Pod vodou

• USA Underwater (více)

Je to možná nejhorší a nejnebezpečnější pracoviště na Zemi. Podmořská vědecká laboratoř stojí na jednom z nejhlubších míst mořského dna. Je obklopena naprostou temnotou, svírána strašlivým tlakem, teplota okolní vody se blíží nule. Výzkumný tým provádí sondážní vrty, když přijde nečekané a ničivé zemětřesení. Do této chvíle bezpečné prostory laboratoře se stávají smrtelnou pastí. Jednotlivé části vědeckého komplexu jsou extrémními tlaky vody drceny jako papírové krabice. Jedinou šancí pro přeživší členy posádky je evakuace pomocí hlubinných skafandrů. Jenže v okamžiku, kdy se ocitnou mimo zdevastovanou stanici, zjistí, že jejich zásahy do mořského dna a následné zemětřesení probudily něco, co do této chvíle zůstávalo ukryté pod mořským dnem. Něco neznámého. Něco děsivého. (CinemArt)

Arsenal83

Kristen Stewart by sa mala rovno vystrihať dohola nech je každému jasné, že je cool LGBT. Už jej aspoň jej priateľka povedala, že vyzerá otrasne? Ale ok, ten černoch vyzeral ešte hnusnejšie a Kristen to zase zahrala dobre, takže v poriadku. Dokonca by som povedal, že to zahrala až na úrovni Cassela a to je už fakt vysoká úroveň. Zrejme sledovanie ich výrazov je to najzaujímavejšie na celom filme. Stiesnená atmosféra v uzavretom priestore, strach z neznámeho? Nedeje sa to tu, neprenáša sa to na diváka. Sem tam sa zľaknete, že vás zožerie príšera, ale inak nič. ()

Marze

Okamžitě zapomenutelné. Pod vodou je směska několika filmu jako Vetřelec, Pacific Rim, Poseidonovo dobrodružství apod. je ale fakt, že se film nesnaží přinést něco nového, ale jen bavit. Monstrum vypadá jako by bylo vyloveno z nějakého koše. Je to vizuálně nesoudržné a scénář má mnoho mezer. Také vztahy jsou zde tak nezajímavé, že jediné o co se lze zachytit je výkon Stewarta. ()

classic

„Pod vodou” , na samom dne oceána, v totálne najhlbšom mieste zemského povrchu, to je vážení a milí, naša - Mariánska priekopa, ktorá sa so svojimi, skoro 11. kilometrami, pyšní vo všetkých podmorských tabuľkách. To, čo je Mount Everest nad morom, to je ona pod morom ! Inak, panuje v nej aj neuveriteľná tma, ktorá je zároveň spojená i s neuveriteľným tlakom - 8 ton na palec, že ešte ťažšie sa tam dolu dýcha, čiže prevláda i maximálny pocit zo stiesnenej klaustrofóbie, a tak byť priamo tam, sa vôbec neoplatí, či čo...? Ale toto absolútne neplatí pre niekoľko vrtných staníc, medzi ktorými je napríklad i Kepler 822, keď ďalšia je trebárs: Roebuck 641, (či už aj opustený Sheppard), ktoré sú tam postavené iba pre JEDINÝ účel, a to kvôli ťažbe ropy, z ktorej budú následne prúdiť nevídané, finančné zisky. Má to však jeden podstatný háčik. Z intenzívneho a zimného spánku zrejme prebudili, (alebo už boli dávno hore ?), neznáme, novoobjavené hlbokomorské druhy, pričom ich hlavnej „Kráľovnej” , sa to isto nebude pozdávať, čo to tam tí samí, blázni zištní, prospechárski, stále, vkuse, navysoko vyvrtávajú, ba ani jej mnohopočetným potomkom už vonkoncom NIE, a tak treba zakročiť, pokiaľ je ešte čas, a tak nakoniec, kto z koho ? _ Bill Eubank týmto úplne zbytočným opičením sa po legendárnom, atmosferickom Votrelcovi, či oveľa slabších Votrelcov, určite nerozbil b-a-n-k tak, ako si možno, trochu naivne, zo začiatku, myslel ? 90 filmových minút, by som rozdelil asi takto: Úvodné, charizmatické a archívne titulky, sú vskutku, naprosto majestátne, rovnako tak isto, ako prvých tridsať minút z filmu, ktoré sú jednoznačne najlepšie ! 1/3 funguje bezprostredne - strhujúco, ale s ostatnými tretinami, je to čoraz horšie. Ani mi výraznejšie neprekážalo, že imituje Aliena, ako hudobným motívom, tak i otváracou sekvenciou + so zopár ďalšími. Na chvíľu som bol normálne rád, až poctený. No, akonáhle sa snímok postupne posúval ďalej, tak moja radosť sa akosi začala vytrácať, za čo môže pravdepodobne nikto iný, než Brian Duffield, inak, typický - béčkový scenárista, ako vyšitý, keďže si nevedel dať rady, ako rozumne nadviazať na jadro a záver ! Skrátka, chceli nakrútiť podmorského Votrelca, čo sa im kompletne míňalo účinkom. Obsadenie ma nijako zvlášť neinteresovalo, aj keď v ňom dve slečinky pobehovali v spodnej bielizni. Hudba, strih a kamera celkom ušli, no pod tou vodou som väčšinou mával problém orientovať sa, kde vlastne som ? Pôvodný ALIEN môže byť stále veľmi spokojný, lebo sa mu zatiaľ nikto nepriblížil ani po päty ! ()

