Kriminální román Johna Balla V žáru noci (1965, česky 1992), líčící vyšetřování vraždy podnikatele v malém jižanském městečku, jehož se ujme projíždějící policista černé pleti, se stalo podkladem jednoho ze stěžejních filmových titulů šedesátých let. Z víceméně standardního detektivního příběhu se na plátně stala aktuální výpověď o stavu společnosti na americkém jihu, kde i po podepsání Zákona o občanských právech (1964) neustále doutnaly rasové konflikty. Snímek je postaven na hereckém mistrovství dvou naprosto odlišných představitelů, černošské hvězdy na vrcholu popularity Sidneyho Poitiera a předního exponenta Stanislavského herecké metody Roda Steigera. Jejich přístup k herectví je stejně rozdílný jako postavy, jež ve filmu vytvářejí. Na jedné straně elegantní, vzdělaný a sebevědomý černý detektiv Virgil Tibbs a proti němu zavalitý, životem ostřílený, ale bigotní jižanský šerif Gillespie. Rasové napětí mezi oběma protagonisty se postupně mění ve vzájemné pochopení a dokonce respekt, a díky oběma hercům je tento posun uvěřitelný, jakkoli se může zdát scenáristicky vykonstruovaný. Snímek se při oscarovém účtování dočkal pěti zlatých sošek, které si odnesli producent Walter Mirisch, scenárista Stirling Silliphant, herec Rod Steiger, střihač Hal Ashby (jemuž toto ocenění velmi pomohlo při startu režijní kariéry) a zvukaři filmu. Naprázdno vyšel režisér Norman Jewison (ten prohrál s Mikem Nicholsem, režisérem Absolventa) a také kameraman Haskell Wexler, který dokonce ani nebyl nominován. (Česká televize)

subic

Asi takhle, filmy se Sidney Poitier mě moc neberou a navíc ty rasistický štvanice z amerických šedesátek a sedmdesátek mě taky fakt neberou. Tento film starý 50 let mi prostě připadal dost nudný a nevím proč bych to měl kdy v budoucnu vidět, takže prostě za 2* ()

g.laudeo

Kdybych neznal předlohu, možná by to bylo na čtyři hvězdy, těžko říct... Postavy nám tu ale trošku přepsali: Tibbs je nečekaně frustrovaný, arogantní, agresivní, Wood nemá očekávanou přitažlivost obyčejného, ale poctivého a navíc přemýšlivého a otevřeného policisty. Ani Gillespie, manželka oběti (v knize dcera) nebo městská rada nemají úroveň, na kterou jsem se těšil navnazen knížkou. ()

Stanmi

Vítejte v městě Sparta (ne to v Řecku, ale ve státě Mississippi), vcelku poklidném jižanském zapadákově na konci 60. let. Jedné horké noci však dojde k vraždě podnikatele Colberta, který zde chtěl postavit novou továrnu. Místní velitel policie Gillespie (Rod Steiger) nechá zatknout jako podezřelého Virgila Tubbse (Sidney Poitier), jak se však později ukáže, Tubbs je policejní inspektor z Philadelphie a v městě jenom čekal na vlak. Gillespie však z vraždami nemá moc zkušeností a tak nakoce se zdráháním požádá inspektora Tibbse o pomoc...Film V žáru noci je sice kriminálkou, ale o to v tomto filmu zase tak moc nejde, ústředním tématem je především komplikovaný vztah mezi Gillespiem a Tubbsem a s tím spojený rasismus a předsudky z obou stran. Pro nás dívaky to znamená především skvělý herecký duel mezi Poitierem a Steigerem, kde se slovy spíše šetří a nahrazují je výrazy tváří obou herců. Sidney Poitier pak neváhal ztvárnit svou postavu v dalších dvou snímcích a Rod Steiger dostal za tento snímek Oscara. V žáru noci tak především díky této dvojici a silnému tématu právem patří do filmové klasiky. ()

harycek

Viděl jsem to jako kluk, a nyní jsem zjistil , že tento snímek je nadčasový a i po letech je stále vynikající a má co říci. Bohužel dnes 7.1.2022 jsem se dozvěděl že Sidney Poitier, tento skvělý herec není už mezi námi a že odešel do hereckého nebe!!! ()

