Bezmála „švejkovský“, místy až bizarní příběh židovského mladíka, který musí před celým světem zapírat svou totožnost, se odehrává na řadě míst Evropy a odhaluje v celé hrůze nesmyslnost lidské netolerance, fanatismu, a války vůbec podle autobiografického románu S. Perela.

Salomon Perel se příliš neliší od svých součastníků, vlivem bouřlivé válečné doby jeho životní cesty dostávají nečekaný spád. Nejdříve s rodiči patřícími k německo-židovské komunitě utíká před hrozbami nacistů, pak se za letního táborového soustředění sám stává podezřelým politickým živlem. Po nečekaném útočném vpádu Němců na polské a ruské území je jejich zajatcem a tlumočníkem. Ironií osudu se ocitá v centru německé říše, kde prožívá první milostné vzplanutí k mladé Němce, ale vzápětí pocítí na vlastní kůži život obyvatel židovského gheta... (pstp)

Frajer42

Až dodnes jsem nevěřil, že po naší malebné planetce kráčí žena, která je schopná vytvořit úžasný film. Europa Europa je jeden z nejlepších filmů, které mapují situaci v tehdejším světě dvou tyranů. Podařilo se jí naprosto úžasně vystihnout střet dvou ideologií prostřednictvím židovského chlapce, který měl jedinou touhu - touhu přežít. Pravda, občas obskočil nějakou tu Němku, občas si počíhal na Rusku, ale jistě to byl milý hoch bez přebytečné kůže v intimních partiích, která ho stála jeden zub a téměř i život. Skutečně se jedná o úžasný film. Ten kdo mu nenapálí minimálně 4 body, ten skončí jistě v pekle. A tam rozhodně nechci, protože by se mohlo jednat o peklo židovské. Viděno v orginále(německy) s anglickými titulky. ()

nascendi

Neohromil ma Forrest Gump, nepáčilo sa mi spracovanie životných osudov Salomona Perela. Aj keď môžem veriť, že väčšina životných peripetií sa udiala tak, ako ich opísal vo svojej knihe, bolo potrebné k tejto predlohe pristupovať citlivo, aby vyznenie filmu pôsobilo autentickým dojmom. To sa podľa mňa Agnieszke Holland nepodarilo a výsledok som vnímal ako produkt tvorcu, ktorý si nebol istý posolstvom , ktoré chce vyslať divákovi. ()

PetrPan

Být Žid v nacistické Evropě nebyla žádná prdel. Evropa, Evropa vypráví o Solomonu Perelovi, mladém Židovi, kterému se s obrovským kopcem štěstí podařilo přežít přímo v řadách nacistů. Agniezska Holland téměř s jemným humorem ( nebo ani ne tak téměř jako prostě s) představuje až neuvěřitelný příběh mladíka , který chtěl jediné: Přežít. Po obsazení Polska sovětskou armádou se dostává pod vliv bolševiků a jejich vymývání mozků ( krásná scéna o srovnání Boha a Stalina), poté se náhodou dostává do zajetí německých vojáků a když se mu podaří přesvědčit své věznitele o německém původu, stává se jedním z nich.. a já sleduju, že tu opisuju obsah a prd píšu o svých pocitech z filmu ..ok, Anežka natočila výborný film podle skutečné události, ale nedokážu si vybavit téměř žádnou silnější chvilku ( snad to srovnání Boha a Stalina stálo za to a pár snových scén - Hitler ve skříni). ()

eLeR

Ak sa toto držalo verne skutočnosti, tak Salomon musel mať všetko šťastie sveta pri sebe. Naozaj zaujímavý príbeh, ale ten nádych komična, ktorý tam Agnieszka dala, mi veľmi vadil. Od scény ako išiel električkou cez ghetto sa to výrazne zlepšilo, aj preto nakoniec dávam štyri hviezdy. ()

classic

Geniálny, strhujúci, excelentný film, poľskej režisérky, p. Agnieszky Holland, ktorá nakrútila film, podľa skutočných udalostí, až neveriacky krútim očami, ako je to vôbec možné ? Je to možné, pud sebazáchovy, je silný, ak chce človek prežiť, urobí preto, čokoľvek, ničoho a nikoho sa neštíti, síce Salomon Perel, nepáchal zverstvá, ale aj tak sa pohyboval, ako horúci zemiak, ktorého si podávajú z ruky do ruky, tak najprv, ako nemecký Žid, si žije docela bezproblémový život, pokiaľ sa k moci nedostanú národní socialisti, rodina musí následne odísť, lebo sa začal na nich HON, odchádzajú na čas do Poľska, kde sa dlho neohrejú, Salomon s bratom Isaakom, kvôli bezpečnosti, musia odísť, s ostatnými členmi rodiny, si hlavu nelámu, lebo už všetci vieme, kam pôjdu, najprv do Ghetta, potom do plynovej komory, následne do pece, atď. Pri prejazde sa obom nepodarí nalodiť sa po rieke, Salomon padá do vody, zachráni ho ruský vojak, a tak sa ocitá medzi sovietskými súdruhmi v pevnom zovretí, pocíti, čo je to vymývanie mozgov, ale to ešte nie je nič v porovnaní, keď bude pozorným žiakom v Hitlerjugend, v Hilerovej mládeži, kde si nájde i frajerku, ale nemôže sa s ňou vyspať, kvôli obriezke, v tejto spoločnosti, sa musí mať na pozore, aby sa neprezradil, ale jedna žena to vedela od začiatku, a bola pekne ticho, zachránila mu život, ktorý koľkokrát visel na vlásku. Áno, pred mládežou sa ocitne na fronte, vo wehrmachtu, kde sa stáva HRDINOM ! On má jednu výhodu, a to takú, že okrem svojej rodnej reči, nemčiny, ovláda i ruštinu, a tak môže hrať na obe strany, to mu hrá do karát... Potrebujú ho, ako tlmočníka. Už nenapíšem ani - ň, to treba vidieť, je to luxusný zážitok, i pre víziu Holland, skvelej kamery, bravúrneho scenára, či fenomenálneho hereckého predstaviteľa - Marco Hofschneider, ktorý používal krycie meno - Josef Peters, aby mal, aké - také nádeje na prežitie, lebo dobre vedel, čo im vtĺkajú do hláv, myslel si, že Židov Nemci presídla na Madagascar, ale až následne, ruský vojak mu vysvetlil, aká je skutočná pravda, a nebyť tam, náhodne jeho brata Isaaka, tak si myslím, že ten väzeň, ktorému podal vojak svoju zbraň, by ho bez váhania zastrelil... Výnimočný film, o ktorom sa vie - málo ! ()

honajz

Ve své době originální příspěvek k tématu druhé světové války a osudů židů v ní, podaný nečernobílým způsobem. ()

Ivoshek

Kromě toho, že kluk v hlavní roli vypadá spíš na třicet než na šestnáct, to je povedený film. O kolektivistických systémech, o identitě a taky o tom, jak důležité je mít v životě kliku. ()

Deschain

Tancujúci Stalin a Hitler a cukríky padajúce z "neba". Na tieto scény asi nikdy nezabudnem. Na druhej strane, Hitlerjugend, židovská otázka, druhá svetová vojna, skoro všetci okolo mňa sa veľmi často smiali, smiala som sa tiež, ale väčšinou som len zhrozene alebo znechutene pozerala, čo sa na plátne deje. Fuj tá demagógia v akejkoľvek podobe, či už u boľševikov alebo u nacistov. (Lumiére - 1.4.2012 - Febiofest) ()

Havenohome

Tento film rehabilitoval Hollandovú v mojich očiach. Po Jánošíkovi a Úplnom zatmení už som nemal žiadne očakávania. Po zhliadnutí filmu musím povedať, že sa režisérka stáva predmetom môjho záujmu. Evropa Evropa je pre mňa v pozitívnom slova zmysle skutočne ukážkový životopisný a historický film. Ten film je tragikomický, ale nie v našom otravnom česko-slovenskom podaní. Je to ostrá tragikomika, kde sa ide na dno ako v humorných, tak aj vo vážnych momentoch. Scenáristicky to je navyše veľmi dobre vymotivované a vyrozprávané, takže nemáte problém uveriť všetkým divokým zvratom. Je to trocha taký stredoeurópsky Forest Gump v zajatí boľševizmu a fašizmu. Tento veľmi zábavný film dokáže príťažlivým spôsobom prezentovať zložitú a obohratú tému druhej svetovej vojny a nijako neobrusuje hrany krutých momentov. ()

Morholt

Bizarní, neuvěřitelné a přesto pravdivé. Když jsem příběh Solomona Perela četl, říkal jsem si, že je to dobře napsané, ale v zásadě je to blbost. A i když bylo na přebalu napsáno, že je to podle skutečného příběhu, bral jsem to s rezervou. Nicméně pak jsem se v tom začal trochu pitvat a zjistil jsem, že skutečnost byla ještě trochu upravená, aby to pro čtenáře nevypadalo vyloženě prášilovsky. Agnieszka Holland pak celou knihu věrně převedla na filmové plátno a je to jedna z mála knižních adaptací, které není co vytknout. 90% ()

rawen

Fascinující příběh, něco takového snad dokáže psát jen sám život. Film sám o sobě bez debat po všech stránkách zvládnutý, Hollandová prostě umí. 8.5/10 ()

