Hlavní hrdinkou černé komedie Teroristka je Marie (Iva Janžurová), učitelka na penzi, která si jednou řekne, že už si nechce připadat jako kráva. Když jí proti arogantnímu strůjci lokálního zla (Martin Hofmann) nepomůže ani starostka (Tatiana Vilhelmová), sežene si zbraň a rozhodne se udělat to, co většinu z nás občas napadne, ale hned tu myšlenku rozumně zapudíme. Brzy však zjistí, že stejně, jako je vražda složitá morálně, je nesnadná i prakticky – přesto, že jí bývalý žák, momentálně v podmínce (Pavel Liška), dává cenné životní rady: „Kriminalita jenom vypadá jednoduše, paní učitelko, ale pak se dycky něco posere.“ (CinemArt)

copstp

Dokonce jsem tu slátaninu i dokoukal. Přesto budu konstatovat fakt, že z podprůměrného herce stupidních seriálů prostě tahouna celovečerního filmu neuděláš. A když k tomu máš ještě divnej scénář, tak je to vážně docela opruz. No, budiž. Tak snad zařvat z Ulice, Dycky Most a poděkovat české kinematografii za další excelentní příspěvek. ()

ajlonka

Je to teda blbina...ale já se královsky bavila...to byl prostě herecký koncert Ivy Janžurové a Martina Hofmanna! ()

BruceTichac

Taková veselohra k žehlení na nedělní odpoledne. Tři hvězdičky dávám jen kvůli Hofmannovi, negativní role mu jdou. Podruhé už tento film nebudete chtít vidět. ()

zeleznak

Vesmirna nuda. A muze se, kdo chce ohanet radoby kvalitnimi vykony hercu, ale pri takhle imbecilnim scenari proste ani jejich vykon nejde hodnotit. ()

Tomulka

K VELKÉ ŠKODĚ FILMU pan Bajgar zvolil formát komedie. Tento film tato zápletka si zasloužila formát psychologické drama. Je to celkem aktuální téma v ČR kdy svoboda dává slušným lidem okovy a pravidla a zákony jsou spíše na straně těch kteří je obcházejí či se odpovědnosti za nekalé činy vyhýbají. Vidíme to v české společnosti od vrchnosti až k obyč. lidem. Hlavně scéna u Macha hodně film shodila. Přeji panu režisérovi více odvahy zfilmovat a napsat podobná témata s vážnou tváří!!! ()

Berta

K filmu bych dodala jen to, že bohužel Iva Janžurová je v povědomí mnoha lidí zapsaná jako herečka více z komedií, tím nechci snižovat její herecké umění. Nevím jestli záměrem tvůrců bylo vytvořit více komedii či více drama ale neseděl mi právě lehce komický projev Ivy Janžurové, tedy hlavní herecké postavy a dramatický projev Martina Hofmanna, který odehrál taktéž svoji roli velmi poctivě a důvěryhodně. Bohužel však vystihl to, co nás všechny v reálném životě přinejmenším obtěžuje. Tedy na jedné straně komediální minulost Ivy Janžurové a její neumění dát roli hlubší a surovější emoce a na druhé straně dramatické, drsné role v minulosti Martina Hofmana mi nehráli dohromady a tím pro mne vznikl velmi nevyvážený základ tohoto díla. Tak, jak bylo možné Martinu Hofmanovi věřit každou jeho emoci, tak Ivě Janžurové nebylo možné uvěřit nic víc, než zábavu a komičnost. U jiných filmů tohoto žánru jsem takovou nevyváženost v projevu nezažila. Jinak mne film pobavil i ukázal život takový, jaký je a za to dávám body. ()

Hombre8

Se říká, že na své vrstevníky (a navíc rodáky) je člověk vždy přísnější. Nebudu. Na to, že je to teprve Bajgarův druhý film, to není zlé. Žádná velká intelektuálština, ale to určitě záměr nebyl. Společnost je vláčena komercí, povrchností, klipovitostí. Jak pro takové lidi natočit film, aby se líbil? Udělal to nejlíp, jak to šlo a udělal to podobně jako Tygra sám. Nemůže se vymlouvat na scénáristu a ten zase na režiséra. Tak by to mělo být. Vzpomeňme na Steklého a jeho Švejka. Jasně že je to trochu tarantinovština, ale copak ten neopisuje? Hezké je, že je to taková naše česká varianta. Martin, Jana a Táňa jsou na vrcholu. Supiš! Liška se svým stylem už tak nějak ohraný. Paní Janžurová... Skláním se před vitalitou a ochotou se do takové náročné věci ještě pustit. ()

sherudan

Do Teorie tygra tomu dost chybí, ale takový film se povede jednou za čas. Typicky Bajgarovské je dilema, jak moc se může člověk ušpinit, když se chce postavit zlu, a také gradující absudita. Slabšími místy jsou postava Martina Hofmana, až příliš ultimátně padoušská, a lehká překombinovanost (opravdu se všichni musí sejít "v jedné posteli"?). Závěrečná scéna je ovšem pecka mezi oči, která film posunuje do horních polic tříhvězdičkového patra. ()

