• Finsko

Finsko / Švédsko / Dánsko / Německo / USA, 2017, 115 min

Dome Karukoski

Aleksi Bardy

Lasse Frank

Pekka Strang, Jakob Oftebro, Werner Dähn, Þorsteinn Bachmann, Jessica Grabowsky, Jimmy Shaw, Lauri Tilkanen, Kari Hietalahti, Meri Nenonen, Siim Maaten, Jarno Pimperi, Matthew Way, Taisto Oksanen, Martin Bahne, Annika Sucksdorff, Eric Rusch, Christian Sandström, Matti Hirvi, Haymon Maria Buttinger, Jesse Fryckman, Rich Lyons, Erich Silva, Ida Koski, Ksenia Lelesh, Manfred Böll, David Nolden, Jouko Hokkanen, Jussi Ojansivu, Paavo Pyykkönen, Anders Sanzén, Jan Böhme, Timo Vehviläinen, Petteri Parkkila, Niklas Hogner, Seumas F. Sargent, Mattias Kindberg, Roope Karisto, Virpi Velin, Janne Nokkala, Mikko Autio, Alf Myreen, Martin Bergmann, Lassi Mölsä, Amelia Høy, Markus Sauvola, Sampsa Hyvämäki, Nils-Philipp Kutzner, Lawrence Dolkart, Wlodzimierz Kostrzewa, Stefan Merkt, Karri Soppi, Joona Haavisto, Kalle Tulander, Topi Hämäläinen, Timo Voipio, Yrjö Koski, Olexandr Ševčenko, Thomas Olausson, Henri Boeck, Alessandro Sparapani, Henri Keränen, Matias Kari, Leif Edlund Johansson, Challenge Gumbodete, Aki Kivirinta, Leevi Kähkönen, Tuomas Poutanen, Mikko Lindqvist, Jari Tolkki, Christian Thorsén, Juan del Pozo, Juho Hirvinen, Max Jansson, Lauri Pelander, Veli Toppinen, Lauri Kuukka, Edith Fryckman, Janne Puustinen, Jori Jämsä, Yves Pierre, Steven Stewart, Mikko Kuivalaien, Mikko Rantonen, Jari Forsman, Elias Werne, Norbert Braun, Timmy Tattari, Niko Wirtanen, Erwin Bruhn, Conrad Eichner, Joonas Vartiainen, Milen Stojnov, Harald Stroedecke, Pessi Peura, Petri Peltola, Edvin Fryckmann, Antti Pursiainen, Markus Niemi, Emanuel Claesson, Harriet Pastemak, Fred Baube, Niklas Grusell, Yves Kervoelen, Iiro Myllymäki, Timo Kinnunen, Janne Tainio, Artturi Ylinen, Santiago Ferreira, Jouni Lepistö, Esa-Matti Loukola, Pekka Kauhanen, Dirk Simm, Fabian Puregger, Dani Söderling, Diego Requena Reyes, Christian Hanft, Victor Skancke, Michael Edlund, Alexander Rawlins, Frank Michael Jork, Mark B. Odom, Izabell Makiela, Janne Alanko, C. T. Brauner, Jochen Bitugov, Leena Asp, Maksim Somelar, Andreas Kson Edman, Celina Callahan, Alexander Andersen, Torsten Jost Richter, Horst Lohan, Sophia Albow, Mikko Silvennoinen, Ari Niemensivu, Peter Julius, Simon Lindberg, Karsten Grosser, Olli Pöllänen, Aino Pursiainen, Raymond Gannon, Jussi Kajovaara, Liliana Lindner, Matthew P. Browning, Patrik Rybedrant, Fritz Finne, Toni Antinluoma, Hermano da Costa Silva, Jörg Becker, Mika Makslahti, Jens Engelberg, Julian Herrig, Emil Rissve, Roy Saaristo, Asmo Noronen, Alexander Rhedin, Konrad Kloshek, Fabian Kallerdahl, Ella Fryckmann, Simon Boji, Josef Kallerdahl, Panu Korhonen, Viktors Gruncevs, Antti Ketola, Ersen Kesci, Melcher Sjöman, Cornelia Stewenhag, Nellie Strand, Simo Karhula, Gunnar Klack, Bruno Baatz, Atte Hänninen, Olli Siitonen, Michael Siebert, Jimmy Phi Hoang, Mika Rossi, Margit Trennedal, Olafur Sigurvinsson, Chris Myland, Henrik Jansson, Joas Siqueira Lima, Pontus Wonkavaara, Tom Cubbins, Sten Sture Olander, Aviad Arik Herman, Nina Natri, Jimmy Raussi, Marco Astolfi, Karel Mäntynen, Angelica Holmberg, Franco Giorgi, Jan-Anders Bjerger, Felix Germaneau, Antero Vanhala, Adam Natale, Lauri Parkanmäki, Lorito di Stefano, Olrik Neubert, Jean-Michel Wächter, Edvin Matthiese, Wolfgang Hofmeister, Daniel A. Chirinos, Jere Rouhiainen, John R. Rosario, Rikard Karlsson, Patrik Rimaka-Hinnenberg, Lucas McGowan, Risto Hämäri, Victor Luque Cerezo, Pekka Immonen, Jakob Karlsson, Jari Himanen, Jonny Herrmann, Anna-Bella Vuolanen, Lutz Korth, Iska Strang, Alexander Raiski, Sebastién Pyykkönen, Timo Leppälä, Timo Pursiainen, German Pinazo, Georg Kroneis
  • slunicko2

