Ghost Dog - Cesta samuraje

Ghost Dog - Cesta samuraja

Ghost Dog: Nemilosrdný zabijak

Akční / Drama / Krimi / Thriller

Francie / Německo / USA / Japonsko, 1999, 116 min

Rozhodně zajímavě podaný snímek, co jako špína zaleze hluboko pod nehty a nechce ven ani plochým šroubovákem. Film mě obsadil jako vojenská jednotka nepřátelskou základnu a za žádnou cenu se nechce stáhnout. Nejhorší je, že sám nevím, čím to. Skvělým Whitakerem?? Podmanivým RZAem?? Samurajským kodexem, ze kterého je pravidelně citování?? Dabingem?? Možná směsicí všeho. A za důležité považuju i to, že nemám potřebu se na film podívat znovu, protože mě naplnil něčím těžko popsatelným ... nehmatatelným... možná třeba za tři čtyři roky se k němu dostanu opět, ale teď mám pocit plnosti a komplexnosti. Moc pěkný, nestandartní... 90%(7.6.2013)

Nehorázně skvělá gangsterka o osamělém mstiteli dodržujícím kodex cti starodávných samurajů.(11.3.2009)

"Šahni na holuby a si mŕtvy muž ..." No,konečne...Režisér nezávislých snímkov Jim Jarmusch si dovolil natočiť slušný komerčný film (o tenkej deliacej čiare medzi komerčným a nekomerčným filmom som už písal) s pozoruhodnou komornou atmosférou a originálnym nápadom. Film je niekoľko krát prerušený citátmi o pravidlách samurajskej cesty. Mlčanlivý F.Whitaker bol veľmi dobrou voľbou, napriek svojej miernej nadváhe v akčných scénach pôsobí svižným dojmom. Príbeh o nájomnom vrahovi nie je ničím novým, ale od iných sa odlišuje slušnou atmosférou,dobrou charakteristikou všetkých zúčastnených, vrátane celkom vtipných rapujúcich gangstrov a hlavne trošku netradičná, ale účinná hiphopová a rapová hudba od RZA. Už dosť dlho som si prial, aby to už konečne vyšlo na dvd. Trvalo to, ale mám radosť.90%.(9.2.2009)

Pôvodne som tu na začiatku plánoval citovať jedno z tých pasáží samurajského kódexu, ale žiadne som si nezapamätal. Preto budem citovať zo začiatku filmu z prvej piesne RZA - No fight, no life. Ghost Dog je skutočne výnimočný film. Keď som si po prvý raz čítal premisu, zloženú z pojmov ako černoch, profesionálny zabijak, samurajské tradície, holuby, hip-hop, mafiáni, Forest Whitaker, Jim Jarmush, francúzsky hovoriaci zmrzlinár a ľahká japonská poetika, zahmlilo sa mi pred očami. Nechal som sa však viesť celkovým hodnotením a Červenákovým komentárom, a neľutoval som. Príbeh osamelého černošského, trošku silnejšieho samuraja počúvajúceho hip-hop a priateliaceho sa iba so svojimi holubmi a zmrzlinárom, ktorý nevie ani ň po anglicky, je zaujímavý, napínavý, ale aj miestami zábavný. Má svoje príjemné, pomalé tempo, výborný hudobný podkres a skvelého Whitakera. A dokonca má svoje vlastné posolstvo. Takýto vkusný žánrový mix sa urodí raz za päťročnicu. V tom lepšom prípade.(21.11.2013)

• Boogeyman

Hodně jsem se na ten film těšil….Nebavilo! Whitaker je sice skvělej, ale celkově mně ta jeho postava osamělého samurajského černošského zabijáka, kterej na střeše chová holuby a kamarádí s chlapíkem kterému nerozumí ani slovo přišla děsně trapná! Ve filmu je jedna skvělá scéna se zastřelenou policistkou a rovnoprávností, jinak jsem byl ale dost zklamanej a ukrutně jsem se nudil!(28.4.2008)

Dobrých filmů je málo a tento mezi ně zcela jistě patří už svým vyzněním a tématem. Skvostný F.Whitaker, takhle hrát ,jsem viděl jen jeho. Zvláštní styl a přístup k tomuto umění.(20.6.2011)

Nebýt vynikajícího Foresta, šel bych níž. Opravdu jsem se u toho nudil.(2.2.2013)

DivX/// Obsazení 7/10 Děj 5/10 Hudba 7/10 Efekty 3/10/// +jednoznačně Forest Whitaker, tématická hudba, přítomnost samurajského kodexu -málo akční a dynamický, technická stránka mě oslovila jen z části/// velice zvláštní film, čekal jsem akční nářez, dostalo se mi pozoruhodné krmě. Film mě nenudí, vyčnívá svojí originalitou a Jarmuschovou réžií. Snad jen pro mě v některých částech težko stravitelný. Jinak hudba, mazec/// Celkem 54%///(19.4.2007)

