Mise

• Česko Misie (více)

Silné a velmi vzrušující drama, ve kterém hrají hlavní role nositelé Oscarů Robert De Niro (Lovec jelenů, Zuřící býk) a Jeremy Irons (Zvrat štěstěny, Příliš dokonalá podoba, Kafka). V hlubině amazonských pralesů se v 18. století usiluje bývalý obchodník vzdělávat zaostalé indiány. Když je život domorodých obyvatel ohrožen, musí se však obrátit k meči a zapomenout na modlitby... (Rangelone Film)

corpsy

Vizuálne pútavý snímok s ukážkovým hereckým výkonom Roberta De Nira. Tak nejako to mohlo v skutočnosti vyzerať pred mnohými stáročiami v kolonizovanej Južnej Amerike. V dobe keď informácia o zlate mala väčšiu hodnotu, ako ľudská bytosť. ()

Hem.m

Jak to jen říci.. Jednoduše slabších pět za to, že mě Mise nijak nezasáhla a nechala mě prázdným, ale přesto oceňuji kvality toho to filmu, stejně jako papeže Jana Pavla II. A teď proč je to slabších pět? Jednoduše, dlouhé bojové pohledy jeden na jednoho mě moc nenadchli stejně tak, jak Niro chodil pořád s brněním. Ale jinak hudbu jsem si užil a i tak celý film, takže tak.. Pět si to asi zaslouží. ()

curunir

Takže, čo vlastne napísať? ENNIO MORRICONE tu len potvrdil svoju genialitu. Film dostal Oscara za najlepšiu kameru, no viacej by si ho zaslúžila Enniova hudba. Jediné vysvetlenie, ktoré my s toho vychádza je, že členovia ,,akadémie" boli hluchý, ale ako potom rozumeli textu? Pravdepodobne im film premietali s titulkami. Za tento film si Morricone rozhodne svojho Oscara zaslúžil, a keď aj po rokoch o tom rozpráva netají sklamanie. Avšak vo filme sa nájde aj niekoľko hluchých miest a scéna zničenia misie my pripadá byť dosť chaotická, rozťahaná a bez citového náboja, ktorý záver tohto filmu potrebuje. Všetko sa ale kompenzuje v poslednej scéne, keď malé dievčatko najde vo vode svietnik a husle, váha ktorú vec si zoberie a vezme si husle. ()

PauloZ

Velice pěkný příběh o indiánech a jejich snaze ubránit kousek své země za pomocí pár Jezuitů, bohužel zde se jim opravdu nepodaří nic. Konec je velice silný a smutný a nenechá nikoho bez emocí. Nebudu to okecávat. I když už se na něj nejspíš nikdy nepodívám, tak musím dát za 5. Navíc skvělá hudba. ()

Marsik

** I když nejsem nábožensky založený, tak má tenhle film pro mě skrytou obrovskou sílu. Už jenom úvodní titulky, při kterých se seznamujeme s kněžími v čele s Ironsem a Neesonem, podkreslující vynikající hudba od Morriconeho, mě nenechávají klidným. Celý snímek je mimořádně zajímavý, poutavý a emotivní (zejména silné scény byly např. první setkání Ironse s domorodci, kdy hraje v lese na píšťalu, nebo přijetí brečícího De Nira domorodci mezi sebe). I když na samotný závěr to nemá, ten je vskutku vydatný, drsný a silně emotivní. Bylo mi všech hrozně líto. V roce 2009, když jsem toto dílo viděl prvně, tak na mě Misie tolik nezapůsobila, ale nyní jsem k ní našel zvláštní pouto a dle mého si právem zaslouží být mezi TOP filmy. Od minulého shlédnutí pozvedávám hodnocení ze 3 hvězdiček na maximální. 90% ()

draggo

Unylé, nezáživné, bez emocí. Přiznávám se, že hodnotím jen první půlku, protože při té druhé jsem přes všechno úsilí neodolal vábení měkkého gauče a usnul. Co pochválím, je hudba a herecké výkony. Bohužel to jsou jen dvé části celku, který je ve výsledku celkem hloupá nuda. Ony všemi chválené záběry na Amazonii mě zrovna dvakrát nedostaly, přeci jen má tenhle film pár let za sebou a je to dost vidět. Celkově zklamání a film který si nezaslouží být v top 200... tak jako skoro všechny co tam jsou./viděno na DVD: 35% a 2*/ ()

ledzepfan

Tak tohle mě teda nechytlo.... De Niro je sice znovu perfektní (i když v druhé půlce filmu je jeho postava tak něják potlačená) a záběry deštných pralesů jsou působivé, ale celé je to docela předvídatelné, propletené politicko-církevními žabomyšími šarvátkami a zakončené prvoplánovými "srdcervoucími" záběry, podkreslenými smutně epesní hudbou......................... Navíc mě osobně se příčí už základní princip toho filmu-protože nevěřím, že by pro jihoamerické (nebo jakékoliv) indiány mohla být jakákoliv a kýmkoliv vedená křesťanská missie opravdu prospěšná.... Z mého pohledu jde o narušení a znásilnění původní kultůry (i když zde prováděné "superdobrým" Ironsem se"superdobrými" úmysly) ()

verbst

Úžasná kamera. Úžasná krajina. Bezchybný DeNiro s Ironsem. Bezchybná režie. Scéna, která mě budí ze spaní = geniální film. 100% ()

kobejn

majestátní hudba odpovídá vznešenému obsahu i duchu filmu, DeNiro tu předvedl jeden ze svých velmi působivých výkonů, Irons za ním nezaostává, je to pěkný film, možná jen příliš vznešený. ()

