Protiněmecké studentské manifestace v rámci výročí vzniku republiky byly nacistickou mocí krvavě potlačeny a student Jan Opletal a pekařský dělník Václav Sedláček zaplatili za svůj statečný protest životem. Více než tisícovka studentů skončila po německých raziích na vysokoškolských kolejích v koncentračním táboře. Jeden z nich, Martin Bouchal (J. Ployhar), si u Arnošta (M. Balcar) schoval fotoaparát, pro který se vrátí až po válce, plný upřímné nenávisti ke všem těm, kteří protektorát přežili v relativním klidu. Podle něj jsou to všechno kolaboranti. Zejména má spadeno na Vlastu Buriana (V. Javorský). Geniálního komika se válka zpočátku nijak zvlášť materiálně nedotýká. Stoly v jeho vile se štědře prohýbají jídlem a on je velkorysým hostitelem. V německých filmech hrát odmítl, ale Němci mu přesto prokazují přízeň. Znají ho z německých verzí jeho slavných českých filmů, které natočil v Berlíně ještě před nástupem Hitlera k moci, a je pro ně hvězdou. Dobře ale vědí, že v Burianově divadle jsou zaměstnáni mimo jiné také komunisti a Židé a nehodlají to nechat jen tak. Políčí na něj proto rafinovanou past, past na svědomí. (Česká televize)

MiniMinion

První půlka mě nudila, postavu Lilly neměli nikdy stvořit, ani kouzelné oči Judit Bárdos nepřehluší její zbytečnost, nesympatičnost (existuje to slovo?), nudnost. Naštěstí se pak pozornost přesunula k Vladimírovi Javorskému aka Vlastu Burianovi, a sakra, to je špica! Skvělý výkon, moc mu ta role sedla a nemůžu se dočkat, až uvidím, co předvede příště. ()

Fifer

Petr Marek jako Heidrich (asi?) řídící árizaci v Protektorátu! Ne, jsou role, který lidem prostě neuvěříte. Já tam pořád vidím toho rozjuchanýho magora, co tančí a zpívá "rád vařím a vim, že to umim." ()

Bozvav

V podstatě to stejné co v díle prvním, snad jen, že herecké výkony, dramatické situace a vyhrocené emoce dostávají konkrétní podobu, kterou kvituji s potěšením. Nicméně pořád je to utahané a bez šťávy. Za mne 55%. ()

Ozzy2

Každý fanoušek filmů pro pamětníky musí jásat.Javorský, Dlouhý, Stach,Finger,Honza Hájek..prostě výkony za jedna.Javorský k tomu hvězdičku navíc.Ne žlutou.A v roli Buiana vidím Buriana pravého,ne Javorského.Dokonalá podoba, pohyby, mluva.Výkon u piana excelentní.nechápu, jak tomu může někdo dát odpad, nebo se ofrňovat.je to stokrát lepší, než všechny slaboduchý krimiseriály, které se na nás valí ze všech kanálů ()

Kakho-oto

Tato epizoda poměrně dobře vykreslila, v čem spočívala "kolaborace" Vlasty Buriana s německými okupanty. Účast v jednom rozhlasovém skeči, kde byl Burian donucen zesměšnit exilového ministra Jana Masaryka, jej po válce přišla velmi draho, zatímco někteří skuteční kolaboranti nebyli nijak potrestáni. ()

Flexaret

Drama Vlasty Buriana se střetává s čím dál tím více samoúčelnou linkou s Lilly Královou (Gollovou-Baarovou?). Dále stále více vystupují Sedláčkovi režijní limity (silnější je v komorních scénách, přesto někteří herci místo přirozeného výkonu jen suše deklamují). Hromadné scény se mu ve většině případů rozpadají pod rukama. ()

caba

Čekala jsem něco víc.Jen Vlasta Burian v podání V.Javorského mě drží u televize.Jinak je děj rozvláčný,někdy až nudný. Šílená hudba ,která přehlušuje mluvené slovo tak ,že jsem nerozuměla o čem je řeč.Zatím vlažný průměr ,který nezanechal uspokojení .Snad další díly to napraví. ()

Amonasr

Této epizodě nemám vcelku co vytknout, ukazuje poměrně široké spektrum postojů ke kolaboraci s Němci mezi filmovými umělci. Většina z nich kolaborovala proti svému přesvědčení, někdo měl víc štěstí, že se nemusel příliš zaplést, jiní se dostali víc do pasti, jako třeba Vlasta Burian. Ovšem lidské charaktery jsou přitom různé a divák si o nich může udělat vcelku věrnou představu. ()

knihovna

1) Velké plus je výkon pana Javorského, to je opravdu nádhera. 2) Minus - proč do historického, či dokonce životopisného filmu cpou vymyšlené postavy - to celé snažení hodně shazuje. 3) Minus - je to celé dosti nepřehledné a člověk má občas problém se vyznat v tom kdo je kdo - a viz bod předtím, ty vymyšlené postavy tomu nepřidají.4) Plus - člověk si připomene, že byly doby, kdy šlo opravdu o kejhák a vlastní problémy tím pádem získají jiné rozměry. ()

lolaloka

Přijde mi šíleně trapné, že jediná ženská role je tam Bárdos s šíleným přízvukem. Proč tam sakra nejsou české herečky té doby? Na druhou stranu chlupatej zadek na jedničce v neděli v půl deváté večer jsem za svůj život ještě neviděla. ()

AgnesDee

Tento seriál rozhodně není špatný. Alespoň zatím. Má skvělé kostýmy, kameru a herci taky nehrají nijak zle. Jen mi trochu vadí hlavní hrdinka. Proč se chová tak, jak se chová? Jaká je její motivace? Já jí prostě nerozumím. A myslím, že ani nikdo jiný jí moc nerozumí. ()

sharka.68

Willy Söhnel přece chodil s Mandlovou a pak s Gollovou, ta kvůli němu byla i v Terezíně, kde dostala tyfus..tak k čemu jakási Lilly Krall co spí se spolužákewm, kterej má chlupatej zadek a vyroste z něj Ondra Pavelka???? Kde se v Bohémě vyskytují herečky? Proč je to jen o chlapech???? Kromě Anny Letenské,kterou nakonec po natočení její poslední scény ve filmu Přijdu hned, odvezou a později v Mauthausenu v říjnu 1942 popraví (za pomoc jejího manžela parašutistům) ... proč dělaj z Marvana takovýho blba? Hašlera zatklo gestapo 2.9.1941 při natáčení Městečka na dlani.... ()

Pajuna17

Ach jo, jak jsem se těšila na první díl a už ten mě zklamal. Byla jsem v domnění, že by ten druhý mohl být lepší. Přece jen, než se člověk zorientuje v množství postav atd. Ale děj s hlavní postavou, která je fiktivní a nesympatická Lilly... Podle popisku, který byl přiřazen k tomuto dílu, bych očekávala více akce a ne jen zakrvavené tílko někoho, kdo žil na kolejích. Ale dobře, jedná se o osudy hvězd a ne studentů... Konkrétně před spuštěním seriálu jsem se těšila na osudy hvězd První republiky. Adina Mandlová je zde jen velmi okrajově, ostatní ženské herečky nejsou ani zmíněny. Je mi to velmi líto, ale dvě hvězdičky dávám jen díky pánům Javorskému a Rašilovi, ale ani jejich výkony mě bohužel nepřesvědčí, abych u Bohémy zůstávala. ()

dogrose

Jsem otřesená. Zatímco první díl byl sterilním dokumentem bez atmosféry, větší část dílu tohoto byla telenovela. Vůbec nerozumím koncepci, ani rámci roku 1968. Nechci se koukat na nahý zadky z detailu. Hudba mne irituje od prvního tónu trubky, závěrečný zpěv do titulků je amatérský a mému sluchu nepříjemný. Pokud zazní dobová hudba, jsou to stejně jako v prvním díle stále tytéž variace. Je fakt takový problém, aby hudbu udělal třeba Havelka? Dialogy jsou plytké a vycpávkové, jako by jen vyplňovaly přestávku před vystoupeními Vlasty Buriana, jinak vynikajícího Vladimíra Javorského. A ještě by mě zajímalo, v kterém roce právě jsme, protože Městečko na dlani mělo premiéru na jaře 1942. ()