Ready Player One: Hra začíná

• USA Ready Player One (více)
USA / Indie, 2018, 140 min

Děj filmu legendárního režiséra Stevena Spielberga je zasazen do roku 2045, kdy se svět ocitá na pokraji chaosu a kolapsu. Lidé však nalezli spásu v OASIS, rozsáhlém světě virtuální reality, který vytvořil geniální a excentrický James Halliday (Mark Rylance). Když Halliday zemře, odkáže své nesmírné bohatství prvnímu člověku, který najde Velikonoční vajíčko ukryté někde v OASIS. Odstartuje tak zběsilý závod, který pohltí celý svět. Když se k závodu o nalezení Velikonočního vajíčka rozhodne přidat nenápadný mladý hrdina Wade Watts (Tye Sheridan), je vržen do šílené, realitě na hony vzdálené honby za pokladem ve fantaskním světě mystérií, nečekaných objevů a nebezpečí. (Vertical Entertainment)

mistr97

Nečekal bych, že se mi tento film může líbit, protože podobné hry jako OASIS mě nikdy nebavily. I přesto, že se většina děje odehrává právě ve virtuálním online světě, je film díky neotřelému námětu a umnému spojení s reálným světem, kde se mocní obchodníci snaží stále zvyšovat své zisky na úkor živořících a snadno ovlivnitelných lidí, kteří si neúspěchy svého skutečného života chtějí kompenzovat ve virtuálním světě, vcelku chytlavý a napínavý. Doufám, že za pár desítek let skutečně nenastane doba, ve které se odehrává děj filmu, u mnohých je však podobný styl života bohužel již dnes téměř realitou. ()

Tomas129

Přiznám se, že mě film zase až tak nebavil. Jako vše je zajímavé a pěkně udělané a objevil jsem tu i pár srdcovek (např. Železný obr), ale i přesto tomu 80% dát nemohu. Bylo to takové předvídatelné a trochu mi taky vadilo takové to ohrané emoční klišé, kdy si scény snažily vynutit nějaký pocit lásky, či soucitu, ale nějak to nešlo, protože bylo až moc okaté.. 70 % a jelikož to má poměrně dobré hodnocení, tak se přikláním ke 3 *. ()

chevronman

Ono to nebylo zase tak špatné. Když jsem přepnul na autopilota. Kdyby to ale nebylo k prasknutí nacpané popkulturními odkazy, užil bych si to mnohem méně, a postavit film právě na tom, pro mě osobně moc nefungovalo. Ano, rozplýval jsem se blažeností nad hudbou Alana Silvestriho, který hudebně odkazoval na Back to the Future, ale to bylo takřka všechno. Na mnoha místech bylo využito "filmových" berliček, které mi připadaly až moc šroubované, přičemž závěr mi nápadně připomínal Karlíka a továrnu na čokoládu. ()

LaBarbara

Kniha je naprosto famózní, ale tohle mělo být jako co? Film se knihou inspiroval fakt jen velmi lehce. Chápu, že děj museli osekat, aby ho "narvali" do dvou hodin, ale že ho prakticky úplně změní, to jsem fakt nečekala. Za mě totální zklamání. Už nikdy ho nechci vidět. Brrr... ()

machopoltar

fuu,,,,,spominam si na stare časy, ked som na videu 300x pozeral votrelca ci predatora, alebo ramba ci sialeneho maxa s melom g.,,indiana jonesa,,,,,,,,,,,,,,,,no a aky pocit som mal ked somo ten film dopozeral,,,,,neda sa to opisat, nieco co dnesne filmy mi uz ponuknut nedokazu aj ked su viac ako dobre, stale im nieco chyba,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, no mame tu vynimku, hra zacina bol zazitok po vs strankach,,to je pecka ktr si treba v klude vychutnat,na co rozpisovat dej ci pribeh, spravte si atmosferu zapnite poriadnu telku a riadny zvuk a doslova dobrodruzstvo moze zacat - hra zacina,,,,,, ()

Newman98510

Musím říct, že recenzi tohoto filmu hodnotím jako nečtenář původní knihy, proto se zřejmě nebude shodovat se čtenáři. Tento film nabitý easter eggy, je zábavná dvou hodinová jízda, která rozhodně nenudí. Nejlepší na filmu jsou speciální efekty, které fungují na jedničku. Co mě překvapilo je, že funguje i přechod do skutečné reality, i při těchto scénách se nudit nebude. Režie snímku se dá říci, že je mistrovské dílo jsou zde vidět dlouholeté zkušenosti a praxe kterou Spielberg má. Film hodnotím 9/10 - Just Spielberg. ()

