Den patriotů

• USA Patriots Day (více)

Mrkvič

Nevzpomínám si na film podle skutečných událostí, který by mě tak dostal. Po půl hodině scény z bombového útoku a první hodně silné dojetí. Krev, bezmoc, ale i snaha všechny zachránit, to všechno se Bergovi podařilo dostat na plátno. Vyšetřovací část je hodně zajímavá a věřil bych, že se velmi blíží realitě (oproti tuně krimi seriálů se super spešl technikou, kde je vyřešení podobné situace otázkou pár minut). No a akční závěr jsem teda také nečekal a žasl jsem nad tím, jak se tvůrcům podařilo vše natočit. Až při titulcích jsem chápal, že Peter Berg natočil akční scény, které se mohou rovnat jeho zatím nejlepšímu kousku Království. ()

Lachtaan

Pravděpodobný start hrozivé série útoků, které v posledních letech v enormní míře ovlivnily svět. Jako třináctiletý jsem událost přímo z Bostonu ještě moc nevnímal, díky Peteru Bergovi a jeho zručnosti jsem ale konečně dostal možnost si tuhle záležitost přiblížit. Snažil jsem se na Patriots Day dívat jako na klasický akční film s teroristickým podtextem a v hlavě mi už po půl hodině trnulo, že více než 4 hvězdy neudělím. Místo toho ale mé pocity přebilo přesvědčení, že stojím tváří v tvář povedeně autentickému předobrazu jednoho hrozivého atentátu, který zamíchal s osudy obyvatel nejen celého Bostonu. A i když to nebyl první film, jenž se takhle ke konci snaží ‘hrát’ na city, strašně na mě zapůsobily pravdivé záběry z dubna onoho roku 2013 a rozhovory s reálnými účastníky maratonu. ()

venison

Film "Patriots Day" má výstižný název, je totiž velmi patriotický.. Pokud se od tohoto slabého článku ovšem divák odprostí, dostane velmi svižnou, lehce stravitelnou a silně napínavou podívanou.. Mark Wahlberg, ve své postavě policejního seržanta Tommyho Saunderse, nebyl ani tak příšerný jako standardně bývá.. V podstatě se jedná o kopii role z filmu "Deepwater Horizon: Moře v plamenech".. Zkušený a ostřílený týpek ve své profesi, kterou vykonává svědomitě a s mírným nadhledem chrání svou zemi.. John Goodman má jen okrajovou roli, ale ráda jsem ho zase někde viděla.. "Patriots Day" je úderný thriller, který populárním ztvárněním ukazuje na jednu z největších teroristických tragédií USA , bostonského maratonu 2013, který si většina z nás tak čerstvě a palčivě pamatujeme ze zpráv. ()

elanius

(118/2017) / Super zostrihaný dynamický film, ktorý ku dnu posiela obrovské množstvo patetických dialógov. Je to škoda, šlo by to aj bez toho, hlavne keď emocionálne film funguje hlavne vďaka zaujímavým scénam. Klasiký Berg na druhú stranu, čakať niečo iné je naivné. (5/10) ()

TKKMR

Nadnesené, propagandistické, patriotistické nič s neznesiteľne dlhou stopážou. V pohnutej dobe, keď v rámci nespočetných ozbrojených konfliktov na rôznych kontinentoch tejto planéty umierajú stovky nevinných ľudí niekto natočí vyše 2 hodinový pietný film o teroristickom útoku, ktorý si vyžiadal "až" 3 obete a velebí "skvelú" prácu bostonských ozbrojených zložiek, ktoré v počte tisícov mužov niekoľko dní nedokázali dolapiť dvoch mladíkov s podomácky vyrobenými výbušninami? ()

