Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (CinemArt)

Lacike

Jeden z tych filmov, ktory stoji za to vidiet, aby ste pochopili, preco je svet v takych srackach akych je, ale nic s tym neurobite. Vyssie hodnotenie nedam, lebo to je film, kde hra prim nejaka dôlezita udalost na ukor postav, tak na konci som podla mien ani poriadne nevedel o koho sa jedna. A dalsou slabinou filmu je, ze aj ked sa film odohrava v prostredi, ktoremu väcsina z nas nerozumie a to napriek tomu, ze vam to vysvetli Margot Robbie vo vani, tak to proste nie je z filmarskej stranky prilis strhujuco natocene. Zapôsobi na vas iba samotna udalost, ktora ovplyvnila cely svet. Jednu z mala emocii, ktore vo mne film vyvolal bol divny pocit pachute, ked som fandil hlavnym postavam, aby im vysiel ich plan, co vlastne znamenalo, ze miliony dalsich ludi su v riti. A co sa tyka hercov, tak kazdy tam predviedol, co bolo treba, ale nikto z nich nemal priestor, aby mohol naplno vyniknut a na nejake herecke Oscary to vôbec nevidim. Akurat tie sialene ucesy boli uplne zbytocne. Nastastie som ich po par minutach prestal vnimat. 7/10. ()

BoPo

Aby Sázka na nejistotu nepôsobila na diváka ako hraný dokument, tak bolo treba získať veľké mená. Bale, Pitt, Gosling, Carell tento hroziaci problém odvrátili viac než dobre. Prečo silný, všeobecne známy námet čakal tak dlho na sfilmovanie? Pretože pre jeho prerozprávanie je nutné použiť tuny ekonomických výrazov a pomenovaní, ktoré divák ťažko všetky spracuje. Film navyše nebuduje žiaden vzťah k postavám. Keby sa o to pokúšal, tak by sa minutáž dostala cez tri hodiny. Chýba tu teda niečo, čím bol Vlk z Wall Street doslova nasiaknutý. Myslím si, že pokus sprostredkovať udalosti čo najviac zrozumiteľným spôsobom vyšiel. Viac už asi pomocnú ruku divákovi podávať nemohli, aby sa z toho už nestala vysokoškolská prednáška. Hrubé obrysy toho čo, prečo, ako...sa pochopiť dali. Detailnejšie či nebodaj úplné pochopenie však nehrozí. Dobrý film o zbytočnosti snahy nižšej a strednej triedy čokoľvek na svete zmeniť. ()

Baxt

Film, který se tváří neprostupně, ačkoli nám vlastně mnohými formálními postupy jde na ruku (postavy ozřejmující problematiku do kamery, slavné osobnosti seznamující nás s termíny, rámující paradokumentární pasáže). Mnoho "vysvětlovaček" je navíc skryto v dialogových scénách, které budí dojem, že posouvají vyprávění dál, ačkoli vlastně jen stojí na místě a (po)uč(uj)í. Začlenění je to ale přesvědčivé, nerušivé a popravdě mě ale nenapadá způsob, jak jinak děj s takovým kvantem veřejnosti nesrozumitelných informací a tolika paralelními liniemi poskládat dohromady. _____ Ještě otázka: Má být výrazný diskontinuální střih ve scéně s Margot Robbie odkaz na Vlka z Wall Street? Jestli jo, tak McKay zareagoval dost rychle. :) ()

Silence

Nafoukaný, arogantní a nezdravě sebevědomý film! Nedokážu si představit lepší způsob, jak natočit příběh o "hrdinech", kteří odhalili a odstartovali splasknutí obří hypoteční bubliny... aby na tom mohli prostě a jednoduše vydělat.. :) 9/10 ()

bouncer

Lepší než jsem čekal - co hlavně oceňuji je ten přístup k problému, kdy ten hypotéční průšvih by mohl svádět k dokumentárnímu přístupu alá Michael Moore nebo naopak nabubřelosti a hollywoodské okázalosti Vlka z Wall Street. Lehce dokumentární prvky to má, ale stále je to filmové a docela komorní drama. Ano, těch termínů z bankovnictví a burz je tam mnoho a ač jsou vysvětleny, tak to tempo je leckdy až příliš rychlé, přesto je to pochopitelné a vzhledem k tomu, že dokumentům se vyhýbám, tohle mě potěšilo jak obsahem, tak zpracováním. ()

Hwaelos

Nebudu lhát, nerozumněl jsem ani po výkladu Margot Robbie ve vaně, ale možná to bylo částečně právě tím, že šlo o Margot Robbie ve vaně. Základní kontury příčin velké krize ale z tohohle důležitýho filmu pobere každý. Adam McKay to divákovi nijak neulehčoval, na druhou stranu si ani moc nedokážu představit, tak by takové téma šlo zjednodušit. Ale alespoň přidal nějaké podvratné elementy do vyprávění, které to celé udělaly zábavnější podívanou. Vlastně jsem ještě asi neviděl tak skvěle použité brechtovské efekty jako tady. ()