SilGhost

Každý z nás hráčů počítačových her si nejméně jednou vytvářel v nějaké hře svého avatara, do které přenášel tak trochu sám sebe a svoji představu o sobě. Po dohrání hry jsme naše mnohdy vypiplané avatary neradi opouštěli a vytvářeli nové v jiné hře. V roce 2003 byla spuštěna hra Second life, kde si hráči mohli vytvářet avatary jako svůj druhý život. Možná to byla ta myšlenka, která znamenala pro Ernesta Clina impuls, kdy chtěl vytvořit příběh v němž všechny hry a činnosti budou umístěny do jednoho virtuálního světa v němž nemusíme opouštět svého avatara. Četl jsem jak knihu, tak i viděl film. Nechci zde řešit polemiku je kniha lepší nežli film nebo film je lepší nežli kniha. Ale je pravda, že mezi oběma existují opravdu rozdíly. Kniha byla podkladem ke scénáři, ale mezi vydáním knihy a filmem uběhla přeci jen nějaká doba a svět her prodělal obrovský rozvoj. Takže zatím co kniha je obrovskou encyklopedií starých počítačových her a popkulturních odkazů s tím, že příběh je vystavěn z velké části spíše na soupeření i mezi hlavními hrdiny, tak film naopak podporuje týmového ducha, a tak spolupráce hrdinů začne dříve. Zatímco v knize je získávání klíčů popsáno detailním postupem v některých hrách ve filmu je řešení více akčnější. A také zatímco v knize je milostný příběh mezi Art3emis a Parzivalem dlouho více soupeřením nežli vztahem, tak film jej méně komplikuje a dostává v něm jasnější romantickou linku. Vzhledem k tomu, že na scénáři se podílel i autor knihy, tak si myslím, že i on po několika letech cítil, že mezi hráči her je spolupráce důležitější nežli chladná individualita. Pokud jste hráči her najdete v tomto filmu momenty, ze kterých budete mít až lehké mrazení v zádech, jak se autorům jedinečně povedlo ztvárnit některé události, momenty i pocity se kterými se každý z nás při hraní her setkal. Takže pokud jste hráč (hráčka) a neviděl(a) jste tento film, podívejte se na něj. Možná je to budoucnost, ke které směřujeme. A pokud nehrajete hry a máte děti, které hry hrají koukněte se na tento film abyste získali představu, proč vaše děti občas nebo denně zasedají ke svému oblíbenému avatarovi. Neboť jejich hry tvoří z části jejich vlastní duši. ()

Jackal07

Spoustu odkazů jsem propásl a je fakt, že z těch her jsem znal tak 20% (bo na ZX Spectru všechny nebyly), nicméně i bez toho jsem si film moc užil, Spielberg je stále machr. ()

r6AndrEw

Nevim, z ceho tu jsou vsichni tak vypleskani. Co jsem videl ja, byl dalsi stokrat videny akcni film, plny nesmyslnych scen a nelogicnosti. Dobra, chapu, musi to byt upravene pro oko obycejneho konzumenta, co prinese dolarky. Dve hvezdy za par svetlych mist, ktera z braku udelala aspon zajimavou jednohubku. ()

P3rcy

Tvůrci si tentokrát vzali z předlohy opravdu jen tu základní kostru příběhu a zbylých 75% filmu si domysleli sami. Zatímco předloha hlavně vzdává hold tvůrcům pop-kultury 70. a 80. let a nějaká negativa virtuální reality jsou spíše v pozadí, tak se Spielberg (jehož jméno se mimochodem v knize několikrát objevilo) přesouvá spíše ke kultuře z přelomu tisíciletí, a posílá do světa vlastní poselství, že virtuální svět je stále jen virtuální, a že lidé by neměli zapomenout žít i ve světě skutečném. Trochu škoda, že film není ani zdaleka takové retro jako kniha ale i já, jako dítě 90. let jsem si musel spoustu her, filmů a písniček z knihy vygooglit abych pochopil plné kouzlo toho co se na knižních stránkách děje a nějak si neumím představit reakci mladších dětí na odkazy na Highlandera, Joust (1. klíč), Jestřábí ženu, Barbara Conana, Válečné hry (1. brána), Blade Runner (2. brána) atd. Ale fuj, už jsem zase odbočil od tématu. Zkrátka Steven Spielberg opět dokázal, proč je v knize tolikrát zmiňován jako filmový polobůh a Read Player One: Hra začíná je velice příjemná sci-fi změna od toho, čím nás bombarduje Disney. ()

Pennywise168

Ale jo. Autor napsal knížku, která leze naší generaci tak moc do zadku, že z ní čouhá jen konec záložky. A i přes jednoduchý děj to zabralo. Rozhodně je to dílo, které přináší mladším divákům to správné poselství: kultura jejich otců byla cool! A navíc, to si přiznejme, je to po dlouhé době zase zábavný Spielbergův film. I když (a to si taky přiznejme), stejně si ho pustíte, abyste hledali odkazy na své oblíbené filmy/hry/komiksy než kvůli příběhu. ()

