Dupac

Vesnice kdesi v šumavském pohraničí, kde ani jedna nemovitost nejeví známky základní údržby. Asi proto, že pohraničníci jako dominantní složka obyvatel dnem i nocí bdí nad nepropustností hranic s Bavorskem. A cvičí se ve střelbě, to aby nikoho ani nenapadlo odejít za kopečky a stát se agentem západní země. Ani v uplynulém roce nebyl čas vzít cihlu do ruky - nejdřív starosti s Banderovci, potom Únor. Zbývá dodat, že členové pohraniční stráže SNB (hlavně ten nově příchozí) jsou pudově přitahováni noir-femme fatale Jiřinou Švorcovou. Tohle není svět, kterému bych dokázal poslat čtvrtou hvězdu. Ani za Kachyňu, díky kterému je to dodnes koukatelné, ani za místy až noirovou atmosféru, ani kdyby mi to starý protiva Kot dal rozkazem. ()

coulismoulis

Nakonec asi povedenejsi propaganda nez Major Zeman, coz ale neni pochvala. Obsazeni je kadrove  bez ztraty rude hvezdicky. Nicmene romance Kota a jeho mladeho nadejneho podrztasky je podana kvalitne a Galapetr je Galapetr ;) ()

Rankir

"Galapetr, dej sem ty housle!" Pokud se dokážete oprostit od ideologického podtextu, užijete si z hlediska filmového řemesla jeden z nejlepších českých thrillerů. Počínaje kamerou, přes střih až po herecké výkony dokonalá žánrovka, které čas neubral nic na působivosti a atmosféře. ()

hostivít

Velmi zdařilý dobrodružný film, který poměrně reálně popisuje, jak to vypadalo na Šumavy v době železné opony. Výborná kamera, napínavé záběry a zvuky (klapání mlýna, vrčení drátů). Skvělé herecké výkony především pánů Lukavského a Valy, ve vedlejší roli vyniká Menšík se svou legendární větou: "Galapetr! Dej sem ty housle!" ()

corax8

No není to taková agitka jak by mohla být. Překrucuje skutečnost jak se dá. Ale filmu se nedá odepřít dobré natočení a atmosféra. Šumava je zde krásně stvárněna. Výkony herců v bažinách stojí za ocenění. ()

misa kulicka

Karel Kachyňa je opravdu Pan režisér. Natočit tak nádherný film je prostě umění, navic v roce 1959, kdy ideologie společnosti byla pokřivená. Záběry Šumavy jsou nádherné, filmu prospělo i střídání akčních scén s pomalými záběry. Další velké plus tohoto filmu jsou výkony všech herců, počínaje R.Lukavským, J.Valou, J.Marvanem .....a konče J.Švorcovou ( která se v pozdějších letech "proslavila" i jinak ). Celkově - velmi kvalitní film, na který se dá dívat i po letech. ()

Picour

Když se odprostí od ideologie a tendenčnosti, dusivá atmosféra, solidní příběh, ale také neodolatelná Švormová a její tragický konec, tak se jedná o jedno z nejpovedenějších filmů padesátých let. Čtyři hvězdičky. ()

effulka_kebulka

Když pominu hru na hodné pohraničníky a zlé převaděče, je to velmi kvalitně natočený film. Tady opravdu člověk musí brát zřetel na to, v jaké době Král Šumavy vznikal. V podstatě jde o dobrodružné krimi, ze kterého ta agitka moc cítit nejde (jsou podle mě i horší díla). Takže 4*, ať se někteří třeba postaví na hlavu :) ()

billcarson odpad!

Komančská agitka ve stylu Uncle Sam wants you. Nasrat a Lukavskému a spol. naflusat. Absolutní humusárna, kdyby vyhráli fašouni, tak by jsme se dívali na prasárny ve stylu víkend v Sobiboru aneb zastřel si svého Untermensche. ()

Lord_Vader

Skvělá, pochmurná až děsivá atmosféra močálů Šumavy v mlze, na kterou s vždycky vzpomenu každý podzim. Vynikající herecké výkony, Rodovan Lukavský jako trvdý chlap je skutečně nezapomenutelný. Odpusťte filmu ideologický kontext a užijte si skutečně poctivé filmařské práce. ()

bratr_jezek

Atmosféricky podkreslená detektivka plná scén, které vám zalezou pod kůži. Dokonce vám umožní i zapomenout, že je to vlasně glorifikace těch statečných strážců hranic, najednou se přistihnete, že jim držíte palce a spolu s nimi zastavujete lstivé narušitele v sychravým bažinách, kde už chybí jen přízrak ďábelského psa. ()

danihelka

Bez debat jeden z nejlepších filmů Českolsovenské produkce a to i s vědomím toho ideo pozadí, ale bohužel po válce tak většina lidí smýšlela pod náporem komunist tisku. Tohle hodit do "odpadu" kůli politice by znamenalo vymáznout 30% filmů všeobecně. Skvělý dílko! ()

Udet odpad!

...nemůžu jinak, zcela jednoznačně musím dát toto hodnocení.. ..navzdory tvůrci filmu který je opravdový PAN režisér, dobrému zpracování i hereckým výkonům.. .. ..oslavovat péesáky jejichž ,,hrdinstvím'' bylo střílet uprchlíky do zad opravdu nemíním ani kladným hodnocením téhle,,perly''.. ()

Cecko

Neptejte se mě proč. Odpovím: "proto!" Ideologie neideologie. Nikdo kdo tu dobu nezažil nemá právo soudit co bylo špatné a co ne. Ten film je z hluboké totality, kdy tady tomu bolševík opravdu vládl samopalem a kola socialismu se točila na 120%. I tak je to pěkný film, kterému nelze odepřít hodně věcí a nebudu se schovávat za to, že je o pohraničnících, kteří chudákům bránili utéct ze země. Režisér mohl natočit buď něco anebo nic, tak zvolil to první a stvořil klasiku... ()

NikoKovac odpad!

Já u filmů spíše než obsah, jak je o mně známo, hodnotím poselství. A dát filmu s kvalitními výkony, ale tak bolševickým obsahem lepší hodnocení než odpad, to je proti mýmu přesvědčení. To už rovnou můžeme pěti hvězdičkami hodnotit Žida Süsse. A to mi věřte, že komunistická ideologie je tak o 50% zvrhlejší než náckové. Sorry, Karle Kachyňo, ale tohle je prostě ideologickej odpad. ()

710.cz

Ideologická hampejzna, nicméně brilantně zpracovaná. Režie, kamera, hudba, obsazení, lokace...a vlastně i scénář. Jen to zadání... Je třeba zmínit, že oproti filmu byl Král Šumavy kladnou postavou a že dožil stáří v Bavorsku. ()

Josef.Svejk odpad!

Komunistická propaganda z hloubi 50. let. "SNB bojuje o neprostupnost hranic" (= střílí na Čechy, Východní Němce, Maďary, Poláky atd. kteří nechtěli žít v komunistickém pekle). Dobrá připomínka dnešním voličům, že další totalita může opět přijít. Nedávno to běželo v televizi, skusil jsem na to koukat asi 20 minut a dělalo se mi z toho na zvracení; na to se fakt nedá dívat! Pro mě nemůže být kladem, že tam je pár dobrých herců a že to bylo dobře natočené. Goebbelsovy propagandistické filmy byly také "dobře natočené" a diky bohu ze na ne dnes nemusime koukat! Proto dávám ODPAD. ()