Paul Newman a Julie Andrews vytvořili hlavní role v klasickém příběhu o mezinárodní špionáži odehrávající se v době železné opony. Newman hraje světově uznávaného vědce Michaela Armstronga, který přijíždí se svou snoubenkou a asistentkou Sarah Shermanovou (Andrews) na mezinárodní fyzikální kongres do Kodaně. Tam si Sarah omylem přečte vzkaz pro Michaela a zjistí, že tajně pracuje ve službách východního Německa. Nebo nepracuje? Když Armstrong objeví přísně tajnou informaci, je pár stržen do pulsující honičky s nepřátelskými agenty. (Magic Box)

CageDepp

Do tohodle filmu jsem se pustil spíš ze zvědavosti, protože spojení Hitchcock a Newman zní docela lákavě. Nečekal jsem, že by si film mohl získat nějak moji velkou pozornost, protože mi to celkem dělá problém u starších filmů. Ze začátku jsem se celkem nudil, ale od scény s plynouvou troubou se všechno změnilo a od tý doby se furt drželo příjemný napětí. Škoda, že ten konec byl tak trochu jednodušší, jako kdyby ten film Hitchcock chtěl mít už z krku. Ale scénka s autobusem je perfektní. ()

radektejkal

Špionážní příběh, nejspíš určený pro chápavé děti a dospívající mládež, mírně pokročilejší stupeň "Zpívající pudřenky". Ani dvojitý agent, Paul Newman, který příští rok natočí Hombreho a Frajera Luka, filmu mnoho nepřidal. Utíkání a matení stop mu jde sice dobře, ale v podstatě není uvěřitelným profesorem, špionem a dokonce ani frajerem. ()

d-fens

obzvlášť vynikajúca je Lila Kedrova čoby ošumelá poľská aristokratka, pohŕdajúca komunizmom a snažiaca sa využiť prítomnosť dvoch Američanov a zbaviť sa okovov totalitného režimu útekom do Spojených štátov... veľmi vtipná, no zároveň aj veľmi smutná rola, pretože stelesňuje nesplnené túžby mnohých "väzňov" východného bloku o slobodnejšom živote... ()

BoredSeal

Jeden z mála nepovedených filmů od Hitchocka (tedy předpokládám, že jsou ještě nějaké jiné, dílo mistra se zdráhám urážet), hrozně hloupé nepravděpodobné scény a děj. Ústřední pár Newman + Andrewsová neklape - charizma nic moc, jejich vztahu moc nevěříte, po herecké stránce nuda. Zobrazení NDR/Stasi je strašlivě mimo, třešničkou na dortě je Polka, která chce emigrovat kvůli mizerné kávě a cigaretám. Opravdu hrozné. ()

honajz2

Vím, že tenhle Hitchcockův film moc úspěch neměl, ale upřímně, mě se líbil. Pomalý začátek se mi líbil a i přes pár slabých míst mě bavil, no a pak už to začalo být napínavé, obzvlášť od nástupu do autobusu. Vadila mi teda zde ta pasáž s tou polskou hraběnkou, ta tady byla úplně zbytečná a film by se bez ní obešel, pak taky vykreslení obyvatel za železnou oponou nepůsobí přesně a místy až trochu přehnaně (ale zase na druhou stranu, málokterý film v té době ze západu o východě (nebo naopak) nebude působit přehnaně), ale jinak se mi to líbilo a vůbec jsem se u toho nenudil. Silné 4* ()

Martin741

Reziser Alfred Hitchcock /Psycho, Vertigo, Spellbound/ natocil slusny spionazny film. Sice uz kvalitou trochu zaostava za North by Northwest, ale stale ide o nadpriemernu filmarinu. Novomuz trochu nevyrazny /nieze by mi to vadilo/, ale Julie Andrews opat vyborna. Najlepsia scena : autobusy. 80 % ()