...od určité doby to v autě nastavuji na 21...(22.7.2011)

Na začátku filmu na diváka dýchne prázdnota. Prvních 15 minut filmu je jako moje cesta do práce. Ghost Dog jede "vypůjčeným" Mercedesem na svoji první filmovou "šichtu". Náhle se ovšem příběh vrchovatě plní. Prostřednictvím přátelství s holuby, francouzských prodavačem zmrzliny, vášňivou mladou čtenářskou a také díky uctívání samurajského kodexu nemá divák pochyb, že navzdory své profesi je Ghost Dog poctivý, správný chlapík. Film má úžasnou atmosféru. Nepostrádá ani vtip - mafiánští bossové by sami dali dohromady jeden komediální celovečerák.(12.10.2007)

Hagakure - Cesta samuraje končí smrtí. O smrti je nutné meditovat každý den. Dej spočinout tělu i duši a mysli na to, že můžeš být rozerván šípy, střelami, oštěpy a meči. Že budeš spláchnut vlnami či vhozen do planoucího ohně, zasažen bleskem, udolán zemětřesením. Že se zřítíš z útesu, skolí tě nemoc či spácháš harakiri po smrti svého pána. A každý den, bez ustání, se považuj za mrtvého. V tom tkví podstata cesty samuraje. lll Je špatné věci rozmělňovat. V Cestě samuraje nehledej nic jiného. To platí pro všechno, co se nazývá Cestou. Budeš-li věci takto chápat, otevřou se ti všechny Cesty a pochopíš lépe i sám sebe. Má-li se vyjádřit, v čem tkví podstata samurajství, pak je to naprostá oddanost samurajova těla i duše jeho pánovi. Nezapomenout na pána je pro služebníka základní věc. Je vhodné vnímat svět jako sen. Když zažíváš noční můru, tak se probudíš a zjistíš, že to byl jen sen. Svět ve kterém žijeme, je prý přesně takový. lll Jedna z pouček na zdi pana Naošiga tvrdí: "Záležitosti velkého významu je nutno brát s nadhledem". Mistr Ittei odpověděl: "Záležitosti malého významu je nutno brát vážně". lll Zabití nepřítele se podobá útoku jestřába na vrabce. Může jich být v hejnu tisíc, a on se zaměří jen na toho, kterého si už předem vybral. lll Podle mudrců se má člověk odhodlat během sedmi nadechnutí. Vše záleží jen na jeho odhodlání a odvaze. I kdyby samurajovi náhle uťali hlavu, bude ještě schopen bezchybně dokončit úkol. Když se změníš v démona pomsty a projevíš odhodlání, tak nezahyneš, ani když ti utnou hlavu. Je dobré nosit v rukávu pudřenku. Když samuraj střízliví nebo se probouzí, může být bledý. Tehdy je vhodné vyndat pudřenku a nabarvit si líce. lll Rozhodneš-li se někoho zabít, může ti připadat nesnadné zaútočit přímo. Je však jen málo platné jít na to oklikou. Cesta samuraje je přímá. Nejlépe je vrhnout se vpřed po hlavě. lll Naše těla povstala z nicoty. Smyslem věty "Forma je prázdnota" je bytí v nicotě. Smyslem věty "Prázdnota je forma" je to, že všechny věci pocházejí z nicoty. Nejedná se o dvě odlišné věci. lll Nic jiného než přítomný okamžik nemá smysl. Celý život je jen sled okamžiků. Když plně porozumíš přítomnému okamžiku, nebudeš si hledět ničeho jiného. lll V bouři se člověk leccos naučí. Překvapí-li tě déšť, začneš utíkat, abys zůstal suchý. Když se ale budeš schovávat pod okapy, stejně zmokneš. Jsi-li však rozhodnutý už od začátku, nic tě nezaskočí, i když také promokneš na kost. Toto poznání se vztahuje na všechno. lll Takzvaný "Duch doby" se prý nikdy nemůže vrátit. Když se tento duch vytrácí, svět se blíží ke konci. Budeš-li se snažit oživit svět z doby před sto lety, neuspěješ. Proto je důležité vytěžit to nejlepší z každé doby. lll V kraji Kamigata s sebou lidé na vycházky do přírody nosí zvláštní krabici na jídlo. Po návratu domů ji rozšlapou a zahodí. U všeho záleží na konci. [9/10]8/10(25.9.2008)