Chrustyn

Rychlý úvod je efektivní a diváka perfektně vtáhne do děje. Herci jsou fajn, přestože jim scénář nenabízí mnoho prostoru, jak se předvést a atmosféra, minimálně v první třetině poutavá. Bohužel slušné tempo brzy značně zpomalí a ve chvíli, kdy se začnou objevovat podvodní monstra, film ztrácí napětí a na neutrál dojíždí do neuspokojivého konce, kdy se sice ukáže slušně zpracované hlavní monstrum, ale film přesto vyšumí do prázdna a divákovi je tak nějak jedno, jak to vlastně skončí a jestli se nějaká z postav zachrání. ()

LaciLC

Dobrých podmorských hororov nie je nikdy dosť a tento dopadol na výbornú. Začne hneď zhurta a až do konca nepovolí. Pre mňa to bol non-stop napínavý zážitok so super klaustrofobickou atmosférou. Triky boli výborné a Cassella mám veľmi rád. Oplatilo sa zájsť do kina. ()

heyda

Mám rád sci-fi horory, ale tohle mě moc nezaujalo a scénář byl vyloženě tragický. Představa přežití na dně Mariánského příkopu by byla sama o sobě zajímavá. Existence jakési příšery to srazila těžce pod průměr. Za mě promarněná šance... 30% ()

Stanislaus

Pod vodou v sobě mísí prvky osmdesátkových hororů jako Leviathan, Věc či Vetřelci, akorát už má k dispozici pokročilejší vizuální efekty, kterými kompenzuje skutečnost, že jde v podstatě o kompilaci výše zmíněných snímků. Vzhled podvodních monster měl něco do sebe a musím pochválit, že si tvůrci na závěr v tomto ohledu připravili menší překvápko. V průběhu děje měl divák strach spíše z "nekonečné" atmosféry hlubin než ze samotných příšer, což mně osobně vyhovuje víc, čímž však nechci říct, že by typické lekačky nefungovaly. V neposlední řadě jsem vcelku byl rád, že Kristen Stewart ve filmu moc nemluvila - méně je více. ()

TheEvilTwin

Místy se to tváří jako plnohodnotné scifi, ale v některých scénách zase jako totální béčko bez nápadu. Problém je v tom, že Underwater má klíčové prvky pro správný podvodní scifi téměř všechny, ale využity jsou všechny jenom MÁLO. Málo klaustrofobii navozujících scén (ze kterých by tady mohli atmosfericky těžit úplně výborně), málo monster a jejich originu, málo kvalitní akce, postavy jsou úplně scénaristicky ploché a nevykreslené a střih často neskutečně chaotický. Většina scén je navíc tak tmavá, že z nich divák vyčte jen obrysy a nepřinese to správný vizuální zážitek. Stejně tak nevím, co vedlo tvůrce k obsazení herecky "mrtvé" Kristen Stewart, která tady byla se svým účesem jak feministická vůdkyně pouličních prostestů vyloženě na facku. Bída a bolest, bohužel nepovedená podvodní verze jemu podobnému Life (2017), který byl o 2 třídy lepší. ()

SOLOM.

