Durrellovi

• Velká Británie The Durrells (více)
Velká Británie, (2016–2019), 20 h 2 min (Minutáž: 46–47 min)

Předloha:

Gerald Durrell (kniha)

Scénář:

Simon Nye

Keeley Hawes, Josh O'Connor, Milo Parker, Daisy Waterstone, Callum Woodhouse, Alexis Georgoulis, Giorgos Karamihos, Anna Savva, Ulric von der Esch (více)

Série(4) / Epizody(26)

Vřelý, vtipný a pohodový seriál Durrellovi, natočený na motivy oblíbené trilogie spisovatele Geralda Durrella, pojednává o dobrodružstvích jedné rodiny na překrásném řeckém ostrově Korfu, kam se její členové přestěhovali ze svého anglického domova v naději na lepší život. Hlavní hrdinkou je vdova Louisa Durrellová, která si i přesto, že postupem času přišla o všechny peníze, stále udržuje jiskru a šarm. Jednoho dne se rozhodne učinit zásadní rozhodnutí a zajistit své rodině lepší osud, když se ukáže, že jí v Anglii na sklonku třicátých let minulého století nezbývá než živořit na pokraji bídy, nebo se provdat za bohatého, ale pochmurného staršího muže. Když ji přepadnou obavy, že se životy jejích čtyř dětí ve věku od 11 do 21 let ubírají špatným směrem, přestěhuje se i s celou svou zdráhající se smečkou do zchátralého domu pod řeckým sluncem. Tento nádherně natočený seriál sleduje rodinu, která si zvyká na nový život, čelí celé řadě problémů a získává nové přátele, protivníky, lásky – a zvířata. (HBO Europe)

adaben

Seriál příjemný, který by jistě snesl i víkendový večerní "celorodinný" čas (jako kdysi třeba seriál Daktari), ale škodí mu zřejmě současná forma (rychlo)dabingu, jinak by to byl vůbec příjemný zážitek. ()

Senátor

Po dobu tří řad plní tento seriál u nás doma stmelovací funkci, přestože jsou děti v "odstředivém věku" mladých pubescentů, jejichž modlou a jediným zdrojem všeho vědění je YouTube. Každý v rodině si našel "svou" postavu (osobně se ztotožňuji s lenochodem) a díky kráse Korfu, laskavosti příběhu a zábavnosti patálií můžeme výjimečně společně "koukat na bednu", přestože se jedná o zjevný archaismus při dnešním tvaru TV... ()

pupidup

Jemný a milý seriál o tom, že i beznaděj může být novou šancí a že v každém člověku je trochu toho dobra.. ()

to08.net

Knížky Geralda Durrella jsou plné skvělého humoru, lásky k životu se vším, co přináší a samozřejmě zvířat. Hltala jsem je v dětství, ale zlepšovaly mi náladu i pak. Seriál je více o rodině a nejbližšími vztahy uvnitř ní, soužití jak s přírodou, tak hosty a místními. Nevidím tam dost z jeho knih, ale přesto mě baví. Chválím kameru. ()

Yaan2

Perfektní, koukatelné, zábavné. Inspirováno korfskou trilogii G. Durrella. POZOR! Není zfilmovano podle knih, pouze posloužily, jako základ. ()

Saxicola

Zapomeňte na knihy, ty posloužily maximálně jako inspirace. Zapomeňte na Gerryho. Hlavní postavou je matka, která v seriálu navíc vyznívá jinak než v knihách: výrazně mladší, výrazně elegantnější a výrazně modernější. Seriál nemá poetiku snových přírodovědných toulek malého Gerryho po ostrově, jak jsou popsány v knize. Gerryho záliba ve zvířatech zde vyznívá víc jako momentální rozmar puberťáka, který neví, co se sebou, a aby divák pochopil, že jako ochrana zvířat, musí to tam být opakovaně explicitně zdůrazňováno. Dokonalý je Josh O´Connor jako Larry, dobře byl vybrán i Leslie a po pár dílech váhání jsem vzala na milost i Margo.  Některé historky z knih lze v seriálu poznat, jsou ale podány buď ploše a ledabyle, jako třeba Gerryho příhody s Kralevským, nebo jsou přetaženy do nesmyslné hyperboly, jako epizoda s cirkusem, kde je Gerryho okouzlení mluvící hlavou nahrazeno cirkusovým třeštěním celé rodiny - jako kdyby tvůrci původní motiv nepovažovali za dostatečně nosný (nebo ho spíš nedokázali poutavě zpracovat). Nechápu, proč Gerryho narozeniny pojali jako přehlídku nepochopení mezi rodinou a trucovitým spratkem, když v knize je tomu přesně naopak: Gerry za pomoci jemné manipulace, kdy posílá členy rodiny nakupovat do jejich oblíbených obchodů, prožije nejkrásnější narozeniny se spoustou vysněných dárků. V posledních dvou sériích už není z knih prakticky nic a čtvrtou řadu jsem dokoukala jen ze setrvačnosti, protože ty nekonečné únavné otravné love story se s poetikou "mojí rodiny a jiné zvířeny" míjejí na vzdálenost stovek světelných let. Jemně ironický humor, který je klenotem Durrelových knih, se prakticky vytratil. Namísto toho nevěřícně zíráme na červenou knihovnu, které neuniknul takřka nikdo, kdo má puls, možná s výjimkou Lugaretsie. Dovedu si ale představit, že kdo knihy nečetl, může být touto letní pohodovkou obsloužen uspokojivým způsobem. ()

MickV21

Jeden z těch pohodových seriálů na zlepšení nálady. Ideální na víkendová rána. Nádherné a příjemné prostředí Řeckého Korfu, krásná hudba i dobrý humor. Předlohu jsem nečetl, ale po tomto si ji asi přečtu. ()