a-ja

Bezchybná (ale vypadá to tentokrát, že bez většího zaujetí) Iva Janžurová, nicméně pocity mám tak nějak rozporuplné... Film měl být buď sociální drama s reálným, tedy špatným (hajzl Machova kalibru má vždy dost peněz a kamarádů na to, aby se mu nic nestalo) koncem nebo od začátku absurdní tarantinovskou komedií... K Tarantinovi mimochodem odkazuje i výborná hudba... Pár fajnových hlášek ("Tady ti něco spadlo. Asi něco k mixéru.", když matka pod utěrkou schovává rozebranou zbraň a dcera sbírá zapadlou součástku zpod stolu), humor správně černý. Jen to prostě celé nepasuje dohromady. A příliš jednoduchý konec hlavního záporáka taky nepotěší... Scéna v záporákově domě, kdy se sejdou téměř všichni zúčastnění, připomíná přihlouplé divadelní komedie. Potěšující je vcelku uměřená stopáž... ()

futislav

Čekal jsem nudnou pseudointelektuální slátaninu jako u téměř všech českých filmů posledních deseti let. Musím však říct, že jsem se po dlouhé době u filmu naší provenience na některých místech srdečně zasmál. Je pravda, že děj byl absurdní a nereálný ale to snad téměř každý pochopil. Na rozdíl od předchozích komentářů si myslím, že docela trefně vystihl pocity lidí v bohužel častých situacích všedního dne. Okamžiků, kdy je občan zcela bezmocný proti zvůli místních dlouhoprsťáků a mafiánů je čím dál více. Často ty situace evokují období socializmu či divokých devadesátek se sudy v Orlíku. Kombinace slušná učitelka v důchodu a krajní řešení s westernovým podtextem je základem pro výborný herecký výkon Ivy Janžurové. Nadsázka s řešením pomocí zbraní skvěle podtrhla to, jak už lidi unavuje a ty starší štve stále stejný scénář starý už několik desetiletí - ze společenské a intelektuální nuly se pomocí politiky a známých stane někdo, kdo si hraje na vládce všeho kolem a tzv. celebrita, která zná ty správné lidi a umí tahat za správné nitky. Některé scény působily dost amatérsky ale přesto si myslím, že to tuctový film není právě výborným využitím nadsázky. ()

slovacke

Shlédl jsem den po mimořádně chválených a oceňovaných Vlastnících a musím říct, že Teroriska je jednoznačně dotaženějším filmovým dílkem. Drží styl vyprávění, tempo, nepřehlédnutelnou a přitom funkční a vtipnou westernově-parodickou rovinu, nadsázku (projevující se nejen v dialozích, ale také ve střihu a kameře) či herecký styl všech protagonistů. Smutným zjištěním je, že asi není náhoda, že v jednom roce vznikl po Stařících další film, který "vybízí" k vzetí spravedlnosti do vlastních rukou... ()

TadashiCZ

Kdyby se to neslo celé v absurdní a komické rovině, tak klidně. Liška byl ještě v pohodě, ale celá ta motivace pro začátek. No nic. Oddechovka v pohodě, ale fakt není OK jít na kohokoliv s brokovnicí. ()

FuLister

Jestli je na tomto filmu naprosto perfektní, tak je to hudba! Ta dělá celkový dojem asi o 100 % lepší. Jinak je to celkem fajn film, kde teda hlavně hodně žeru Hofmanna jako hlavního padoucha. Super je taky konec s těmi cyklisty. ()

tata22

Mnoho jsem nečekal ale celkem koukatelná česká komedie. Kdo čekal víc je zklamán, Nedivím se. ale zasmál jsem a necítím se uražen jako u většiny českých blábolů posledních let. Tady bylo od začátku zřejmé, že to není myšleno vážně, a že je to jen a jen komedie, která si neklade žádné vyšší cíle ani ambice. Aspoň, že tak. ()

DrifterSoul

Na české filmy koukám zřídka a "domácí veselohry" (většinou hloupé a infantilní) ještě méně. Tahle "černá tragikomedie" mne potkala náhodou a jsem přímo nadšen. Těm, kteří nic absolutně nepochopili (zřejmě pro svůj nízký věk či celkovou duševní zanedbanost) bych rád vyjevil toto: (1) děj nelze brát samozřejmě vážně - je to absurdní nadsázka; (2) kritizuje ovšem, a to vysoce inteligentně morální rozklad společnosti - počínaje místním bossem a jeho politickou konkubínou, konče dvěma arogantními bikery na cyklostezce; (3) staví nádherně do protikladu světy buranů (jakéhokoliv zabarvení) a svět slušných, kulturních lidí; (4) je proložen chytrými poznámkami, integrálně zasazenými i do těch nejbláznivějších dějových zvratů; (5) výkon paní Ivy Janžurové je ve všech směrech skvělý - a to nepatřím mezi její obdivovatele (a totéž lze i říct o vtipných komentářích a pózách Pavla Lišky nebo Tatiany Dyk/Vilhelmové, například). Zkrátka, už dlouho jsem se tak nádherně nezasmál - a to kvůli chytrým, humorným dialogům a situační komice, vycházejících z neveselé reality, která nás (bohužel) - a to "smrtelně vážně" někdy/někde obklopuje. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Čeští filmaři si rozdělili peníze

Čeští filmaři si rozdělili peníze

15.06.2018

Státní fond kinematografie čerstvě rozdělil celkem 65 milionů mezi devítku vybraných filmových projektů. Největší částku 15 milionů korun obdržel chystaný snímek Davida Ondříčka (Ve stínu) Zátopek,… (více)