Dozvědět se pravdu znamená navždy ztratit iluze. Mladá novinářka Marta najde na Nový rok v předzahrádce hlavu svého bratra, zabalenou v igelitové tašce. Strašlivý nález ji vtáhne do příběhu, ve kterém se mocní představitelé státu neštítí žádného zločinu, jen aby si upevnili pozici neomezených vládců. První rok mladé slovenské republiky je důvodem oslavy pro řadu lidí – například krále podsvětí Efendiho nebo pro Prezidenta. Jen Předseda nemá důvod se radovat. Kdysi pomohl do funkce Prezidentovi, jenže ten teď odmítne jmenovat ministrem Předsedova syna. Jak tedy hlavu státu přinutit, aby poslouchala? O několik měsíců později Prezidentova syna za bílého dne zmlátí organizovaná skupina útočníků a odvleče jej do zahraničí… Slovenský film režisérky Mariany Čengel-Solčanské je politickým thrillerem, natočeným podle skutečných událostí, jež v polovině 90. let otřásly republikou a jež mají dodnes neblahý vliv na slovenskou společnost i tamní politickou scénu. (Česká televize)

MatoFILM

Nie, stále nevieme natočiť kvalitný (politický) thriller. Únos zapadá do škatuľky spolu s minuloročným Červeným kapitánom. Oba filmy neskrývajú ambície, vizuálne sa už nemajú za čo hanbiť, no zlyhávajú v scenári a réžii. Najväčším plusom Únosu je práve ambícia zaťať do živého. Podarilo sa mu rozprúdiť spoločenskú diskusiu, čo je určite dobre. Kameňom úrazu je však Solčanskej prístup, ktorá sa nevie rozhodnúť či točí hraný dokument alebo hraný film podľa skutočných udalostí. Únos preto pôsobí kostrbato, zlyháva hlavne v postavách a ich vzťahoch, rovnako v dialógoch a hereckých prejavoch. Niečo je dobré, niečo horšie - občas až trápne. Únos nie je revolúciou v slovenskom filme, skôr ďalším krokom na ceste k cieľu. A to sa počíta. ()

Angelino

Jednu hviezdičku pridávam za tému, pretože mi príde neskutočne dôležitá. A aj dobre načasovaná, keďže film bol dokončený v čase boja za zrušenie amnestií na celý prípad. Za to načasovanie asi pridávam druhú hviezdičku. Pretože ten námet ponúkal výborné možnosti. Ale učíme sa a teším sa že film pritiahol toľko mladých ľudí do kina. ()

Cement73

Film, ktorý tento ochrápaný národ potreboval už dávno. Normálnemu človeku sa musí urobiť nevoľno, keď si uvedomí, čo sa tu vlastne vtedy dialo. Dobre urobená temná atmosféra slušne korešpondovala s dejom. Celkovo silný Slovenský nadpriemer. A to si nás po filme odchytila reportérka Českého rozhlasu, že " Jak se nám to líbilo" a " jaké máme pocity".... tak som jej to povedal :))) ()

Santino7

Nič moc. Taký bol môj prvý dojem bezprostredne po dopozeraní. Nechápte ma zle, nie som ignorant - chápem, že tento film má svoju nespornú váhu (minimálne v tom, že sa tvorcovia nebáli "zahryznúť" do takejto témy, čo sa im pri návštevnosti a diváckom ohlase následne i vrátilo), to akiste áno, avšak čo sa týka formálnej stránky, skutočne to nie je nič svetoborné. Tým nemyslím, že by to bolo zlé, vôbec nie, kvalitatívne to poľahky prevýši veľkú väčšinu ostatných slovenských filmov (čo - priznajme si - nie je zas tak ťažké), avšak predsalen, ak vezmem do úvahy propagáciu filmu a prvotný ohlas naň (nakoľko ja som sa ku kino projekcii dostal až o čosi neskôr, keď už snímka mala najväčší "boom" za sebou), očakával som ozaj o čosi viac. Potýkalo sa to s tými istými problémami a nedostatkami ako takmer každý domáci film, zachádzať do podrobností snáď ani nie je treba (šablónovitosť, lacný "televízny" vizuál, v istých momentoch zlé ozvučenie, nie vždy šťastná kamera atď. - ale chápem, domáce rozpočty sú značne obmedzené), obsahovo som taktiež dúfal v čosi viac (vznikol z toho vcelku "miš-maš", na ktorý ak natrafí zahraničný divák bez akýchkoľvek znalostí reálnych súvislostí, nemá šancu plne pochopiť, o čo sa jedná), nuž a herecké obsadenie? V tomto ohľade ma príjemne zaskočil jeden jediný článok - Milan Ondrík, ktorému podobné typy postáv dokonale pasujú, a ostatných zúčastnených svojim herectvom tentoraz prevýšil minimálne tak o dve triedy. Čo ma ešte tak akosi pobavilo (nie v dobrom slova zmysle), to bolo zobrazenie miestnych mafiánov, ktoré mi prišlo celkovo akési komické, nedôrazné, málo realistické, nuž a celkovo tak trochu na smiech. No skrátka čakal som, že tie roky deväťdesiate tvorcovia zachytia o čosi brutálnejšie aspoň prostredníctvom oných mafiánskych kruhov (a nie strojené dialógy od hercov, ktorým postavy mafiánskych bossov jednak na základe typológie absolútne neveríte, a navyše s menami ako Kulifaj či Efendi, ktoré už len keď zaznejú, akýkoľvek čo i len náznak serióznosti ide bokom). Na záver snáď už len zopakujem to, čo som už raz napísal - cením si odvahu tvorcov zabŕdnuť do niečoho takéhoto, už bolo načase. Taktiež ma príjemne prekvapil divácky záujem a najmä akási "osveta" pre mladšie ročníky, ktoré aspoň touto cestou získajú vedomosti o tom, čo sa tu (nie zas až tak dávno) reálne dialo. 60% ()

