Trpaslík (TV seriál)

Gnome

(festivalový název)

Komedie

Česko, 2016 - 2017, 3 h 57 min (Minutáž: 6x40 min)

Trpaslík měl sice parádní námět, ale scénář pro mě bohužel všechno zabil! Moc se mi líbí, že se Česká televize pouští do podobných námětů. Z Neviditelných jsem byla naprosto nadšená, ale Trpaslík se bohužel prostě nepovedl. Tímto bych ale ráda poprosila Českou televizi, aby se nevzdávala. Čím víc podobných námětů, tím líp! Je pravda, že už mě stokrát omílané náměty opravdu nebaví ... Nejdřív jsem chtěla seriálu ponechat dvě hvězdičky, které si u mě držel po celou dobu vysílání, ale nakonec jsem přece jenom přivřela očko a jednu hvězdičku přidala ... Už jen proto, že se zase pustili do něčeho jiného. Každopádně ale jak už jsem zmiňovala, scénář mě velmi zklamal. První díl jsem doslova "nenáviděla" a hodně jsem se přemáhala, abych se dokázala podívat na zbytek seriálu. Snad jen díky občasným skvělým hláškám jsem to s Trpaslíkem vydržela až do konce ... Nejen, že se tvůrci ČT velmi rádi drží nefunkčních rodin a neuvěřitelně nevychovaných potomků, ale taky dětské herecké obsazení bylo opravdu příšerné. Kromě Jakuba Šorma, který opravdu exceloval, se mezi těmito začínajícími herci nedalo najít kousku hereckého talentu ... Opravdu škoda takového námětu, myslím, že Prušinovský má opravu na víc než průměrný seriál ...(6.2.2017)

Milé překvapení od českých ručiček. Dobře propracovaný seriál, který je opravdu vtipný a hlavně promyšlený každým coulem a využívá skutečných lokací Nymburka, díky čemuž mě to navnadilo se sem někdy podívat. Líbila se mi propojenost postav, kde každá má na začátku, nebo až ke konci nějaké důležité postavení v příběhu.(8.6.2017)

Není to žádný velký průser- herci jsou v pohodě, občas vtipné, občas ale i trapné. Na konci se dočkáme i nějakého myšlenkového poselství. Přesto to chtělo trochu víc propracovat. Zdá se mi to zbytečně narychlo spíchnuté, i když jako námět by to vůbec nemuselo být špatné. Bylo by zajímavé sledovat jak trpaslík, co plní jen jedno přání , rozloží ospalé městečko. Takhle jen obyčejný televizní průměr. 60%(18.2.2017)

• ondrula

Několikrát jsem si musel ověřit, že scénář psal opravdu Prušinovský, protože u takhle zjebaného díla je to vážně k neuvěření. Přitroublý sci-fi snímek o trpaslíkovi, co splní každé přání, působí jako nepovedená variace na Létajícího Čestmíra, ale je to spíš jen taková přihlouplá ubohost. K pocitu nekoukatelnosti přispívají především herecké výkony dětí, kterým je věnován až absurdně velký prostor, a jejich repliky zní asi tak přirozeně, jako kdyby je četly ze slabikáře. Některé dospělé postavy jsou krajně nevěrohodné, a i když se jedná o pohádku pro dospělé, nepůsobí to moc sympaticky (senilní profesor, co setrvale šlape do hovna, advokátní koncipient, který se chce zabít, školní knihovník, který sežral všecku moudrost světa aj.). Jako vždy je prostředí školy vyobrazeno velmi karikovaně a v naprostém rozporu s tím, jak vypadá ve skutečnosti. Zarážející je v seriálu obrovské množství vulgarismů a obscénních gest, které je celkem bez rozpaků vysíláno v České televizi. Nejvíc jsem asi ocenil herecký výkon Michala Suchánka, který znovu a znovu dokazuje, že má talent i pro dramatické výstupy a ne jen pro role tajtrdlíků.(16.1.2017)

,,MÁTE JEDNO PŘÁNÍ...“ /// Co díl, to přání měnící život. A jelikož je člověk tvor sobecký a hamižný, měl by trpět! V tomhle směru není tvůrcům co vytknout, protože lidi a jejich vlastnosti se dostávaj možnost projevit v plný parádě. Sobectví, závist, chamtivost…, to všechno zábavnou formou… (nejlepší je to dilema s čurákem. To nasere…). Fór je v tom, že se vlastně nesmějeme postavám, ale sami sobě. Námět je suprovej, bohužel utopenej ve zbytečnostech. Mohl to bejt parádní celovečerák. Takhle vznikl „jen“ lehce nadprůměrnej seriál. (A co ty? Jaký máš přání?) /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu se dozvědět něco vo sobě. 2.) Mám jedno přání... /// PŘÍBĚH *** HUMOR *(25.6.2017)

• - Jan Prušinovský přišel s pohádkovým námětem Trpaslíka, jelikož mu dle jeho slov velmi chybí hravý svět Miloše Macourka v současné české televizní i filmové tvorbě. (Šéfik)

• - V pokoji Petra Šourala (Martin E. Kyšperský) je několik odkazů na komiksové hrdiny: Plakát Hellboy, puzzle Spiderman a plastová verze štítu z filmu Kapitán Amerika (1990), který hodí Šoural přesně jeho stylem po Vladimíru Novotném (Martin Hofmann). (Nathaniell)

• - Výběr lokace Nymburka, kde se Trpaslík natáčel, byl víceméně náhodný. Sám režisér Prušinovský to vysvětlil následovně: "Asi rok před natáčením jsem jel náhodou do Nymburka. Nebylo to nijak cílené. Měl jsem nějakou časovou proluku a toulal jsem se po městě. Tak nějak jsem si představoval místo, kde se příběh Trpaslíka odehrává. To samé bylo i u Kober a užovek (2015). To jsem se také jednou omylem toulal po Kralupech." (MTHRFCKR)