Pavlínka9

Nevěřila bych, že se mě ten film tak moc dotkne. Byl to pro mě hodně silný zážitek a ráda si ho dopřeji ještě někdy...Pozvolné, po 25.minutě svižné a jasné a všechno bylo přehledné...Nevěděla jsem jaký měl tento útok dozvuk - takže jsem nevěděla jak to poté pokračovalo. Byla jsem napnutá. Berg tu za mě odvedl skvělou práci a herecké obsazení - to pro mě nemělo chybu...Ve filmu je krásně ukázáno, jak se vám během pár minut může úplně změnit život a není poslední dobou opravdu již nikde bezpečno...A to je pro mě na tom celém to nejhorší..Film za mě poukazuje na to, že dnešní svět je tak pro obyčejného občana tak moc zvrácený a tak "nebezpečný" a mnoho lidí to aktuálně více vnímá než kdy jindy...Silně se mě to dotklo a bylo tam pro mě to přijatelné množství "ameriky", aniž bych řekla, že je to až moc přepí*ený... ()

anglanek

Možná by mě většina policajtů vytahala za uši,ale myslim si,že se Bostonská policie celkem znemožnila. Černej buran co prvně řídil Mercedes Benz ( idiot to tam tak jmenuje) si s nima vytřel prdel za dvě zatáčky. Filmu jsem se bál,že ho dojebou ,tak jako skoro pokaždý,ale dopadlo to. Mark Wahlberg i Kevin Bacon dokážou zahrát v parádním snímku,ale taky v pořádný kundovině,ale tady oba dobrý. Možná je lepší doma sedět u TV a chlastat píva, než někde běhat. ()

Krysa SPK

Hrdinové z bostonské policie a dalších bezpečnostních složek si zasloužili takový film. Čekal jsem, že to bude pecka, ale výsledek předčil mé očekávání. Je to napínavé od začátku do konce, sugestivní, strhující a navíc se dočkáme nejlepší pouliční přestřelky od dob filmu Heat. Nenávistné protiamerické hejty od flustrovaných čecháčků na ČSFD doporučuji ignorovat více než obvykle. Tenhle film rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

Mishqo

60% ... Tak americky patetické. Ale podstata myšlienky boja proti terorizmu bola podchytená. Navyše, niektoré "honiace" scény boli veľmi realisticky zobrazené. ()

JohnSmith

Zdá se že spolupráce Berga s Wahlbergem přináší růže a oběma pánům to evidentně sedí. Den patriotů je hodně slušný snímek a přijde mi že Berg je čím dál lepší režisér. ()

Trustme

Na jednu stranu napínavé pokoukání na vyšetřování teroristického činu a na druhou, až neuvěřitelně tragikomické zpracování, buranské herecké výkony a do jisté míry film na objednávku. Na každý teroristický útok na Ameriku, natočíme film, nechť svět vidí, že umíme pátrat! Toť heslo a tah na tržby od vlastenců. Tento film je bizarní, tak jako celá akce čečenských brášků Pata & Mata. Úkol popsat tuto událost dostal zkušený režijní přestřelkář a patriotér Berg. Vlastenecká hrdost je zde vykreslena spíš v závěru filmu. Pokud film čerpá z poměrně čerstvých informací o průběhu incidentu a drží se co možná nejblíž realitě, tak mám bostonskou policii za nadšené sebevrahy toužící zemřít stůj, co stůj: Policista v autě ne a ne pustit svoji zbraň. Dvojice poldů s velmi tuhým kořínkem pokřikující "ježíši kriste" při každém zásahu výbušniny pod jejich auto v nejdebilnější akční sekvenci v dějinách ačkového titulu, kterou zde někteří dokonce srovnávají se slavnou uliční přestřelkou z Heat. A vůbec je zde až nechtěně ukázáno, jak moc jsou ti Američané hloupí (občan podává kladivo policistovi, když mu dojdou náboje). Získat Trenta Reznora s jeho úžasnými nervózními melodiemi pomohlo udržet tenhle film v žánru dramatického thrilleru, jinak by sklouzla tahle pocta spíš k ostudě. ()

lykan9

Typický velice americký film, který hraje na city diváka. Vzhledem k tomu, že je založen na skutečných událostech a je obsazen velmi dobrými herce, tak nelze jinak konstatovat, že to stále funguje. Jednu vadu však film měl. Netvrdím, že si oběti nezasloužili zmínit i jejich část příběhu, ale např. mladý manželský pár a a otec se synem, jejichž příběh nijak blíže nesouvisel s hlavním příběhem, byl v rámci vyprávění zbytečný a akorát film natáhl na délku, která by unesla být mnohem kratší. ()

