• Finsko

Finsko / Švédsko / Dánsko / Německo / USA, 2017, 115 min

Dome Karukoski

Aleksi Bardy

Lasse Frank

Pekka Strang, Jakob Oftebro, Werner Dähn, Þorsteinn Bachmann, Jessica Grabowsky, Jimmy Shaw, Lauri Tilkanen, Kari Hietalahti, Meri Nenonen, Siim Maaten, Jarno Pimperi, Matthew Way, Taisto Oksanen, Martin Bahne, Annika Sucksdorff, Eric Rusch, Christian Sandström, Matti Hirvi, Haymon Maria Buttinger, Jesse Fryckman, Rich Lyons, Erich Silva, Ida Koski, Ksenia Lelesh, Manfred Böll, David Nolden, Jouko Hokkanen, Jussi Ojansivu, Paavo Pyykkönen, Anders Sanzén, Jan Böhme, Timo Vehviläinen, Petteri Parkkila, Niklas Hogner, Seumas F. Sargent, Mattias Kindberg, Roope Karisto, Virpi Velin, Janne Nokkala, Mikko Autio, Alf Myreen, Martin Bergmann, Lassi Mölsä, Amelia Høy, Markus Sauvola, Sampsa Hyvämäki, Nils-Philipp Kutzner, Lawrence Dolkart, Wlodzimierz Kostrzewa, Stefan Merkt, Karri Soppi, Joona Haavisto, Kalle Tulander, Topi Hämäläinen, Timo Voipio, Yrjö Koski, Olexandr Ševčenko, Thomas Olausson, Henri Boeck, Alessandro Sparapani, Henri Keränen, Matias Kari, Leif Edlund Johansson, Challenge Gumbodete, Aki Kivirinta, Leevi Kähkönen, Tuomas Poutanen, Mikko Lindqvist, Jari Tolkki, Christian Thorsén, Juan del Pozo, Juho Hirvinen, Max Jansson, Lauri Pelander, Veli Toppinen, Lauri Kuukka, Edith Fryckman, Janne Puustinen, Jori Jämsä, Yves Pierre, Steven Stewart, Mikko Kuivalaien, Mikko Rantonen, Jari Forsman, Elias Werne, Norbert Braun, Timmy Tattari, Niko Wirtanen, Erwin Bruhn, Conrad Eichner, Joonas Vartiainen, Milen Stojnov, Harald Stroedecke, Pessi Peura, Petri Peltola, Edvin Fryckmann, Antti Pursiainen, Markus Niemi, Emanuel Claesson, Harriet Pastemak, Fred Baube, Niklas Grusell, Yves Kervoelen, Iiro Myllymäki, Timo Kinnunen, Janne Tainio, Artturi Ylinen, Santiago Ferreira, Jouni Lepistö, Esa-Matti Loukola, Pekka Kauhanen, Dirk Simm, Fabian Puregger, Dani Söderling, Diego Requena Reyes, Christian Hanft, Victor Skancke, Michael Edlund, Alexander Rawlins, Frank Michael Jork, Mark B. Odom, Izabell Makiela, Janne Alanko, C. T. Brauner, Jochen Bitugov, Leena Asp, Maksim Somelar, Andreas Kson Edman, Celina Callahan, Alexander Andersen, Torsten Jost Richter, Horst Lohan, Sophia Albow, Mikko Silvennoinen, Ari Niemensivu, Peter Julius, Simon Lindberg, Karsten Grosser, Olli Pöllänen, Aino Pursiainen, Raymond Gannon, Jussi Kajovaara, Liliana Lindner, Matthew P. Browning, Patrik Rybedrant, Fritz Finne, Toni Antinluoma, Hermano da Costa Silva, Jörg Becker, Mika Makslahti, Jens Engelberg, Julian Herrig, Emil Rissve, Roy Saaristo, Asmo Noronen, Alexander Rhedin, Konrad Kloshek, Fabian Kallerdahl, Ella Fryckmann, Simon Boji, Josef Kallerdahl, Panu Korhonen, Viktors Gruncevs, Antti Ketola, Ersen Kesci, Melcher Sjöman, Cornelia Stewenhag, Nellie Strand, Simo Karhula, Gunnar Klack, Bruno Baatz, Atte Hänninen, Olli Siitonen, Michael Siebert, Jimmy Phi Hoang, Mika Rossi, Margit Trennedal, Olafur Sigurvinsson, Chris Myland, Henrik Jansson, Joas Siqueira Lima, Pontus Wonkavaara, Tom Cubbins, Sten Sture Olander, Aviad Arik Herman, Nina Natri, Jimmy Raussi, Marco Astolfi, Karel Mäntynen, Angelica Holmberg, Franco Giorgi, Jan-Anders Bjerger, Felix Germaneau, Antero Vanhala, Adam Natale, Lauri Parkanmäki, Lorito di Stefano, Olrik Neubert, Jean-Michel Wächter, Edvin Matthiese, Wolfgang Hofmeister, Daniel A. Chirinos, Jere Rouhiainen, John R. Rosario, Rikard Karlsson, Patrik Rimaka-Hinnenberg, Lucas McGowan, Risto Hämäri, Victor Luque Cerezo, Pekka Immonen, Jakob Karlsson, Jari Himanen, Jonny Herrmann, Anna-Bella Vuolanen, Lutz Korth, Iska Strang, Alexander Raiski, Sebastién Pyykkönen, Timo Leppälä, Timo Pursiainen, German Pinazo, Georg Kroneis, Jan Lindwall, Fredrik Johansson, Eddie Hallgren