Hwaelos

Forrest Gump druhé světové války. Sally (stejně jako Forrest) se rozhoduje zkratkovitě a ve všech ohledech špatně. Tato rozhodnutí (neustálé přebíhání z jedné strany na druhou) by měla vést jednoznačně ke špatnému výsledku akce. Namísto toho se díky neuvěřitelným náhodám daří hlavnímu hrdinovi nejen přežívat, ale i značně profitovat. Někdo tomu může říkat deux ex machina, někdo wtf moment - záleží na úhlu pohledu - výsledek to má ale dvojí: značný potenciál ve smyslu situačního humoru a bohužel i jistou nevěrohodnost příběhu. ()

Dale

Nie príliš zaujímavý a veľmi málo realistický filmový príbeh z WW2 o Židovi v Hitlerjugend. Hlavná postava je nesympatický ťuťko, ktorý stále narieka a keď ide do tuhého, tak sa uteká skryť alebo sa beží vzdať nepriateľovi. Veľmi som mu teda nefandil. Navyše bolo nanajvýš zvláštne, že mu na jeho malé tajomstvo neprišli za celú vojnu, keď bol na fronte s Nemcami a potom si vegetil v Hitlerovej mládeži. Už na začiatku, keď ho našli náckovia a nemal doklady, tak by bolo logické si ho overiť, ako inú postavu chvíľu predtým, nie ho len tak prijať medzi seba. To by to mali špióni pri takom prístupe veľmi jednoduché a Hitler by skončil o pár rokov skôr. ()

berny2468

Musím říct, že válečných snímků s podobnou tématikou a příběhem jsem moc neviděl. Hlavním hrdinou tohoto filmu od Agniezsky Holland je Salomon, který je židem, co se prostě snaží za každou cenu přežít. A přitom je mu jedno skrze kterou stranu tak musí činit. S Polska se dostane až do Ruska a z Ruské fronty se dostane do nacistického Hitlerjugend, kde je považován za nacistického hrdinu a budoucnost Hitlerjugend. S tím poznává i svou první lásku. Je až k nevíře, že se tento příběh opravdu udál. Některé scény jsou totiž těžko uvěřitelné a hlavní hrdina v nich mívá často více štěstí než-li rozumu. A právě tyto části mě nejvíce oddalují od plného hodnocení. Protože je jinak snímek perfektně natočen a zahrán. A až na začátek, který je trochu zmatečný, je film stále přehledný a má co říci. 7/10. ()

Astaroth12

Tento film som nepoznal aj keď už je malo filmov o holokauste, ktoré som nevidel, tento mi unikal až dodnes. Je celkom iný, ako filmy, ktoré som doteraz videl. Tu je prežitie synonymum skrývania, zatajovania a aj odriekania. Takto blízko sa dostáť k fašistom a byť židom sa len tak nevití a preto je film neobyčajný a aj zaujímavý. Hlavná postava si toho preslaď veľa od rýchleho odchodu z Nemecka cez poľské Getto až po elitnú fašistickú školu. Bal sa odhalenia a tak robil veci, na ktoré nebol hrdý , ale zachránilo mu to život až po oslobodenie Ruska, tam mu už išlo naozaj o život. Tato postava mala veľké šťastie, ale to k tomu patrí. Ale otázka je tá, že ci to stalo za to, že stratil identitu, ako keby stratil dušu, niekto by bol radšej mŕtvy, ako keby sa mal prispôsobíte takejto situácii. Úžasný film, pri ktorom tuhne krv v žilách, či sa hlavná postava z toho srabu aj dostane. Silné 4*. ()

ledzepfan

Sorry, ale mě to přišlo pitomé.. Fakt bych rád věděl, jak to bylo doopravdy, protože tenhle scénář (a dost možná i předloha) je evidentně hodně přibarvená, z prstu vycucaná absurdita o chybějící předkožce a řetězci náhod tak uměle vykonstruovaných, že to musí trhat oči každému se smyslem pro realitu.. Má to pár fajn scén (vypíchnul bych průjezd ghettem), ale dost mizernou režii.. Celou dobu to na mě působilo, že herci vůbec neví co mají hrát.. Jakoby dostali jen úplně základní pokyny typu "přejdeš zprava doleva a řekneš repliku".. Celé je to toporné, nepřesvědčivé, působící jako naivní filmařská póza.. Takové diletantství s ambicí.. Prostě, za mě je to slabé, tu "pravdivost příběhu" tak jak je přednesen fakt nežeru a tleskat tomu, jen proto, že se to zase otírá (a opírá) o utrpení židů, se mi fakt nechce... Někde mezi 2 a 3.. ()