V Ghost Dog se vyskytují nejveselejší a možná nejstylovější hlavouni podsvětí, jaké ve filmu pamatuji. Všichni jsou evidentně krok před smrtí, milují infantilní kreslené seriály, mají spory s panem domácím, který jim kvůli nezaplacenému nájemnému vyhrožuje vystěhováním z „klubovny“, v teplákovkách a nepadnoucích oblecích se zadýchají dřív, než vyšlapou schody na střechu, kde mají zlikvidovat svou oběť, mají velmi originální řešení otázek diskriminace na základě rasy a pohlaví, a jsou šokovaní zjištěním, že holub stěhovavý nevyhynul v roce 1914. A mají sličnou neteř. Rovněž jde o film s mimořádnou koncentrací opravdu *krásných* scén, zvláště americko-francouzský dialog, rozhovory ústředního hrdiny s mladou slečnou a jarmushovsky podmanivé záběry (nejen nočního) města, s nimiž se mohou rovnat pouze filmy Wima Wenderse (ostatně je pojí kameraman Robby Müller). Kromě návodu na řešení řady palčivých otázek současného světa je Ghost Dog též neocenitelným rádcem v oblasti kultury – poznal jsem díky němu vynikajícího spisovatele Rjúnosuke Akutagawu. A jeho vážné rovině se v komentáři záměrně vyhnul. :-)(16.12.2005)

"Pořád chtějí rovnoprávnost...Tak jsem ji zrovnoprávnil." Geniální.(29.8.2008)

Za všetkým hľadaj černocha, "aneb", ako nie každý divák by samuraiom chcel byť. Strávené chvíle nebanujem, no nijak mimoriadne nebavilo. Od toľkého prepychu z pozície v červených políčok som očakával viac, ako len nápadité "sms-kovanie" za pomoci lietajúceho operenca.(9.7.2016)

Asi moje nejoblíbenější gangsterka, možná proto, že je opravdu současná, ctí pravidla žánru, ale přesto zůstává neotřelá a překvapuje až do konce. Kromě toho je i vtipná a svými stylovými, myšlenkovými a téměř filosofickými přesahy naprosto nadčasová.(17.11.2006)

Střílí se tu vrazi medvídků i olezlí mafiáni s prošlou záruční dobou, v televizi neběží nic než animáky a kniha Rašomon jde z ruky do ruky (Kurosawa podle ní natočil fílm, jak víme), ale bohužel se ta Cesta samuraje dost vlekla.(28.12.2008)

Jarmusch prostě není můj šálek kávy. Po Kafi a cigárech a Mrtvém muži, který mne tak zoufale nebavil, že jsem ho ani nedokoukal, je Ghost Dog třetí zářez. A dlužno dodat, že i přes výhrady nejúspěšnější. Chválím Whitakera a hudbu. Začátek filmu byl krušný, neb se nedělo vůbec nic a Jarmuschovy věčné prolínačky mne nebavily. Samurajské říkanky mne stejně jako celá ta filosofická rovina filmu míjely zcela. A Jarmuschova představa o gangsterech, proplešatělých, obtloustlých postavičkách ve směšných košilích a svetrech, byla přinejmenším zajímavá. Přes to přese všechno měl film hlavně ke konci celkem atmosféru... 60%(1.6.2013)

• Okara

Další názorný příklad špatně zpracovaného slibného tématu. Tvůrce bohužel pro mě zvolil rapovou atmosféru, ke které mám téměř averzi. Přítomnost „hopíků“ a neustálé poslouchání hip-hopových a rapových vyluzování zvuků od RZA mě zkrátka přiváděla k šílenství. A do toho ještě tak uspávající Foresta Whitakera výraz spojený se zbytečně natahovanými scénami vedly k tomu, že jsem se znudil jako málokdy. Každopádně pochvala za frantíka, ten se vážně vydařil :) 40%(14.7.2012)

Dokonalá poezie obrazů, hudby, příběhu a myšlenek v něm skrytých.(5.8.2007)

Řekl bych typický Jarmusch - příběh o Ghost Dogovi mi připomněl jiný režisérův film, The Limits of control (správně by to mělo být naopak, protože Ghost Dog je starší, ale já ho bohužel viděl až teď). Forest Whitaker je vynikající a podává jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Ve vtipné rovině mu skvěle sekunduje Isaach de Bankolé (btw. hlavní postava The Limits of control). "If a warrior's head were to be suddenly cut off, he should still be able to perform one more action with certainty."(20.12.2010)

Originální film. Po pomalejším rozjezdu další minuty přinášejí už jen čirou radost z každého záběru, stupňovanou zvědavostí na následující. No kde uvidíte obtloustlého černého samuraje s bydlištěm na střeše plné holubů, s jediným přítelem, s kterým si nerozumí ani slovo a přesto spolu skvěle souzní? A to není všechno - po nocích jezdí kradenými auty vraždit na objednávku pro "rodinu" mafiánských gerontů, z nichž mu jeden kdysi zachránil život a on se v duchu samurajského kodexu cítí být povinován mu sloužit, ať se jedná o cokoli. Extra námět, netradiční zpracování, skvělý humor, hudba úžasně sedící do každé scény, výborný výběr hlavního představitele. A jako bonus se dozvíte něco z moudrých samurajských hlaviček :-)(8.2.2009)