Radiq

Opravdu jsem nezáviděl těm hercům, kteří se co chvíli museli brodit bahnem až po pás, vodou nebo být v dešti. Radovan Lukavský jako jakejsi Kot exceluje a uniforma mu sluší. Také ostatní herci se nenechají zahanbit a charaktery postav jsou jasné a dobře zahrané. Ten záběr, jak zastřelí Cigánka "Marušku", jak tam leží, kamera na hlavu a v pozadí chrstá voda z hamru, nemá chybu. A takových záběrů je tam víc. Silně působí scéna, kdy se mu ta jeho milá utopí v močále - člověk do poslední chvíle doufá, že ji zachrání. Ale nejsme v Americe! Polovina akčních filmů je proti tomuhle pěkná sračka. Tohle je reálné, originální a přestože z toho jde cítit rok výroby, nedá se v tom najít příliš mnoho chyb. ()

Mylouch

Zhmotnění uměleckého úhoru ;) 50.let, kdy Kachyňa s Illíkem a plejádou herců nedokázali ani z ideologií nasyceného námětu vytvořit blbej biják. Kam se hrabou na dnešní vážně míněné skvosty typu Ve stínu. ()

sator

Předpokládám že ta hnusota ať už v počasí či v lidech je alegorií doby..Rozporuplný snímek... Karel Kachyňa neměl maličkou, ale ikonickou roli, pašeráka Kilána obsazenou žádným hercem. Když dojeli se štábem  na Šumavu, zaujala ho tvář jednoho muže z filmového štábu, kterého neznal a řekl mu "ty  budeš hrát Kilána".Dotyčný se usmál a odvětil "víte kdo já sem ?"."To je mi jedno odvětil režisér". "Já jsem tu jako dozor ze Státní bezpečnosti".Kachyňovi se přesto podařilo důstojníka bezpečnosti ukecat a roli mu opravu odehrál. Pokud zkoušíte pátrat po jeho onoho důstojníka, nebudete úspěšní. Film překvapivě neuvádí role u jmen herců a dokonce ani specializované filmové periodikum Filmový přehled roli Kiliána neuvádí. ()

sir-dave

Když se pomine ta ideologistická představa komunistického Česka, tak je to povedený snímek, kterému bych dal klidně čtyři hvězdičky, jenže historie je tu poněkud překroucena. Natočeno z pohledu SNB, jak se tady u nás vždy vypořádalo s "lumpy", v čele s komunistkou Švorcovou a Valou. Víc nedám, ikdyž by si to film asi zasloužil. ()

HonzaBez

Ať si kdo chce, co chce říká, ale oddělit režisérské řemeslo od ideologie, které toto řemeslo tak umně posloužilo, fakt moc nejde. Film je natočen mistrně, je obsazen skvělými herci, z nichž Radovan Lukavský je fakt špička. Ale ten příběh o chytání (a někdy i střílení) "zlých" agentů je prostě něco šíleného, skoro bych se nebál použít slova odporného. Je samozřejmě jasné, že se člověk na to musí koukat prizmatem doby, ve které ten film vznik. Proto tedy nakonec hodnotím třemi hvězdičky, i když to je trošku se sebezapřením. ()

Sfinkter

Někdo pěje ódy, pro mě Král Šumavy zůstává starou černobílou detektivkou, v níž mi ani pach komunismu nepřijde nijak výrazný. Tento Kachyňa se do mě neobtiskl. ()

Johnny.ARN

Dobre natočené, dobre zrežírované, so skvelým obsadením a výkonmi. Celým filmom sa nesie taká atmosféra tajomna, škoda záveru, ktorý bol nelogický a ako keby narýchlo spravený. 3 z 5 ()

Cushing

Čtyři hvězdy kvůli atmosféře a napětí a působivé fotografii. Škoda, že tu byl talent zneužit k tak tendečně podanému příběhu. ()