Mám rád staré podmořské béčka typu Leviathan nebo Deep Star Six, takže když už mnozí tuto letošní novinku s těmito filmy srovnávali, stejně jako s Vetřelcem, nemohl jsem prostě odolat. Většinou sice nechávám novější filmy nějakou dobu uležet, ale v tomto případě jsem hodlal udělat výjimku. Bohužel však musím nakonec konstatovat, že tohle je jen prachobyčejná průměrná záležitost, kterou si už zřejmě nikdy znovu nepustím. Vyloženě zklamán sice nejsem, ovšem mírné znechucení ve mně převládá ještě teď. William Eubank je očividně fandou tvorby H.P. Lovecrafta, nicméně jeho finální příšera má do Cthulhu kurevsky daleko. Já osobně jsem si tento podvodní survival užíval hlavně v jeho první polovině. Osobitý nástup a celkem kvalitně zpracovaná atmosféra se mi líbila docela hodně. Nechybělo tomu ani napětí ani akce a já si film prostě užíval. Nejen díky polonahé Kristen Stewart, ale i dvojici Vincent Cassel a T.J. Miller. Když však kapitán i rebel s králíčkem zmizeli ze scény, začal jsem se dost nudit. Druhá polovina už tak záživná totiž nebyla a samotný závěr jakbysmet. ()

Othello

Mrzí mě obecná neochota přizpůsobit se a vychutnat si tyhle čistý fyzický žánrovky, zejména pokud za nimi stojí tolik úsilí, schopností a náročná, leč úspěšná tvůrčí vize. Underwater si před sebe ambiciozně naházel obrovské množství překážek - velká část snímku se odehrává v naprosté tmě, omezeném prostoru, s dezorientovanými postavami navlečenými v totožných skafandrech. A přesto se mu daří zachovávat přehlednost i v těch nejnáročnějších podmínkách aniž by si pomáhal nějakým porušením původního nastavení scény. Daří se mu to zejména díky podobě oněch potapěčských obleků, které, vzhledem k tomu, že musí ustát neuvěřitelný tlak, vypadají jak z Warhammera a tedy postavy, které jsou jinak v těchto oblecích nahňácané na sebe, jsou ve skutečnosti od sebe dál a dají se tak dobře rozlišovat. Orientaci v rozložení postav po scéně, jejich komunikaci i v tom, na co se zrovna dívají, pomáhají pak ostrá bodová světla vedle jejich helem. A díky podobným různým řešením výzev, která si ten film před sebe vyskládal, mě strašně bavilo ho sledovat. I třeba přesto, že z technickýho hlediska jsem se mohl celou dobu cynicky ušklíbat (vrcholem samozřejmě je, když během půl minuty v jednom programu můžete sledovat monitoring okolí s 3D modelací a pak přetažením prstu přetížit nukleární jádro, na kterym jede celá stanice). Malé bonusy má pak film za to, že se odehrává v pro mě nejděsivějším místě na planetě Zemi a za to, že Kristen Stewart zde definitivně přeházela nejvyšší místa topky nejpřitažlivějších filmových postav od vynálezu kamene. Williama Eubanka si řadím vedle Christophera Smithe, Christophera Ganse a Jaume Collet-Serry k mým oblíbeným žánrovým režisérům. ()

claudel

Filmová výzva v karanténě - oblíbené herečky, Kristen Stewart. Úžasná plochá elfka, jak ji nazve jedna postava ve filmu. Fajn, může být klidně vyhublá, se sebenemožnějším účesem, barvou vlasů či jakoukoli praštěnou vizáží, ale podle mě je Kristen Stewart děsně sexy. A této klaustrofobní podoceánské depce dávám dvě hvězdičky jen díky ní, protože mě baví se na ni dívat a poslouchat její hlas. V příští výzvě jí ale vyberu rozhodně lepší snímek. ()

eraserhead666

"Cynismus v sobě nese útěchu." Oceňuju, že se film nezdržuje s nějakým dlouhým úvodem. Vlastně vnímám i pozitivně to, že ohledně atmosféry a strachu je to spíše klaustrofobní než vyloženě bubákovské. Když si tak čtu některé komentáře, toho Vetřelce jsem v tom měl vidět jako kde? Vlastně jsem i docela spokojený, víc než jsem čekal jsem nedostal, ale ani méně. ()