Přelom v dějinách kinematografie se nekoná, na to je film - jak píše akinorevv - až příliš konvenční a obyčejný (nenechte se mýlit popiskem o svalech a naddimenzovaných genitáliích, reálně toho moc neuvidíte). Přesto bych Toma doporučil, a to hned z několika důvodů. Jednak se divák poučí o fenoménu, o kterém dost možná neví (můj případ - ač gay, o Tomovi z Finska jsem poprvé slyšel až zde), jakož i o historicko-politické situaci. Filmů o tom, jak vypadala II. světová válka v USA, Británii, Německu, Čechách, Francii, Rusku.. už jsem viděl desítky. Ale jak to probíhalo ve Finsku? A jaká byla ve Finsku 50. let móda, společenská nálada, klubová scéna, jak se lidem žilo a bydlelo, jak se bavili? Kromě toho, jako Zkrocená hora zbořila westernový macho mýtus, podobně záslužnou práci dělá tento film na poli válečném. Ano, i válečný hrdina, co získal medaili za statečnost, mohl být gay. Mnohé diváky překvapí, možná až pobouří scény, v nichž je válečná vřava prolnuta záběry na vojáky, co se spolu milují. A kromě toho všeho je tu ještě jedna přednost - nádherně dojemné finále.(20.8.2017)

Do teď jsem viděla všechny gay filmy, jako totální zplácaniny nebo oplzlosti. Nicméne tohle? Tohle je dílo. Tom z Finska to totálně zabil. Bavilo mě to celou dobu. Jsem hetero a stejně mi to nepřipadalo nechutné. Bylo to tak akorát. A co si budeme povídat. Ty honící kresby a odhalené chlapy by ocenila asi každá ženská.(24.2.2018)

Tom of Finland má bezpochyby nepřehlédnutelnou výpovědní hodnotu v tom, že přibližuje život a dílo u nás ne až zase tolik známého kontroverzního umělce a zobrazuje tehdejší poměry a vnímání sexuálních menšin ve Finsku/Kalifornii. Nicméně z dramatického hlediska mi přišel snímek poněkud prázdný a postrádající jakoukoli vyloženě zapamatovatelnou a silnou scénu. Dokonce nebyl ani tak šokující a otevřený, jak by si člověk mohl původně myslet. Průměrně natočený životopisný film - bohužel nic víc.(10.4.2020)

Rozhodně to není film pro všechny, ale myslím si, že Tom of Finland byl zajímavou osobností a jeho kresby si zaslouží kultovní status, protože jsou prostě rozpoznatelné navíc jasně cílené. Filmu se docela daří rozšifrovat jednotlivé motivace, které vedly Toma k tomu, aby se projevoval právě kresbou.(22.3.2018)

• easaque

+2* sice moje hodnocení nevyznívá pro film dobře, ale pro fanoušky tohoto slavného kreslíře a jeho díla může být zajímavý. Taky jsem znal jen jeho kresby a teď i něco ze života. Bohužel jeho zfilmování mi nepřineslo nijak výjimečný zážitek a hodně mi chybělo časové zařazení jednotlivých etap života, abych si to mohl dát do kontextu doby. Stylizace ani casting nezaslouží velkou kritiku, takže se na to dívat dalo, ale pro nezaujaté je tento film zbytečný, a proto nemá cenu přehánět s hvězdičkami. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](29.12.2017)