Šípek

Odhlídnu od ideologie. Tak jako tak film byl pro mě nepřehledný, ponurý a nudný. Jířa Švorcová klesla do nejhlubšího bahna. ()

R.A.D.E.K

Celková filmová kvalita se tomu to snímku rozhodně nedá upřít. Nicméně zobrazení člověka, který chce získat svobodu, jako veřejného nepřítele se mi tedy vůbec nelíbí. Avšak jako Jihočech musím dát aspoň průměr. ()

Brinkley

Brilantně natočená agitka, kterou nám pouštěli v první třídě základky. Ještě týden po tom jsem se budila hrůzou z bažinových scén (Pes Baskervillský hadr). Dnes ovšem nedokážku hodit stranou ideologii filmu, takže hvězda dolů. ()

BigBang

Divák by se měl informovat o kontextu toho filmu; samotný snímek se filmařsky vydařil. Kdyby se z filmu vynechala předmluva, jak napřed dřeli v únorovém převratu a pak na hranici, byl by film hned o poznání méně ideologický. ()

Mik_e

Soudružka Švorcová, esenbák Lukavský s Jirkou Hradcem v téhle hnusné, ideologií zapáchající a propagandou prodchnuté kriminálce o tom, jak neohrožená skupinka československých pohraničníků pronásledovala ty imperialistické rozvraceče naší vyspělé socialistické společnosti a....takhle ne. Ten film je totiž naprosto skvělý a myslím, že aspiruje na plný počet. Skvěle gradované napětí, hutná atmosféra strachu, rozbité pohraničí, černobílá kamera efektně dokreslující hru světla a tmy, výborně zládnuté přestřelky..prostě skvělé. Herci výborní bez vyjímky a ta ideologie? Ne, opravdu se nehodlám zařadit do místního stáda, hodnotícího vše co zavání slovem komunismus odpadem. Tohle je úžasná filmařina a nic jí neubere ani deset převratů. ()

newer_more

Přítel se mě zeptal: A viděla si už Krále Šumavy. Odpověď byla ne (stejně jako na většinu českých a československých filmů, protože této tvorbě nejsem přílišno nakloněna). Než film pustil, napadla mě otázka: Proč by komunisti točili příběh o člověku, který jim přímo pod nosem převáděl agenty a odváděl lidi ze země? Odpověď byla brzy nasnadě. Tohle není příběh o Králi Šumavy. Je to příběh o statečných pohraničících, kteří hrdinně zachrání svou vlast před převaděčem kapitalistických špionů do naší socialistické vlasti. Příběh je také značně pokroucený, v osobě Krále se spojuje zároveň Josef Hasil a Kilian Nowotny, oba to sice převaděči a pašeráci, nicméně Kilian, kterého ve filmu statečný Zeman zastřelí (skutečný Kilian po jedné potyčce s pohraničníky utekl do Bavorska) zemřel až v roce ´77 a Hasil přestal s převaděčstvím až v roce 1953, kdy utekl do USA (mimochodem, všechno nejlepší k devadesátinám). Ale ve filmu ho naši stateční strážci hranic chytili. Filmově je to hezké, o tom žádná. Ale ideologie je z toho cítit na sto honů. ()

Inozuka

V české kinematografii není moc zdařile temných (s nadsázkou lze použít noir) filmů, ale Král Šumavy k nim jednoznačně patří. Hodně depresivně pojatý film ... mlha, tma a chlad vám dokonale pronikají až do morku kostí. Perfektně vystavěný příběh, akce a napětí. Černobílé nasnímání, dobře zvolená typologie postav a hudba. Ve vedlejší roli polorozpadlé pohraničí po odsunu Němců a drsná Šumava. Nepochybuji o tom, že to mohlo takhle nějak na hranicích asi i na přelomu padesátých let být...ostatně autor předlohy Kalčík tam sloužil a asi i proto film působí tak věrohodně. Pak ale nastává ideový problém, protože na problematiku hranic je zde pochopitelně pohlíženo z pohledu obhajování komunisticého režimu, byť je to děláno velice umně a nikdy ne přímo. O komunistické straně tu nepadne ani slovo, o agentech jen málo a vše je hodně vztaženo do osobní roviny. Okatý je snad jen závěr, kdy se po rozluštění záhady krále Šumavy náhle rozjasní, ale jinak je propaganda zakomponovaná do příběhu velice umně a jeden by těm klukům esenbáckejm skoro fandil. Těm, kteří by tomu snad chtěli propadnout, doporučuji knihy historika Ivo Pejčocha o dění na hranicích v letech spouštění železné opony nebo literárně problematickou, ale faktograficky zajímavou knihu Davida Žáka Návrat krále Šumavy. ()