Suchopárné, šablonovité, dosti nudné. 1) Překvapilo mě množství účinkujících. Z filmu jsem měl pocit komorního snímku a přitom titulky uvádějí přes 200 herců. 2) Laaksonenovy kresby byly a jsou velice oblíbené a staly se předlohou mnoha porno filmům. Dodnes patří k vysoce ceněným erotickým materiálům. Hlavní přínos dějinám emancipace homosexuálů (o revoluci bych v této souvislosti fakt nemluvil) je v tom, že Tom of Finland vlastně poprvé prezentoval gaye jako macho typy a nikoli zženštilé růžovoučké vykroucenky. Film ovšem není žádné porno, netěšte se. Ty nejzajímavější detaily jeho prací neuvidíte. 3) Snímku tedy chybí vlastně vše, co kdo může očekávat: nedozvíme se o gayovské emancipaci nic jiného, než že začala. Přitažlivých herců bylo pomálu, erotika žádná. Komu se zachce dramatického příběhu, lásky, boje o uznání, ten má rovněž smůlu. 4) Jednu hvězdičku dávám za to, že snímek vůbec vznikl, a ještě jednu přihodím ze stavovské sounáležitosti.(6.6.2018)

Rozhodně to není film pro všechny, ale myslím si, že Tom of Finland byl zajímavou osobností a jeho kresby si zaslouží kultovní status, protože jsou prostě rozpoznatelné navíc jasně cílené. Filmu se docela daří rozšifrovat jednotlivé motivace, které vedly Toma k tomu, aby se projevoval právě kresbou.(22.3.2018)

• xxmartinxx

Nudný a ještě k tomu dost nepřehledný a blbě natočený film. Neumí to vykomunikovat situaci, volí to často nevhodné filmařské prostředky (montáž, která neposouvá děj) a hlavně se tomu nedaří najít na své postavě nic jen vzdáleně zajímavého. Jo a jakkoliv nejsem hnidopich a dokonalou kontinuitu záběrů nepovažuju za nutnou, tady bylo dost rušivé, že postavy mezi střihy dost výrazně měnily pozice a výrazy obličeje.(3.11.2017)

Jsem ráda, že jsem nezažila tuto dobu, jediný, kdo je tady v tom to filmu zvrácený jsou lidi, kteří absolutně nechápou co je to pravá láska mezi homosexuály, také k nim patřím, tedy k homosexuálům, a nestydím se za to. Celý tento film mi přišel smutný z toho důvodu, že jejich láska je nepochopena, jediný, kdo by se měl léčit jsou tito lidé, aby konečně pochopili, že homosexualita není nemoc, a mají stejná práva jako ostatní a když jsem slyšela větu chtěl bych se vyléčit, je mi z toho hodně smutno, z čeho vyléčit? Není z čeho, není to nemoc, není to úchylka a a ni homosexuáloé nejsou úchyláci, ale stejní lidé jako ostatní, takovéto filmy at jich je co nejvíce, aby všichni lidé konečně pochopily, že homosexualita není špatná.(29.6.2018)

Dle komentáře "Britrik" se potrefený bílý, heterosexuální, křesťanský muž ozval :P A Tom of Finland ťal do živého... a evidentně křehkého sebevědomí. Já nechápu, proč homofobní lidi chodí na film jako Tom of Finland, pokud to nebyla povinná školní projekce. Ale děti jsou v pohodě. Dokonce vědí, že většinu zneužití dětí nemají na svědomí pedofilové, ale... bílí heterosexuální muži.Takže proč na to bílý, heterosexuální, křesťanský muž jde, aby se mohl rozčilovat, jak je to nechutné...? ;o) Odpíraného největší... erekce :P Aha, takže jde jen o komentování anotace filmu. Co přijde nyní? Kritizování zhýralého fontu použitého u plakátu? Z došlé pošty: Britik "... Přesto byste měl vědět, že směřujete k věčným pekelným trestům - zkuste Danteho Božskou komedii." reply: Nicméně čsfd je web o filmech, není to platforma na vyjadřování svých náboženských a politických názorů. Mrzí mě, že jste si, jak vidím, dal s odpovědí tolik práce, přitom já ji číst nebudu. Ale mám potřebu podotknout, že směřování k věčným plamenům se týká pouze vás. Vzhledem k tomu, že nejsem katolík, jsou my tyto kratochvíle zapovězeny. "Zpráva se nepodařila odeslat, pravděpodobně jsi na seznamu blokovaných uživatelů." https://www.facebook.com/britrik(3.11.2017)