Trpaslík (TV seriál)

Gnome

(festivalový název)

Komedie

Česko, 2017, 3 h 57 min (Minutáž: 37–40 min)

Nápad je to náhodou výborný, jen škoda, že tahle specifická crazy sonda do ctností a neřestí maloměsta nevyužila svůj potenciál naplno. Dalo se s tím pracovat mnohem komplexněji a krutěji, Prušinovský takovou hloubkovou satiru umí. Nedotažené nebo naopak přetažené vtípky a celková řemeslná i myšlenková nedopracovanost a skečovitost spolu s evidentním nadšením, které z toho čiší, navozují domněnku, že jde spíš o chytré cvičení bez větších ambicí, o nezávaznou bokovku, uvolnění mysli přetékající nápady prosttřednictvím nízkonákladového média, o chytrou hrátku s pokleslým žánrem. Asi jako když si malíř při ranní kávě pokreslí noviny a pak se mu to zalíbí, pokračuje v tom pár dní a výsledek pošle jako sérii stripů do Dikobrazu. Vůbec nic proti. Jen se o to víc těším, na čem velkém přitom Prušinovský pracuje doopravdy. *~(19.5.2017)

Asi u žádného seriálu z poslední doby jsem neměl díky reklamním spotům takové předsudky a nebýt svého kamaráda, nikdy bych se na něj nekouknul. Což uznávám by asi byla škoda. Paradoxně právě téma předsudků je jedním z těch, co se seriál snaží postihnout. Celkově je to dost slušná společenská satira, o lidském sobectví. Ovšem jinak to můj šálek kávy není. Vadil mi hlavně dost přehnaný rozsah vulgarit. Podle mě to daný seriál v očích minimálně některých lidí degraduje. Sám jsem se musel dost prát, aby ve finále v mém hodnocení převládly ty aspekty pozitivní, co jsem uvedl, nad tímto pro mě dost podstatným negativem. Zvláště když dnešní díl se Zombie mě přišel už fakt poněkud silná káva. Takže ty tři hvězdičky jsou ve finále za mě hodně s odřenýma ušima....(6.2.2017)

My kind of crazy. Nevím kolik toho ze seriálu bylo myšleno vážně, ale má to skvělou rovnováhu absurdních situací, dobře vykreslených postav a neúmyslně komických situací. Velký rozpočet a kvalitní scénář ruku v ruce pomáhají skvěle vykreslit dopady přání, nulová snaha o přístupnost dětem zase dává volný průchod hláškám.(29.1.2017)

Rozhodně nic odsouzeníhodnýho, ale pro mě je to předevšim seriál plnej rozporů - na jednu stranu tam jsou skvělý momenty, na druhou stranu mě zaráží alarmující počet těch trapnejch nebo prvoplánovejch; jsou tam skvěle napsaný a zahraný role (Suchánek s manželkou, Hofmann s přítelkyní, děda Abrhám...), na druhou stranu je tam podivuhodně moc špatnejch herců (spousta hysterickejch a přehrávajících dospělecjh /např. učitelka lesba/, kromě nich ale v podstatě všichni dětský herci, až na výjimku Janičku a možná tu Luďkovu přítelkyni) i rolí, který nejsou zajímavý vlastně ničim jinym než jen tim svym prvotnim účelem (např. Luděk a ta jeho fyzická proměna); je tam spousta zajímavejch nápadů, ale na každej z nich připadaj dva kanálně třeskutý frky, který asi maj jít na ruku masám a ve výsledku tak dokážou celou scénu poslat do hajzlu. Za mě to rozhodně průser neni, ale dopadnout to (s tim samym námětem, s těma samejma -u nás už mnohokrát porvěřenejma- tvůrcema) mohlo mnohem líp, a na takový (žánrově podobný) Kosmo nebo Čtvrtou hvězdu to prostě nemá. Mezi 2* a 3*.(21.3.2017)

A mě to teda bavilo. Gagů je tady hromada, většina je povedená a když zrovna nějakej ne, tak prostě během chvilky přijde další. Super je, kolik je tady skvělých herců i ve vedlejších rolí - Abrhám jako polodementní děda, Nárožný jako bojovník s hovny pan Kutlák a takhle by se dalo pokračovat docela dlouho. První díl, kde se kluk promění na černocha, až tak silnej není, ale třeba přání s nosem je naprosto geniální. Tím, že to má jenom šest dílů, to neztrácí tempo a údernost. Celkově výbornej seriálovej počin.(16.2.2019)

• - Luděk Staněk v seriálu slaví 15. narozeniny, dle průkazky, kterou předkládá policii, je tedy v seriálu toho dne 2. 6. 2016. Ten den otec (Michal Suchánek) sleduje hokejový zápas Litvínov - Třinec, ovšem tou dobou už se hokejová utkání extraligy (playoff) nehrají, jde zřejmě o rok staré finále Litvínov - Třinec, které se hrálo 15. 4. 2015 a Litvínov prohrál 0:1 (Georgius.Qui)

• - První verzi scénáře napsali Jan Prušinovský a Petr Kolečko krátce po dotočení seriálu Okresní přebor (od r. 2010) a tehdejší koncept počítal s tím, že všichni dospělí se promění v děti. Až při psaní druhé verze scénáře, již těsně před realizací v České televizi, vznikla současná podoba Trpaslíka. (Šéfik)

• - Vyzváněcí melodie, kterou má na mobilním telefonu Petr Šoural (Martin E. Kyšperský) je úvodní melodií seriálu Hra o trůny (od r. 2011). (Nathaniell)