Hellraiser III: Peklo na Zemi

• Česko Zplozenec pekla 3: Peklo na zemi (neoficiální název) (více)

Peklo otevřelo své chřtány a vpustilo démony do našeho světa. Když si zhýralý playboy P. J. koupí podivnou skulpturu, ve které lze rozeznat obrysy zvláštní lidské hlavy pobité hřeby, netuší, že tenhle netradiční kus umění mu navždy změní život. Poté, co je Pinhead oživen a přiveden do našeho Světa, musí mu P. J. vodit krvavé lidské oběti. Na stopu tajemství prokleté „Kostky“ se tentokráte vydává reportérka Joey, která se musí vypořádat se zcela novou skvadrou pekelných démonů. (Řitka video)

tron

„Našiel som v kocke netvora. A ona netvora vo mne.“ Kým dvojka sa narodila len rok po jednotke, s pôrodom trojky si štúdio dalo načas: trvalo to až 4 roky. Stálo to za to? Za seba poviem: nuž, hm... asi áno. Trojka sa mi páčilo o reťaz viac, ako dvojka. Nie je to špičkový horor, ale na rozdiel od dvojky sa drží trošku späť (čo jej paradoxne na napätí skôr pridáva, než uberá) a jednak to nie je až taký dejový bordel, než s akým prišli nielen nasledujúce diely, ale ostatne už aj dvojka, kde som sa miestami nechytal v zmysle o čo ide. Trojka sa, tiež na rozdiel od niektorých nasledujúcich častí, nestala obeťou brutálneho strihu, takže má hlavu a pätu. Dej je priamočiary a v dobrom jednoduchý. Gore je dosť, ale nie až tak, ako v dvojke, takže to, čo tu je, funguje lepšie, než nekonečný dvojkový bitúnok. Televízna reportérka v podaní Terry Farrell (Dax z môjho obľúbeného Star Treku, Hlboký vesmír 9) je fajn. Potešil ma nielen slušný priestor pre Pinheada, ako skôr pre Douga Bradleyho v civilnej podobe sympaťáka Elliota – muža, ktorým bol predtým, než sa dostal do pokušenia s magickou kockou. Ostatní Cenobiti majú menší priestor, ale vôbec mi to nevadilo. S odstupom rokov môže budiť veľkú dávku nedôvery osoba režiséra, ktorým nie je nikto menší, než nekonečný kráľ béčok a céčok Anthony Hickox (má tu cameo vojaka). Keď sa na to však pozrieme s chladnou hlavou, musíme skonštatovať, že mnohé veci, pod ktorými bol v 80. a 90. rokoch podpísaný, sú dnes kultovky, síce „nostalgické“ a nie „kvalitatívne“, ale čo na tom záleží (Voskové múzeum 1 - 2, Warlock 2). Barker sa na vzniku trojky podieľal z pozície šéfa výroby. ()

fcreading

Tentokrát sa režie chopil Anthony Hickox a nedopadlo to špatne naopak počíňal si velmi dobre i keď tento diel je už trošku akčnejší. Hneď na začiatku si kocku kúpi majiteľ baru ale je pokrytá soškou a potom zistuje že niečo vtom je. Po otvorený sa začínajú krvavé scény u ktorých sme zvyknutí ( pekne to rozbehol na diskotéke Pinhead krv striekala zo všadial). Nuda vôbec neprekypuje a po prvých dvoch častiach tu máme dosť solídne pokračovanie s trochou porciou gore. PS: Pinhead vtomto diely už nebude len na konci ale aj po celý film :). ()

Anderton

Oproti pre mňa takmer dokonalým prvým dvom častiam cítim ústup z pozícií do béčkovejších vôd. V tom má ale čo robiť skôr zub času, v 1992 by mi asi masaker v podniku alebo zbytočne akčné (pred)finále nerobili problémy. Každopádne práve podobné veci ma pri prvých dieloch vôbec netrápili, keďže pôsobili komornejšie a atmosféricky hutnejšie. Inak stále veľmi solídne pokračovanie, ktorému škodí snaha o to priniesť niečo väčšie a bombastičkejšie, pretože Hellraiser má byť najmä nepríjemný, čo najtemnejší a bez náznakov akéhokoľvek nechceného humoru. ()

iolaos

Pokracovani slavnych horroru sebou obycejne nesou neduhy nadstavovanych casti, ale az tak vyznamny kvalitativni odliv se zde nekona. Je ku prospechu, ze Hell on Earth nebyl pojat jako suverenni film, ale zachovava si jakz takz sounalezitost k celku predchozich Hellraiseru. S pribyvajicimi minutami se reziser snazi o vytvoreni pekelne atmosfery, coz se mu i dari, ale decentne rozehrany pribeh konfrontace reporterky s Pinheadem je lehce predvidatelny a neprinasi nic prekvapiveho ani po trikove strance. Nebyt techto nesvaru, mohl figurovat treti Hellraiser vysoko nad prumerem. 5/10 ()

Jazzzz

Hellraiser a jeho znovu povstání z demonické sochy. Jo ta socha byla dobrá, ale oproti prvním dvoum dílům je to dosti slabé. Mnoho opravdu hluchých míst beze šťávy. Konec průměrný, nový démoni se mi zdá nemají takový styl jako měli jejich předchůdci. Cdčkovač a kameraman, to už je trochu zbytečně kýčovité a ta kuřačka, nevím kdy byla horší zda živá nebo po smrti. Když nad tím tak přemýšlím byl to hooodně slabý horor s pár výjmečně světlými okamžiky (ta socha se mi celkem líbila). ()

• Scénárista Peter Atkins se měl původně ujmout režie, ale studio se domnívalo, že nemá dostatek zkušeností. Zahrál si tak alespoň barmana a Cenobita Barbie. (HellFire)
  • Původní filmový plakát měl zobrazovat křičící hlavu Pinheada (Doug Bradley). To se ale MPAA zdálo příliš drastické. Miramax proto využil fotografii Pinheada z prvního filmu a argumentoval tím, že již byla použita v minulosti, tudíž je vyhovovující. MPAA to uznala a dala této verzi plakátu povolení. (skinny9)