Karlos8

Rasová nevraživost v USA byla, je a bude. Své by o tom mohl povídat i tento snímek a to dokonce ze strany zákona. V průběhu dostáváme hned několik podnětů, které jednoznačně podtrhují tuto nevraživost. Příkladem může být chvíle, kdy běloch udeří inspektora, ten ani vteřinu neváhá a oplatí mu stejnou mincí. Něco nepředstavitelného. A tak to pokračuje až do samotného konce. Nutno podotknout, že po celou dobu nemáme tušení, kdo je vrah. Je to dáno především soubojem bělošského policisty a černošského inspektora, mezi kterými v konečném důsledku vznikne vzájemná úcta a respekt. ()

calculus

Tak tady jsem se našel. Skvělý duel Poitiera a Steigera v krimi, kde vedle samotného případu běží ještě o jednu, o dost výraznější věc... ()

koza3

Silná detektivka, která není detektivkou. Hlavní brainfuck tady tvoří rasismus a jeden černý inspektor na rasistickém jihu USA. Nejzajímavější byly asi střety místních a šerifa a jejich postoj k právě tomuhle inspektorovi. Dobře podchycený hudební doprovod, noční scenérie a kvalitní oskarový film je na světě. ()

jfaba

Kdysi jsem to viděl ještě černobíle. V té době ještě barevné televizory nebyly. :-) Už tehdá jsem byl u vytržení. Nyní v barvě. A pořád u vytržení. ()

Gortyna

Vynikající opus. Jen mi nebyla jasná kauzalita mezi potratem a určením vraha. Jak na to, k sakru, ten Poitier přišel, že to bylo právě takhle? ()

Porculus

Film s veľkou hĺbkou príbehu aj postáv. Kraľuje mu fenomenálny výkon Roda Steigera. Je to prvý film zo Sidneym Poitierom, ktorý som videl a jeho herecký výkon bol pre mňa niečím celkom novým, v pozitívnom smere. *9/10 ()

Fosgo

Americký jih – se svými starostmi, mocnými lidmi, výrazným rasismem … prostě místo, kde ještě fungují atavistické nenávisti, Vztah ústřední dvojice černošského detektiva Virgila Tibbse (S. Poitier) a šerifa Gillespieho (R, Steiger) je určujícím pro celý film. V jejich pozvolném a vzájemném oťukávání je cítit potřeba prolomení vzájemné rasové nechuti. Důležitou scénou je ta, ve které se detektiv zachová jako bělošské okolí - ač jinobarevný, přece tak lidsky podobný. Vše se děje při řešení složitě strukturovaného a vycizelovaného detektivního příběhu. Jenže – postavy hrané S. Poitierem (vedle tohoto filmu například Hádej, kdo přijde na večeří nebo Panu učiteli s láskou) představují příliš kultivované, vzdělané a v bělošském prostředí se prosazující Afroameričany - jsou to postavy dosti nevěrohodné, i když divácky úspěšné. Hollywood těmito filmy především v 60. letech nabídl svůj pohled na horký rasový problém : že s těmi Afroameričany , kteří se chovají podobně jako běloši, je možné spolužití. Černí panteři i většina nebělochů rasovou situaci viděla dočista jinak. ()

vancho

Film, ktorý ma rovnako oslovil po 40 rokoch. Fenomenálny herecký výkon Sidneyho Poitiera aj Roda Steigera. Plasticky vykreslená anatómia rasizmu. Okrem toho je to aj napínavá kriminálka. Najzaujímavajší na filme je vykreslenie názorového posunu postavy šerifa, ktorý vedie k optimistického záveru, že slušní ľudia sa dokážu povzniesť nad rasizmus a hodnotiť iných podľa ich činov a schopností. ()

Dabing

Krásný film, krásné herecké výkony a pozor- i krásný dabing. Tedy tím myslím ten první z Československé televize z roku 1972. Eduard Cupák a Soběslav Sejk zde podávají skvělé výkony, hodné originálu. Údajně tento dabing už v ČT nemají. Snad to není pravda a tenhle film s tímto krásným dabingem ještě uvidíme. ()

morepower

Tohle je jedna z nejlepších kriminálek. Banda jižanských rasistických troubů uloví černýho detektiva ze severu, kterej jim ukáže, že záleží na tom, co má člověk v palici a ne na obličeji. Oni to samozřejmě pochopí, ale vůbec nepřijmou. Samotná pointa je dobrá a rozhodně stojí za vidění. ()

Zemřel režisér Norman Jewison

Zemřel režisér Norman Jewison