Timak

No nevím. Pro mě tak trochu nuda. Čekal jsem trochu něco jiného, možná něco jako Stronger, kde exceloval Jake Gyllenhaal, ale dostal jsem nezáživného Wahlberga, jehož postava mi přišla vlastně úplně zbytečná. Přinejmenším nerozumím těm scénám s bolavým kolenem. Úplně zbytečné. Navíc i způsob “označení” pachatele se dost liší, přitom oba filmy vypráví o té samé události. Takže Berg se nám snaží naservírovat true story nebo jen navoněnou reklamu na Boston police department? Ptám se tedy, kdo a proč nám lže? ()

zdenny

Chceš-li zajistit obyčejnému filmu diváckou přízeň, obsaď Marka Wahlberga. Nevím, zda se tato sázka na jistou vyplatila, vím ale, že k posílení americké hrdosti a pospolitosti to posloužilo. Téma islámských teroristických útoků je na elaborát, spíš je zajímavé všimnout si postřehů lidí, kteří v důsledku těchto útoků přišli buď o část svého těla, nebo o část své rodiny, nebo o obojí. Všichni svorně mluví o tom, jak je tyto tragické události spojily, jak zažívali jedno z nejlepších období života atp. atp. Chápu to, ale nevím. Musí se fakt stávat hnusné věcí, abychom si uvědomili, že můžeme držet pospolu? V posledních dvou letech se nám to vrchovatě plní. Někde něco bouchne, jinde najede náklaďák do lidí, onde zase jakýsi mohamedán pobodá pár lidí (většinou žen) a lidé udělají co? Sejdou se na náměstí a „semknou se“. Pokud nebudeme semknuti „předtím“ (tedy neustále), budeme se nuceně semkávat až „potom“. Nebude pak už pozdě na ušlechtilé lidské city? Jednou jsem řekl svému bratranci na pohřbu naší babičky: „musí někdo umřít, aby se sešla celá rodina?“. ()

sskrblik

Není nic lepšího, když se po městě potloukaj 💣-mani, než začít hovořit o lásce na kapotě velké amerického auta s kolegou pojídajícím 🍩tky. Zvláštní národ ti Amíci, o kdejaké tragédii ve své zemi natočí film. Špatný film to vyloženě nebyl, ale zcela chybí motiv účetníků... ()

zigíš

silné, tenzní, emotivní ..napínavé (i s vědomím, že skutečnosti dobře známe) minimalistický OST rosse a reznora, těkavá kamera, přehledná režie střídající dokumentární záběry s dramatickou linkou ..správně americky patriotické (!) berg & wahlberg - neselhávající tým ()

Tft

Peter Berg se prostě rozhodl, že bude filmově rekonstruovat nešťastné události blízke historie. Problém je ten, že jsou to události natolik nedávné, že je natlačen do toho, aby ze všech lidí, kteří se ocitli poblíž těchto událostí udělal hrdiny. Tím nechci říct, že to hrdinové nejsou, jen si myslím, že z nich jde udělat na plátně hrdiny střídměji a ne tak okatě. Letos se mi víc libíl zvolený způsob v Sullym od Eastwooda, který zabředl do podobných vod jako Berg s American Sniperem, ale dokázal se ze svých chyb poučit. To se o Bergovi říci nedá. Už jen proto, že spolu s Deepwater vyšel na světlo světa Patriots Day ve stejný rok. Snímky tak působí hodně podobně a mám snimi podobné problémy. Nicméně si myslím, že Patriots Day je vcelku lepší než Deepwater Horizon. Začátek je trochu zmatený a představuje jednu postavu za druhou, aby je pak postupem děje mohl posbírat a udělat z nich hrdiny. Páteří dějové linky je Mark Wahlberg, který se rozhodl stát se miláčkem USA a ztvárnit všechny novodobé hrdiny a dva fanatičtí terroristi. Příběh tak popisuje celé události Bostonského bombového útoku od začátku až po dopadení atentátníků. Těžko říct jak je všechno zákulisní dění věrné skutečným událostem, ve filmu totiž působí trochu přikořeněně. Je to nejspíš účelně, na mě to ale působylo spíš rušivě. Největší vyhodou Patriots Day od Deepwater Horizon je herecké obsazení, hvězdy jako John Goodman a J.K. Simmons davájí vedlejším postavám potřebnou důležitost i na malém prostoru. Tenhle tip filmů je prostě těžké hodnotit, když to shrnu film je to dobrý, ale škodí mu jeho přemrštěné vlastenetství a snaha udělat ze všech lidí hrdiny nasilím namísto přirozeného vývoje postav. Hlavní síla snímku je tak zároveň i jeho největší slabinou. tl;dr: Když už běhat tak radši v lese, kde nejhroší věc jaká vás může potkat je divočák. 58% ()

