Trpaslík

(seriál)
  • angličtina Gnome (festivalový název)
Trailer

Epizody(6)

Obyčejná rodina z Nymburka. Jarda a Katka Staňkovi. Vedou spolu provaznictví v uličce u náměstí. V obchodních i rodinných strategiích se ale, slušně řečeno, dost často neshodují. Jejich patnáctiletý syn Luděk chodí do kvarty místního gymnázia, chtěl by se stát hip-hoperem, ale zatím se cítí spíš nepochopen. Dcera Janička by se zase navzdory všem ráda stala právničkou, jako její strýc Vladimír Novotný, nejobávanější nymburský právník. Vladimírova krásná žena Pavlína by něco moc ráda, ale vůbec neví, co by to mělo být. To děda Václav ví moc dobře. Má nejradši kaši, ovšem ne tu, co dělají v domově důchodců. Staňkovi, jejich příbuzní, známí a sousedé, nejsou, jak už to bývá, se svými životy docela spokojeni. Že by ale nakonec mohlo být i hůř, na to v rozhodující chvíli nikdo z nich samozřejmě nemyslí. (Česká televize)

Trailer

PollyJean

ne, že by to byl špatný nápad (ten trpaslík), ale zatím velké zklamání. Každopádně ještě jeden díl zkusím. (později) No tak dobře, tak už to dokoukám, abych zjistila, jak to pánové ukončí. Rozhodně ale jde o jejich nejslabší společný počin, jen záblesky zajímavých motivů a zábavných replik mezi hlušinou a nezdařenými pokusy o vtip. ()

zdenny

První dva díly byly super, námět jako víno. Další díly už nebyly úplně první liga, ale pořád byly poměrně zábavné. Šestý díl to celé pohřbil. Přesněji řečeno mi připadalo jakoby byla zakázka na šest dílů, jenže tvůrci se rozjeli a v tom posledním díle to prostě museli utnout. Takže to nakonec skončilo v podobném duchu jako „Létající Čestmír“ nebo „Křeček v noční košili“. V seriálu byla humorně pojata otázka menšin, tedy otázka černošská, či otázka jinakosti jako takové. Co se týče nápadu s trpaslíkem, který plní přání, to už jsme si odbyli v „Arabele“, takže uvažovat, co bych si přál já, je již bezpředmětné. Každopádně pravda je taková, že jeden trpaslík s možností splnění jednoho přání umí udělat mezilidské peklo. PS: „Ty vole, ty máš místo nosu čuráka“. ()

VanTom

Nejvíc mě nakonec chytil celkový dějový oblouk, jak se Trpaslík dostával od jedné (zdánlivě nevýznamné) postavy ke druhé, a ty svými přáními formovaly konání ústřední maloměšťácké rodinky. Protože samotný humor se zdaleka nedařil vždy (nicméně mnoho výborných hlodů mě i hlasitě rozesmálo, hlavně ty se skvělým Suchánkem) a zvláště dětské / teenagerské linky i jejich herecké výkony šustily velkou toporností. ()

Mrkvič

Tak a je konec. Konec to byl pro mě docela napínavý. Hlavně z pohledu všech těch docela zajímavých postav a možností, kdo další si bude něco přát. Ač teda poslední sobecké přání na svůj potenciál nedopadlo nijak extra dobře z pohledu zábavy. Co nejde tvůrcům upřít je štěstí na hlášky. Snad v každém díle se vypálí minimálně jedna famózní replička a většinou jich bylo i víc. Taková kukla od můry a poslat do tepláků, to se jen tak nezapomene. ()

ELBobes

Tohle se moc nepovedlo. Kouzelný trpaslík akorát vytváří podobné zmatky, jako když se otočí prstenem v Říši pohádek, a všichni se pak chovají nenormálně. Závěrečná příhoda s panem Kutlákem už byla trochu moc... Jinak na druhou stranu opět cením jak Prusinovský vybírá písničky. Když nastoupil Snoop Dogg, Eminem, Dr. Dre, Ice Cube nebo Kanye, tak jsem se docela pobavil. ()

• Trpaslík byl původně napsán pro TV Nova, ale po průtazích Novy ohledně nasazení Okresního přeboru (od r. 2010) do vysílání oba tvůrci, Jan Prušinovský a Petr Kolečko, chtěli Trpaslíka realizovat raději v České televizi. Ta jim po velkém divackém ohlasu seriálu Čtvrtá hvězda (od r. 2014), rovněž vycházející z per Prušinovského a Kolečka, vyšla vstříc a Trpaslíka od TV Nova vykoupila. (Šéfik)
  • Filmovalo se v Nymburce. Natáčelo se také v Lysé nad Labem v domově důchodců (zámek). (M.B)
  • V první epizodě seriálu je řečeno, že se táta Jarda (Michal Suchánek) kouká s dědou na fotbal. V televizi je však jasně vidět, že se dívají na hokej. (ČSFD)

Související novinky

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

České nebe se rozrostlo o další velkou hvězdu, ve věku dvaaosmdesáti let totiž zemřela jedna z nejvýraznějších postav naší kinematografie, Josef Abrhám. Oblíbený herec se poslední dobou bohužel… (více)