Asgy

Z filmu samotného jsem měl pocit výborný, to už ale nemohu říct o krutém příběhu, protože co se tehdy dělo člověk dnes moc nechápe. Nádherná Morriconeho hudba i krásná příroda, proměna Roberta De Nira, kterému zdatně sekundoval Jeremy Irons, to všechno dělá krásný film, bohužel se smutným koncem. ()

GodComplex

Nadherna priroda, uchvatna kinematografie, epicka historicka story, excelentni hudba Ennio Morricone a herecke superduo Robert De Niro + Jeremy Irons. I kdyby reziser z techto prisad uvaril totalni maglajz, tak by byl kvalitni, nicmene Roland Joffé z toho vymacknul nesmirne pusobivou odu na dobyvani Ameriky. Prvni a treti tretina jsou fantasticke, prostredek trosku doplaci na nudnou politiku, ale o to vic se nad celym kouskem muzete zamyslet. V dobe kdy je cirkev zobrazena jako banda iracionalnich psyhopatu se sklony k pedofilii je zajimave se podivat na film kde jsou to ti relativne hodni."You promised your life to god and god is love." 8/10 ()

Laxik

Kouzlo Misie tkví pouze v zavedené značce... Jo a taky v tom, že se jedná o sakra vypiplaný film. Bohužel, i když vše šlape dobře a hudba je opravdu podmanivá, na emocionálně silný začátek ne a ne navázat. A tohle má být emocemi protkaný film, tohle má být jedno z těch dramat, která chytí za srdce. Ne, nemá to být emoční doják, nemáme brečet nad zastřelenými dětmi, máme zažít všechny ty pocity - vinu, pýchu, radost, zoufalství, nenávist, ale hlavně víru, naději a lásku. Ale tady se nakonec sehrál jen neúspěšný pokus o ono špatné emoční dojeníčko. A přitom to začalo tak nadějně. A možná že i nadsazuju, protože bych mohl srazit i za nedostatečně rozvinuté charaktery. A rozvoj si oba dva misionáři vážně zaslouží. ()

golfoxovox1

Jeden z TOP filmů s úžasným příběhem, který má hluboký smysl a pointu, zároveň můžeme sledovat nádherné záběry přírody a ještě k tomu posloucháme jednu z nejlepších orchestrálních kompozic všech dob (Ennio Morricone). Tolik ve stručnosti k tomuto dílku, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Konec velmi realistický a každá myšlenka pravdivá. Takový je svět...Takový jsme si ho udělali my... :) ()

MikO_NR_1909

"The light shines in the darkness and the darkness has not overcome it". MISIA je prenádherný, smutný a autentický snímok plný krásnych záberov. Nie je "krajšie" natočená ako "komerčné" epické veľkofilmy, ale používa iné, kvalitatívne vyspelejšie zbrane filmového umenia - čistota ducha, prírody, srdcervúce odpustenie, hranice posolstiev a nový život, v ktorom špinia relatívnu krásu svojimi podlými úmyslami majetní predstavitelia štátnych záujmov. A tá hudba je akoby vyslaná od BOHA - pripomínam, že som neveriaci. Vôbec tá najlepšia a najdojemnejšia, akú poznám. Viacej v mojej kritike tu: http://www.9em.sk/pred-30-timi-rokmi-v-cannes-priniesla-misia-1986-vasnivu-debatu-na-paletu-otazok-ohladom-viery/ ()

Freemind

Roland Joffé byl, je a zřejmě i bude režisérem jednoho filmu. Znám jen málo dokonalejších a dojemnějších obrazů. Pokud bych měl najít jeden mínus, pak je to někdy trochu viditelná snaha o hraní na city (což bylo zcela evidentní v dřívějších Krvavých Polích). Scéna s monsignorem poslouchajícím s otevřenou pusou chorály indiánských dětiček se opakuje ve třech variacích, což je trošku příliš. Nechme ale hnidopišení. Syrově lidské výkony VŠECH herců v čele s fascinujícím DeNirem. Geniální hudba - a to Morriconeho nemám vůbec rád! Má to gradaci, logiku, napětí i pointu, týká se důležitých témat, ale planě nemoralizuje. Kéž by po natočení tohoto díla Joffé zamkl kameru na půdě a kochal se svým úspěchem. ()

fragre

Film zvládnutý mimořádně nejen po stránce „řemeslné“, ale i tím, že scénář nepochybně využil kvalitních historických rešerší. Jezuitské paraguayské redukce byl opravdu heroický a jedinečný pokus o realizaci křesťanských ideálů na tomto světě (Nový Jeruzalém v Novém světě ještě nezamořeném evropskými právněmajetkovými vztahy). Pokus změnit již zaběhlé schéma, kdy dobývání nových zemí bylo ideologicky zdůvodňováno šířením víry. Do této doby je zasazen působivý příběh viny, trestu a vykoupení. Jeremy Irons a hlavně Robert de Niro jsou nejen přesvědčiví, ale spíše jsou opravdu otcem Gabrielem a Roderigem Mendozou. Je to jeden z filmů, u nichž mi připadá, že takto to mohlo být, že ten film je historický nejen kostýmy, ale hlavně psychologií postav. Hlavně Mendoza je svým ustrojením opravdu barokní postava, v jejíž duši soupeří andělé a démoni, postava plná prudkých protikladů, schopná velkého zla i velkého dobra. Působivá je scéna v závěru filmu, kdy umírající Mendoza, který se snažil bránit svou obec zcela pozemsky se zbraní v ruce, vidí otce Gabriela, který ji bránil duchovně mší a motlitbou, zkoseného salvou vojska křesťanského monarchy, jdoucího (s požehnáním reálpoliticky uvažující církve) nastolit neomezené panství státu a obchodu. K působivosti filmu přispívá skvělá kamera a hudební doprovod. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration