První epizoda přivádí diváka do severočeské obce Pustina, v níž vládne v důsledku nedostatku pracovních míst bezútěšná atmosféra. V obci se chystá hlasování o vyhlášení referenda o souhlasu s rozšířením těžby v oblasti a s tím souvisejícím odkupem nemovitostí těžařskou firmou. Mezitím dochází ke dvěma velmi znepokojivým událostem. Z lesní školky, již vede místní starostka Hana Sikorová (Zuzana Stivínová), je odveden osel Frodo, který je následně nalezen utýraný v lese, později beze stopy zmizí Hanina mladší dcera Michaela. Po marném pátrání na vlastní pěst kontaktuje Hana policii, zároveň žádá o pomoc při pátrání obyvatele obce. (Necrotongue)

rakovnik

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Depresivní, ošklivý, pesimistický, ale bezchybný úvod seriálu. Z filmu čiší temnota a beznaděj i při záběrech na děti ve školce. Úvodní díl mě ale vtáhl do děje, na obrazovce tvůrci rozehráli velice náročnou a napínavou šachovou partii. Jezeří a jeho okolí jsem nedávno navštívil a skutečně tato krajina působí tíživě. Herecké obsazení je nadmíru povedené, rád opět vidím Jaroslava Duška, který ukazuje, že je skutečně hercem s velkým H. ()

TerezD

Na Pustinu jsem slyšela od známých tolik chvály, že mi to nedalo a musela jsem se podívat, o čem všichni tak nadšeně diskutují. Po prvním dílu jsem spokojená, skvělé zpracování, kamera naprosto bez chyby. Perfektně vykreslený obraz nehostinných severních Čech nabitý mrazivou až severskou atmosférou. Zatím je předběžné hodnotit celý seriál, ale pokud se to bude dál vyvíjet, tak jako po úvodním dílu, tak moje nemalé nadšení ještě vzroste. ()

3DD!3

Solidní podívaná, která se díky špinavé severočeské krajině dokáže místy tvářit jako severská kriminálka. Dobře se na to kouká, což je samo o sobě úspěch, ale postavy a jejich hloupost, zkorumpovanost a instantní neštěstí mě ale zatím nepřesvědčili, že by mělo jít o událost roku. Jsem ale příjemně překvapen a zatím to ani v průběhu nevypínám. ()

fabecc1222

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Soidní rozjezd, který ukazuje nejen počátek samotného případu, ale i problematiku celé obce. Koncept Twin Peaks funguje hned od prvního dílu velmi dobře. Všichni jsou podezřelí, všichni jsou divní...Je vidět, že tvůrci si dali práci s atmosférou místa, a díky lokacím dokázali onu ponurost skvěle vystihnout. ()

Frajer42

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Potom, kdy se mi spousta známých svěřovalo, jaké neuvěřitelné orgasmy prožívají při sledování tohoto českého seriálu, tak jsem zkrátka ze zvědavosti nemohl dlouho odolávat. Slovo "kvalitní" mi ve spojitosti se slovy "český seriál" totiž v mé úžasné a bystré mysli jaksi nedávalo smysl. V záplavě všemožných ordinací a dalších sraček pro slabomyslné, jsem byl od jakékoli české seriálové tvorby dokonale odrazen. Po pilotním dílu jsem rozhodně spokojen. Okamžitě mě oslovila nádherně odporná atmosféra severních Čech, kam se určitě neplánuji nikdy podívat a překvapilo mě množství smogu v relativně hustě zalesněné oblasti. Jedná se o pilotní díl, takže se jedná především o seznámení s postavami, jejich motivacemi a rolemi v příběhu. Přesto si nemohu na nudu stěžovat. Ženská srdce musela zaplesat a krev se jim nahrnout do množidel při pohledu na souložícího divocha a sexuálního predátora Jardy Duška. Musím říct, že bych jeho účast při jeho současných koníčcích v podobné roli určitě nečekal. Každopádně je prozatím fantastický, jak je jeho zvykem. Mile mě ovšem překvapila i řada výkonů profesionálních českých neherců, kteří se živí tím, že předstírají hraní. Již teď je jasné, že tu mám tu čest se seriálem, který je na české poměry velmi vydařený. Závěr byl takový, jaký se v kriminálce sluší a dokonale mě navnadil na pokračování, na které se moc těším. Slabší 4 kousky. ()

• Natáčelo se v obci Běsno, Buštěhrad, Beroun, Kladno - Dubí. (M.B)
  • Budova výchovného ústavu je zámek Jezeří, ale interiér se natáčel v bývalé vojenské nemocnici v Terezíně na adrese Fučíkova 284. (rakovnik)