• Finsko

Finsko / Švédsko / Dánsko / Německo / USA, 2017, 115 min

Dome Karukoski

Aleksi Bardy

Lasse Frank

Pekka Strang, Jakob Oftebro, Werner Dähn, Þorsteinn Bachmann, Jessica Grabowsky, Jimmy Shaw, Lauri Tilkanen, Kari Hietalahti, Meri Nenonen, Siim Maaten, Jarno Pimperi, Matthew Way, Taisto Oksanen, Martin Bahne, Annika Sucksdorff, Eric Rusch, Christian Sandström, Matti Hirvi, Haymon Maria Buttinger, Jesse Fryckman, Rich Lyons, Erich Silva, Ida Koski, Ksenia Lelesh, Manfred Böll, David Nolden, Jouko Hokkanen, Jussi Ojansivu, Paavo Pyykkönen, Anders Sanzén, Jan Böhme, Timo Vehviläinen, Petteri Parkkila, Niklas Hogner, Seumas F. Sargent, Mattias Kindberg, Roope Karisto, Virpi Velin, Janne Nokkala, Mikko Autio, Alf Myreen, Martin Bergmann, Lassi Mölsä, Amelia Høy, Markus Sauvola, Sampsa Hyvämäki, Nils-Philipp Kutzner, Lawrence Dolkart, Wlodzimierz Kostrzewa, Stefan Merkt, Karri Soppi, Joona Haavisto, Kalle Tulander, Topi Hämäläinen, Timo Voipio, Yrjö Koski, Olexandr Ševčenko, Thomas Olausson, Henri Boeck, Alessandro Sparapani, Henri Keränen, Matias Kari, Leif Edlund Johansson, Challenge Gumbodete, Aki Kivirinta, Leevi Kähkönen, Tuomas Poutanen, Mikko Lindqvist, Jari Tolkki, Christian Thorsén, Juan del Pozo, Juho Hirvinen, Max Jansson, Lauri Pelander, Veli Toppinen, Lauri Kuukka, Edith Fryckman, Janne Puustinen, Jori Jämsä, Yves Pierre, Steven Stewart, Mikko Kuivalaien, Mikko Rantonen, Jari Forsman, Elias Werne, Norbert Braun, Timmy Tattari, Niko Wirtanen, Erwin Bruhn, Conrad Eichner, Joonas Vartiainen, Milen Stojnov, Harald Stroedecke, Pessi Peura, Petri Peltola, Edvin Fryckmann, Antti Pursiainen, Markus Niemi, Emanuel Claesson, Harriet Pastemak, Fred Baube, Niklas Grusell, Yves Kervoelen, Iiro Myllymäki, Timo Kinnunen, Janne Tainio, Artturi Ylinen, Santiago Ferreira, Jouni Lepistö, Esa-Matti Loukola, Pekka Kauhanen, Dirk Simm, Fabian Puregger, Dani Söderling, Diego Requena Reyes, Christian Hanft, Victor Skancke, Michael Edlund, Alexander Rawlins, Frank Michael Jork, Mark B. Odom, Izabell Makiela, Janne Alanko, C. T. Brauner, Jochen Bitugov, Leena Asp, Maksim Somelar, Andreas Kson Edman, Celina Callahan, Alexander Andersen, Torsten Jost Richter, Horst Lohan, Sophia Albow, Mikko Silvennoinen, Ari Niemensivu, Peter Julius, Simon Lindberg, Karsten Grosser, Olli Pöllänen, Aino Pursiainen, Raymond Gannon, Jussi Kajovaara, Liliana Lindner, Matthew P. Browning, Patrik Rybedrant, Fritz Finne, Toni Antinluoma, Hermano da Costa Silva, Jörg Becker, Mika Makslahti, Jens Engelberg, Julian Herrig, Emil Rissve, Roy Saaristo, Asmo Noronen, Alexander Rhedin, Konrad Kloshek, Fabian Kallerdahl, Ella Fryckmann, Simon Boji, Josef Kallerdahl, Panu Korhonen, Viktors Gruncevs, Antti Ketola, Ersen Kesci, Melcher Sjöman, Cornelia Stewenhag, Nellie Strand, Simo Karhula, Gunnar Klack, Bruno Baatz, Atte Hänninen, Olli Siitonen, Michael Siebert, Jimmy Phi Hoang, Mika Rossi, Margit Trennedal, Olafur Sigurvinsson, Chris Myland, Henrik Jansson, Joas Siqueira Lima, Pontus Wonkavaara, Tom Cubbins, Sten Sture Olander, Aviad Arik Herman, Nina Natri, Jimmy Raussi, Marco Astolfi, Karel Mäntynen, Angelica Holmberg, Franco Giorgi, Jan-Anders Bjerger, Felix Germaneau, Antero Vanhala, Adam Natale, Lauri Parkanmäki, Lorito di Stefano, Olrik Neubert, Jean-Michel Wächter, Edvin Matthiese, Wolfgang Hofmeister, Daniel A. Chirinos, Jere Rouhiainen, John R. Rosario, Rikard Karlsson, Patrik Rimaka-Hinnenberg, Lucas McGowan, Risto Hämäri, Victor Luque Cerezo, Pekka Immonen, Jakob Karlsson, Jari Himanen, Jonny Herrmann, Anna-Bella Vuolanen, Lutz Korth, Iska Strang, Alexander Raiski, Sebastién Pyykkönen, Timo Leppälä, Timo Pursiainen, German Pinazo, Georg Kroneis, Jan Lindwall, Fredrik Johansson, Eddie Hallgren
  • kinderman

