtené knihy do filmu je prostě dokonalé. Už jenom protože zde muselo zapracovat několik kreativců, aby to dotáhli do konce. Krom toho je nutné zmínit, že film hraje hodně na sentiment a citlivou vlnu. Už jenom tím, že je plný klasické hudby, je plný odkazů na hry, filmy a knihy... jednoduše a i trochu hnusně řečeno se snaží shodit váš co možná nejobjektivnější pohled něčím sentimentálním. Já možná mám v tomto ohledu i "štěstí", že jsem bohužel zase tolik referencím nerozuměl. Kupodivu, to že film režíroval Spielberg byla i jeho největší chyba, jelikož mohl být drsnější a ve výsledku vypadal jako záležitost pro děti. Kdo ví. Stále platí skvělé herecké výkony a celek v rámci toho, že film mohl dopadnout katastrofálně a přitom se z toho stala skoro učebnice jak točit filmy v příštích letech. Krom toho taky musím přičíst bonusové body za Shining. Bez toho to prostě nejde. ()

svobik

Jsem hrozně rád, že to můžu napsat. Spielberg na to pořád má, ba co víc, tady musím smeknout klobouk. Natočit film, kterej funguje na širokou diváckou skupinu, která pozná max King Konga, i na geeky odkovaný osmdesátkama, to je vážně kumšt. V prvním případě je to "jen" perfektně vysoustružená dobrodružná podívaná, která si nic nezadá s Indym, Čelistma, Jurským Parkem nebo Minority Report. Ve druhým případě se pak přidává i maximální nerdgasmus z hromady odkazů. Jsem někde mezi a bavil jsem se fakt dobře. Úvodní závod neskutečně kinetickej. Čistá práce. 8/10 ()

Pedross800

Tak jak už tu bylo řečeno tisíckrát.....mladší budou žrát tu virtuální realitu a akční stránku, my starší zas ty všemožné odkazy na ikonické filmy a hudbu minulosti a všichni dohromady si řeknem, že na to Steven pořád má, dědek jeden! Výborná zábava, kino tomu dodává něco navíc, ale přece jen to na mě nezapůsobilo tak silně abych tomu napálil pět virtuálních hvězd. Prostě pecka film pro generace.....což je dost i tak. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018