Paul Newman a Julie Andrews vytvořili hlavní role v klasickém příběhu o mezinárodní špionáži odehrávající se v době železné opony. Newman hraje světově uznávaného vědce Michaela Armstronga, který přijíždí se svou snoubenkou a asistentkou Sarah Shermanovou (Andrews) na mezinárodní fyzikální kongres do Kodaně. Tam si Sarah omylem přečte vzkaz pro Michaela a zjistí, že tajně pracuje ve službách východního Německa. Nebo nepracuje? Když Armstrong objeví přísně tajnou informaci, je pár stržen do pulsující honičky s nepřátelskými agenty. (Magic Box)

vitekpe

Potesila Lila Kedrova (znama predevsim svoji nej roli z krasneho filmu Rek Zorba). Julie i Newman v pohode, ale podruhe to asi hned tak neuvidim.. :-) ()

velkyvezir

I mistr tesař se utne a i Paul Newman natočí film, co stojí za prd. Přehnaná délka, pomalé tempo, když si uvědomím, že o pár let později vznikly s Redfordem strhující Tři dny kondora, říkám si, proč už tento film nemohl vytěžit z tématu víc. Co mne dostalo, tak to povrchní povědomí o životě za železnou oponou - z německých vesnic dělají téměř zemljanky, ze silnic na venkově dělají divoký Západ, z ulic Berlína střelnici a ten závěr, když kapitán prohlásí "jestli mají tam takové lidi, tak to tam dlouho nevydrží" a tak šeredně se mýlí, tomu všemu dává korunu. Odpad nikdy nedávám, takže k první hvězdě dávám druhou za Paulovy oči a Julii Andrewsovou. ()

Han22

Alfred Hitchcock se v roce 1966 po komorních thrilerech a hororech vrátil ke špionážnímu dobrodružství. A na rozdíl od spousty zdejších hodnotitelů si vůbec nemyslím, že by mu ujel vlak, naopak stále s přehledem strká do kapsy většinu tehdejších filmů z žánru krimi/thriler, včetně přímé konkurence odehrávající se rovněž v Berlíně. Už úvodní nápad je výborný - americký vědec v tajnosti unikne do Východního Berlína, kde se chce dát do služby komunistů. Divák tuší a poté se i doví proč (chce získat znalosti svého východoněmeckého kolegy), ale jeho zoufalá budoucí manželka, která ho sledovala a ocitla se na východě tápe a neví co má dělat půlku filmu. V druhé půlce se zase stahuje síť a následuje zoufalý útěk. Hitchcock stále umí infarktové scény - souboj s estébákem v chatě či jízda autobusem. Občas se mu něco nepovede (trapná polská baronka), ale na rozdíl od konkurence nahlíží na železnou oponu pohledem obyčejných lidí, což jsou jak hrdinové, tak ti co jim pomáhají. A také "uvědomělí občané" kteří neváhají volat policii při prvním podezření. Není to už 5* klasika jako některé starší Hitcockovky, ale stále je to vynikající napínavý thriler. PS: Paul Newman i Julie Andrews netypičtí ve svých rolích a docela utlumení. Krimi/thriler roku 1966. ()

Kovaja

Pro mě nesmírné překvápko!!!!Do filmu sem se neskutečně zakousl a sfoukl ho najednou.Nedokázal sem se od něj vůbec odlepit!!!Opět se budu opakovat.Jedná se o klasického Hitche.Naprosto jednoduchý děj je díky Hitchovi krásně zamotaný ale pro mozek diváka strašně jednoduše.Prostě v jednoduchosti je síla.V tomhle je Hitch nepřekonatelný.Obraz,kamera je opět ůžasná a výběr herců a kulis je famozní.Bravo Grande Alfrééédo:-) ()

MacGuffin

Cameo - (8. minuta) mistr sedí zády ke kameře ve vstupní hale hotelu s dítětem na klíně. V této scéně přechází hudba na '' Pohřební pochod loutky '' d-moll od Charlese Gounoda (1872/79), který byl použit jako hlavní téma v seriálu ''Alfred Hitchcock Presents '' (1955). ()

Hanys_

Zajímavý thriller, který ale pořádné obrátky nabírá až v druhé polovině. Newman mi ale popravdě do role geniálního vědce moc nesedl. 6/10 ()

F.W.Colqhoun

You'll recognise him. He has red hair which is not his own, and his name is Hugo. Hitchcockův výlet za železnou oponu sice patří k tomu méně známému z jeho tvorby, ale jde o ukázkový příklad vytříbeného pozdního sběru. Někoho, kdo za železnou oponou žil, pobaví svérázná Hitchcockova představa "provozu" Východního bloku resp. způsob, jakým se snažil prezentovat totalitní reálie západnímu publiku. Monumentální prázdnota, jíž postava Paula Newmana bloudí v Berlíně a blízkém okolí, sestávajícím například ze soukromých "farem", je fascinující, stejně jako prezentace typicky totalitních disciplín - honiček na jízdních kolech, návštěv monumentálně řešených [liduprázdných] muzeí a galerií a představení [českého] baletu, obcházení kafkovsky tísnivých prostory byrokratických institucí, rutinního setkávání se s vojenskými dezertéry, přepadávajícími linkové autobusy [snad zkušenosti z USA...] a příslušníky zchudlé aristokracie, hledající "sponzory"; jistě výživná inspirace pro fantasmagorii Top Secret! od ZAZ. Jediné co sedí jsou byrokratický očistec a fronty na poště. Zbytek klasický mistr: Jedinec, muž, doplněný pouze o blondýnu, bojuje proti nepřízni osudu takřka kosmických rozměrů. Newmanův profesor Armstrong se nicméně významně liší od Grantova Thornhilla z North by Nortwest a jemu podobných tím, že se v zapeklité situaci neocitá souhrou okolností, nýbrž vlastním hrdinských rozhodnutím, vycházejícím z patriotického zápalu pro vědecký problém nového typu balistických raket. Roztržená opona nad jiné ilustruje s odstupem Hitchcockovu roztomilou naivitu, která činila i jeho v jistém ohledu těžší filmy přístupnějšími mainstreamovému publiku. Věru žádný le Carré. ()

Anderas

Nebývale vypjatý thriller, zdá se, po těch mnoha letech ztratil jen velmi málo na své účinnosti. Patřil při tom k těm, u kterých jsem znal jenom název a hlavní herecké duo a nic dalšího nad to. I úvodních několik epozid se rozjíždí dost líně, jenom sem tam jsme znepokojováni tajemnými indiciemi, které nám mají být vysvětleny až mnohem později. A co zprvu vypadalo jako mysteriozní drama na lodi, či snad v severském městečku, se záhy mění na téměř politické drama s ožehavým tématem. Sice nijak globálně pojatým a jistě má spíš prvoplánově zvětšovat napětí, na druhou stranu se ale přesně to také děje. Co mne nejvíc překvapilo na celém filmu je jak autor kráčel proti mnoha tradovaným tendencím, až přímo klišé a kde např. v jiných filmech šokoval násilím podtrženým nervní hudbou, tady nás nechá jen strnout v naprostém tichu. To je např. případ velepovedené vraždy Gromeka, kterou také považuju za vrchol filmu. A vůbec je tu hudby nějak málo a spíše ji střídá pŕirozený zvuk okolí, ruch z davu, hlasitý hovor v kavárně apod. Některé pasáže jsem dost nemohl strávit, konkrétně vsuvku s polskou hraběnkou, kterou stále považuju za podstatně přehranou a pŕedevším zbytečnou, ale jinak je pro mne celý film velkým pŕekvapením, neboť jak jsem předznamenal na začátku, v klidu při jeho sledování sedět jde jen velmi zřídka. ()

