Píše se rok 1939. Zosia Głowacká je z malé vesnice v jihozápadní části Volyně, obývané Ukrajinci, Poláky a Židy. Láska ji poutá k ukrajinskému mladíkovi, ale otec ji provdá za bohatšího statkáře Macieje Skibu, staršího vdovce s dvěma dětmi. Život vesnice drsně a tragicky mění náznak okupace Sovětského svazu fašisty, později židovský pogrom, příchod Němců a nepovedené ukrajinské snahy o vytvoření nezávislého státu. Další bolestí poznamenává místo vlna vojsk vítězící Rudé armády, genocidu – v níž lidé tu doslova mizí, mají na svědomí bandy Banderovců. Uprostřed tohoto moře nenávisti mladá Zosia trpí, ztrácí manžela, dočasného milence a zoufale se snaží zachránit své děti… Rodinné drama, válečné drama, národnostní tragédie. Příběh tisíců vesničanů, z nichž přežije jen několik stovek, je vyprávěný právě „skrze osud jedné ženy“, v němž se zrcadlí veškerá složitost tehdejší doby. Přes komplikovanost reality a faktů ponechává režisér možnost orientace v historických událostech, daří se mu prolnout hlavní linii vyprávění se zlomky dalších lidských osudů, stejně jako nechá diváka cele projít skrze bezpráví, násilí, lidskou bolest (v poslední čtvrtině je toho navršeného zla i násilí hodně) až k symbolickému, smírnému konci. Skvělý scénář plně naplnila mimořádná realizace, podpořená folklórními prvky, úchvatnou výtvarnou stránkou, mistrnou zkratkou v zobrazení násilných či bojových akcí, desítkami válečných scén. Působivá kamera se nebojí silné exprese při zobrazování jednoduchých či několikanásobných plánů scény. Ocenění zaslouží režijní vedení hlavní ženské role i hereckých představitelů desítek drobných postav... Wojciech Smarzowski vypráví o vraždění polských civilistů ukrajinskými nacionalisty v letech 1943–1944, které je známo jako volyňský masakr. Etnické čistky a genocida byly namířeny nejen proti Polákům, ale i Ukrajincům, kteří nebyli příznivci UPA a pomáhali Polákům, v malé míře i proti ruskému obyvatelstvu, Židům, Arménům a obyvatelům jiných národností žijících v oblasti Volyně. „Neodpouštělo se“ ani smíšené manželství... Přesný počet obětí není znám. Historici odhadují, že bylo zavražděno asi 50 – 60 000 Poláků a 2 – 3 000 Ukrajinců. Tyto zločiny byly páchány a organizovány Ukrajinskou povstaleckou armádou (UPA) a Organizací ukrajinských nacionalistů (OUN). (Česká televize)

majo25

Ťažký film, s ťažkou témou a pohnutou poľsko-ukrajinskou históriou. Pôsobivý po viacerých stránkach, akčnej, dejovej, naviac herecky vierohodný. Škoda, že po filmárskej stránke jeho kvalita pokrivkáva - dej je mnohokrát skratkovitý, dramatické prvky sú veľmi vybičované na maximum, samé sexuálne a gore scény. Režisér sa snažil všetko vtesnať do jedného centra a aj keď túto časť histórie Ukrajiny až tak nepoznám, silne pochybujem, že to tak presne bolo a že všetky tie zverstvá boli páchane naraz, všade a všetkými. Veď čo tam po histórii, hlavná vec, aby to vyzeralo pôsobivo a nekompromisne, a ono to aj vyzerá. ()

KajusaK

Velmi rozporuplné. První hodina a půl naprosto mimo, poslední hodina obrat o 360 stupnů. Nevím, zda horší než Nabarvené ptáče, každopádně masakr. ()

majo0007

Film nevyniká v ničom, čistý priemer, bolo mi ukradnuté koho, kedy a ako zamordujú. Škrípajúci hudobný podmaz v závere ukradnutý z Apocalypse Now! ()

sir-dave

Těhle podobných témat z války je několik (Habermannův mlýn, Město 44, Katyň, ...) a většinou dopadnou pro diváka dobře a tady je tomu nejinak. I přes svou délku (čistého času něco lehce přes 2 hodiny), to nenudí ani na vteřinu. Až se surovou hrubostí natočeny scény, jak se lidé mstí na lidech. O Polsko-Ukrajinské sporu je tady toho dost, od počátečních tradic a přátelství až po vykonstruované násilí, přeběhlictví, násílí, a o tom, co vše si museli prožít, hlavně Polská Zoša. ()

Radiq

To, že si tvůrci schovali to nejlepší na konec, to by mě asi mělo ovlivnit v hodnocení. Ale já taky vidím ty první dvě třetiny filmu, kde mě hned ze začátku odrovnala docela nudná a hlavně dlouhá svatba, kde navíc furt bylo slyšet zpěvy žen, ktery nebyly vidět. Pak je to taky docela o ničem, dokud nepřijdou na řadu ty ukrajinsky zhovadilosti. A mám dojem, že lidi budou hodnotit právě ty zvěrstva, protože hlavně to jim v hlavě po skončení filmu ulpí nejvíc. Začne to docela zlehka, stahováním kůže z ruky znalecky spařené v horké vodě, pak se začne trochu sekat (ruka, hlava) a samozřejmě trhání koněma... což může znít jako to nejhorší... ale to je teprve začátek. Rozčtvrcení zmasakrovaní lidé v tuctech, upalování děcek zaživa, zabíjení těhotnejch žen vidlema, no kurva zmrdi. Takový mučení a týrání lidí, nehledě na pohlaví a věk (včetně mimin). Je to fakt zlo, hnus, zvěrstvo a masakr v jednom. To už není zabíjení civilistů, ale extrémní nenávist, pomsta, zhovadilost. SS by s nima sice mohli soupeřit, ale asi by prohráli. Člověk vůbec neměl ponětí o této historické kapitole Polska/Ukrajiny a taky si udělal obrázek o tom, kdo to vlastně byli Banderovci. A proto su za takovej snímek rád. Akorát jakožto nepolák jsem měl místy zmatky, kdo je polák, rus, němec, ukrajinec, žid... a kdo koho zrovna zabíjí... ()

dr.fish

Dvě hodiny samoúčelné krutosti a prasáren, které nic neřeší, naopak jen přilévají olej do ohně. Způsob vyprávění je dosti nepřehledný a dějová linka, ač prostá, dosti zmatečná. Nebudu obdivovat film jen proto, že odvážně ukázal jaký jsou lidi dobytek, když se jim to dovolí. To není žádná zásluha, něco takového natočit. Je to především potřeba natočit dobře, mně to jako dobré řemeslo zas tak nepřipadalo. A celý příběh se dal vyprávět taky úplně jinak a lépe. Jedinou zásluhou filmu tedy je, že jsem si dohledal potřebná data. 55% ()

MJMilan

Je nutné rozlišovat autentičnost a vyžívání se v nechutnostech. Troufám si říci, že po sadě Dánských filmů mě něco jen tak nerozhází. Tady si filmaři spletli masakr s dokumentem Tváře smrti. ()

fantassia

No tak konečně výborně vykreslené sousedské vztahy aneb soused sousedu člověkem, protože vlk by tohle nedal. Pro nás Evropany s etickou výchovou je zcela nepochopitelné čeho je člověk schopen. Po přílivu chlapců z džungle budou mít možná někteří tu čest in natura,co dodat, jen okuste a vizte. Jaké z toho plyne ponaučení? Že je nám, prozatím, hovno zle.... ()

Tosi

Drastický film, od půlky v podstatě masakr. Příběh sledujeme z pohledu mladé dívky a myslím, že na to co prožila, se není možné připravit. Pokud film rekonstruuje pravdu, tak poláci byli v téhle oblasti jako lovná zvěř. U některých scén jsem zavíral oči a na konci filmu jsem byl úplně k.o. Nechápu, že tohle dovedou udělat lidi lidem. ()

Johnny.ARN

Ani druhý pokus s Vojtom nedopadol dobre. Absolútne ma ten film už od začiatku nezaujímal. Chýbali tomu reálie, bez ktorých bolo to brutálne násilie len samohonkou. Lepšie ako Nabarvené ptáče, ostáva to však vo sfére nepochopenia. 1 z 5 ()

dzira

Násilí páchané ukrajinskými Banderovci na Polácích je zde věnován značný prostor. Myslím, že podobný prostor by si zasloužilo vyobrazení násilí páchané Poláky na Ukrajincích (jedna cca tříminutová scéna to nevyváží). Film zavání čirou propagandou a snahou o poupravení historie, proto si víc než dvě hvězdy nezaslouží... ()

Duoscop

Brutalni vyobrazení naprosté zoufalosti,bezradnosti a strachu. Neni kam utéct není kam se schovat není komu věřit. Banderovci, Poláci, Ukrajinci židi. Takhle vypadala Ukrajinská občanská válka během války. ()

progression

Přiznám se, že tenhle film jsem ještě stále pořádně nevydýchal. To byla opravdu síla. Jak to ti Poláci dělají, že točí takovéto filmy. V posledním období jsem viděl vícero polských filmů a "zasáhla" mne většina z nich, no možná jsem měl jen štěstíčko při výběru. Tohle byl nesmírně silný příběh nejenom o tom, co všechno dokáže dav zmanipulovaný "naconalistickými vůdci". A je uplně jedno, zda se odehrává na Ukrajině, v Německu, bývalé Jugoslávii, Rwandě či kdekoliv jinde. A to by si měl člověk neustále připomínat. Je moc dobře, že takové filmy stále vznikají, aby neustále připomínaly čeho všeho je "homo sapiens" také schopen. ()

oveckaoa

Jako nějak nechápu proč má tento film 85 procent hodnocení na csfd a co je na něm tak úžasného. Naštěstí mám vlastní názory a nejsem ovce csfd kde napíše uživatel JASM názor dá třeba 5 hvězd a 90 procent uživatelů se po něm opičí. Minimálně 30 minut sledujeme svatbu mezi Polkou a Ukrajincem a další její sestru, která má ráda Poláka, ale rodiče ji ožení s Ukrajincem následně se zhruba více jak hodinu nic neděje jen se tam chlastá ve velkém vodka a nějaký ten masakr se odehraje cca 5 minut a že by to byla nějaká řežba nebo ukázka naturalizovaného násilí to teda omylem pamatujete ty staré historické filmy kde třeba někdo máchal mečem nebo sekyrou a kolem něho jakože umíraly protivníci tak to máme i zde. Hlavní herečka je absolutně nevýrazná nemá žádný názor a nikdo ji neposlouchá (docela se divím, že si na to nestěžovaly feministky) navíc nevidím důvod proč jí mám fandit, aby přežila. Možná někdo zainteresovaný kdo tam třeba o někoho přišel to ocení více já na tom, ale nevidím nic tak úžasného teda. 40 procent pouze za konec a za to, že ukázali, že i Poláci nebyli svatí zkrátit to minimálně o 90 minut vyhodit tu svatbu třeba změnit hlavní herečku třeba na tu porodní babku a bylo by to lepší. P.s. bývaly časy kdy podmínkou pro hodnocení filmu bylo to, že ho musíte vidět bohužel už nejsou jinak by zde nebyly komentáře typu 2 hodiny násilí a masakrů (viděl to ten dotyčný nebo dotyčná vůbec nebo za masakr a násilí se považuje i porod krávy nebo svatba?) P.s. 2 Verbal by si ustříkl nejspíše i z hello kitty ()

Mishqo

80-85% ... Ako vojna premenila ľudí na niečo, čo sa nedá opísať. Zvery to nie sú, lebo vo filme jeden pán múdro povedal, že zvery nie sú schopné mučenia. Spolunažívanie Ukrajincov a Poliakov vo Volyni, ktoré sa premenilo na rozpútané peklo medzi ukrajinskými nacionalistami a poľskými revanšistami. Mne sa normálne chcelo miestami grcať, keď som videl, čoho je človek schopný. Ale inak fajn film :D ()

nevermore

Jedna z největších vizuálních a psychických brutalit, co jsem viděl. Banderovci z toho vychází nejhůře, ale i Poláci do sebe trochu šili, asi aby to nebylo moc prvoplánové. Nicméně mrzí mě, že nejsem schopen posoudit,, jak moc relevantní film to je, nebo jak moc je ideově zabarvený. ()

bizz_mjc

Ke konci toho už bylo tolik, že jsem si chtěl prohnat hlavu kulkou. Minulost neschováme a hranice naší animálnosti snad ani nemají hranice. Volyň je mistrovská nejen ve vyprávění, ale i v celkovém zobrazení a zásahu diváka na snad všechna citlivá místa, která nás činí lidmi, byť se z nich často proměňujeme v krvelačné bestie schopné všeho a de facto pro nic. ()

Midori_Mike

Nelze si nevšimnout, že Poláci v poslední době excelují jak na poli filmu, tak ale třeba i na poli herního průmyslu. Zkrátka jsou to výborní tvůrci a já můžu jenom doufat, že je jednou v tomto doženeme. Těžko si představit lepší zpracování Volyňské genocidy, o které jsem toho pravda moc nevěděl. Ale nyní to budu mít asi do konce života pevně vryto pod kůží. Dodívat tento film mě stálo velké množství sil a několik dlouhých chvil přemýšlení pár dní poté. Ale rozhodně to stálo za to! Pochopil jsem, že nejhorší věcí na válkách jsou právě ty genocidy. Takovou beznaděj a nespravedlnost jinde nenajdete. ALE to zpracování! To zpracování... instantní husí kůže, kdykoliv si na to vzpomenu. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července