Nesnesitelná lehkost bytí

The Unbearable Lightness of Being

Drama / Romantický

USA, 1988, 166 min

Tahle světoznámá kniha, která vyšla česky jen u Škvoreckého v Torontu(68 Publishers), se dočkala velmi povedeného filmového zpracování. Herecké výkony bych ohodnotil jako přesné, zajímavé jsou záběry z Prahy 1968(a Lyonu 1986). Carriere prokázal, že je velmi schopný scénárista a tak s obratnou režií vznikl "majstrštyk" pro náročného diváka. Ale opravdu tam muselo být těch erotických scén tolik..?(23.8.2003)

Od plného hodnocení mě odrazuje pouze přílišná excitace prvků, které mají působit na diváka (zejména toho amerického). Zaplivanost a odpudivost komunismu je vykreslována jednoduchými a přímočarými motivy (oprýskaná fasáda...). Trapná a z kontextu vytržená mi připadala třeba i scénka ze svatby. Navíc naprosto zbytečný mi přijde pes, který má jediný úkol - zemřít (pro větší dojímavost na rakovinu). To je asi pro ty, kteří nechtějí přemýšlet nad pointou filmu... Jinak ovšem jde o zajímavý film, především pro ty, kteří se u něj nebojí zamyslet.(4.12.2006)

• formelin

Tak kde začít?.. Mno asi tím, že mně snímek hodně zklamal.. Především mi přišlo dost divné ta jazyková různorodost.. je to situovaný v Praze a jsou to všechno češi, ale mluví všichni děsnou angličtinou jako něaký jelimani z ruska .. v pozadí je přitom česká hudba a i třeba Landovsky mluví pak česky na čuníka.. nebo třeba Lena Olin čte česky napsanej dopis.. dobrá mno, jsem asi velkej detailista, ale tohle mi prostě vadilo.. Tříhodinová stopáž je taky hrůza, zbytečně natahovaný scény a hlavně konec je naprosto hloupej.. Co se týká herců, tak Daniel Day-Lewis je tu naprosto mimo, vůbec nemá místo na něaký větší herecký projev a jediné co sem tam udělá navíc je jeho lišácky nadržený pohled.. :) a to jsem se vlastně na to koukl hlavně kvůli němu.. Mno naopak mě mile překvapila účast Pavla Landovského, kterej byl se svým čuníkem super a jedinou asi největší hvězdou ve filmu byla Juliette Binoche, která byla opravdu roztomilá.. jinak opravdu bída.. Natočený to špatně není, to ne.. ale příběh a herecké výkony jsou oničem, takže výsledkem je pouze průměrnej film..(15.4.2008)

Ten konec pohřbil jakékoliv ambice na skutečně velký film, kterým by Nesnesitelná lehkost bytí určitě chtěla být - kýčovité vyobrazení venkova coby oázy klidu a štěstí, přepatetizovaná vedlejší epizoda se psem, oslava prostého venkovsho člověka (nevím, zda to byl autorův záměr, ale rozhodně to tak vyznělo) a neúměrná natahovanost degradují film na průměrnou a nezvládnutou záležitost. Knihu si určitě rád někdy přečtu, k filmu již se vracet nehodlám.(19.11.2006)

• Superpero

Tak u tohohle sem se MEGAVAŘIL!!! Z tý komoušský atmosféry se mi dělalo blbě a sterilní režie, bez sebemenšího nápadu, mě nudou doháněla k šílenství. Působilo to na mě dojmem ultralevné televizní adaptace k čemuž přispíval i fakt že scény nepokojů po obsazení Rusákama byly jasně použitý z nějakýho jinýho filmu. Tohle všechno by se ještě dalo jakt takž unést, ale tříhodinová délka to poslala přímo do sraček, ten film opravdu ne a ne skončit, i když se tam už prostě nic nedělo. Herecká první liga v čele s Lenou Olin, které to zamlada fakt slušelo to prostě nezachrání.(19.11.2006)

• - Jedním z adeptů na post režiséra byl i Miloš Forman.  Jan Němec projevil zájem o post režiséra. Nakonec při natáčení fungoval jako poradce. (Cheeker)

• - Hlavní role obsadili evropští herci a většina natáčení proběhla ve Francii. (contrastic)

• - V části filmu, odehrávající se v roce 1968 jede Škoda 100, jejíž výroba byla zahájena až v roce 1969. (galba)