luka4615

Inspirace Scottovým Alienem je zde znatelná už od samotného začátku, jelikož i zde se hlavní "bubák" zjeví téměř až na konci, přičemž tvůrci do té doby sázejí na budování atmosféry a strachu z neznámého. Jistě, Underwater se místo ve vesmíru odehrává pod vodou a z Kristen Stewart zřejmě nová Ripleyová nebude, nicméně i tak se sluší pochválit režiséra Williama Eubanka za dobře odvedenou filmařskou práci. Snímek má totiž největší potenciál právě na začátku, kdy je budována atmosféra, jíž zdárně dopomáhá originálně zvolený hudební podklad. Právě v těchto momentech máte pocit, že sledujete něco, co by Vám bohatě vynahradilo dlouholetou absenci (kvalitních) snímků s ikonickým Vetřelcem. Rovněž zde musím pochválit design monster samotných, jež v záplavě jiných digitálních potvor vypadá originálně a v rámci svých možností i děsivě přirozeně. Na celém snímku tedy zamrzí jen jeho poněkud uspěchaný konec, který moc nesedí k tempu, které režisér nasadil na začátku. Ovšem až na tento detail se jedná o povedený sci-fi počin, který všem fandům snímku "Alien" udělá ohromnou radost. Skvělá práce! „It just dragged him straight out of his suit!“ ()

JASON_X

Líbí-li se vám Kristýna Stewart, na film se těšte, užijete si ho. Její vyzoomovaná hlava je na plátně ca polovinu času, sem tam se mihne ve spodním prádle, no a pokud jste lesby nebo latentní homosexuálové, rozrajcuje vás určitě její kulervoucí sestřih, respektive ostřih. Ale nelíbí-li se vám Kristýna Stewart, máte-li třeba pocit že je to nezajímavá unylá buchta, že její permanentně pootevřená chlebárna není roztomilá ale nechutná, film si snad radši ani nepouštějte. A nebo si od něj aspoň moc neslibujte; jste-li totiž ještě i hejlové, kteří se těšíte na něco podobného jako geniální Abyss, budete za svou naivitu po zásluze odpálkováni. Banální, stokrát omletý scénář, tuny naprosto banálních, stoktát omletých žvástů a hlášek party vrtařů (proč se vlastně do dna oceánu vrtá se ale nedozvíte, i když tam stojí obří vrtařský komplex), stokrát omleté jsou i persony jednotlivých postav a jejich dialogy, ale co je nejhorší, "napětí" je dosahováno jen nervní epileptickou kamerou, frenetickým střihem a tím, že se točí v zaflusaném špinavém bazénu a skoro po tmě, nebo s všelijak se míhajícími reflektory (ne, nepouštěl jsem si kinorip, byla to 1080p verze). Navíc jsem občas tápal v ději a nechápal, co se na obrazovce zrovna děje. Ne kvůli bramboračce v mojí hlavě, ale kvůli chaotickému scénáři a střihu. Vincku, jak hluboko jsi v Hollywoodu klesl. Po použití do koše. ()

matestlust

Nebylo to vůbec špatný, ale mohlo to bejt daleko daleko lepší. A v tomhle případně je to fakt škoda. Protože vše mělo naprosto skvělý předpoklady pro luxusní sci-fi horor v duchu klasik jako Leviathan, nebo Deep Star Six... stačilo jen víc tlačit na pilu, zaměřit se do té hororové stránky, přidat trochu větší ,,nekompromisnost". Je škoda, že příšery nedostaly víc prostoru, stejně tak využítí podmořské stanice mohlo být víc ,,klaustrofobický". Film má skvělý triky, fajn herce, provedení taky naprosto v pořádku. Pár scén bylo vážně povedených, hudba byla vynikající. Víceméně jsem rád, za každý nový a koukatelný horor, tenhle mi udělal radost, ale měl potenciál na daleko lepší kousek. 3* ()

oLí

Bohužel mírné a zasloužené zklamání. Narazit na to náhodou v noci někde na Nově při přepínání programů některého z pátků devadesátých let, tak budu asi nadšenej, ale čekal jsem více. Horror se sci fi je pro mne takovej koktejl, kterej když se dobře namíchá, tak u mne jde do naprostý TOPky ( Věc, Predátor, Terminátor, Vetřelci - to vše je v mé TOP 10 ). I Life mě před pár lety solidně vystrašilo a překvapilo. A u Underwater jsem čekal něco podobného. U obou filmů jsem se nedíval na trailery a toto bylo mé velké želízko v ohni a snažil jsem se jít filmu a zážitku naproti, ale bohužel. I když se snaží s tempem a víceméne se pořád něco děje, tak se vlastně neděje nic moc. Je to hrozně málo strašidelný a fantastická myšlenka vrtů 10+ km pod mořem s příšerama, tmou, skafandrama a blouděním po dně při bojování o život je využitá úplně na hovno. Moc mě to mrzí, asi jako před lety, kdy jsem si u Leviathana jako náctník sliboval zážítek alá zmíněné sci fi klenoty. Nemůžu říct, že bych se vyloženě nudil, v kině je to působivý, ale vytěžilo to strašně málo ze svého velkého potenciálu. Hladových 7/10 mě dost namlsalo, za mě mírně nadnodnotím na 5.5/10 z důvodu, že se tyhle filmy vůbec točí někdo je financuje, jdou do kino distribuce. PS: finální macho monstrum úžasný a úžasně spláchlé do hajzlu co se potenciálu týče a ty malý mrchy fakt vylezly z Dead Space. ()

