Walkerock odpad!

Keď "estetika" nahradí dej, minie sa účinkom. Ale človek nežije pre východy slnka. Východy slnka sú krásne, lebo mu umožňujú žiť. Film je o pohraničiaroch povojnového obdobia a my môžeme sledovať hrdinské činy, akými sú neúnavné vymieňanie mokrých ponožiek, fajčenie cigariet a behanie za predavačkou miestnych potravín. Lenže vraj treba brať do úvahy ideologické pozadie, ale to by sme ho museli brať do úvahy vo filme každej doby. Áno, je niečo iné, keď je to cielené, ale faktor nuda nepustí. Za mňa, a nech sa niekto aj rozkrája, odpad. ()

horskejvlk

Král Šumavy: Film který má kouzlo, atmosféru, napětí. Odmyslíme-li politické zadání je skvělý a při tom všem působil kontraproduktivně, na vojně, když jsem sloužil u pohraniční stráže v 89’, jsme ho sledovali a film na nás působil skvěle, “prvorepublikově” kdy služba nebyla “pakárna”. Kachyňa skvěle vystihl atmosféru kdy byla stále cítit atmosféra liberální, demokratické tzv. 1 republiky. Excelentní je ve scénáři replika kdy Marvan jako stárnoucí “financ” smutně konstatuje, že patří do starého železa neboť vždy se chytali “pašeráci” ale chytat převaděče lidí ? Když přece “utekl” přes hranici vrah do Bavorska no tak ho za 1 republiky přes zatykač dopadla bavorská Polizei, ale dnes po zatažení železné opony, tedy v 1949.. ano to je potřeba pohraničníků kteří chytají “svobodné myšlenky. V 50 letech ještě tento film morálně ospravedlňoval vstup cizích agentů ale v tenkrát v roce 1989 ? Díky Kachyňovi jsme cítili že tenkrát lidé nevědí kam se řítí a v jakou politickou zrůdnost se stane někdejší ČSR. Mohou kdykoliv natočit politicky korektní remake ale tu atmosféru tam nedostanou K Kachyňa byl jen jeden. ()

milos.bradik

Komunistická propaganda, ale výborně natočený film plný hereckých hvězd Lukavský, Vala, Menšík, Marvan nebo Jelínek. Film má napětí i atmosféru deštěm skrápěné Šumavy a je to jeden z nejlepších filmů, které za komančů vznikly. ()

Amberjack

Projdou agenti a narušitelé z prohnilého kapitalistického Západu hustými šumavskými hvozdy a hlubokými močály, nebo naši chrabří pohraničníci ubrání panenskou neposkvrněnost československého socialistického ráje před jejich vpádem? A přefikne nějaký statný soudruh pěkně po bolševicku Jiřinku Švorcovou? Odpověď na tyto a další otázky se dozvíte v tomhle atmosférickém díle Karla Kachyni. ()

Maskati

Taková byla doba, taková byla politika, takoví byli lidé, takoví byli vojáci a takový byl film. Skvělí herci, dobrý scénář, dobré filmové řemeslo. Rád si ten film občas připomenu. “Galapetr, dejte sem ty housle!” ()

rostsoft

Filmařsky ani herecky se tomu nedá nic vytknout, i prostředí je výborné. Žel, bohužel, co se týče historické přesnosti, je to naprostá katastrofa a doslova to mění historii. Myslím hlavně ten konec. ()

GrooteLulu

...dej sem ty housle Galapetr!! Kot a Zeman - nesourodá dvojice pohraniční stráže... odmyslete si dobu, myslete si, že po válce je demarkační linie úplně naopak a nemůže nikdo nadávat na dobu vzniku.. děj by se odehrával na opačné straně naší republiky, někde u Košic... já osobně na Šumavě nikdy nebyl, ale když bych se tam ukázal, chtěl bych zažít úplně stejný pocit z lidu vyprázdněných Sudet, nových osadníků a hlídat hranici před pašeráky lidí na západ.. ()

kavralajka

Vůbec ne špatný film. Právě naopak!! Po řemeslné stránce jde o nadprůměrné dílo. Kdyby nebyl tak moc poplatný době vzniku, tak dám i plný počet bodů. ()