Avalon820

Zajímalo by mě, co si autoři mysleli o ekonomické gramotnosti svých diváků, neboť nejednotnost jazyka tohoto filmu mě skutečně překvapila. Na jednu stranu jsou nám předkládány salvy fancy ekonomických termínů, které průměrný divák mimo obor nemá šanci v plném rozsahu na první dobrou pobrat, na stranu druhou je autoři pravidelně prokládají „vysvětlovacími“ scénami tak polopatickými, že by je pochopil i sebevětší hlupák. Že by masírování divákova ega? Nevím. Přitom ani jeden z těchto extrémů nebyl nutný – stačilo vyhnout se pseudo-odbornému (a v tomto případě samoúčelnému) jazyku a nebylo by potřeba úmorných vysvětlivek co do náročnosti upravených pro diváky z mateřských škol… To je ale jediná výtka (byť velká), kterou bych k Sázce na nejistotu měl – jinak jde o v zásadě poučný, řemeslně solidní, akademický film, který stojí za to vidět. Takto uchopené téma by jistě mělo větší výpovědní hodnotu coby dokument, ale jistě by nebylo tak zábavné. ()

Hismael

Možná bych měl varovat některé méně finančně gramotné diváky, aby neočekávali nějaký úchvatný filmový zážitky, po tom co uvidí vysoké hodnocení. Možná někdy časem, nebo pokud jim nevadí, že se budou držet jen základní kostry příběhu a v tom zbytku občas zabloudí. Téma je podobné jako u filmu Vlk z Wall Street, ale jinak jde o docela rozdílné snímky. Vlk zaujme více běžných diváků a zároveň má blíž ke komedii. Sázka na nejistotu je složitější na pochopení finančních operací, dala dohromady několik velkých hereckých osobností, což je pro režiséra McKay, který zatím není příliš známý, poměrně velký úspěch. Celkově se to dost povedlo. Jsou tam různé vysvětlující vsuvky, herci kteří se najednou začnou bavit s divákem a další častokrát vtipné části, které film ještě více oživují. ()

Dale

Fungovanie sveta, ako ho dnes poznáme, stojí na nenažraných bankových korporáciách, burzových špekulantoch a skorumpovaných ratingových agentúrach. Je to veľmi smutné, ale tam to ľudstvo dopracovalo. A ako sa chcú všetci čo najviac nabaliť, tak zákonite musí systém raz skolabovať a odserú si to samozrejme vždy tí najchudobnejší. Nie som ekonóm a občas som bol dosť mimo z toho, čo za obchody to riešia, no všetko pôsobilo maximálne realisticky a takýto film proste nejde natočiť tak, aby bežný nezainteresovaný divák všetkému porozumel. Vysoko si cením filmy, ktoré nesú v sebe aj nejaké posolstvo a nejde im len o pobavenie publika a zárobok. Keď sa k tomu ešte pridajú excelentné herecké výkony v podaní Balea, Carella a Goslinga a niektoré neobvyklé prvky (prihováranie sa postáv k divákovi), výsledok je za 5. ()

MoiJe

Snaha urobit z financnickej sedi zrozumitelnu zazivnu zalezitost aj pomocou sexic je chvalihodna. Ako celok to pre mna celkom fungovalo, hoc som si nehovorila, ze by to bolo wow super. Sklamal zaver, hoc vsetci vieme ako to dopadlo, dejove vyvrcholenie mi chybalo. Stacilo by ako Bale-ovi naskakuju nuly na ucte ci prichadzaju emaily ako je neuveritelny a urobil z investorov bohacov, ako si trhaju vlasy ti co vybrali peniaze priskoro alebo podobne. Oh a pacila sa mi ta asi minutova fiktivna pasaz, ako bolo spravodlivosti ucinene zadost. ()

m.krudenc

Velmi zajímavé téma, výborné obsazení ale mě se pracování nelíbilo. Bylo příliš umělecké. Jednoduší a přímý příběh by byl pro mě lepší. V některých částech jsem se hodně nudil. Někdo namítne že to byla dynamická, emotivní zábava, ale u mě spíš vyvolalo zmatek. ()

JohnCZ

Poměrně hardcore film o americké finanční krizi snažící se schovávat za možná až přehnaně klipovitý střih a cool řečičky. Kde ale byl Vlk z Wallstreet zábavný, tam působí The Big Short trochu vynuceně. Je ale fakt, že kdyby to bylo čistě jen toho dockumentary ražení, byla by to trochu nuda. Po stránce obsahové je to komplexní, byť oproti žánrově podobnému Margin Call je to výrazně náročnější na sledování. A co do tempa o dost unylejší a tím pro běžného diváka i méně stravitelné. ()