Honzeek95

Roztomile naivní scénář, bohužel ale až moc naivní na moje poměry, taková pohádka. Typický hitchcockovský film s parádní výpravou, kostýmy a kulisami, poměrně průměrný a nevýrazný Paul Newman a dobrá hudba z toho v mých očích dělají tři hvězdy. ()

efko

Špionážne filmy sa v 50-tych a 60-tych rokoch tešili neuveriteľnej obľube divákov. Snímka “Roztrhnutá opona” je reakciou starnúceho Hitchcocka na tento trend. Výsledkom je výborný špionážny film napínavý od začiatku do konca. Jediné, čo divákovi môže pri sledovaní prekážať je nedostatok autentickosti prostredia, nakoľko väčšina exteriérnych scén bola nakrútená v Spojených štátoch.. ()

Spectre

Zpočiatku sa na film divák ťažko nalaďuje, totiž chýbajú nám tam veci, na ktoré sme boli u Hitcha zvyknutí a ktoré sme si s ním tak trochu ztotožnili, napr. silne atmosférická hudba Bernarda Herrmanna, silne technicolorové farby, výrazný hlavný hrdina na spôsob Caryho Granta, alebo Jamesa Stewarta.... cez toto všetko sa však Hitchovi podarilo natočiť vynikajúci thriller so všetkým ako má byť. Jediná škoda je v tom, že keď nás majster ochudobnil o spomenuté lahôdky, mohol pridať aspoň o niečo lepšiu výpravu, ... bohužiaľ, práve výprava miestami pokulháva, aj tak je to ale výborné, čiže 4,5* ()

Pawlisman

Jéje. To je špatný, Hitchcock teda u mě klesá stále níž a níž. Takhle strohý, naivní a liniovitý příběh. Tak špatná, ne-li žádná, omáčka kolem dějové linie. Příjde mi to, jako kdyby 500 stránkovou knihu převypravoval nějaký středoškolák. Stejně jako vůbec celý scénář byl napsán nějakým 15-letým začínajícím spisovatelem. Ač se Hitchcock ke konci snaží udržet za každou cenu vrcholné napětí, je to vše již k zmaru. Obrovské zklamání až výsměch nad tímto nevyspělým až dětinským dílem. 6/10 ()

hemul

Major Hradec meets doctor Armstrong. Vyzerá to tak, že počas tohto filmu sa Hitchcock staral o malé dieťa a za neho to asi natočil asistent réžie. ()

ddf76

Velmi dobry spionazni thriller. Jenom musite ve druhe pulce primhourit oci nad nekterymi realiemi. Ale i tak je to skvely film, ktery vas napina do poslednich okamziku. ()

Tumáš

Snad nejvtipnější Mistrovo cameo, kde dělá chůvu malému dítěti navíc doplněnou o legrační hudbu. Je to v 7. - 8. minutě. ()

sandis

Film, který mne sice nezaujal dějem, ale díky silnému napětí, které se podaří udržet skutečně po celou dobu filmu a skvělému režijnímu zpracování, má u mne i tak vysoké hodnocení. Nebýt podivného amerického pohledu na východní blok a tím pádem i slabší důvěryhodností některých scén pro ne-američana, tak 2 body z deseti ztrácí. 8/10 za dokonalý napínák :) ()

Galahad

Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle byla kravina par excellence. Od režiséra Hitchcockova formátu bych očekával, že když se rozhodne natočit špionážní thriller, který se má odehrávat na území bývalé NDR, tak bude mít vyčerpávající informace o jejích reáliích, zvycích atd., ale tohle bylo něco jako propaganda na objednávku. Nic proti protikomunistické propagandě, ale tohle bylo skrz na skrz trapné. Banditi v uniformách přepadají autobus hromadné dopravy, policisté cestující nejdřív zachrání, aby po nich pak posléze bez varování za bílého dne na ulici stříleli ze samopalu... moje nejčastější reakce při sledování filmu byla "to si snad dělá pr..." Dávám * za Newmana, snažil se seč mohl, ale sám zřejmě netušil, v jaké slátanině to hraje... Viděl jsem zhruba polovinu Hitchcockových filmů a většina se mi víceméně líbila, ale tohle byl paskvil nejhrubšího zrna!!! ()