Reklama

Reklama

Tom of Finland

  • Švédsko Tom of Finland (více)
Trailer 5
Životopisný / Drama
Finsko / Švédsko / Dánsko / Německo / USA, 2017, 115 min

Režie:

Dome Karukoski

Scénář:

Aleksi Bardy

Kamera:

Lasse Frank

Hrají:

Pekka Strang, Jakob Oftebro, Werner Dähn, Þorsteinn Bachmann, Jessica Grabowsky, Jimmy Shaw, Lauri Tilkanen, Kari Hietalahti, Meri Nenonen, (více)
(další profese)

Vyznamenaný důstojník Touko Laaksonen se vrací z druhé světové války a velmi rychle zjišťuje, že život ve Finsku v době míru je pro něj stejně znepokojivý. Helsinky jsou prodchnuté homofobií a všichni muži jsou nuceni k tomu, aby se oženili a měli děti. Touko nalézá útočiště ve vlastní umělecké tvorbě, která se začíná specializovat na stylizované homoerotické kresby svalnatých mužů. Laaksonenovo dílo opatřené slavným podpisem „Tom of Finland“ se stalo emblémem celé generace mužů a pomohlo zažehnout plameny gay revoluce. (AČFK)

(více)

Videa (6)

Trailer 5

Recenze (30)

Marze 

všechny recenze uživatele

Tvůrci nemají kromě krotkého odporu hrdiny k systému a jeho boje za sexuální svobodu nic co říct. Možná jen jako deviantní umělecký film. Život umělce natočený ze všech úhlů. Gayové jsou mi sympatičtí, ale výsledek této politiky je demograficky vymírající Evropa a dovoz mladých pracovních mužských sil z Afriky a Arábie. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Životopisný príbeh talentovaného fínskeho maliara a jeho sestry. Vystihuje podstatné momenty umelcovho života. Nezahlcuje diváka nadbytočnými omáčkami typu "ako prežila osobnosť detstvo", Úvodné scény sú venované druhej svetovej vojne, v ktorej sa Tom ocitol. Jedna z krvavých udalostí na bitevnom poli natrvalo poznačila jeho život a dielo. Dielo plné čiernobielych, hrubo obtiahnutých machistických gay postavičiek v uniformách a vojenských čiapkach, zdôrazňujúcich vyšportované muskulatúry a mohutné erektované penisy (najznámejším je libertarián KAKE). Dlhú dobu tvoriaci v ilegalite, pod titulným pseudonymom, známy len v zahraničí. Najmä v USA sa stal obdivovanou gay art legendou. Skvele vystihnutá je i doba diskriminácie homosexuálov zo strany štátnej moci v povojnovom Fínsku i Nemecku. V opozícii tomu je ukázaný priepastný rozdiel vo vnímaní komunity políciou v Amerike. Príbeh zaznamená i dobu počiatkov šírenia vírusu AIDS, ktorá nebola homosexuálom vôbec priaznivo naklonená. Umelec sa však aj v ťažkej dobe dokázal postaviť s vášňou a kreativitou neľahkej situácii. V pololegálnych podmienkach, za pomoci židovského majiteľa tlačiarne, dokázal vytlačiť dielo. ()

Reklama

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Nudný a ještě k tomu dost nepřehledný a blbě natočený film. Neumí to vykomunikovat situaci, volí to často nevhodné filmařské prostředky (montáž, která neposouvá děj) a hlavně se tomu nedaří najít na své postavě nic jen vzdáleně zajímavého. Jo a jakkoliv nejsem hnidopich a dokonalou kontinuitu záběrů nepovažuju za nutnou, tady bylo dost rušivé, že postavy mezi střihy dost výrazně měnily pozice a výrazy obličeje. ()

Dzeyna 

všechny recenze uživatele

Do teď jsem viděla všechny gay filmy, jako totální zplácaniny nebo oplzlosti. Nicméne tohle? Tohle je dílo. Tom z Finska to totálně zabil. Bavilo mě to celou dobu. Jsem hetero a stejně mi to nepřipadalo nechutné. Bylo to tak akorát. A co si budeme povídat. Ty honící kresby a odhalené chlapy by ocenila asi každá ženská. ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Tom of Finland má bezpochyby nepřehlédnutelnou výpovědní hodnotu v tom, že přibližuje život a dílo u nás ne až zase tolik známého kontroverzního umělce a zobrazuje tehdejší poměry a vnímání sexuálních menšin ve Finsku/Kalifornii. Nicméně z dramatického hlediska mi přišel snímek poněkud prázdný a postrádající jakoukoli vyloženě zapamatovatelnou a silnou scénu. Dokonce nebyl ani tak šokující a otevřený, jak by si člověk mohl původně myslet. Průměrně natočený životopisný film - bohužel nic víc. ()

Galerie (44)

Reklama

Reklama