Pedross800

"THIS IS OUR FUCKIN CITY!!!!!" a jelikož je to BOSTON, je to kurva zčásti i moje město v kterém jsem něco zažil, mimo jiné i "jedenácté září" a tak kurva vím, co to doopravdy je ten tu tolik proklínanej americkej patriotismus a že ne vždy je to něco špatné!! A tak ti Ty zkurvysyne VERBALE říkám, neotírej se o "moje" město a "moje" lidi, víš velký hovno......je jedno kolik nevinejch lidí mohamedánští pomatenci zabijou, jednoho nebo sto, vždy si to zaslouží náležitou reakci a tahle fantastická filmová rekonstrukce ukazuje tu kurevsky správnou, bo ti dva zmrdi se nedostali z toho města ven, i když to znamenalo ho prakticky uzavřít a nařídit lidem aby zůstali doma a nikam nechodili a udělali z mnohamilionové metropole na chvíli město duchů, kde se neschová ani myš! Jaký kontrast s tím, jak si jinej mohamedánskej zmrd po tom co v Berlíně na vánočních trzích zabil mnoho nevinných lidí klidně cestoval vlakem do Francie, dále Itálie a kdy nakonec Německo ani neocení italské policisty co ho zneškodnili za to, že jsou prý rasisti......k tomu se dá říct jediné, bůh ochraňuj Evropu a máme kurva co závidět američanům!! A tenhle film je místama tak napínavej, že to je až neuvěřitelné, když člověk od začátku ví co se zhruba bude odehrávat a ta pouliční přestřelka fakt vynikající. Jeden z nejlepších filmů podle skutečné události co jsem kdy viděl. ()

Killda

Nejlepší Berg! Vyjímečný scénář, který překvapivě sází více na postavy než na akci. A byť by se to se zručnějším režisérem mohlo posunout snad až k Oskarovým nominacím, výsledek příjemně potěší. Největším kazem je přehypovaná a místy choatická kamera a střih, naopak volnější tempo a delší záběry by vyprávění jistě výrazněji pomohly. Přestože jsem však Bergovi režijně nikdy pořádně nevěřil, tentokrát mi mou skepsi ladně vyvrátil. 8/10 ()

vyfuk

Peter Berg nemá problém si zfilmovat nějakou tu skutečnou událost. Letos se mu to povedlo hned dvakrát. A oba filmy dopadli dobře. Po filmové stránce jde o nějakou tu rekonstrukci toho co se stalo a když je někdo líný koukat na dokument s fakty, tak tohle je pro něj suprová alternativa. Jediné, co je na filmu osina v prdeli je fakt toho, že se jedná o silnou propagandu americké nedotknutelnosti a spravedlnosti. S tím, že scénář se tak moc snaží soustředit na bombový útok a jeho vyšetřování jako takový, že hned v prvních asi pěti minutách nám musí tvůrci říct, že se Wahlberg někdy někdo choval jako kokot a teď je z něj pochůzkář a musejí to zmínit jen tak mimochodem při zatýkání nějakýho náhodnýho blbečka. To je tak nepřirození až moje kompulzivita cuká sama o sobě. Film je pro mě asi hlavně o něco lepším dokonalým a nezaměnitelným soundtrackem ve dvojce Ross a Reznor. Jinak jde o povedený film, který v celku dobře rekonstruuje, co se tenkrát v Bostonu stalo. ()