Lupes

Je to komunistická agitka, manipulační hnus, jenže.... taky perfektně zvládnutý obraz, atmosféra noir filmu, minimalistické herectví Lukavského. Schválně se podívejte na záběry pohraničí či svit zapomenuté a kývající se pouliční lampy... žádné jásavé slunečno a budovatelské nadšení, ale chlad, temno a zmar. Opuštěné domy i místa mluví svou řečí, a ani sebepitomější scenáristický záměr je nepřehluší. ()

markotter

Na svou dobu výborný film. Pamatuju si, jak na mně šumavská blata působila depresivně. Zápletka prosťoučká, ale atmosféra poválečné Šumavy a režisér filmu dodali náležitou jiskru. Na to, že je to tendenční film o zlých kapitalistech je tam těch zmínek o "agentech" celkem málo, takže se na to dívat i v dnešní nekomunistické době. ()

KdG

Když pominu politiku, tak je to brilantní, dobrodružný film, se skvělou atmosférou. (močály, mlha, noční scény, vrzající lampa ...) ()

Tiiso

Kdybych si měl ulehčit komentář mohl bych ho rozdělit na dvě části. Jedním bych okomentoval kvalitu filnu jako takového, druhým pak ideovou myšlenku v tomto případě ne tvůrců. Ale myslím si že takto to nelze dělat. Není to prostě správné a spravedlivé. O filmu bylo napsáno již mraky listů a mraky slov. Každý průměrně filmově vzdělaný divák ví o co zde kráčí. Takže rovnou na věc. Film je umění. Tečka. Nic více nic méně. Jako umění je to nezávislý proud tvorby jedinců či skupin. Jakékoliv znásilňování tohoto umění k prospěchu vlastního je propaganda. Tím je řečeno vše. Je to velká škoda. Ze samotného filmu ideová propaganda tehdejší vládnoucí strany až tak nečiší. Jde o ten celkový okolní kolotoč. Je to na vlas stejné jako ze sieriálem Třicet případů majora Zemana. A houby záleží na tom jak to na hranicích v té době bylo. Znovu říkám, že je to škoda, jelikož snímek není natočen vůbec špatně. Má grády, má příběh. Je stylisticky novátorský a má velmi dobrou atmosféru. Ale co naplat. Výše napsané je v mém srdci příliš zakořeněné než abych přihmouřil oči a mávl nad tím rukou. Jedna hvězda ze zásady. ()

Rodin

Vůči tomuto filmu mám jednu jedinou výhradu, zato ale značnou. Agenti. Do psích jater, bez nich by to bylo naprosto dokonalé. Takhle se člověk po zhlédnutí diví, proč vlastně ti kluci úplně bezdůvodně umírali (a zabíjeli). Ani po pětatřiceti létech od první televizní produkce, kterou jsem viděl, ze mě ta pachuť nevymizela. ()

crjules

Kvalitni film, se skvelym hereckym obsazenim, silnou atmosferou doby a exterieru.....proto hodnotim jen jako "detektivku" ****. Ideologie tehdejsiho rezimu bohuzel zkurvila co se dalo! V tomto pripade vyuzila potencial kvalitniho filmu a prekroutila si dej k obrazu svemu, tedy svym potrebam. ()

Don82

Filmově velmi kvalitní zpracování zajímavého příběhu které je viditelně podchyceno dobovou ideologií. To se bohužel odráží na jasně propagandistické stránce filmu. ()

Tormentor665

Když může mít Drsný Harry, který s přehledem a při vysoké oblibě všech střílí a mlátí máničky a negry, mít přes 80%, proč by je nemohl mít i Král Šumavy? ()

Godhaj

,,To je figura, co?“ ,,Dobrá!“ Nedá se svítit, tady musím jen chválit. Ač je už z roku vzniku jasné, že toto dílo musí být dobově tendenční, vůbec nic mu to neubírá na koukatelnosti. Kachyňa dokázal vytvořit tak sugestivní stísňující pocit poválečné samoty v horách, že jsem prostě musel těm ,,obráncům“ hranic fandit po celou dobu. Sympatickým hercům doslova kraluje Radovan Lukavský, který si svého vojenského velitele – borce naprosto herecky vychutnal. Scénář je jednoduchý a prostý, nejsou v něm žádné zbytečné či otravné tlachy, vojáci suše a chlapsky reagují na vzniklé situace, což v dnešní době přihřátých a zženštilých superhrdinů z amerických blockbusterů vychvaluju do nebes. Parádní kamera se postarala o několik tak hutných scén, že byly až na hranici hororu. Král Šumavy je tak pro mě jeden z nejchlapštějších československých filmů, jaké jsem kdy viděl. ()