V Londýně řádí sériový vrah žen, jehož poznávacím znamením je pánská kravata, kterou zanechává pevně utaženou kolem hrdla svých uškrcených obětí. Policie je samozřejmě v pohotovosti, všechny stopy však naneštěstí vedou k nevinnému muži. Ten bude svou nevinu muset dokázat, nejlépe tak, že skutečného vraha vypátrá sám... Zběsilost je předposledním filmem mistra filmové hrůzy Alfreda Hitchcocka. Při jeho natáčení se po více než dvaceti letech, strávených v Hollywoodu, vrátil do Londýna, v němž prožil dětství a mládí a kde vznikla díla, jež ho proslavila. Scénář příběhu o londýnském škrtiči napsal Anthony Shaffer podle knižní předlohy Arthura La Berna. Před natáčením Hitchcock strávil více než šest týdnů vyhledáváním zajímavých a působivých londýnských lokalit, z nichž ve filmu uvidíme například Covent Garden či Newgateské vězení. Hlavní roli bývalého letce, obviněného ze série vražd, ztvárnil Jon Finch, který začínal jako divadelní herec a v době natáčení Zběsilosti měl za sebou již první výrazný filmový úspěch v Polanského Macbethovi. (Česká televize)

dobbin

"Mr. Rusk, you're not wearing your tie!" - po této hlášce jsem šel v samém závěru do kolen. Ze sentimentu dávám za *****. ()

Marat

Ač je tento Hitchcokův film spíše z těch slabších, tak stále platí, že režisér je pro mě králem detektivek. Spojení kriminálního příběhu, kde vraha víme už na začátku (stejně jako u detektiva Columba:-) a jen sledujeme, jak se děj vivine. Líbí se mi i spojení lehkého humoru - konkrétně v tomto případě psychomanželka pana komisaře, která dělala jídla, že by z toho člověk pošel:-) ()

oasismanik

Hitchcock vo svojej morbídne-humornej podobe, rozhovor o anglických raňajkách tri krát denne a predvídateľnosť deju. Slabší nadpriemer... ()

Pete

Kravatový škrtič v Londýně! Hitchcock na stará kolena vyměnil napětí za bizar humor, který mě moc nebavil. Pěkná dobová atmosféra seventies Anglie. ()

PlayEasy

Tentokrát trochu utahanější Hitchcock než obvykle. Film má samozřejmě svou super atmosféru, ale když je vrah znám hned po 15 minutách, tak vlastně ztratí všechna svá esa a ničím už nemůže překvapit. To ale neznamená, že jsme se nudili! 65% ()

elanista1

Hitchcock opäť. Jeho 8. film, ktorému môžem nahodiť 4 hviezdičky a ani nemrknem. Znova perfektný thriller od tohto majstra napätia s jeho obľúbenou témou neprávom obvineného muža. Prvá polovica je ešte taká zahrievacia, nudil som sa pri viacerých scénach..., ale tá druhá je už úplná dokonalosť tohto génia a fetišistu na vraždy. Je pravda, že miestami je to prekvapivo až veľmi predvídateľné, hlavne v prvej hodine...a tiež sa mi spočiatku zdalo, že celé to obvinenie je zo strany Hitchcocka až príliš chcené, ale všetky tieto negatívne pocity veľmi rýchlo vymizli. A tá brilantná "vražedná" atmosféra je prekvapivo zľahčovaná naozaj, ale naozaj vtipnou gurmánkou, manželkou pána inšpektora, ktorá perlí v každej scéne a darilo sa jej rozosmievať ma. Tento film je lahôdka a je radosť ho sledovať. ()

pollstro

Hitchcock se po více než třiceti letech vrací do své rodné Anglie, aby zde paradoxně natočil nejlepší film své pozdní režisérské kariéry. Nový příběh opatřen odvážnou, často hořko-sladkou směsí humoru a napětí, ve které Hitchcock znatelně projevuje svoji zálibu v anglosaskou ironii, kterou vždy tak pečlivě do svých filmů vkládal. Formálně se jedná o důkladný a technicky skvěle připravený thriller s několika děsivými, až realistickými detaily v čele s vůbec první nahou filmovou scénu Hitchcocka. Jeho oblíbené téma o ztrátě identity a zoufalství muže, usvědčeného z trestného činu, který nespáchal, je v prostředí ulic Londýna jednoznačně pozoruhodným jevem plný sychravosti, realističnosti a špinavosti 70. let. Svým způsobem je to po předchozích slabších třech filmech čistý návrat ke starším formám thrillerů, které Hitchcock natáčel ve svých anglických začátcích, ale největší problematikou je, že divák zůstává po celou dobu v rámci veškerého dění zcela chladný, což je jednoduše prvek, který nelze u takhle obrovského režisérského formátu akceptovat. "Do I look like a sex murderer to you? Can you imagine me creeping around London, strangling all those women with ties? That's ridiculous... For a start, I only own two." ()