Gan.s.dalf

Strhující, zábavný, výborně natočený. Spielberg zase dokázal, proč je tak oblíbený režisér a jeho filmům se tak daří. Svět virtuální reality mě ihned pohltil. DeLorean, MechaGodzilla apod. jsou super "odkazy". Každý level byl něčím jiný a zajímavější. Herci předvedli skvělé výkony a celá zápletka je strašně chytlavá. Film je nádherný na pohled a to mu dodává ještě větší šťávu. Další hodně povedený blockbuster! 9/10 ()

Johny203

U mňa je pravidlom, že pokiaľ som čítal knižnú predlohu, som k filmu silno kritický. Tentoraz som sa ale chcel odosobniť a nehodnotiť film ako adaptáciu (síce nie prevratnej a prekvapivej ale zato zábavnej a pútavej) knihy, ale samotný film. Musím povedať že sa mi to nepodarilo, aj keď to nemalo byť ťažké keďže film a kniha sú obsahovo do značnej miery odlišné (to bude asi tým že kniha sa rovnako ako prvá Temná veža od Kinga nedá adaptovať na filmové plátna tak aby to bolo divácky atraktívne). Pri čítaní som si veľa scén v hlave vizualizoval a tešil som sa na ne ale mnohé, mnou očakávané, scény sa vo filme vôbec neobjavujú. Napriek rýchlemu tempu na mňa film pôsobil dlhšie aký v skutočnosti je. Oproti knihe ale aj tak pôsobí dosť skrátene. Mnoho vecí je tam nedoriešených a keby nepoznám predlohu asi by mi vadili skratkovité riešenia scenáristov. Taktiež mi vadilo že postavy počas filmu vypadávajú z role a vadilo mi aj množstvo chýb respektíve nelogickostí. Za pochvalu ale stojí vrchol filmu (niekde v strede), dejová pasáž odkazujúca na jeden slávny film. Práve táto časť je geniálna a zbytku filmu pôsobí ako farebná škvrna v čiernobielom svete, až taký veľký je ten kontrast. Táto pasáž v knihe nebola ale ako jediná sa jej vyrovná. Hromada filmových a popkultúrnych odkazov ešte dobrý film nerobí. Vzhľadom na moju neschopnosť odpútať sa od knižnej predlohy proste nemôžem byť spokojný. ()

AfterParty

Dokonalá kombinace sci-fi a osmdesátých let. Už dlouho se mi nestalo, že by mi u každé druhé scény běhal mráz po zádech. A to i při druhém zhlédnutí. Když si Wade poprvé nasadil brýle pro virtuální reality, zhluboka jsem se nadechl... A vydechl až o dvě hodiny později, když všichni vylezli ven z dodávky. I když je od začátku jasný, že to asi nedopadne úplně blbě a že ten týpek nejspíš nakonec všechny klíče posbírá. O to ale přece nejde. Myslím, že si ten cyberpunkový nářez brzy pustím potřetí a budu slintat při představě, jaké by to bylo na vlastní kůži zažít Oasis: Prohánět se ve vesmírné lodi mezihvězdným prostorem, zúčastnit se mega řežby na planetě Doom, nechat své závodní auto sešrotovat King Kongem, utíkat o život před zombie se sekerou při "návštěvě kina" nebo si ve stavu beztíže zatrsat při písni Blue Monday. ()

Nag0

Miestami určite (či už to v dobrom alebo zlom slova zmysle) akčne ťažkotonážne, zhýralo popkultúrne či romanticky klišoidné posolstvo, ktoré mi v istých momentoch učarovalo, no v iných zase trošku upadlo svojou naivnosťou. Morálny odkaz bol uhraný na istotu, čo je pochopiteľné a teda aj predvídateľné, čo platí aj pre iné aspekty deja, avšak silné stránky tohto diela spočívajú v niečom inom, a to v hraní na sentimentálnu strunu s perfektným vizuálom. Aj keď mi teda tento film nepríde ako niečo nadčasové (skôr rekapitulácia), určite to nedegraduje toto popkultúrno-akčné tsunami na niečo menej, ako solídny filmový zážitok. ()

Blind307

...dosť často som sa strácal...Steven Spielberg je môj najobľúbenejší režisér, ale sci-fi popcorn ma neberie...mám radšej historické veci, ale je to klasik ten Steven - do všetkého zabŕdne...pre neho je to len hra a baví sa náramne - škoda, že mne to nič nehovorí...ale no dobre 3* (lebo Spielberg) to má ajkeď je tam dosť klišé somarín... ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018