Morholt

Poctivá béčková zábava, která se podobně jako třeba Life veze na nostalgické vlně. Eubank se s ničím moc nepáře, takže naprosto rezignuje na nějakou předehru a hází posádku rovnou do bortící se podmořské stanice. I díky tomu film šlape v solidním tempu od začátku do konce. Líbilo se mi prostředí rozpadajícího se komplexu a ještě lepší byla podmořská atmosféra, když byl tým nucen laboratoře opustit. Až jsem si říkal, proč se pod vodou neodehrává víc duchařin. Nejlepší jsou ovšem monstra, která nemají chybu a je fajn, že se s nimi moc nešetří. Fandové gore si na své sice nepřijdou, ale ono by to ve vodě stejně nemělo takový efekt. Herecky je to bez problémů a i ta Stewartka je tady víc než jen snesitelná. Naprostá spokojenost. 85% ()

Lucasion

Velmi nenaplněný potenciál. Těšil jsem se na podvodního Vetřelce (1979) a skoro sem na to šel do kina. On trailer moc neodpovídá filmu, protože kolaps základny se stane v úvodních minutách a celá posádka, tak hledá cestu podmořským labyrintem ven. Ovšem nijak zvlášť zábavné to nebylo. Kristen Stewart hraje vskutku dobře a týpek z Deadpoola je velmi bavícím elementem. Fakt ovšem je, že ač první půl hodinu je film skutečně dobrým survival filmem a obešel by se i bez podmořského "cosi", tak druhá část filmu je prostě strašně hloupá. Béčkovost z ní kape na všechny strany a finále je pardon, ale trapné. Dlouho se tu takovýto film neobjevil a po vzoru Propasti nebo Koule bych si přál, aby to bylo napínavé, anebo děsivé. Bez spoilerů napsal nelze, takže pouze napíšu, že finále je obrovské zklamání a na film snáší světlo, které raději mělo zůstat jedenáct kilometrů pod mořem. (50 %) ()

ScarPoul

Kristin Stewart beží v spodnom prádle zatopenými tunelmi a všetko okolo nej vybuchuje a strieka. Je veľmi málo filmov, ktoré sú tak krásne oldschool, bez celého toho PC a idú prudko po tom, čo má mužský divák rád. Príšery, temné chodby, fungujúce postavy a krásne baby. Eubank možno nie je najaktívnejší režisér vôbec, ale z tohto vyťažil maximum. V rámci žánru ma takto potešil naposledy prvý 47 meters down. Kristin hrá prvú ligu aj napriek tomu, že sa jedná o béčko. Monštrá sú trochu moc CGI ale páči sa mi prvých 40 minút, ktoré to hrajú na úplného survivora. Za koniec som spokojný tiež. Funkčný, vygradovaný a v zásade logický. Mám pocit, že filmy čo sa na nič nehrajú mi v súčasnom Hollywoode sedia viac. Nebyť toporného Johna Gallaghera Jr. bolo by to možno za plný počet. ()

Lacike

Úvod mi pripomenul Petersenovho Poseidona tým, že sa bez akéhokoľvek zoznámenia s postavami ide hneď na vec. Podmorskú základňu začne zaplavovať voda a banda ľudí na ktorých mi vôbec nezáležalo sa snaží prežiť. No a niekde tam vonku číha nejaká nová potvora. Ani nesympatické herecké obsadenie na čele s pre mňa asexuálnou Stewartkou nedokázalo postavám dodať trochu charizmy. Takže keď si odmyslím celkom zvládnutú technickú stránku, tak film nič neponúka. Jednotlivé prekážky, ktoré musí posádka absolvovať nie sú príliš napínavé. Celkovo to je rovnaká nuda ako v traileru a zaslúžený prepadák. 3/10. ()

Drama 1917 v kinech jede

Drama 1917 v kinech jede

13.01.2020

Nový válečný snímek 1917 režiséra Sama Mendese (Skyfall) čerstvě dokazuje, že k úspěchu v kinech nepotřebujete jen známou předlohu. Klidně totiž stačí před nasazením do širší distribuce vyhrát pár… (více)

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu

Smrtonosná past nebude, Disney šlape na brzdu