Epizody(13)

Mladý, přesto již svými moderními vyšetřovatelskými metodami a úspěchy proslavený detektiv Jánoš Marton (Ján Koleník) z Pešti přijíždí na zámek Betliar řešit tajemnou brutální vraždu služky. Na Gemeru jej vítá místní rázný strážmistr Vilém Černý (Stanislav Majer), kterému přítomnost až příliš sebevědomého vyšetřovatele z Pešti v jeho rajónu, a povinnost s ním spolupracovat není vůbec po chuti… A zdá se, že Martonův pobyt nevyhovuje ani místním, k technickým novinkám nedůvěřivým obyvatelům, kteří před vědou upřednostňují víru v magii a pověry; vyšetřovatelova přítomnost je trnem v oku i obyvatelům zámku – mocné šlechtické rodině Wisniewskych, ve které má každý své tajemství… Jak se ukazuje, vražda služky není zdaleka natolik jednoduchá, jak by si vyšetřovatelé přáli; navíc to není ani jediné zvláštní úmrtí mladé ženy v této oblasti… Marton s Černým tedy stojí před nelehkou výzvou – překonat vzájemné nesympatie a spolu pátrat po zvráceném pachateli, kterým je podle vesnických povídaček nadpřirozený „Démon“… A podle Martonovy teorie první sériový vrah v dějinách Uherska.
Vyšetřovatelům při práci asistují dva Černého podřízení – místní četníci Nahálka a Ondrík (Martin Nahálka, Milan Ondrík). Ti díky své lenosti, nebo jindy naopak přílišné horlivosti a především nedostatečné inteligenci, pokazí, co mohou… Ale při řešení menších kriminálních případů (inspirovaných skutečnými historickými událostmi) se občas i na ně usměje štěstí. Zlo na Betliaru ale nespí, mrtvol přibývá a Marton musí udělat vše pro to, aby zabránil dalším bestiálním vraždám… Vyšetřování mu ale komplikují sympatie ke krásné šlechtičně Júlii (Danica Matušová), odměřenost její upjaté matky – hraběnky (Anikó Varga) i nevyspytatelné chování jejího otce, extravagantního hraběte Wisniewskeho (Lukasz Kos). Podaří se Martonovi odhalit „Démona“ dřív, než si přijde i pro něj?! (TV Prima)

argo.smile odpad!

Dalsi preslap. Na co sa to Kolenik hra? Zeby Sherlock krizeny s Poirotom... Dialogy trapne, herecke umenie sa uplne stratilo a dialogy su zazivnejsie v komiksoch ako tu. Zapletka trapna ako vsetko ostatne ()

staki odpad!

Serial by vypadal i zajimave, ale divat se pul dilu na pitomce policajty se mi fakt nechce. Vubec nechapu, k cemu tam jsou. Proc to nemuze byt seriozni historicke drama? ()

tosastava odpad!

Myslím že by už mohol vzniknúť nový pojem,Slovenská odpadová(filmová) tvorba. Posledných 15 rokov sa u nás ešte nenatočilo niečo, čo by stálo za pomenovanie filmová tvorba. Tieto hnusné TV sračky sa bohužiaľ točia vďaka TV "intelektuálom" s vkusom štamgasta piatej cenovej skupiny,ktorí tvoria najväčšiu základňu vďačných konzumentov týchto TV fekalii ()

Satoshi

Pôvodne som chcel dať iba 4 hviezdy, pretože mi niektoré veci na seriáli vadia. Žandári mi tu veľmi prekážajú, respektíve réžia týchto scén keď zrazu z vážnej scény prejdeme na humornú a zase do vážnej a ten humor v tejto primitívnej forme sa mi sem absolútne nehodí. No musím povedať že výprava je neskutočná a je ro naozaj veľký krok pre slovenskú kinematografiu . Miestami aj zabúdam že pozerám seriál a nie film . Herecké výkony niektoré slabšie ale napriek tomu dávam 5 hviezd za naozaj originálny kúsok ktorý sa konečne vzďaľuje od trápnej produkcie. ()

Le6n

Prvé upútavky zaujali a tešil som sa na KONEČNE slovenskú nepanelákovú, nesusedskoprípadovú, nečervenovínovú produkciu. V kontexte s množstvom seriálov, ktoré produkuje vedľajšia čeká republika (vo veľmi pestrej žánrovej aj kvalitatívnej skladbe) som dúfal, že 1890 bude minimálne na úrovni Četníkov z Luhačovic. Mýlil som sa. Hneď úvodné scény, ktoré sa u oboch spomínaných seriálov odohrávajú vlakovej stanici, ukázali priepastné rozdiely v ponímaní. U četníkov vidíme obraz ako vystrihnutý zo starých pohľadníc - stanica, historická mašinka v kúdole pary, historické kostýmy, proste poctivá filmová atmosféra zašlých dní. U slovenského historicko-detektívneho počinu to naopak zaváňa hovienkom zabaleným do rádoby moderného obalu s historickou potlačou. Marton vystupuje zadnými dverami z akéhosi domčeka, ktorý má predstavovať stanicu a odchádza smerom k lesu. Aby sme mali pocit, že sme na historickej stanici, pustíme trochu digitálneho dymu, ktorý nedáva žiadny zmysel, pretože, ak uveríme, že domček je stanicou, tak Marton vystupoval smerom od perónu, takže koľajnice, perón a pomyselný vláčik s dymom by mali byt na opačnej strane domčeka. Slovenskí tvorcovia mi isto odpustia, že som prvý diel tohoto dizajnového minidielka odtrpel a ďalší už nepustil. Interiéry a exteriéry Betliarskeho kaštieľa sú iste lákadlom pre mnohých (za to tá jedna hviezda), no herecké výkony, nejednoznačnosť žánru (Jakubiskovej Bathoryčke všetci vyčítali vtipné a odľahčujúce vsuvky s mníchmi, ale betliarska žandárska hliadka s IQ na úrovni dementného hojdacieho koňa je tu doslova urážajúca), celková rozťahanosť a onen navoňaný dizajnový vizuál bez trošky historickej patiny mi prehodil výhybku a neumožnil hodnotiť inak. Ak som niekde čítal, že slovenská kinematografia je na vzostupe (lebo 1890 a Cuky & Luky), tak asi žijem v úplne inom svete. ()

Rhea

Hmm, co vlastně napsat... Na seriál jsem se dívala proto, že Betliar znám a rovněž jeho okolí, protože odsud pochází rodina mého přítele a mnohokrát jsem tam byla (v "Tiesňave" jsem byla i na túře). A také proto (přiznávám se bez mučení k této primitivní pohnutce založené na fyzické přitažlivosti), že se mi líbí herec Koleník. No a možná také proto, že mám celkem ráda kostýmovky. Začátek vypadal docela slibně, ještě asi další 3 nebo 4 díly jsem byla ochotna to považovat v rámci seriálové tvorby (kvůli Koleníkovi jsem totiž viděla i několik dílů Paneláku...) za celkem slušnou věc, i když mě tam děsně iritovala linie těch četníků. Bohužel nyní, v předvečer finále, musím napsat, že k odpadu to má dost blízko a v mých očích to od něj zachraňuje povedená výprava, celkem neokoukané tváře a ne úplně rutinní námět. Jinak je to velmi smutná podívaná. Detektiv, co si chtěl hrát na Hercula Poirota nebo Sherlocka, který vlastně na nic nepřišel (teda na nic více než průměrny televizní divák). A soudíc dle upoutávky na poslední díl by určitě hledal Démona z Tiesňavy dodnes, kdyby náhodou nenašli důkaz ve vrahově pokoji. Čekala jsem prostě více sofistikovanou detektivku, kde nebude v hlavní roli náhoda. Jelikož detektivka je nosné téma, celé se to tím pádem rozpadá. Je to rozvláčné, podezření se velmi neuměle stáčí tu na jednoho, tu na druhého, asi aby diváci byli zmateni. Do toho v tu dobu naprosto nereálný milostný vztah detektiva s hraběcí dcerou (která mu leze sama do ložnice i do postele), provokativní nahota (topení Julie ve vaně), příliš moderní mluva a celkové uvažování a navrch ti trapní "žandári". Zkrátka tu máme atributy klasického seriálu na milión pokračování, který se snažil tvářit seriózně a inteligentně. No ze začátku jsem se nechala i já trošku oklamat, bohužel kde nic není, ani smrt nebere a po celých 13 dílů už se mimikry udržet nedaly. Zítra očekávám, že vrahem bude ten, koho všichni tipují od úplného začátku, přestože byl v posledních dílech jako podezřelý ignorován (asi záměrně, aby to nakonec vypadalo jako strašný šok, protože pán Marton s ním přeci nepočítal!). Na nic skutečně překvapivého a navíc logicky zdůvodnitelného tam není prostor, protože imaginace scénaristů prostě nedosahuje úrovně Agathy Christie. ()

CheeseFigure

Dobré, pilotný diel nestál za veľa, ale potom sa to ako-tak rozbehlo. Jasné, máme tu jalové dialógy, vrah tiež nepotešil, hlavá postava pôsobí ako slabší brat Sherlocka Holmesa...ale zábery sú fajn, titulná skladba je tiež fajn a každú nedeľu ma to udržalo na zadku pred telkou. Ale ak náhodou bude séria číslo dva, alebo filmári budú chcieť priniesť iný, podobný projekt, bude treba zapracovať na deji, postavách, dialógoch... ()

Peddro

Pokud je název 1890 odvozen od roku, kdy se příběh odehrává, tak je lajdáctvím scénáristů, že je inspektor Marton z Pešti, protože od roku 1873 je Pešť a Budín sloučen v Budapeštť a Pešť se tedy již nepoužívá. ()

LUCIM

Naozaj velmi zajimave. Po ordinacich ci ulicich modrych kodech konecne serial, co upouta pozornost. Krasne dobove zpracovani a postavy, co nepusobi jako umele vytvorena monstra. Libi! ()

camomilla

Skoda (umyslneho?) podhodnoceni divaku, kteri dali mene nez tri hvezdicky. Minimalne kamera, hudba a celkovy vizual si zaslouzi velkou pochvalu, na CZ&SK skoro az nevidanou. Odvazny serial, ktery neni dalsi vztahovou telenovelou, ale prijemnou vysetrovackou ve stisnenem kruhu lidi pohybujicich se v krasnem zamecku. Skoda, ze atmosferu rozbiji dva blbci (policajti). Mozna byl zamer trosku odlehcit pribeh, ale me s kazdym dalsim dilem vadi vic a vic. To mi ale nedava duvod ubrat na hvezdickach, protoze pro me je 1890 opravdu velkym prekvapenim a uvodni pisnicka je bomba! ()

mammutcz

Spokojenost, na čs-sr poměry dobrý, pobavil jsem se, spojení detektiva z Pešti a seržanta z Betliaru fungovalo. A ti dva četníci? Když pominu svalnatou postavu Ondríka a jizvu na hrudníku (zřejmě po operaci srdce) u Nahálky - tak nějak si představuji četníky na pomezí východu Slovenska a Maďarska koncem 19. století (vastně Uher :-)). První snímek, kde se postavy jmenují stejně, jako jejich protagonisté. 70% a rád se podívám ještě jednou. To furt dačo ... ()

fricek12

Průměrná detektivka, celkem to ujde, až na tu úvodní znělku - za je hrozná. Taková míchanice Četnických humoresek a Hercule Poirot. Akorát nějak nechápu, proč zapomněli namaskovat hlavní postavu - Stanislava Majera, který jako jediný svou vizáží ale vubec nezapadá do 19. století. Na strážmistra té doby bych čekal nějaký majestátní knír až po uši, ale čert to vem. ()

Marten81

Velmi dobře odvedená práce!!! Skvěle vybraný herecký personál, který odvádí svou hereckou činnost více než skvěle. Skvělé kostýmy, dobře vybraná lokace děje a napínavý příběh, který je říznutý humornými scénkami dvou žandárů Nahálky a Ondrika. Vzájemné pošťuchování detektivů v hlavních rolích a výborně zahraná rodina šlechticů Wisniewských. Rád bych se dočkal i dalšího dobrodružství u tohoto seriálu. ()

Pokri

Natočené je to pekne, voči hereckému obsadeniu nemám veľké výhrady, ale celé sa to vlečie. Celé to o polovicu skrátiť a mohol to byť dobrý, hutný historický krimiseriál. Takto je to síce fajn pozerateľná záležitosť, ale potenciál bol vyšší. ()

Orbitus

Možná nepatřím k náročnému publiku, ale tento seriál mně opravdu upoutal. Příběhově prostě klasická detektivka, tam se toho ani moc nového vymyslet nedá. Herci se mi zamlouvali, arogantní Marton byl vynikající. V každém díle se objevilo něco nového co vedlo do jiné uličky než původní stopa. Vzhledem k tomu, že tento seriál začal ve stejnou dobu jako Vzteklina, tak to můžu porovnat s ní. Narozdíl od Vztekliny jsem zde opravdu s určením vraha v průběhu seriálu tápal a i když to nakonec bylo částečně jak jsem předpokládal, rozdílné stopy mně prostě zviklaly. Nebyly zde žádné výrazné záběry, které by jasně nasvědčovaly kdo je vrah jako u Vztekliny. Dobové zpracování mi taky přislo velmi dobré a celkově koncept seriálu se mi líbil. Osobně si nemám na co stěžovat a i když poslední díl byl pouze formalita, tak jsem si užil i ten. Humorné scénky s oběma hloupými četníky tvořily skvělý protipól vůči serióznímu a inteligentnímu detektivovi. Souhrnně 3,5* a schválně na truc těm co tomu dali odpad bych dal klidně i 5... ()

JakubAkurat

Odhliadnuc od faktu, že najlepším hercom je tu samotný kaštieľ, ide o pomerne jedinečný počin slovenskej televíznej tvorby. 70% ()

Libb

K tomuto seriálu mě dovedla žena s dcerou. Začátek byl velmi slibný. Výprava dost slušná, herci povětšinou fajn. Že mně neseděl Filip Kaňkovský, je možná jen osobní.  Bohužel časem se příběh začíná zároveň zamotávat, ale i povrchnět. To bych přežil, co mně ale hodně vadilo, bylo vykreslení místních obyvatel. Vypadalo to, jako by tam po generace probíhalo množení pouze incestem, jinak si to nedovedu vysvětlit. Dva žandáři, kteří měl humorné vsuvky, přestali být brzo zábavní a ke konci už jsem je bytostně nesnášel.  To ale nic nemění na tom, že jsem to dokoukal, ale kdyby se to celé o třetinu zkrátilo, bylo by to asi ku prospěchu. ()

karelkilian

Upřímně jsme od tohoto seriálu nic nečekali. Pustili jsme se do něj jen proto, že se objevil v žebříčku nejlepších slovenských seriálů posledních šesti let. Hned v prvním díle nás však pobavily hlášky a příjemně zaujalo herecké obsazení v čele s „holmesovským“ Jánem Koleníkem a Stanislavem Majerem. A příběh se začal pomalu odvíjet....   Původně jsem si myslel, že to bude klasický krimi seriál, kde každý díl přinese nový případ, jež bude do jeho konce uzavřen. Po druhém díle jsem pochopil, že tomu tak není - a hodně jsem přemýšlel nad tím, jak chtějí tvůrci jednu vraždu natáhnout na dvanáct dílů. Bál jsem se, že to bude dlouhé a nudné, ale opak byl pravdou.   Příběh se postupně rozmotává a první vrchol přichází v sedmém díle. Tady byl náš předpoklad správný. Ale co dál? Tvůrci si s divákem hodně pohráli, takže v různé chvíle bylo „naprosto jasné“, že záhadným démonem je nějaká konkrétní osoba, aby to více či méně záhy bylo vyvráceno.   Celý děj provází naprosto vynikající, chytlavá hudba, která dokonale podkresluje jednotlivé okamžiky. Už jen za tu bych dal vysoké hodnocení. K tomu mistrná kamera - mnohokrát jsem ocenil netradiční záběry, ze kterých bylo vidět, že nad nimi někdo přemýšlel. To už jsem dlouho neviděl takto pěkně vedenou kameru!   Každý díl končil tak, že byla hned chuť dívat se na další a další a další. K našemu překvapení se klubíčko rozmotalo a na konci se ukázalo, že oním démonem byl ten, kohož jsme tipovali hned na začátku. Nesčetněkrát jsme ho ale vyřadili, protože důkazy vedly úplně někam jinam. Tohle se povedlo.   Mnozí tu kritizovali gagy dvou žandárů - že prý byli v ději tak trochu navíc. Osobně si dovolím nesouhlasit. Jejich scénky sice neoplývaly kdovíjak inteligentním humorem, ale pobavily a příjemně okořenily jinak celkem vážný děj.   Když to podtrhnu a sečtu: epická kamera, nádherná hudba, krásné prostředí, sympatičtí herci, zajímavý děj, zápletka i rozuzlení. Jen málo současných seriálů má takto dokonalý mix jednotlivých ingrediencí, takže si dovolím udělit čtyři hvězdičky. ()