Larry Flynt je odpudivý chlap, který se živí odpudivým způsobem. Přesto je Lid versus Larry Flynt výborný film, protože tvůrci dokázali k vyprávění jeho příběhu najít ten správný klíč. Tvůrcům filmu o zakladateli a čelném představiteli komiksového gay porna Laaksonenovi, který ve svém díle vyvázal homoerotiku z osidel travesti zženštilosti a udělil jí maskulinní vizuál, se toto ani náznakem nepodařilo. Je úplně jedno, co si myslím o Laaksonenově umění, ten film selhává na všech úrovních. Je to špatně napsaná, špatně natočená a nepříliš srozumitelně sestříhaná nuda.(5.11.2017)

Ano, s časem se zde zachází hodně volně, film klade důraz na dost jiné věci než bývá zvykem u klasických, šablonoidních biografií (i když se jako klasická, šablonoidní biografie tváří), ale to jsou věci které já nemůžu brát jako negativa (i když chápu, že můžou v ledaskom zanechat zmatečný dojem)... Tom of Finland se úspěšně vyhýbá moralitkám a melodramatickému pathosu kterými často bývají filmy s LGBT tématikou zatížené. Vlastně to celkově působí jako by se film snažil neakcentovat homosexualitu jako "téma" které by samo o sobě bylo potřeba nějak řešit. Více než co jiného je to film o umělci který má problém se prosadit protože středobodem jeho tvorby jsou vášně o kterých se (přece) nemluví... Důležité je, že filmu se, myslím úspěšně, podařilo vyslovit to zásadní co odlišovalo Tomovo dílo od hromady jiné pornografie. Tomovou značku totiž netvoří podpis, ale vášeň a intimita něžně, ale zřetelně, koukající z očí jeho kreslených chlapáků.. Jsem sice hetero, ale nedělá mi problém přiznat, že dílo ToF je sexy a musím jen s politováním konstatovat, že si nevzpomenu na osobnost která by ke kreslenému heteropornu přistupovala stejně svědomitě a vášnivě.(7.4.2019)

Tom of Finland má bezpochyby nepřehlédnutelnou výpovědní hodnotu v tom, že přibližuje život a dílo u nás ne až zase tolik známého kontroverzního umělce a zobrazuje tehdejší poměry a vnímání sexuálních menšin ve Finsku/Kalifornii. Nicméně z dramatického hlediska mi přišel snímek poněkud prázdný a postrádající jakoukoli vyloženě zapamatovatelnou a silnou scénu. Dokonce nebyl ani tak šokující a otevřený, jak by si člověk mohl původně myslet. Průměrně natočený životopisný film - bohužel nic víc.(10.4.2020)

Do teď jsem viděla všechny gay filmy, jako totální zplácaniny nebo oplzlosti. Nicméne tohle? Tohle je dílo. Tom z Finska to totálně zabil. Bavilo mě to celou dobu. Jsem hetero a stejně mi to nepřipadalo nechutné. Bylo to tak akorát. A co si budeme povídat. Ty honící kresby a odhalené chlapy by ocenila asi každá ženská.(24.2.2018)

Čekal jsem, že se dovím víc. Film má téměř 2 hodiny, zabírá časové období kolem 45 let, ale ten rámec je nevyužitý. Postrádal jsem hlavně popisky času a míst, někdy vůbec nebylo jasný, kde se hlavní postava nachází, příp. proč. Podle popisů a ostatních informací jsem nabyl dojmu, že Touko byl slavný muž, osobnost známá mezi určitou skupinou gayů ve 2. pol. 20. stol. Film se mi snažil takový dojem vnutit, nezískal jsem ho z něj přirozeně, což je špatně. Přitom kamera, prostředí, herci,...skvělé. Dobrou práci odvedli i maskéři a hudba film skvěle doplňuje.(18.2.2018)