M.i.k.e

Newman i Hitchcock sice mají na svém kontě lepší filmy, ale mě tenhle studeně válečný thriller slušně sednul. Rozjezd je pomalejší, ale o to lepší je pak postupná gradace až k povedenému finále (od autobusu až do konce). Trochu škoda, že místo Newmana nehraje hlavní roli někdo o kom by se dalo od začátku pochybovat. On sice byl pan herec, ale dost blbě se u něj věří tomu, že by hrál zběha a divák je tak připraven o to napětí zda je nebo není zběh/špión...70% PS : jako třešnička pro našince tu dokonce zazní věta v češtině. Konkrétně kolem dvacáté minuty, když Armstrong (Newman) letí letadlem do Berlína a nějaká paní prohlásí "Já mám žížeň" ()

tomtomtoma

Přepsáno v srpnu 2018. Roztržená opona je špionážní thriller. Využívá propagované stereotypy, správně zvolené politické uvědomění nepřipouští pochybnosti o stranách dobra a zla, romantická linka překonává propastné trhliny ve vzájemném neporozumění a komunismus je opravdové peklo na zemi. Studená válka stále hrozila globální apokalypsou a Američané se vždy stylizovali do role ochránce světového míru a pořádku. Zápletka je banální až přihlouplá a oslavuje svého hrdinu, idealistická pohnutka nemá praktické zkušenosti s diverzní činností, horoucí srdce hledá odpovědi a výraz překvapení je předzvěstí znepokojení ďábelského molocha. Tradiční filmařskou předností je atmosféra napětí, se kterou se čelí všudypřítomnému nebezpečí. Hlavní postavou politicky správného přesvědčení je profesor Michael Armstrong (sympatický Paul Newman), ctižádostivý americký fyzik. Dostihy ve zbrojení jsou vnímány pohledem moci při získání rozhodujícího vlivu nad celosvětovou stabilitou a výhodu lze získat jakýmkoliv způsobem. Politické rozvaha nezatracuje vědce pro jeho omezené schopnosti, ale dává mu šanci v podobě životu nebezpečných hrátek. Vlastní ambice jsou rozhodujícím faktorem. Hlavní moc v celosvětovém míru je nejvyšším cílem. Hlavní ženskou postavou je Sarah Sherman (příjemná Julie Andrews), Michaelova asistentka a snoubenka. Nepochopitelná změna chování nejbližší osoby přináší vnitřní bouři a zmatení smyslů. Jde vstříc záhadě a běh událostí zklidnění, ani spásu nepřináší. Významnou postavou je Hermann Gromek (pozoruhodný Wolfgang Kieling), svědomitý a vychytralý východoněmecký tajný policista s osobním dohledem nad upřímností elitního amerického imigranta. Důležitou postavou je fyzik Gustav Lindt (velmi příjemný Ludwig Donath), přední profesor lipské univerzity a eso východoevropského bloku při vojenské obraně. Znalosti jsou vychytrale provokovány ke svému vyjevení. K výraznějším postavám patří polská hraběnka Kuchinska (zajímavá Lila Kedrova), v karikatuře pádu východoevropské šlechty se bláznivě toulá po východoberlínských ulicích a vyčkává na vhodnou příležitost k preferované verzi vysvobození. Dostatek prostoru dostává profesor Karl Manfred (zajímavý Günter Strack), hlavní a politicky prověřený prostředník neobvyklého přírůstku východoněmecké vědy. A také laskavý pan Jacobi (příjemný David Opatoshu), obětavý pomocník na cestě zpět po splnění amatérského špionážního úkolu. Speciální autobusovou linku řídí s precizností dirigenta sehraného symfonického orchestru. Z dalších rolí: neodbytně přívětivý východoněmecký náměstek ministra bezpečnosti Heinrich Gerhard (Hansjörg Felmy), vzorově až obětavě uvědomělá východoněmecká přední baletka (Tamara Toumanova), všem útěkářům pomáhající lékařka lipské univerzity Dr. Koska (Gisela Fischer), profesionální východoněmecký diverzant v podobě farmáře (Mort Mills), jeho přizpůsobivá žena s pragmatickým odstraněním procesních chyb snaživého Američana (Carolyn Conwell), či spolehlivý řidič únikového autobusu Heinrich (Rico Cattani). Roztržená opora je žánrovou zábavou, která respektuje dobové světové uspořádání a podporuje svou stranu slovem i skutkem. Roztržená opona má dobré herecké obsazení, působivé okamžiky napětí a přesvědčení. Dostačující v daném filmovém žánru. () (méně) (více)