Atron

Já nevím, hlavní dějová linie mi připadala jako tisící variace na téma sexuálního maniaka a docela šla mimo mě. Z filmu mě bavila jen manželka pana inspektora se svými jídly na stříbře pod poklopem s francouzskými názvy , zaručeně nepoživatelnými. Chvílemi jsem čekal, že se inspektor neudrží a manželku něčím vezme po hlavě. Je to formát, vydržel to, ale bylo by to zpestření:-). Jo a pak závěrečná hláška taky pobaví. ()

Muf911

Na Hitchcocka průměr. Možná film trochu vyčpěl časem. Děj je v podstatě jasný, vraha známe od začátku, křivě obviněný je nesympatický antihrdina, loser, kterému je těžké fandit a děj je víceméně jasný. Takže z filmu zůstává jen pár na svou dobu asi pozoruhodných scén, jako je prohrabávání pytle brambor s mrtvolou ženy, které každou chvíli vysřelí nějaká ta noha do obličeje vraha nebo kulinární experimenty detektivovy manželky, trochu připomínající podobné gurmánské zážitky inspektora Jappa z Poirota. Jo a pak ta finální scéna s heverem od auta: "Mr. Rusk, you're not wearing your tie" ()

Saxos

I když v současnosti film vyvolá na Vaší tváři pousmání, je potřeba vrátit se v čase do doby vzniku. Pak mu nelze nic upřít. V sedumdesátkách byl toto styl filmové práce. ()

brasek

Po obsahovej a atmosferickej stránke jeden z najslabších filmov od majstra Hitchcocka. Chýba mi tam moment prekvapenia, dejové zvraty a všetko čo vždy zdobilo snímky tohto filmového majstra. ()

štěpule

Jak tento film popsat? Velice zdlouhavý úvod o ničem, to co bylo potřeba říct by se vešlo do tří minut, potom trochu akce, kdy už jsem doufala že se začnu bát, ale místo strachu přišla další nuda a šťastný konec.. Neměl to být náhodou Hitchcock? Čekala jsem nějaké intriky a nastrčené důkazy proti falešně obviněnému, ale on se do toho zamotal úplně sám a pak stačil jenom jeden důkaz, aby všichni uznali, že jim vlastně celou dobu říkal pravdu a že je nevinný. Nechci prozrazovat konec, ale myslela jsem, že aspoň tam si s ním trochu osud pohraje. Mám ráda thriller i krimi, ale ani jedno v tomto filmu není. ()

Johgas

Ano, Hitchcock je zpět! Ve velkém stylu, sice v barevném filmu, ale o to se silnějším černým humorem. Tahle suchá britská břitkost se mi na filmu asi líbila nejvíc. S hlavním hrdinou, nesprávným podezřelým, jsem se neztotožnila, arogantní násilnický alkoholik mě nějak nebral. Skoro jsem si říkala, jestli tahle charakteristika není úmyslně negativní, aby ho divákům nebylo líto, až ho nespravedlivě odsoudí, ale ač nesympatický buran, nepřála jsem mu nic zlého. Scénka "získávání ztraceného šperku za bojových podmínek v pytli brambor" byla dost drsná. Díky uživateli Pfa za link na trailer k filmu, trailer je stejně zábavný jako film :-) http://www.youtube.com/watch?v=HuoBprPGpzA ()

90125

Slabé ako čaj. Sotva priemerna televizna detektivka, s naivnou, priehladnou a casto nelogickou zapletkou, ktoru schova do vačku barskerý diel inspektora Columba. Kdeže je mrazive napatie majstra hororu. Na nejaku charakterovu štúdiu serioveho vraha, ako sme boli u Hitcha zvyknutí, môzeme tiez zabudnut. Ani len to, prečo dotyčny vrazdil, sa nedozvieme. Asponze ma Frenzy solidnu kameru (to v Columbovi nemaju) a zopar humornych momentov, čiernych ako briketa. A vdaka za tu kozu. Hoci za ňu vdačíme skor slobode rokov 70tych, ako starnucemu maestrovi. Nepochybujem o tom, ze keby pod tymto filmom nebol podpisany sam velky A.H., nikto by po nom ani neštekol. 51 % ()