mira007

Velkolepé odvážné téma zpracované průměrně z důvodů dvou věcí 1) pokud člověk nezná skutečnou historii devadesátek na Slovensku okolo onoho únosu, tak se ztratí 2) způsob vyprávění je na začátku nepřehledný kdo, co, jak ? . Ale co naplat tenhle film svým tématem přesahuje čistě filmové hranice ale zasahuje reálný svět ( snaha o vyšetření, anulace milostí...) a to je něco, co se v českém filmu nepodařilo ( snad krom Šmejdů). Tenhle film si zapamatuju, protože: 1) výběr tématu 2) solidní technická stránka filmu 3) herecké výkony 4) Rebeka Poláková ( myslím, že scéna se znásilněním byla nadbytečná, ale aspoň se člověk mrkl na pěkná prsa) 5) hodně mrazivě na mne zapůsobila už úvodní řeč Ingrid Timkové 6) Tomáš Hanák ještě hraje? ()

Viburnus

Na film se mi koukalo velice těžko kvůli příšernému ozvučení. Veškerý zvuk zní jako v sudu nebo pod vodou, a to se nedá vydržet pět minut, natož hodinu a půl. Aspoň, že byla možnost zapnout titulky, ale stejně to zážitek dost znepříjemnilo :/ ()

Marys

Zaujímavý slovenský film na zamyslenie. Napínavý, drsný, nepríjemný, nad ktorým len rozmýšľame, ako ho tvorcovia ukončia. V súčasnosti aj veľmi aktuálny. Filmársky strop nedosiahol, no posolstvo, ktoré v sebe nesie mu dodáva auru nedotknuteľnosti. ()

Jiu

Nebudem hodnotiť z morálneho a historického hľadiska, ale čisto filmový zážitok. Kým som šiel do kina, schválne som ignoroval články a recenzie, chcel som si spraviť nezaujatý názor. Únos nie je vôbec dobrý film. Je jedno veľké WTF a príklad totálne nezvládnutej réžie. Čengel-Solčanská sa neunúva nič vysvetliť strieľa na vás scénu za scénou ako z guľometu a úplne ako rozprávač zlyháva. Postavy nemajú žiadnu hĺbku ani minulosť, divák nechápe motiváciu ich konania. Objavia sa na scéne na tri minúty, kde rýchlo vysypú pár viet a nasleduje strih. Je to ako hraný dokument, ktorému chýba komentár a človek neznalý histórie sa okamžite stratí. Zúfalo chýba hlbšie vysvetlenie, režisérka umelo naťahuje čas zbytočnými scénami (mafián na plavárni, Litmanová) miesto toho, aby nám ukázala samotný únos, tragédiu matky, či nešťastie otca. Dúfam, že v budúcnosti príde k lepšiemu sfilmovaniu tejto epizódy slovenských dejín, lebo toto je fail. ()

kamil.i

Nebojím sa povedať, že Únos je jeden z najdôležitejších slovenských filmov po 89tom. Vynikajúca práca všetkých aktérov a hlavne scenár plný uveriteľných replík, ktorý umne prepojil udalosti rokov nedávnych. ()

majec4

Strasne slabe. Miestami nepozeratelne. Dve davam za odvahu natocit to a podpisat sa pod takyto brak. Necakal som, ze to bude objektivne, kedze je evidentne, ze film sluzil len ako PR k teme amnestii, ktore sa tento rok u nas riesili. Z tohto hladiska si to ani tie dve hviezdy nezasluzi, ale tak okolo polnoci som uz aj daleko horsie filmy dopozeral. Nechapem ako moze byt toto uspesny film. Aspon teda podla medii to bolo uspesne. Asi mam inu predstavu o uspesnom filme, ktory riesi tak citlivu temu. A este jedna vec, preco preboha Kramar? Keby tam obsadia niekoho, kto sa aspon stavbou tela podoba Meciarovi. Popracovat na jeho prejave, pohyboch, aby sa viac priblizil predlohe a nemam problem dat o hviezdu viac. Uz len touto mega chybou si ma tento film totalne neziskal. ()

