Reklama

Reklama

Tom of Finland

  • Finsko Tom of Finland (více)
Trailer 3
Finsko / Švédsko / Dánsko / Německo / USA, 2017, 115 min

Režie:

Dome Karukoski

Kamera:

Lasse Frank

Hrají:

Pekka Strang, Jakob Oftebro, Werner Daehn, Þorsteinn Bachmann, Jessica Grabowsky, Jimmy Shaw, Lauri Tilkanen, Kari Hietalahti, Meri Nenonen, Siim Maaten (více)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

Vyznamenaný důstojník Touko Laaksonen se vrací z druhé světové války a velmi rychle zjišťuje, že život ve Finsku v době míru je pro něj stejně znepokojivý. Helsinky jsou prodchnuté homofobií a všichni muži jsou nuceni k tomu, aby se oženili a měli děti. Touko nalézá útočiště ve vlastní umělecké tvorbě, která se začíná specializovat na stylizované homoerotické kresby svalnatých mužů. Laaksonenovo dílo opatřené slavným podpisem „Tom of Finland“ se stalo emblémem celé generace mužů a pomohlo zažehnout plameny gay revoluce. (AČFK)

(více)

Videa (6)

Trailer 3

Recenze (40)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Rozhodně to není film pro všechny, ale myslím si, že Tom of Finland byl zajímavou osobností a jeho kresby si zaslouží kultovní status, protože jsou prostě rozpoznatelné navíc jasně cílené. Filmu se docela daří rozšifrovat jednotlivé motivace, které vedly Toma k tomu, aby se projevoval právě kresbou. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Příjemné překvapení. Životopisný film o malíři, o kterém jsem v životě neslyšel, ale jehož obrázky měly globální dopad na celou jednu komunitu. Je v něm válka, láska, dovede pobavit i dojmout. Možná to celé vypadá, že to jede podle známých schémat, ale na druhou stranu tu všechno funguje, jak má. Takže mi tady nakonec ani nevadilo, že je to o gayích. ()

Reklama

Marze 

všechny recenze uživatele

Tvůrci nemají kromě krotkého odporu hrdiny k systému a jeho boje za sexuální svobodu nic co říct. Možná jen jako deviantní umělecký film. Život umělce natočený ze všech úhlů. Gayové jsou mi sympatičtí, ale výsledek této politiky je demograficky vymírající Evropa a dovoz mladých pracovních mužských sil z Afriky a Arábie. ()

ledzepfan 

všechny recenze uživatele

Ano, s časem se zde zachází hodně volně, film klade důraz na dost jiné věci než bývá zvykem u klasických, šablonoidních biografií (i když se jako klasická, šablonoidní biografie tváří), ale to jsou věci které já nemůžu brát jako negativa (i když chápu, že můžou v ledaskom zanechat zmatečný dojem)... Tom of Finland se úspěšně vyhýbá moralitkám a melodramatickému pathosu kterými často bývají filmy s LGBT tématikou zatížené. Vlastně to celkově působí jako by se film snažil neakcentovat homosexualitu jako "téma" které by samo o sobě bylo potřeba nějak řešit. Více než co jiného je to film o umělci který má problém se prosadit protože středobodem jeho tvorby jsou vášně o kterých se (přece) nemluví... Důležité je, že filmu se, myslím úspěšně, podařilo vyslovit to zásadní co odlišovalo Tomovo dílo od hromady jiné pornografie. Tomovou značku totiž netvoří podpis, ale vášeň a intimita něžně, ale zřetelně, koukající z očí jeho kreslených chlapáků.. Jsem sice hetero, ale nedělá mi problém přiznat, že dílo ToF je sexy a musím jen s politováním konstatovat, že si nevzpomenu na osobnost která by ke kreslenému heteropornu přistupovala stejně svědomitě a vášnivě. ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Tom of Finland má bezpochyby nepřehlédnutelnou výpovědní hodnotu v tom, že přibližuje život a dílo u nás ne až zase tolik známého kontroverzního umělce a zobrazuje tehdejší poměry a vnímání sexuálních menšin ve Finsku/Kalifornii. Nicméně z dramatického hlediska mi přišel snímek poněkud prázdný a postrádající jakoukoli vyloženě zapamatovatelnou a silnou scénu. Dokonce nebyl ani tak šokující a otevřený, jak by si člověk mohl původně myslet. Průměrně natočený životopisný film - bohužel nic víc. ()

Galerie (45)

Související novinky

72. Jussi Awards - výsledky

72. Jussi Awards - výsledky

24.03.2018

Již po dvaasedmdesáté byly oceněny nejlepší finské filmy za uplynulý rok. Nejlepším filmem je drama Nekonečná cesta, proměnilo šest nominací ze třinácti. Kromě nejlepšího filmu posbírala ceny za… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Reklama

Reklama