Endyis

Hodnotím tento film odproštěn od jeho ideologické stránky (musím ještě podotknout, že i ta je zde jenom částečná. Když se člověk na film podívá pořádně, doba je v něm znázorněna jako drsná v depresivní šedi, což podle mě soudruhům příliš nenahrávlo). V tom případě musím objetivně říci, že je to mistrný kousek, který si pět hvězdiček rozhodně zaslouží. Opravdu nechápu zde některé hodnotitele. To nemáte trochu filmového vnímání? Podívejte se na některé snímky Bořivoje Zemana, či Jiřího Sequence, ať víte, co je propagandistickej či agitační film. ()

lennyd

Karel Zeman (Jiří Vala) přijíždí do zapadlé šumavské vesničky, aby zde posílil místní sbor SNB, bojující proti pašerákům a převaděčům. Není dlouho po válce, a hranice mezi Československem a (Západním) Německem je frekventovaná jako podvečerní Václavské náměstí. A přes veškerou snahu celé jednotky se zdá, že se jim pašerák, známý jako Král Šumavy, díky znalosti cesty skrze močál, jen vysmívá ... Kalčíkův román jsem četl ještě v dobách, kdy sbory SNB byli hrdinové a pašeráci a převaděči byli spodinou společnosti - a i tenkrát jsem si jej docela užíval. Nedělá mi totiž problém se na celou problematiku dívat z jednoho úhlu pohledu, a držet palce odvážným pohraničníkům (abych si o chvilku pozdějc přečetl s nadšením knihu z opačné strany). Kachyňovo zfilmování si udrželo část napětí z knihy, i když postupem času mu dochází trochu dech (nejlepší je asi Zemanův příjezd odrbaným autobusem do - po válce - rozbité vesničky). Na filmu již samozřejmě začal hlodat zub času, ale možná právě toto přidává snímku na autentičnosti... ()

mikestiff

Viděl jsem jen kousek, ale bylo to jak sledovat válečný film z pohledu nacistů. Děkuji, nechci. Nechápu jak se vůbec můžou podobné filmy včetně Majora Zemana vysílat v TV :( ()

pytlik...

Zklamání. Podle vzoru Krkonoš a Krakonoše bych čekal, že králem Šumavy bude Šoumav (nebo alespoň Šouman popř. Šumák), a né nějaký necharismatický starý Vomáčka. To si tohle pohoří nezasloužilo. ()

Svata

Tak jasně, že je to agitka doby. Natočeno parádně, pohraničníci mi tady připadali jako hodní strejdové...prostě špatná realita - krásnej film... ()

Krysa SPK

Dementní propagandu a lá major Zeman tu nenajdeme. Jedná se tu ale o příběh pohraničníků , kteří stříleli mnohdy po neozbrojených lidech, co chtěli pouze svobodně žít, nebo po agentech, kteří nebojovali proti českému národu, ale proti komunismu. Karel Kachyna ale odvedl výbornou práci - jde tu o napínavý příběh a špičkovou podívanou, která u nás nemá obdoby. Po historické stránce si nemohu pomoct, ale ti praví hrdinové byli právě ti převaděči a agenti, kteří bojovali ze všech sil proti nenáviděnému nepříteli - komunismu. Jako film, pokud bych nebral v potaz tento historický fakt, klidně i pět hvězd - ale zavřít oči a nevnímat zkreslenost a nepravdy prostě nemohu. Za dvě hvězdy a i ty mi jsou proti srsti. ()

lucascus

Film zajímavý, s výborným obsazením, bohužel značně poznamenaný tehdejším totalitním režimem. Ač byl natáčen na sklonku padesátých let, přesto z něj lze silnou propagandu pořád vycítit, bohužel pohraničníci nebyli takoví hrdinové, jak je tento film představuje. Stříleli často na nevinné občany, kteří se zoufalí pokoušeli utéci z vlasti, kde vládlo bezpráví, v rukou komunistů. A toto bohužel nemůžu přehlédnout, byť by byl film sebelepší, krev na rukou komunistů a jejich přisluhovačů jeho kvalitu poškozuje. ()

JohnSmith

Spousta lidí označuje tenhle film za politický,ale proč nazývat filmem o ochraně státních hranic proti pašerákům a převaděčům za politický?Kachyňa se pokusil o natočení lehce akčního krimi,což se mu celkem podařilo, hlavně díky pánům Lukavskému a Valovi a Jiřině za pultem Švorcové. ()