toi-toi

Film neskutočne dôležitý svojou témou. Zároveň bol mohol byť solídnym zrdkadlom 90. rokov. Keby len nebol tak hlúpy, tak strašne hlúpy.. ()

warrenur

Kedze som sa o vtedajsie dianie zaujimal a dost toho precital, myslim, ze som si film uzil viac. Avsak stale len priemer, zvlast co sa tyka filmarciny a tempa. Film mal svoje silne momenty. Najlepsi vykon, za mna jednoznacne "precedova okuliarnata prava ruka". Inak herci nic moc. Pisane v kontexte s aktualnou situaciou u nas na Slovensku, ked zrejme kaviaren, krcma i domacnosti ziju len amnestiami. Nahoda? :) Skoda, ze sa nepise a zabuda na palcivejsie a bytostne sa nas dotykajuce problemy. Cim netvrdim, ze tato tema je mensim problemom, zial, do uzadia vytlacila tie podstatnejsie. ()

Jason.Cruger

Film na objednávku, pojednávajúci "aktuálne" dianie vo mne zanechal minimálny odkaz. Dej bol jasný, dokonca až mrazivo - uvedomujúc si že sa skutočnosti vážne stali, ALE spracovanie technické okolo filmu zlyhali. Strih a kamera boli pre mňa utrpenie, herecké výkony sa niektoré dali pekne sledovať ale prúd filmu nemal harmonický priebeh. Aspoň že má príbeh. Slovensko sa stále snaží ale ešte bude musieť vyrásť aby vznikol vážne dobrý moderný Slovenský film ! P.S : Amnesie zrušené nebudú samozrejme, ale aspoň sa časť ľudí spojila pre nejakú vec. ()

tomo41

Keď si štátna moc dovolí uniesť prezidentovi syna, tak čo potom urobia mne!?" Spoločenský prínos a hodnota tohto filmu sú neodškriepiteľné, no ak sa naň pozrieme čiste ako na film, tak je to prúser za prúserom. Veľmi chaoticky natočené so zbytočnou dejovou linkou matky, ťažko uveriteľnou postavou hlavnej hrdinky (hoci dobre zahranou, no keď to je nahovno napísané, tak to proste nestačí..). Už sme preč z doby, kedy sme nad dejom radšej zavreli oči a povedali sme si, že aspoň kamera, strih a postprodukcia sú dobré a tak aj film sa nejak dal. Na Únos sú vyššie (teda aspoň priemerné) kritériá a tie žiaľ nespĺňa. Jediné, čo vyslovene potešilo bol Milan Ondrík. ()

matthew.17

Ako dokrutky do dokumentu by to obstálo, ako plnohodnoté dramatické dielo bohužial nie. Obrovské časové skoky, k žiadnej postave sa nedá urobiť si vzťah (silné veci ako záverečné znásilnenie, výbuch auta či plačúca matka vás nechajú absolúte chladnými hoci to prežívajú postavy ktorým by ste od začiatku mali fandiť) Film sa drží celý čas v jednom temporytme, plytvá vynikajúcimi hercami (HARTL, HERIBAN, ONDRÍK) dáva veľa priestoru nevynikajúcim nehercom (Plevčík) a vlastne na konci už chcete aby to skončilo... Hrozne som sa tešil, dúfal som, že po filmoch ako Eva Nová a Kandidát už nebudeme robiť kroky späť.... Naposledy som bol takto nasratý pri Agáve. Podobný princíp - fillm natrieskaný fantastickými hercami, bravúrna kamera, super trailer ale scenár a réžia odpad. Škoda :/ ()

Ivua

Až na tie defektné syntaktické konštrukcie v dialógoch, ktorých funkciu v danej komunikačnej sfére síce chápem, no osobne mi to aj tak dosť reže uši (veď minimálne z úst novinárky by niekedy nebolo odveci počuť aj trochu zmysluplnejšiu vetu, nie? - ale za to plus za nešetrenie vulgarizmami, bez nich by sa to až tak realisticky určite nejavilo..) až prekvapivo dobré spracovanie ešte lepšieho námetu. Kamera a strih super, aj keď tam boli (pre mňa) celkom okaté filmové chybičky, nie však nič neodpustiteľné.. a plus aj za menej známych (pre mňa teda väčšinou úplne neznámych) slovenských hercov. ()