joehot

Největší slabina Sázky na nejistotu je neznalý divák, který se neorientuje ve všech těch ekonomických pojmech a zkratkách. Třeba já. Ani Margot Robbie ve vaně nepomohla. Ale natočené je to svižně a s chutí. P.S.: Již tradičně mě Christian Bale sral, z toho kluka roste novej Nicholas Cage! ()

corpsy

Aj keď sa možno väčšina z nás začne pri všetkých tých výrazoch ( režijne ale pekne vysvetlených polopatistickou formou ) škrabať za hlavu, logicky vytušíte, ako sa s nami všetkými tí naši zveľaďovatelia majetku hrajú a ako s nami ( vo filme neraz spomenutým výrazom ) vyjebáv@jú. Poviem vám úprimne, mrazí z toho. Ako si na svojich barančekoch všetci tí maderfakers zarábajú. Samozrejme, aj tam sú exemplárne príklady krachu. Ak ste zvedavý, ako to všetko naše terajšie utrpenie vlastne začalo a nechcete to vidieť iba obyčajnou dokumentárnou formou, ale s hviezdnym obsadením a perfektne napísaným scenárom, toto je film pre vás. ()

salisbury

Sázka na nejistotu byla pro mě velmi zajímavá podívaná. Z počátku jsem vůbec nevěděl na kterých hodinách odbíjí půlnoc, ale postupem času jsem se do děje protkaného finančními výrazy prohryzal jak krysa do truhlice plné zlaťáků a vytušil, že se jedná o velmi zdařilé dílko. Christian Bale byl jako vždy skvělý a též mohu poplácat po rameni Steve Carellovi, který se začíná pomalým krokem vetchého starce vymaňovat ze škatulky komediálního přiblblíka a jeho výkon si zaslouží pochvalu před nastoupenou rotou. Film je náročnějšího ražení s lehkým citem pro vtip a závěr za zvuku Zeppelinovské klasiky mě nechal nedutaje sedět až do zatemnění kinosálové projekce. ()

Marsik

Kino Atlas (ČSFD projekce) - Pravda, pro běžného diváka konzumenta bez hlubší znalosti finančních trhů, musí být toto utrpení. Tolik ekonomických pojmů, postavy mluví řečí nesrozumitelnou a pod tlakem (myšleno ve velkém tempu) do nás hustí, jak ta krize vlastně vznikla. Já, ekonomicky trochu vzdělaný, jsem měl po pravdě také co dělat, abych se ve všech těch CEO, CDOs, AAA ratingech, swapech, atd. neztrácel. Někdy se na to však rád podívám znovu, aby mi docvakly všechny souvislosti, ale...jednoznačně s českým dabingem. 70% (with J.) ()

draculca

Film o nedávné finanční krizi, která zasáhla celý svět. Je zde poctivá snaha vysvětli problematiku hypoteční krize v souvislosti se sekuritizací i ratingovými agenturami, lehce se dotýká i vlivu pohybu úrokových sazeb. Je tak kandidátem na komplexní v podstatě dokument (bráno s rezervou) o finanční krizi. Bavilo mě (avšak zcela mi tam nezapadalo - proto o hvězdu dolů) zpracování vysvětlujících vsuvek i děj zaměřený na osoby, které chtěly na prasknutí bubliny vydělat. ()

berny2468

Letošní rok začíná pěkně zostra. Po skvělém Hateful eight je to další film který prostě musíte vidět. Velmi poučné a přitom jsem se ani chvíli nenudil. Skvěle zvolené vyprávění. Bál jsem se ze se budu ve filmu ztrácet, ale to se tak často nestávalo a když už, tak to po chvíli bylo vysvětleno i kdyz ne vždy. A právě to vysvětlování bylo natočeno skvěle, vtipně a srozumitelně ať už s Margot Robbie nebo Selenou Gomez. Hlavním tahákem tohoto filmu je pro hodně lidí zřejmě Brad Pitt, ktery to sice zahrál výborně, ale na Carella z Balem nemá. Tohle téma nešlo zpracovat lépe....85%. ()

Peterssen

Jakožto ekonomický nevzdělanec jsem měl co dělat, abych stíhal chápat o co přesně jde. Naštěstí je film natolik zajímavý a celý jede v takovém tempu, že jsem neměl problém se na ty dvě hodiny k obrazovce přilepit. Naprosto skvěly Christian Bale a výborní Steve Carell a Brad Pitt (Gosling jediný z plakátu nestál za moc). I přesto, že jsem se u sledování bavil, nakonec jsem měl zase jednou pocit, že lidstvo je vážně nepoučitelné a to byl zřejmě záměr. ()

DEXTER099

Příběh ze světa makléřů a událostem roku 2008.Film je sice dost dlouhý a někdy i nudí,protože ne každému odborný slovník těchto lidí,ale jako příklad toho co to muže být za lidi,které zajímá jen mamon je to dobré.Jinak nejsympatičtější postavy pro mě byli hlavně Brad Pitt a pak také Christian Bale.Za mě tedy celkově už jen z důvodu ,aby si to preventivně lidé pustily 90% a pět hvězd. ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz