Trpaslík (TV seriál)

Gnome

(festivalový název)

Komedie

Česko, 2016 - 2017, 3 h 57 min (Minutáž: 6x40 min)

• Adam Bernau

Na další KoPr jsem se pochopitelně těšil a jediné, čeho jsem se bál, byl Suchánek místo Vetchého. Nakonec jsem rád, že tam ten Vetchý není. Základní plán (včetně dílčích motivů) dobrý, scénář i jeho režijní zpracování tragické.Trpaslík sice představuje nejvěrohodnější spikleneckou teorii dějin lidstva, s jakou jsem se dosud setkal, splněná přání a jejich následky její předpoklady potvrzují a už proto by mě po dvou viděných dílech (2+3) opravdu zajímalo, jak se to vyvine dál, jenže bych musel přečkat dalších nestravitelně trapných 3x40 minut slabomyslné nesatiry a to po mně nikdo nemůže chtít. Do zjištění, že posledním známým držitelem trpaslíka byl dr. Edv. Beneš, jsem vkládal jisté naděje, rozuzlení tohoto motivu však jen potvrdilo celkovou bezradnost a školáckost.(18.1.2017)

Obrovské překvapení. K prvnímu dílu jsem přistupoval dost skepticky, celé mi to přišlo jaksi podivné a velmi zvláštní... ale pak se to stalo. Luděk se změnil na negra, na scénu vkráčel geniální Martin Hofman a už to jelo. Objevil se seriál, který mě začal bavit a který je díl od dílu lepší. Geniální humor, kotel hlášek (hlavně excelující Michal "dokud jseš černej, tak jsem pro tebe pan Staněk" Suchánek, již zmíněný Hofman a neskutečný Josef "bude kaše?" Abrhám). Dětští herci jsou skvělí, situační komika je naprosto perfektní a děj skvěle graduje a velice pozitivní na tom je to, že se to celé odehrává v jednom týdnu. Po Kosmu další výborný český sitcom a po Nádraží a Bohémě další zajímavý a kvalitní domácí projekt. Mám z tvorby ČT velikou radost a doufám, že jí to vydrží. A pak, že štít Kapitána Ameriky nic neumí. Trpaslik! 90%. Sobotní finále bylo naprosto dokonalé, takhle skvěle jsem se dlouho nebavil. Díky za tenhle seriál.(25.1.2017)

• ondrula

Několikrát jsem si musel ověřit, že scénář psal opravdu Prušinovský, protože u takhle zjebaného díla je to vážně k neuvěření. Přitroublý sci-fi snímek o trpaslíkovi, co splní každé přání, působí jako nepovedená variace na Létajícího Čestmíra, ale je to spíš jen taková přihlouplá ubohost. K pocitu nekoukatelnosti přispívají především herecké výkony dětí, kterým je věnován až absurdně velký prostor, a jejich repliky zní asi tak přirozeně, jako kdyby je četly ze slabikáře. Některé dospělé postavy jsou krajně nevěrohodné, a i když se jedná o pohádku pro dospělé, nepůsobí to moc sympaticky (senilní profesor, co setrvale šlape do hovna, advokátní koncipient, který se chce zabít, školní knihovník, který sežral všecku moudrost světa aj.). Jako vždy je prostředí školy vyobrazeno velmi karikovaně a v naprostém rozporu s tím, jak vypadá ve skutečnosti. Zarážející je v seriálu obrovské množství vulgarismů a obscénních gest, které je celkem bez rozpaků vysíláno v České televizi. Nejvíc jsem asi ocenil herecký výkon Michala Suchánka, který znovu a znovu dokazuje, že má talent i pro dramatické výstupy a ne jen pro role tajtrdlíků.(16.1.2017)

Inu, ČT slovy svého ředitele Petra Dvořáka láká mladé lidi k obrazovkám. Bylo to tuším v Událostech. Pan ředitel a jeho podřízení mají asi pocit, že mladí by měli opustit hostinské lokály a feťácké diskotéky, přestat mluvit sprostě a přilepit své frňáky k obrazovkám. Je to krásná myšlenka, ale utopistická. Především proto, že teenageři mají své PC se sociálními sítěmi a na telku svého fotra budou kašlat vždycky, i když tam pracovníci ČT nacpou tu slovy a dialogy vulgární komedii, jako je TRPASLÍK. Jo, je to sice plytká hovadina s diváckým nadhledem zábavná, ale i když je především o teenagerech, neměla by být pro ně. Byla zařazena v časovém rozvrhu na 21. hodinu, což je čas, kdy tato ještě duševně nezralá populace člověka nespí ve svých peleších a pokud se na TRPASLÍKA dívá, nasává vulgární slova za přítomnosti svých rodičů a světe div se, dokonce legálně z televizní obrazovky. Proto ODSUZUJI VEDENÍ ČT za nezodpovědný přístup ke své tvorbě. FUJ PANE DVOŘÁKU. Národ se stává bezohledným a vulgárním i přičiněním ČT.(7.2.2017)

Létající Čestmír pro dospělé. V zatuchlých kancelářích České televize konečně dostala zelenou odvaha a vznikl, narozdíl od bezzubého Kosma, opravdu adresný satirický seriál. Cítím tam něco z opravdovosti Toniho Erdmanna ve snaze popsat Achillovy paty životů současných Čechů a Češek. Od dob legendární Macourkovsko - Vorlíčkovské éry je to poprvé, co v České televizi vybuchl v hlavách tvůrců gejzír imaginace a ta se v nezředěné podobě dostala až na televizní obrazovku. Díky za ni. PS: Hudební složka zaslouží absolutorium...(19.1.2017)

• - V pokoji Petra Šourala (Martin E. Kyšperský) je několik odkazů na komiksové hrdiny: Plakát Hellboy, puzzle Spiderman a plastová verze štítu z filmu Kapitán Amerika (1990), který hodí Šoural přesně jeho stylem po Vladimíru Novotném (Martin Hofmann). (Nathaniell)

• - Kromě toho, že byl Trpaslík vůbec prvním seriálem České televize, jenž měl premiéru v iVysílání, si z hlediska seriálů ČT připsal další prvenství; konkrétně byl první seriál, jenž bylo možno v iVysílání sledovat ve Full HD rozlišení 1080p. (Šéfik)

• - Seriál se natáčel ve městě Nymburk, ovšem domov důchodců, kde žije Luďkův dědeček (Josef Abrhám), se natáčel na zámku v Lysé nad Labem, ve kterém skutečně domov důchodců je. Interiér Luďkova gymnázia představuje přilehlá základní škola Komenského. Díky vypsanému konkurzu se v seriálu objeví množství obyvatel Nymburka. (sarianna)