C0r0ner

To lepší, co Hitchcock natočil a to hlavně proto, že tentokrát je scénář natolik zajímavý, že ho ani dlouhá stopáž není schopná úplně pohřbít. Ústřední duo bylo navíc skvělé, a tak jsem si Roztrženou oponu užil, protože se jednalo o moc pěkný napínavý thriller s několika perfektními scénami. 80% ()

sulimo

Na Hitchcocka slabota a Julii Andrews měli nahradit někým sympatičtějším (což není tak těžké), protože by Vám v ději vůbec nechyběla, kdyby prostě sbalila kufry a vyrazila na západ, jak jí to Paul říkal, přesto, z mého úhlu pohledu, zhýčkaného demokratickým režimem se jedná o zajímavý špionážní thriller (scéna s autobusem je vážně dobrá), i když místy dosti naivní, a navíc.......Paul Newman. ()

zette

Trochu jiny Hitchcock, jak jsme zvykli, ale porad se jedna o dobre dobove spionazni drama. Scenar je trochu naivni, ale ve sve podstate se mi to libilo. Atmosferu to ma a namet byl ve sve dobe urcite atraktivni. ()

mortak

Díky Hitchcockově režii snesitelné dvouhodinové WTF. Scénář je sice neskutečně dementní a soudruzi ze Státních Bezpečností celého východního bloku se při jeho sledování museli prohýbat smíchy. Závěrečná třetina už je spíše nechtěná komedie, zvýrazněna Hitchcokovou snahou křísit napětí z absurdních zápletek typu autobus, či divadlo. Do toho nesympatická Andrews jako zářivý prototyp americké ženy a vlastenky... Holt když si studio dupne, i Mistr musí tancovat dle jejich přání. ()

majo25

Hitchcockovka opäť so špionážnym námetom. Ten je celkom atraktíny a hlavne spočiatku funguje výborne. Východné Nemecko bolo vtedy in. Časom však sklzáva do priemeru - to keď hlavný hrdina začína utekať v cudzej krajine a všade je nabonzovaný. To sa opakuje niekoľkokrát, pričom sa pridávajú aj niektoré logické chybičky. Newman je síce ťahákom filmu, ale vedel by som si miesto neho predstaviť aj niekoho lepšieho. Film napriek dlhšej stopáži nenudí a aj kvôli kvalitnej filmárčine to nakoniec stačí na slabšie 4 hviezdy. ()

flyboyeda

Dalsi spionka zalezitost od Alfreda, Paul Newman vs Julie Andrews atd... Paul Newman predstavuje vedce, co z usa prchne do vychodniho berlina za ucelem spoluprace s jejich vedci za ucelem vyvoje jisteho svinstva, postupne se z toho vyklube slusna spionska zapletka, kdy nic neni, jak se zda, problem je ale trochu v tom, ze se mistr asi nemohl rozhodnout, jestli z toho chce mit thriller nebo komedii, chvilemi tam sazi usmevne elementy (autobus), ktere jsou sice supr, ale trosku narusuje celkovy / vysledny dojem filmu, taky mi trochu nesedela Newmanova partnerka, ale jinak docela prima film pro milovniky zanru... ()

Mol

EAST BERLIN! Paul a jeho hluboké modré oči. Jak by se člověk nemohl bavit. Nejvíc mě pobavila scéna, kde slečna asistentka dlouhou dobu přemýšlí jestli zradit americkýho orla a vlajku s hvězdy a pruhy. To bylo super. Ještě skvělejší byl snad jen pan terminator Gromek. Jeho černej koženej kabát a motorka. Po něm musely baby šílet. Jestli se to tak tedy ještě říka. Aby ho odstavili od jeho práce, tak museli použít nůž, rýč a plynovou troubu. Ultimátní Němec. ()

tatanapope

Film byl plný zajímavých zvratů , akcí a dějová linka byla celkově dobrá , ale na začátku filmu měli herci , kteří tvořili rádoby pár , tak nesympatický úvod , že jsem je až cca do půlky filmu , furt nějak nemohla strávit . Slečna na mě působila , jako žena bez kapky sebeúcty , která se svému partnerovy až nechutně vnucuje a její přítel byl tak odtažitý a arogantní , že si zkrátka reálně neumím představit , že by ti dva mohli tvořit pár . To bylo pro mě veliké mínus , které mi celkově zkazilo dojem z filmu . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

JohnSmith

No na Hitchcocka mi to moc nesedlo, nicméně slušný thriller to byl. Jen mi trochu nesedělo, že by východoněmecká policie používala Mercedesy a pár dalších věcí. ()

standsiller

Špecifické špionážne duo, ktoré nie je od počiatku stužené vzájomnou dôverou. Navyše Hitchcock využil aj svetovú situáciu s politickým podtextom a proti hlavným protagonistom postavil vysokého nepriateľa. Film obsahuje početné podtexty a okrem iného v ňom vystupuje mnoho charakterov - s tými sa podarilo do filmu skrz humorné momenty vsadiť i prvky paródie. ()